Wątek dla nerkowców - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt mar 04, 2011 9:01 Re: Wątek dla nerkowców - V

rybcie pisze:Czy mocz na posiew nie musi być pobrany przez cewnikowanie? Tak słyszałam od weta.


Z "Nefrologia i urologia psów i kotów" odnośnie pobierania moczu przez cewnik:
Wady:
ryzyko spowodowania urazu podczas cewnikowania, zranienia pacjenta i zanieczyszczenia próbki krwią
ryzyko jatrogennego zakażenia, szczególnie u pacjentów predysponowanych do zakażenia (np. choroby dolnych dróg wyprowadzajàcych mocz, niewydolność nerek, cukrzyca, nadczynność kory nadnerczy)
powinno być przeprowadzane aseptycznie i atraumatycznie przez wykwalifikowany,doświadczony personel

próbka moczu może być zanieczyszczona różną liczbą komórek nabłonkowych, bakterii i gruzu komórkowego pochodzącego z dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych; zanieczyszczenia te mogą być widoczne podczas mikroskopowej oceny osadu moczu
chemicznie sterylizowane cewniki mogą być zanieczyszczone pozostałościami środków dezynfekujàcych, które mogą podrażniać błonę śluzową i wpływać na wyniki analizy moczu oraz jego posiewu
cewnikowanie samic może być swego rodzaju technicznym wyzwaniem;

Zalety:
użyteczna metoda, gdy pacjent ma założony tymczasowy cewnik w związku z innymi wskazaniami

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Pt mar 04, 2011 9:21 Re: Wątek dla nerkowców - V

Wet zaordynował 2 razy dzienie 1/2 tabl. Problemu nie widzę
Mi nie zaordynował 2 razy po pół. Kicia ma jeść całą. Tylko ona nie zawsze połknie taki duży kawałek. Ale właśnie dostała całą i dała radę. Rybenal podzieliłam.

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Pt mar 04, 2011 9:25 Re: Wątek dla nerkowców - V

dziękuję, wszystko to, co napisaliście, jest bardzo przekonywające. Punkcja (nakłucie pęcherza) jest również, jak się domyślam, bardzo bolesne, prawda? Czy sterylne pobranie moczu ze środkowego strumienia, jest realne przy pobraniu próbki w domu (wyparzona łyżka, jałowy pojemnik)? Trzeba by w ogóle nie dotknąć ani żwirku, ani kota :roll:. Chyba tylko wyciśnięcie - kot jest wyżej - łatwiej o czystą próbkę.
Obrazek
Obrazek Obrazek

boniantos

Avatar użytkownika
 
Posty: 4648
Od: Śro lut 18, 2009 15:16
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt mar 04, 2011 9:32 Re: Wątek dla nerkowców - V

wjwj1 pisze:
rybcie pisze:Czy mocz na posiew nie musi być pobrany przez cewnikowanie? Tak słyszałam od weta.


Z "Nefrologia i urologia psów i kotów" odnośnie pobierania moczu przez cewnik:
ciach

Czy ja dobrze pamiętam, że to w tej książce jest taka tabelka, z której wynika, że jeśli chodzi o zanieczyszczenie próbki to jest ono podobne w przypadku pobierania przez cystocentezę i przez cewnik?

Rybcie, takie nakłucie nie jest jakoś szczególnie bolesne.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt mar 04, 2011 9:40 Re: Wątek dla nerkowców - V

dorobella pisze:Pcim Merlin miał robione ALT, ASPAT, kreatyninę i mocznik. Przed tym jak padł mi komp zdążyłam spisać normę mocznika 4,15 - 11,62 mmol/l . Wiem ,że laby mają swoje normy i odczynniki. 75,91 mmol/l martwi mnie. Nie wiem czy można mieszać Renal z Urinary , czy taki mocznik to wskazanie do Renala? Mogę go oklepywać i naświetlać lampą na podczerwień.

Moim zdaniem mimo wysokiego mocznika kot nie musi/nie powinien być na karmie renal. Lepiej próbować obniżyć poziom mocznika na przykład przez podawanie probiotyków, o których niedawno pisaliśmy, można też probować z laktulozą.
Obniżanie podaży białka bywa wskazaniem przy III stopniu zaawansowania niewydolności nerek.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt mar 04, 2011 9:43 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:Czy ja dobrze pamiętam, że to w tej książce jest taka tabelka, z której wynika, że jeśli chodzi o zanieczyszczenie próbki to jest ono podobne w przypadku pobierania przez cystocentezę i przez cewnik?

Dobrze pamiętasz :ok:
U kotów są tam takie same wartości, u psów się różnią

rybcie pisze:Chyba tylko wyciśnięcie - kot jest wyżej - łatwiej o czystą próbkę.

Z wyciskaniem jest jeszcze gorzej:
Wspomniana "nefrologia ..."
"należy unikać manualnego wyciskania pęcherza moczowego, co może doprowadzić do odpływu moczu do innych narządów (np. nerek, prostaty) lub jatrogennego krwiomoczu"

"Canine and Feline Nephrology and Urology" (Dennis J. Chew, DVM, DACVIM, Stephen P. DiBartola, DVM, DACVIM and Patricia Schenck, DVM, PhD )
Advantages
a. Ease of use in anesthetized patients.
Disadvantages
a. Not recommended except in anesthetized animals.
b. Red blood cells (RBCs) and protein may enter the urine sample as a result of the force
required to expel urine.
c. Collection of urine by manual expression carries a risk of bladder rupture.
d. Infected bladder urine can reflux into the ureters during manual expression thus
increasing the risk of upper urinary tract infection (UTI).

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Pt mar 04, 2011 9:55 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:Czy ja dobrze pamiętam, że to w tej książce jest taka tabelka, z której wynika, że jeśli chodzi o zanieczyszczenie próbki to jest ono podobne w przypadku pobierania przez cystocentezę i przez cewnik?

Tylko wydaje mi się iż nie chodzi tu o to że różnica w zanieczyszczeniach jest podobna w obu metodach (wnioskuje z różnicy psy/koty) tylko o interpretację danej liczby bakterii. W innym artykule przy takiej samej tabelce pisze tak:
"The definition of significant bacteruria in cats involves lower numbers or organisms, because cats seem to be more resistant to UTI than dogs and human beings."

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Pt mar 04, 2011 9:55 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:
dorobella pisze:Pcim Merlin miał robione ALT, ASPAT, kreatyninę i mocznik. Przed tym jak padł mi komp zdążyłam spisać normę mocznika 4,15 - 11,62 mmol/l . Wiem ,że laby mają swoje normy i odczynniki. 75,91 mmol/l martwi mnie. Nie wiem czy można mieszać Renal z Urinary , czy taki mocznik to wskazanie do Renala? Mogę go oklepywać i naświetlać lampą na podczerwień.

Moim zdaniem mimo wysokiego mocznika kot nie musi/nie powinien być na karmie renal. Lepiej próbować obniżyć poziom mocznika na przykład przez podawanie probiotyków, o których niedawno pisaliśmy, można też probować z laktulozą.
Obniżanie podaży białka bywa wskazaniem przy III stopniu zaawansowania niewydolności nerek.

Pixie - może masz rację, ale dlaczego nie może? Probiotyki mają długą latencję działania. Renal zadziała szybciej, a przy tak wysokim moczniku ma to istotne znaczenie. Zanim zadziała probiotyk, moczowód sie odetka lub trzeba będzie podejmowac trudniejsze decyzje. To są według mnie wskazania do tymczasowego włączenia Renala. Przeciwwskazaniem jest zdolność Renala do podnoszenia pH, co jest tutaj mocno niepożądane. Nie wiem jaka decyzja jest słuszna, ale zdaje mi się, że probiotyk nie zdąży zadziałać lub gdy zadziała, obniżanie mocznika nie będzie miało tak dużego znaczenia jak teraz.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt mar 04, 2011 10:10 Re: Wątek dla nerkowców - V

mokkunia pisze:

białko całkowite 8,32 g/dl 6,0 - 8,0
[...]
albuminy 1,95 g/dl 2,7 - 3,9


Ten rozjazd, białko całkowite podwyższone, albuminy obniżone wydaje mi się nieco dziwny. Wg. Lab-Wet'u pasuje do utraty białek w chorobach nerek.
http://www.labwet.pl/1023/elektroforeza ... ja-wynikow

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Pt mar 04, 2011 10:13 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze:Pixie - może masz rację, ale dlaczego nie może? Probiotyki mają długą latencję działania. Renal zadziała szybciej, a przy tak wysokim moczniku ma to istotne znaczenie.

Dalej nie rozumiem skąd się bierze to twierdzenie.
I moim zdaniem renal nie zadziała szybciej bo renal sam w sobie nie ma działania obniżającego poziom mocznika. Ma obniżony poziom białka co jednak nie jest równoznaczne z tym, że białko zawarte w tej karmie ma wysoką biodostępność. A karmienie kota (u którego podwyższony poziom mocznika niekoniecznie związany jest z niewydolnością nerek) dietą niskobiałkową uważam za nieporozumienie.

PcimOlki pisze:Przeciwwskazaniem jest zdolność Renala do podnoszenia pH, co jest tutaj mocno niepożądane. Nie wiem jaka decyzja jest słuszna, ale zdaje mi się, że probiotyk nie zdąży zadziałać lub gdy zadziała, obniżanie mocznika nie będzie miało tak dużego znaczenia jak teraz.

Moim zdaniem w przypadku tego kota trzeba dokładniej zdiagnozować a nie polegać na cudownych właściwościach diet weterynaryjnych.
Powiem szczerze, że dla mnie takie mieszanie renala z urinary świadczy tylko o tym, że (być może) wet nie bardzo ma pomysł co z tym fantem zrobić.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt mar 04, 2011 11:15 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze: (...) Przeciwwskazaniem jest zdolność Renala do podnoszenia pH (...)


Powiedzcie mi proszę jeśli wiecie, od czego pH w moczu może być podwyższone? Moja Lilka przy każdym badaniu pH ma 7 - na barfie nie miała struwitów, na zwykłej karmie już tak. Po Uropecie i Urinary podawanym przez 4 tygodnie znów nie miała struwitów, ale pH nadal 7. Odstawiłam Urinary i Uropet po ostatnim badaniu moczu (2 tygodnie temu), karmię ja normalnie i zrobię badania moczu, ale coś czuję, że nadal będzie miała wysokie pH, od czego to zależy?
Leelex, Tereska & Leeloo za TM :(

leelex

Avatar użytkownika
 
Posty: 1910
Od: Śro lut 01, 2006 22:17
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt mar 04, 2011 11:18 Re: Wątek dla nerkowców - V

leelex pisze:(...) karmię ja normalnie i zrobię badania moczu, ale coś czuję, że nadal będzie miała wysokie pH, od czego to zależy?

Co to znaczy?
Koty karmione mięsem mają zwykle pH w granicach 7-7,5.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt mar 04, 2011 11:23 Re: Wątek dla nerkowców - V

leelex a jak badasz mocz? Kiedy łapiesz mocz? Tzn na czczo, z samego rana?

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Pt mar 04, 2011 11:29 Re: Wątek dla nerkowców - V

Kurczę, ja mam problem i nie wiem co z tym fantem zrobić :roll: Help.
Walczę z pęcherzem Tośki już od września. Sytuacja niby opanowana ale kreatynina ma tendencje wzrostowe. Wtorkowe badanie wskazało 159,12 umol/l (to jeśli dobrze przeliczyłam 1,8 mg/dl), mocznik 7,42 mmol. Ciągle walczymy też z leukocytozą. Wetka zaordynowała Lespewet, Rubenal i karmę nerkową. Ale ja nie mam do tej karmy przekonania na tym etapie. Kota ma też Fosfor n. na poziomie 1,35 mmol. Nie wiem co robić. A nie znam dobrego kociego nefrologa w Trójmieście. Czy ta karma nie namiesz w kocim zdrowiu ? Ma ją jeść 20 dni i ponowne badanie krwi.

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Pt mar 04, 2011 11:41 Re: Wątek dla nerkowców - V

adelka99 pisze:leelex a jak badasz mocz? Kiedy łapiesz mocz? Tzn na czczo, z samego rana?


Szczerze mówiąc nie - trudność w przyłapaniu kota w kuwecie między godzinami powrotu z pracy a zamknięciem lecznicy (17-21) powoduje, że łapię jak się uda, ale nie daję przed tym "obiadu" - to znaczy koty dostają śniadanie przed 7, a jak wracam z pracy już nic, więc jakby na czczo. Łapię na wygotowaną chochelkę do jałowego pojemnika.

pixie65 pisze:
leelex pisze:(...) karmię ja normalnie i zrobię badania moczu, ale coś czuję, że nadal będzie miała wysokie pH, od czego to zależy?

Co to znaczy?
Koty karmione mięsem mają zwykle pH w granicach 7-7,5.


Szyt wet mi powiedział, że to wysokie pH świadczy o nietrawieniu białka, a nie o tym, że to normalne przy mięsie. Czy to jest akceptowalna wysokość pH? Od czasu odejścia od barfa koty jadły rano puszkę Grau na pół, a potem dojadały suchym Orijenem. Teraz, ze względu na nerki Tereski i struwity u Lilki staram się nie dawać suchej karmy - "normalnie" oznacza u nas puszki Grau i saszetki HermannsBio, dodatkowo podlewane trochę wodą. Sporadycznie chrupią suche, żeby nie puścić "mamy" z torbami :wink: To wszystko wysokobiałkowa karma, może dlatego to pH u Grubej takie wysokie? Ale Tereska z kolei ma koło 6, jedząc to samo mniej więcej.

Edit: BTW - wet powiedział, że nie trzeba moczu na czczo :roll:
Leelex, Tereska & Leeloo za TM :(

leelex

Avatar użytkownika
 
Posty: 1910
Od: Śro lut 01, 2006 22:17
Lokalizacja: Wrocław

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości