Wątek dla nerkowców - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw lut 24, 2011 18:21 Re: Wątek dla nerkowców - V

Bingo też po kroplówce ma zawsze nogę słoniową.
Tam mu się zawsze przesuwa.

Mamy wynik moczu, oprócz ciężaru wlaściwego - wszystko git :)

jaguarius

 
Posty: 292
Od: Nie lis 11, 2007 15:40

Post » Czw lut 24, 2011 18:39 Re: Wątek dla nerkowców - V

jaguarius pisze:Mamy wynik moczu, oprócz ciężaru wlaściwego - wszystko git :)


Super wieści! Tak trzymaj Binguś!
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 25, 2011 7:08 Re: Wątek dla nerkowców - V

Slonko_Łódź pisze:No to ja już nie wiem.... Może mają tam worki....

Się śmiejesz ze słoniowacizny :oops: A nie wygląda tak?? :ryk:

No właśnie dokładnie tak, trafność mnie rozśmieszyła do łez :lol:
Slonko_Łódź pisze:Pamiętasz początki ze Smolikiem- kroplówki w mieszkaniu obok, ucieczki w panice itd? Wtedy martwiłam się, czy dacie radę z tym ancymonem chociaż troszkę... To już było trochę temu... I wyniki w zasadzie bz. Jesteście WIELCY ;) A Smolik to wielki panikarski twardziel :ok:

Dziękujemy za te sympatyczne słowa, i za utwierdzenie w słusznej linii :mrgreen:

Dziś zakupię ipakitine, to sugestia wet - choć pełna sceptycyzmu, to może warto próbować wziąwszy pod uwagę, że zaskoczył mnie zajadaniem posiłków z dodatkiem duphalacu, jakby nigdy nic.
Duphalac pomógł rewelacyjnie w pozbyciu się zaparcia. Teraz znów kupka jak wzorzec. :roll:
Wszystko dzięki temu wątkowi - sprawa nie do przecenienia. Nie zawsze szybki kontakt ze swoim zaufanym wetem jest taki oczywisty.
Po paru latach jakie od dnia stworzenia przeszły, dziś już jasno widać, że Panu Bogu poza kotami nic się do końca nie udało. Koty są stworzeniami skończonymi, reszta świata łącznie z psami jest wadliwa. Taki jest obiektywny stan rzeczy i daremnie jest i nie należy się nań uskarżać
J. Pilch

malwina

 
Posty: 937
Od: Sob lut 18, 2006 19:40
Lokalizacja: wwa

Post » Pt lut 25, 2011 14:36 Re: Wątek dla nerkowców - V

Witam wszystkich serdecznie,

Mój 5 letni kocurek niekastrowany, późną jesienią zaczął często i w małych ilościach oddawać mocz. Diagnoza zapalenie pęcherza - leczenie seria antybiotyków, mała poprawa. Niestety nie wrócił do normy, koleje wizyty następne dwie serie antybiotyków.
Po trzeciej serii i braku zadowalającej poprawy przeprowadziliśmy badanie krwi.
WBC 9.64 10^9/l (5.5-19.5)
LYM 1.19 10^9/l (1.5-7)
MID 0.73 10^9/l ( -1.5)
GRA 7.72 10^9/l (2.5-14)
LY% 12.3 % (20-55)
MI% 7.6 % (1-3)
GR% 80.1 % (35-80)
RBC 10.53 10^12/l (5-10)
HGB 210 g/l (80-150)
HCT 48.71 % (24-45)
MCV 46 fl (39-55)
MCH 19.9 pg (12.5-17.5)
MCHC 430 g/l (300-360)
RDWc 18.7 %
PLT 283 10^9/l (300-800)
PCT 0.38 %
MPV 13.3 fl (12-17)
PDWc 40.6 %

UREA 106 mg/l
GLU 98.6 mg/l
CREA 1.11 mg/l

Do pobrania krwi dostał 2x0,2 jednostki "głupiego jasia" (a ja dostałem kilka śladów pazurów na rękach :)

Diagnoza niewydolność nerek - zalecenie karma dla nerkowców Royal Canin Renal, furosemid 1/4 co 2-3 dni, 1/3 torebki gastrolitu i wiadomo kotek ma dużo pic (obecnie na dobę produkuje :) 150-200ml moczu waży 7kg).

RC Renal jadł tylko jeden dzień później musiał dostać normalną puszeczkę pasztetu. Teraz je pół na pół, karma dla nerkowców/normalne jedzenie.Gastrolit tolerował przez 2 dni :( furosemid staram się ograniczać jak widzę że ma naturalne pragnienie. Pije od zawsze tylko bieżącą wodę z kranu i to tylko bardzo zimną.

Kotek chodzi, je, pije, stolec normalny, tylko w moczu pojawiła się glukoza. Ostatnie badanie

Urobilingen Normal 0.2 mg/dl
Bilirubina neg
Ketony neg
Erytrocyty neg
Białko 0.83 g/l
Azotany neg
Leukocyty 1+ Ca70 Leu/uL
Glukoza 5.7 g/l
Ciężar właściwy 1.040
pH moczu <=5.0
Nabłonki płaskie: od 3 do 5 w polu widzenia
Krwinki białe: od 2 do 4 w polu widzenia
krwinki czerwone świeże: od 0 do 1 w polu widzenia
Krwinki czerwone wyługowane: pojedyncze w preparacie
Obecne: moczany bezpostaciowe dość liczne

glukoza 5.7 g/l SZOK wcześniej w czasie choroby miał badany dwa razy mocz zawsze glukoza była negatywna.
(za to białko spadło wcześniej było 1.8 i 1.5 g/l)

Rano dostał 1 gram ipakitine (waży 7kg czyli trochę poniżej dawki zalecanej) i na pewno więcej tego nie dostanie, bardzo dużo śpi jest osowiały - widać że to mu bardzo zaszkodziło :( nie wiem czy to się nie skończy zaraz wizytą u weterynarza

Czy wyniki wskazują na niewydolność nerek czy możne to być coś innego ?
Czy przy niewydolności nerek normalne jest że w moczu pokazuje się glukoza ? (ciała ketonowe negatywne)

Pozdrawiam Marek

klf

 
Posty: 11
Od: Pt lut 25, 2011 11:57
Lokalizacja: Szczecin

Post » Pt lut 25, 2011 15:06 Re: Wątek dla nerkowców - V

Marek, nie wiem na co te wyniki wskazują, ale raczej z diagnozą niewydolności nerek byłbym bardzo ostrożny. CREA jest ok, SG jest ok - nie ma podstaw do wyrokowania NN.

Natomiast może być to nefropatia zaporowa. Ph moczu jest za niskie. Pilne wskazanie do USG.

Ponadto w skrócie:

- nie podaje się żadnych leków bez potrzeby. Ipakitine podaje się, gdy wzrasta poziom fosforu w surowicy. Jaki jest poziom fosforu i wapnia w surowicy?
- jeśli już się podaje, to miesza się z jedzeniem, inaczej nie działa. Nie wiem czy podany jednorazowo może narobić szkody - pewnie tak.
- furosemidu nie podał bym już ani razu, jest to wysoce niebezpieczne i nie ma podstaw do jego podawania. Zaszkodzisz kocurowi.
- brak oznaczenia kreatyniny w moczu uniemożliwia wnioskowanie o białkomoczu.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lut 25, 2011 15:32 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze:[...]Nie wiem czy podany jednorazowo (ipakitine - dopisek mój) może narobić szkody - pewnie tak.

O rany, aż tak?
Myślisz że kot Marka tak zareagował na ipakitine?
No to ja nie wiem..., chciałam próbować ze Smolikiem, zwłaszcza że czytałam (moze w byle jakim źródle, nie wiem), że i. usuwa toksyny, no i fosfor rzecz jasna, myślałam że jest w miarę bezpieczny, jak się przy tym kontroluje wapń, ale tak to klops...
Po paru latach jakie od dnia stworzenia przeszły, dziś już jasno widać, że Panu Bogu poza kotami nic się do końca nie udało. Koty są stworzeniami skończonymi, reszta świata łącznie z psami jest wadliwa. Taki jest obiektywny stan rzeczy i daremnie jest i nie należy się nań uskarżać
J. Pilch

malwina

 
Posty: 937
Od: Sob lut 18, 2006 19:40
Lokalizacja: wwa

Post » Pt lut 25, 2011 16:02 Re: Wątek dla nerkowców - V

malwina pisze:
PcimOlki pisze:[...]Nie wiem czy podany jednorazowo (ipakitine - dopisek mój) może narobić szkody - pewnie tak.

O rany, aż tak?
Myślisz że kot Marka tak zareagował na ipakitine?
No to ja nie wiem..., chciałam próbować ze Smolikiem, zwłaszcza że czytałam (moze w byle jakim źródle, nie wiem), że i. usuwa toksyny, no i fosfor rzecz jasna, myślałam że jest w miarę bezpieczny, jak się przy tym kontroluje wapń, ale tak to klops...

To jakiś związek wapnia - nie jest toksyczny, ale w konkretnej reakcji z HCl w żołądku może naprodukować gazu czy cóś. Tak tylko strzelam - nie pamiętam co jest w składzie Ip.

Dzisiejsze wyniki Olka praktycznie jak 3 tyg. temu z wyjątkiem Na.
Hipernatremia.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lut 25, 2011 16:16 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ej no...nie siejcie paniki z tą Ipakitiną :wink:
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 25, 2011 16:43 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:Ej no...nie siejcie paniki z tą Ipakitiną :wink:

PcimOlki pisze:To jakiś związek wapnia - nie jest toksyczny, ale w konkretnej reakcji z HCl w żołądku może naprodukować gazu czy cóś. Tak tylko strzelam - nie pamiętam co jest w składzie Ip.

No to chyba czuję się uspokojona
Pal sześć te jakieś gazy - same się wypsną, może :mrgreen:
PcimOlki pisze:Dzisiejsze wyniki Olka praktycznie jak 3 tyg. temu z wyjątkiem Na.
Hipernatremia.

Mimo hipernatremii trzymacie poziom 8)
A sód jakoś wysiusia chyba.
Po paru latach jakie od dnia stworzenia przeszły, dziś już jasno widać, że Panu Bogu poza kotami nic się do końca nie udało. Koty są stworzeniami skończonymi, reszta świata łącznie z psami jest wadliwa. Taki jest obiektywny stan rzeczy i daremnie jest i nie należy się nań uskarżać
J. Pilch

malwina

 
Posty: 937
Od: Sob lut 18, 2006 19:40
Lokalizacja: wwa

Post » Pt lut 25, 2011 16:44 Re: Wątek dla nerkowców - V

malwina pisze:No to chyba czuję się uspokojona
Pal sześć te jakieś gazy - same się wypsną, może :mrgreen:

Te gazy to dwutlenek węgla, paszczą się wypsnie :wink:
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lut 25, 2011 16:57 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:Te gazy to dwutlenek węgla, paszczą się wypsnie :wink:

To super! (że paszczą :wink: )
Nigdy nie widziałam bekającego kota... :roll:
Czkającego tak.
Po paru latach jakie od dnia stworzenia przeszły, dziś już jasno widać, że Panu Bogu poza kotami nic się do końca nie udało. Koty są stworzeniami skończonymi, reszta świata łącznie z psami jest wadliwa. Taki jest obiektywny stan rzeczy i daremnie jest i nie należy się nań uskarżać
J. Pilch

malwina

 
Posty: 937
Od: Sob lut 18, 2006 19:40
Lokalizacja: wwa

Post » Pt lut 25, 2011 17:36 Re: Wątek dla nerkowców - V

A ja tam nie lubię ipakitine.. Nie stosuję i nie będę. Wolę renagel- bardzo skuteczny a nie mam tych wszystkich wątpliwości czy na pewno złe samopoczucie Yenny nie jest wynikiem jego podania :roll:

klf pisze:UREA 106 mg/l
GLU 98.6 mg/l
CREA 1.11 mg/l

Do pobrania krwi dostał 2x0,2 jednostki "głupiego jasia" (a ja dostałem kilka śladów pazurów na rękach :)

Diagnoza niewydolność nerek - zalecenie karma dla nerkowców Royal Canin Renal, furosemid 1/4 co 2-3 dni, 1/3 torebki gastrolitu i wiadomo kotek ma dużo pic (obecnie na dobę produkuje :) 150-200ml moczu waży 7kg).
[...]
Czy wyniki wskazują na niewydolność nerek czy możne to być coś innego ?
Czy przy niewydolności nerek normalne jest że w moczu pokazuje się glukoza ? (ciała ketonowe negatywne)

Pozdrawiam Marek


Witaj Marku,
Z tego co rozumiem, diagnoza pnn została postawiona w oparciu o stwierdzenie, że mocznik jest podwyższony. Z forumowych doświadczeń wynika, iż weci mają tendencje do wrzucania wszystkiego co pasuje chociaż jednym na 128 elementów do worka z pnn... Jak dla mnie wyłącznie podwyższony mocznik to za mało, żeby mówić o pnn....

Co do glukozy w moczu. Z tego co piszesz kot pewnie źle znosi badania (sedacja do pobrania krwi). Koty w stresie wyrzucają do krwi glukozę. Jeżeli od wyjścia z domu do pobrania krwi upływa odpowiednio długi czas, żeby proces ten zaszedł, we krwi krąży czasami olbrzymia ilość cukru. Jeżeli natomiast poziom glukozy we krwi przekracza pewien poziom- pojawia się również glukoza w moczu. Żeby zatem wiedzieć czy powinieneś się denerwować trzeba by trochę więcej wiedzieć o samym kocie i o tym jak pobrano "materiał do badania" :wink: Tak kolokwialnie opisałam ale chyba wiadomo o co chodzi :wink:


malwina pisze:Dziękujemy za te sympatyczne słowa, i za utwierdzenie w słusznej linii :mrgreen:

Dziś zakupię ipakitine, to sugestia wet - choć pełna sceptycyzmu, to może warto próbować wziąwszy pod uwagę, że zaskoczył mnie zajadaniem posiłków z dodatkiem duphalacu, jakby nigdy nic.


A bo się tak rozrzewniłam jak czytałam o Smoliku i przypomniałam sobie Wasze początki tutaj... Smolik jest podobny do mojego Krokera... Domyślam się co przeżywacie na co dzień i bardzo mocno Wam kibicuję. No dobra- bo się znowu rozkleję.... Tak trzymajcie i już :ok:
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 25, 2011 17:44 Re: Wątek dla nerkowców - V

malwina pisze:
pixie65 pisze:Te gazy to dwutlenek węgla, paszczą się wypsnie :wink:

To super! (że paszczą :wink: )
Nigdy nie widziałam bekającego kota... :roll:
Czkającego tak.

Tylko żeby nie wodór, czy inny metan, bo się kociszcze w smoka możę zmienić. :lol:

malwina pisze:...
A sód jakoś wysiusia chyba.

No właśnie nie wiem. Nie wiem.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lut 25, 2011 17:59 Re: Wątek dla nerkowców - V

In most clinical pathology laboratories, creatinine is measured by the alkaline picrate reaction. This reaction is not entirely specific for creatinine and measures another group of substances collectively known as noncreatinine chromagens. These substances are found in plasma, where they may constitute up to 50% of the measured creatinine at normal serum creatinine concentrations, but only small amounts appear in urine. When the creatinine concentration is determined using the alkaline picrate reaction, the presence of noncreatinine chromogens causes endogenous creatinine clearance to underestimate GFR.

ISBN 13 978-0-7216-3949-9

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt lut 25, 2011 20:27 Re: Wątek dla nerkowców - V

Dziękuję bardzo Wszystkim za odpowiedzi :)

W tej Ipakitine jest coś dobrego i coś złego dla Niego.

1 gram był podany o godzinie 9, do 11 było ok, od 11 do 16 spał (przez chwile miał bardzo dziwne oczy - źrenice tak małe i wąskie jakby patrzył prosto w słońce) pomiędzy 16 i 17 kocurek maksymalnie ożył biegał skakał bawił się (dawno się tak nie zachowywał - SUPER !! :) ) Później zjadł, napił się trochę wody i znowu spać. Niedawno znowu picie, siusianie i jedzenie - teraz nie śpi tylko drzemie :)

Wet stwierdził nerki z powodu UREA we krwi i białka w moczu.

chętnie zrobił bym badanie krwi ale to jest dla Niego za duży stres - poza tym musiał by dostać narkozę :(

Na razie odstawiam wszystkie leki, poziom glukozy w moczu sprawdzam Ketodiastix'em, jeżeli będzie nadal max przez tydzień pójdę do innego wet (test jest maksymalnie do zawartości 2g/l)

Pozdrawiam Marek :kotek: <- kotek powinien być czarny :)

klf

 
Posty: 11
Od: Pt lut 25, 2011 11:57
Lokalizacja: Szczecin

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości