Wątek dla nerkowców - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lut 02, 2011 8:22 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa JANCZUK pisze:Duduś co prawda nie wymiotuje, ale jest mu nieustająco niedobrze. Cały czas się ślini. Kiedy muszę podać mu lekarstwo, krztusi się, dławi.

Kiedyś tak mi się kot ślinił przy jakimś stanie zapalnym w gardle - może wyklucz to też, bo niekoniecznie nudności są przyczyną ślinienia.

Slonko_Łódź pisze:Malwina nie denerwuj się! Nie ma głupich pytań. Już wiele razy tu pisałam- nikt z nas nie wie wszystkiego na żaden temat. Większość z nas na początku nie wiedziała również prawie nic o pnn. Wszyscy popełniają błędy.

Że nie ma głupich pytań, też tak myślałam do teraz. Już nie jestem tego taka pewna. :?
Moje pytanie o badanie fosforu było spowodowane tym, że przy kroplówkach dożylnych pobranie krwi nie było problemem ze względu na tkwiący w kocie wenflon, przy wymianie tegoż brało się krew i już. Przypominam że Smolik przez 11 czy 12 dni był codziennie podłączany do kroplówki dożylnej. Teraz, kroplówki podskórne, więc i pobieranie krwi będzie rzadkie. Przy swoim braku doświadczenia nie wiem jak zachowuje się fosfor przy pnn, jak wpływa na stan kota, może wymaga szczególnego monitorowania?? A wiem też już z doświadczenia, ze weci nie zawsze zlecają komplet badań choć przy pnn chyba powinni zwracać uwagę na P i pewnie tak jest, ale chciałam się upewnić, tak po prostu. A że PcimOlki jest jedną z osób najlepiej jakoś zorientowanych no to Go zapytałam. Prawidłowa i przyjazna odpowiedź powinna brzmieć jak brzmiała, ale bez pięciu słów do pierwszej kropki :twisted: .
Nigdzie też nie napisałam że chcę kłuć Smolika z częstotliwością i satysfakcją sadystki. "Bo taka głupia to ja już nie jestem, może głupia, ale taka to już nie..."
On i tak przyprawia mnie o ból serca, tak go to wszystko przeraża i stresuje.

Acha, PcimOlki - umknęło Ci sedno mojego tamtego postu z niedobrym pytaniem - daję kotu w dalszym ciągu alusal pomimo prawidłowego P w ostatnim badaniu. U wetki będę we wtorek, a teraz jest chora. Dlatego napisałam o tym licząc na sugestię.
Po paru latach jakie od dnia stworzenia przeszły, dziś już jasno widać, że Panu Bogu poza kotami nic się do końca nie udało. Koty są stworzeniami skończonymi, reszta świata łącznie z psami jest wadliwa. Taki jest obiektywny stan rzeczy i daremnie jest i nie należy się nań uskarżać
J. Pilch

malwina

 
Posty: 937
Od: Sob lut 18, 2006 19:40
Lokalizacja: wwa

Post » Śro lut 02, 2011 11:23 Re: Wątek dla nerkowców - V

Fosfor jest bardzo istotny. Hiperfosfatemia powoduje złe samopoczucie i znacząco wpływa na progresję PNN. Współczynnik fosforowo-wapniowy wyższy od 70 (albo nawet < 55 według innego źródła) może powodować wydzielanie się w nerkach związków wapnia z fosforem ze skutkiem katastrofalnym dla resztki sprawnych nefronów. Tak więc jest to istotny parametr, który należy zlecać w każdym badaniu monitorującym. W zależności od uzyskanego wyniku reguluje się podaż binderów. Nie ma regulacji bez feedbacku.

Słusznie, że podajesz Alusal, bo:

- po pierwsze dobrze jest utrzymać poziom fosforu < 5mg/dl niezależne od normy (8 mg/dl). Przykładowo mając wapń 10mg/dl (zupełnie ok) i fosfor 7.5mg/dl, (niby w normie) współczynnik CaP już jest zły.

- po drugie aby fosfor utrzymywać na stałym poziomie potrzebna jest ciągła korekta utrzymująca tendencję przyrostu w okolicach zera. Całkowite odpuszczenie przechwytywania fosforu poskutkuje jego wzrostem, bo nerki nie odprowadzają go należycie.

Natomiast kwestie alusalowo-ilościowe żeby uzyskać zerowe przyrosty trzeba po prostu wyczuć.

Pytania zaś lepiej zadawać w sposób nie pozostawiający wątpliwości co do intencji pytającego. :wink:

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro lut 02, 2011 11:49 Re: Wątek dla nerkowców - V

Czy Ipakitine obniża poziom fosforu we krwi, czy tylko wiąże go w pokarmie?
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro lut 02, 2011 12:03 Re: Wątek dla nerkowców - V

ana pisze:Czy Ipakitine obniża poziom fosforu we krwi, czy tylko wiąże go w pokarmie?

Wiąże go w pokarmie
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro lut 02, 2011 12:05 Re: Wątek dla nerkowców - V

ana pisze:Czy Ipakitine obniża poziom fosforu we krwi, czy tylko wiąże go w pokarmie?

Wiąże w pokarmie.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro lut 02, 2011 12:18 Re: Wątek dla nerkowców - V

A jest coś, co we krwi?
Czy raczej jedyny sposób obniżenia jego zawartości we krwi to dieta + nawadnianie?

PS. Czy można Ipakitine podawać w strzykawce w trakcie posiłku?
Bo w pokarmie (nienerkowym, czyli wymagającym "ingerencji antyfosforowej") Ipa nie wchodzi gadowi :?
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro lut 02, 2011 14:03 Re: Wątek dla nerkowców - V

Raczej nie ma niczego, co obniży bezpośrednio we krwi. Przechwytywacz fosforu powinien być dobrze zmieszany z jedzeniem. Czyli w trakcie jedzenia można podawać. Na Alusal większość nie zwraca uwagi.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro lut 02, 2011 14:04 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ana, a masz zbadany poziom wapnia we krwi tego...echem...gada :?:
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Śro lut 02, 2011 14:41 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze:- po pierwsze dobrze jest utrzymać poziom fosforu < 5mg/dl niezależne od normy (8 mg/dl).

Znalazłem też takowe zalecenia:
IRIS Stage 2 2.5–4.5 mg/dl (0.81–1.45 mmol/l)
IRIS Stage 3 2.5–5 mg/dl (0.81–1.61 mmol/l)
IRIS Stage 4 2.5–6 mg/dl (0.81–1.94 mmol/l)
źródło:
"Treatment options for hyperphosphatemia in feline CKD"
http://www.mediafire.com/?7cgkjoxbmcm44d3

PHOSPHATEMIA MANAGEMENT IN THE TREATMENT OF CHRONIC KIDNEY DISEASE
http://www.vetoquinol.ca/documents/Quoi ... ussion.pdf

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Śro lut 02, 2011 16:05 Re: Wątek dla nerkowców - V

wjwj1 pisze:
PcimOlki pisze:- po pierwsze dobrze jest utrzymać poziom fosforu < 5mg/dl niezależne od normy (8 mg/dl).

Znalazłem też takowe zalecenia:
IRIS Stage 2 2.5–4.5 mg/dl (0.81–1.45 mmol/l)
IRIS Stage 3 2.5–5 mg/dl (0.81–1.61 mmol/l)
IRIS Stage 4 2.5–6 mg/dl (0.81–1.94 mmol/l)
źródło:
"Treatment options for hyperphosphatemia in feline CKD"
http://www.mediafire.com/?7cgkjoxbmcm44d3

PHOSPHATEMIA MANAGEMENT IN THE TREATMENT OF CHRONIC KIDNEY DISEASE
http://www.vetoquinol.ca/documents/Quoi ... ussion.pdf

Dokładnie. Wspólny przedział dla każdej fazy 2.5mg/dl - 4.5mg/dl. Normy w kubeł. (Ja to się już boję takie "herezje" pisać.)

P.S> Czy spotkałeś się w swoich "podróżach" z informacjami na temat pomiarów ciśnienia krwi?

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro lut 02, 2011 16:08 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:Ana, a masz zbadany poziom wapnia we krwi tego...echem...gada :?:

No pewnie.
Też podwyższony. :(

W każdym razie już do agresywnego wyrównywania.
Na razie jeszcze spróbuję kocia przekonać do Ipakitine, ale porozmawiam z wetem o alusalu.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro lut 02, 2011 16:12 Re: Wątek dla nerkowców - V

ana pisze:
pixie65 pisze:Ana, a masz zbadany poziom wapnia we krwi tego...echem...gada :?:

No pewnie.
Też podwyższony. :(
...

No to Ipakitine nie jest ok w takim przypadku.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro lut 02, 2011 16:22 Re: Wątek dla nerkowców - V

czyli alu :?:
jak podajecie ? W tabletkach? To jest na receptę?
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro lut 02, 2011 16:25 Re: Wątek dla nerkowców - V

ana pisze:Czy Ipakitine obniża poziom fosforu we krwi, czy tylko wiąże go w pokarmie?


Wiązanie fosforu z pokarmu bezpośrednio przekłada się na obniżenie jego poziomu we krwi.

vetserwis pisze:Fosfor. Ograniczona podaż fosforu w diecie ułatwia utrzymanie prawidłowego stężenia tego składnika we krwi. Niewydolne nerki stosunkowo szybko tracą zdolność do wydalania fosforu z moczem dlatego często dochodzi do pojawienia się tzw. hiperfosfatemii (zbyt wysokiego poziomu fosforu we krwi). Wysoki poziom fosforu ma bardzo negatrywny wpływ na funkcjonowanie nerek i przyspiesza ich uszkodzenie.
Stężenie fosforu we krwi u kotów z PNN nie powinno przekraczać 5,5 mg/dl. Jeśli fosfor utrzymuje się na wysokim poziomie mimo diety z niską zawartością tego minerału, konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów wyłapujących fosfor z pokarmu.


Jonathan Elliott w artykule Kot z azotemią pisze:Leczenie hiperfosfatemii. [...]kolejnym problemem do rozwiązania stała się hiperfosfatemia. Początkowo zmniejszyliśmy poziom fosforu w pokarmie przypisując specjalną dietę "nerkową". [...] Celem takiego postępowania było osiągnięcie stężenia fosforu we krwi na poziomie <1,6 mmol/l (4,95 mg/dl) (3 stadium CKD) a idealnie na poziomie poniżej 1,45 mmol/l (4,49 mg/dl) (2 stadium CKD). W stadium 3 u kotów może być konieczne stosowanie zarówno diety o obniżonym poziomie fosforu, jak i środków wiążących fosfor , aby osiągnąć zamierzony cel. Istnieje wiele substancji wiążących fosfor w jelitach (węglan wapnia, wodorotlenek glinu, węglan lantanu). Środki te nalezy mieszać z pokarmem, co umożliwia im reakcję z fosforem zawartym w pożywieniu i ogranicza jego biodostępność. [...] Wykazano, iż istnieje związek pomiędzy nasilonym zwłóknieniem tkanki śródmiąższowej i mineralizacją [...] oraz, iż ograniczenie poziomu fosforu poprzez stosowanie specjalnej diety i środków wiążących fosfor związane jest z poprawą współczynnika przeżycia u kotów z naturalnie występującą przewlekłą chorobą nerek. Poza kontrolowaniem poziomu fosforu we krwi , w celu sprawdzenia efektów terapii należy także kontrolować poziom wapnia, ponieważ u niektórych kotów, u których ograniczono poziom fosforu [...] rozwija się hiperkalcemia (wapń całkowity > 3 mmol/l (12 mg/dl)


Moja Biri od momentu zdiagnozowania choroby (październik 2006) miała problem z bardzo wysokim poziomem fosforu i wapnia (niestety w naszym przypadku doszła nadczynność przytarczyc). Od samego początku (z krótkim epizodem z Ipakitine) dostaje do każdego (!) posiłku Alusal. W przypadku mojej koty dawka jest bardzo wysoka (1200 mg/dobę), ponieważ tylko taka pozwala na utrzymanie poziomu fosforu na magicznym i pożądanym poziomie +/- 4,5 mg/dl. Każda próba delikatnego zmniejszenia dawki kończyła się wzrostem poziomu fosforu. Biri nie je diety "nerkowej" (powodowała biegunkę) tylko dietę dla alergików. Przy czym mimo że kota przez te lata sporo przytyła (z początkowych 3 kg do 4,7 kg obecnie) dawka Alusalu nie uległa zmianie, co potwierdza, że dawkowanie tego preparatu powinno się ustalać w stosunku do ilości i jakości spożywanego przez kota pokarmu oraz poziomu fosforu we krwi. Jest to jednak na tyle skomplikowane, że przyjęło się o wiele łatwiejsze ustalanie dawkowania na podstawie wagi kota i oczywiście wyników badań.
Jeżeli chodzi o częstotliwość wykonywania badania fosforu we krwi, to wykonuje się je obowiązkowo przy każdym badaniu kontrolnym wraz z innymi parametrami. W przypadku mojej, Biri na początku choroby było to co 4 tygodnie a po ustabilizowaniu stanu koty, od 4 lat badamy się regularnie co ok. 12 tygodni.
Obrazek
Obrazek

Edyta i Sebastian

 
Posty: 649
Od: Sob paź 28, 2006 21:36
Lokalizacja: Koszalin

Post » Śro lut 02, 2011 16:41 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa JANCZUK pisze:Witam,
jakie macie sposoby na zwalczanie ogromnych nudności. [..]
Duduś dostaje podskórnie od 5 dni cerenię.


Ja stosowałam właśnie cerenię ale przez cały czas również zobojętniacze kwasu żołądkowego- obecnie Famidyna. Czytałam, że ludzie podają też osłonowo na śluzówkę przewodu pokarmowego siemię lniane. Może tu jest problem? Może to nie nudności tylko "zgaga"?


PcimOlki pisze:Nie, ja wymiękam z nimi. Wczoraj nie dostały kolacji.
Wprowadzam ssmańskie metody żywienia, a właściwie dehumanizację dystrybycji. Żarcie zasadnicze będzie futrom udostępniał automat na określony czas, w programowanych odstępach. Odstępy będą ustawiane w zależności od cotygodniowych przyrostów masy kociej, które to przyrosty powinny być teraz ujemne, a docelowo zerowe. Nie jestem w stanie podawać im jedzenia asynchronicznie z cyklem dobowym, a jeśłi ograniczę po prostu masę jedzenia, to Olek będzie się nażerał, a Dzikun głodował, bo w takiej kolejności jedzą. To na razie jedyne rozwiazanie problemu jakie wymyśłiłem, rokujące jakiś skutek. Moja rola ograniczy się do napełniania zasobników i przygotowywania zupek, które zawierają śladowe ilości kalorii. Na dozowniki przerobię walające się w chacie i w pracy stare napędy CD - byle by miały sprawny mechanizm wyjeżdżania tacki. Nie będę negocjował z futrzastymi terrorystami.


:ryk: :ryk: :ryk:
Można jeszcze rozważyć zindywidualizowanie porcjowania z uwagi na preferowane przyrosty masy ciała (np. u Ola ujemne) poprzez zastosowanie środków czasowo uniemożliwiających przyjmowanie pokarmu (drutowanie żuchwy, kaganiec dla pekińczyka, lateksowa maska z kneblem) ;)) Alternatywnym rozwiązaniem może być nadto zwiększenie wydatków energetycznych a w konsekwencji poprawa metabolizmu poprzez zaproponowanie nowych form aktywności fizycznej (nowy fotel do drapania, karton do rozerwania na strzępy, gumki do włosów do rzucania). Drakońskie ograniczenia podaży pokarmu w postaci pominięcia tak ważnego elementu stałego harmonogramu dobowego jakim jest tzw. kolacja mogą bowiem skutkować depresją (następczo napadowymi atakami głodu) ;)

Mój Kroker podobnie ustawia kolejność spożywania posiłków w stadzie- najpierw idzie do wszystkich kocic po kolei- wkłada na "bezczela" głowę w miskę i wyjada co się da- potem dopiero je ze swojej... Czasami dostaje od którejś panienki przez łeb ale nic sobie z tego nie robi i spokojnie je dalej.... Głodny jest zawsze i wszystko lubi. Ale waży tylko 5,4kg ;)

WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI:
Telefonicznie dowiedziałam się, że kreatynina 3,3 (poprzednio 5,5, od diagnozy najniższa 4), mocznik 137 (poprzednio 231, najniższa od diagnozy 111).
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości