Wątek dla nerkowców - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob sty 29, 2011 16:21 Re: Wątek dla nerkowców - V

1969ak pisze:Mam już kolejne wyniki Bazyla.
Morfologia minimalnie w dół ale wszystkie parametry w normie. Do tej pory w jonogramie nie badaliśmy magnezu. Inne parametry - sód, potas, wapń, fosfor, chlorki w normie ale magnez poniżej. Jego norma to 2-3 mg/dl u nas 1,94. Badaliście kiedyś magnez? Jak go uzupełnić? I jeszcze - czy przy "wrzuceniu" fosforu w normę dalej podajecie coś na jego zbicie ale w mniejszej dawce?

Badałam, ale był w normie. Też się chętnie dowiem czym go uzupełnić

1969ak pisze:Mocznik ma bardzo powolną tendencję spadkową. Dwa tygodnie temu 155 mg/dl, dzisiaj 140. Nie wiem czy to bardziej skutek kroplówek czy Azodylu, może jedno i drugie.

Bardziej zastanawia mnie spadek kreatyniny. Do tego stopnia, że obawiam się błędu analizatora. Jeszcze 2 tyg temu jej poziom to 3,78 mg/dl (choć wetka mówiła, że może być trochę mniejszy, bo jej zdaniem na pasek do badania wkropliła zbyt dużą kroplę krwi a to mogło dać zafałszowany wynik, jeżeli to była prawda to w optymistycznym wariancie brałyśmy pod uwagę 3 mg/dl) a dzisiaj 1,81. Czyli wbiliśmy się w normę. Czy to możliwe?

Różnica w poziomie mocznika, to na upartego może być w sumie w granicach błędu. Ale nie martw się, spadnie w końcu. Tym bardziej, że bardzo ładnie opadła kreatynina. Tak, taki spadek jest możliwy i wcale nie rzadko tak się dzieje, u nas przynajmniej tak właśnie bywało (u Dracula, u Puti odwrotnie, ale jej nerki są w znacznie gorszym stanie). I bardzo dobrze, bo kreatyninę znacznie trudniej obniżyć niż mocznik, w każdym razie jest ona mniej wrażliwa na kroplówki. Skoro tak ładnie opadła, to bardzo dobry znak
1969ak pisze:Po raz kolejny czytam, że weci proponują mieszać sodę oczyszczoną z wodą i dawać do picia. Czy to ma jakiś skutek?

Ja się z czymś takim nie spotkałam. Puticie robię napój izotoniczny z wody i proszku marki Aptus, wklejałam gdzieś link. Ale u niej są problemy z utrzymaniem poziomu potasu, to dlatego.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 29, 2011 17:05 Re: Wątek dla nerkowców - V

1969ak pisze:Mam już kolejne wyniki Bazyla.
Morfologia minimalnie w dół ale wszystkie parametry w normie.
[..]
Mocznik ma bardzo powolną tendencję spadkową. Dwa tygodnie temu 155 mg/dl, dzisiaj 140. Nie wiem czy to bardziej skutek kroplówek czy Azodylu, może jedno i drugie.

Bardziej zastanawia mnie spadek kreatyniny. [...] dzisiaj 1,81. Czyli wbiliśmy się w normę. Czy to możliwe?


No cóż- mogę powiedzieć tylko jedno.... :dance: :dance2: :dance: Super! Bardzo się cieszę! My w przyszłym tygodniu się badamy. Yennefer oki- dzisiaj się fajnie bawiła, humor dopisuje, apetyt niezły. Generalnie wygląda dobrze.... Co jak pamiętacie zazwyczaj oznacza fatalne wyniki...
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 29, 2011 21:22 Re: Wątek dla nerkowców - V

1969ak pisze:(...)
Mocznik ma bardzo powolną tendencję spadkową. Dwa tygodnie temu 155 mg/dl, dzisiaj 140. Nie wiem czy to bardziej skutek kroplówek czy Azodylu, może jedno i drugie.

Bardziej zastanawia mnie spadek kreatyniny. Do tego stopnia, że obawiam się błędu analizatora. Jeszcze 2 tyg temu jej poziom to 3,78 mg/dl (choć wetka mówiła, że może być trochę mniejszy, bo jej zdaniem na pasek do badania wkropliła zbyt dużą kroplę krwi a to mogło dać zafałszowany wynik, jeżeli to była prawda to w optymistycznym wariancie brałyśmy pod uwagę 3 mg/dl) a dzisiaj 1,81. Czyli wbiliśmy się w normę. Czy to możliwe?

:arrow:
wjwj1 pisze:(...)
W art. niejakiego W. Hildebranda, "diagnostyka chorób nerek" pisze:
"Uszkodzenia nefronów powodują, że kreatynina i mocznik wzrastają mniej więcej w równych proporcjach. U zdrowych zwierząt stosunek mocznika do kreatyniny wyrażonych w tych samych jednostkach (mg%) powinien wynosić około 25:1. Znaczny wzrost tej proporcji – powyżej 35:1 – może sugerować występowanie azotemii przednerkowej. Obniżenie stosunku poniżej 10:1 może wskazywać na ciężkie uszkodzenie wątroby i upośledzenie metabolizmu amoniaku"
(...)
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Sob sty 29, 2011 21:42 Re: Wątek dla nerkowców - V

Gdzie kupić phytophale i azodyl?
Może to ostatnia szansa dla Dudusia.

Ewa JANCZUK

 
Posty: 441
Od: Pt paź 06, 2006 22:38

Post » Sob sty 29, 2011 21:59 Re: Wątek dla nerkowców - V

Phytophale u weta, azodyl w USA (ja stosuję BactilacSF, do nabycia w zwykłej aptece).
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Sob sty 29, 2011 22:00 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa JANCZUK pisze:Gdzie kupić phytophale i azodyl?
Może to ostatnia szansa dla Dudusia.

Lespewet dostaniesz u każdego weta, phytophale chyba też, a w internecie bez problemu np tutaj http://www.kuchniapupila.pl/pies/zdrowi ... 2121293829
azodyl trzeba sprowadzić z USA, można przez amazon.com
Albo, skoro jesteś z Warszawy spytaj dr Neskę http://www.nerkiwet.com/cms1/
czasem można i u niej kupic, tak mi przynajmniej mówiono
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 29, 2011 22:41 Re: Wątek dla nerkowców - V

pixie65 pisze:....
:arrow:
wjwj1 pisze:(...)
W art. niejakiego W. Hildebranda, "diagnostyka chorób nerek" pisze:
"Uszkodzenia nefronów powodują, że kreatynina i mocznik wzrastają mniej więcej w równych proporcjach. U zdrowych zwierząt stosunek mocznika do kreatyniny wyrażonych w tych samych jednostkach (mg%) powinien wynosić około 25:1. Znaczny wzrost tej proporcji – powyżej 35:1 – może sugerować występowanie azotemii przednerkowej. Obniżenie stosunku poniżej 10:1 może wskazywać na ciężkie uszkodzenie wątroby i upośledzenie metabolizmu amoniaku"
(...)

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob sty 29, 2011 23:07 Re: Wątek dla nerkowców - V

:?:
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Nie sty 30, 2011 8:53 Re: Wątek dla nerkowców - V

Zastanawiam się, czy słowa pana profesora można odnosić do zwierząt, które zdrowe nie są. Jaka jest definicja zdrowego zwierzęcia. Czy te słowa nie dotyczą zwierzaka u którego oba parametry mieszczą się w granicach normy. W ogóle zastanawiam się jaką interpretację należy stosować w takich przypadkach - luźną czy ścisłą.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie sty 30, 2011 9:16 Re: Wątek dla nerkowców - V

Phytophale również w animalia.pl.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Nie sty 30, 2011 11:02 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze: Zastanawiam się, czy słowa pana profesora można odnosić do zwierząt, które zdrowe nie są. [...] W ogóle zastanawiam się jaką interpretację należy stosować w takich przypadkach - luźną czy ścisłą.

Ogólna tendencja, bez wyrażenia jej w wartościach liczbowych, występuje w wielu innych ksiażkach bez ograniczenia jej do zdrowych zwierząt. Przykładowo w "nefrologia i urologia psów i kotów" pisze "W przebiegu azotemi przednerkowej można zauważyć tendencje do wyższego wzrostu stężenia mocznika niż kreatyniny [...] Stosunek mocznik:kreatynina może wskazywać, czy obecna jest komponenta przednerkowa choroby nerek [...].
Autor wcześniejszego cytatu przedstawiając te wartości liczbowe odwołuje się do "„Laboratory Profiles of Small Animal Diseases", niestety książka niedostępna w necie.
Myślę iż często należy stosować interpretację luźną, tak aby sens zdania był najbardziej sensowny, uwzględniając szeroki kontekst. Chyba że autor nie wydaje się rozsądny.

wjwj1

 
Posty: 594
Od: Pt wrz 07, 2007 10:08
Lokalizacja: Rzeszów

Post » Nie sty 30, 2011 15:24 Re: Wątek dla nerkowców - V

wjwj1 pisze:.....
Myślę iż często należy stosować interpretację luźną, tak aby sens zdania był najbardziej sensowny, uwzględniając szeroki kontekst. Chyba że autor nie wydaje się rozsądny.

Prawdopodobnie jest jak piszesz. Użycie słowa "zdrowych" w kontekście, interpretując sciśle, tak ogranicza grupę dotyczącą, że czyni zdanie nie przydatnym w praktyce.
Tylko mi osobiście luz w interpretacjach robi sieczkę w głowie.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie sty 30, 2011 20:01 Re: Wątek dla nerkowców - V

Dziękuję za podpowiedź.
Jutro dzwonię do dr Neski. Duduś jest pod Jej opieką.

Ewa JANCZUK

 
Posty: 441
Od: Pt paź 06, 2006 22:38

Post » Nie sty 30, 2011 22:24 Re: Wątek dla nerkowców - V

1969ak pisze:...I jeszcze - czy przy "wrzuceniu" fosforu w normę dalej podajecie coś na jego zbicie ale w mniejszej dawce?
...

Istnieją zalecenia utrzymywania fosforu w zakresie 4 - 4.5 mg/dl. Podaję Alusal gdy fosfor przekracza 5mg/dl. Ostatnio przekroczył. :cry:

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon sty 31, 2011 10:43 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze:Istnieją zalecenia utrzymywania fosforu w zakresie 4 - 4.5 mg/dl. Podaję Alusal gdy fosfor przekracza 5mg/dl. Ostatnio przekroczył. :cry:

A jak często należy kontrolować fosfor? czy jak często Ty to robisz?
Bo ja z rozpędu daję Smolikowi alusal 2-3 x dz po 1/4 ale on wyniki (25 bm) ma nadal nieciekawe, choć dużo lepsze niz na starcie: P - 4,7 (pierwszy wynik 7,0), mocznik 152 (280) i kreatynina 4,5 (8,6)
Po paru latach jakie od dnia stworzenia przeszły, dziś już jasno widać, że Panu Bogu poza kotami nic się do końca nie udało. Koty są stworzeniami skończonymi, reszta świata łącznie z psami jest wadliwa. Taki jest obiektywny stan rzeczy i daremnie jest i nie należy się nań uskarżać
J. Pilch

malwina

 
Posty: 937
Od: Sob lut 18, 2006 19:40
Lokalizacja: wwa

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości