problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon wrz 06, 2010 22:33 problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Witam wszystkich,

jestem nowa na forum, ale zdążyłam już wiele przeczytać, tak więc uważam że nie zakładam tego wątku bez sensu. Moja kotka to jakiś nowy przypadek, ja nie mam doświadczenia więc szukamy porady.
Może zacznę od początku:-)
Od tygodnia jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch 3miesięcznych kociaków. Kocurka Konanka i kotki Freyki. Z kocurem wszystko idzie jak po maśle. Z kotką mamy problem:-( wzięliśmy ją jako zupełnie dziką, jedyny kontakt jaki miała to z Panią z fundacji, ale też nie za długo. Oswajamy cierpliwie. U tej pani załatwiała się do kuwetki bez problemu, u nas różnie z tym bywa.
Dostawiliśmy drugą kuwetkę w miejsce w które zaczęła załatwiać się na panele. To nic nie daje, bo czasem załatwia się obok, mówię czasem bo oprócz tego załatwia się też w kuwetce nr1 i nr2, wiec to nie jest tak, że w ogóle tego nie robi. Ot po prostu raz dziennie robi kupkę obok kuwetki dodatkowej:-/ Głowię się ale nie mogę znaleźć żadnej przyczyny. Czysto mają, nie brzydzi się raczej kocurka bo nieraz załatwia się zaraz po nim, żwirek jej odpowiada, kuwetki są w ustronnych miejscach. Nie działa czyszczenie tego miejsca wodą z octem, spreyem Akyszkiem. Raczej nie ma możliwości żeby była chora. Łobuzuje, apetyt jej dopisuje. Oswajanie idzie do przodu, tak więc czuje się u nas coraz lepiej, to widać. Od siedzenia cały dzień pod wanną doszliśmy do etapu kiedy je z ręki i czasem da się pogłaskać, jest ciekawa nas. W domu jest spokój i cisza, nie ma jej co nawet stresować. Jest tylko jedna rzecz która do głowy mi przychodzi, ale czy to możliwe żeby mała była znerwicowana? Miewa dziwne tiki nerwowe, jest wciaz czujna, nie wiem czy to się jakoś łączy ze sprawą. Jej matka była i pozostała calkiem dziką kotką, musiano ją wypuścić na dwór, a generalnie mieszkały w jakiejś dziurze przy ulicy, gdzie hałas, samochody, obcy ludzie itp, więc może stąd nerwica? Tylko nadal nie wiem czy to może mieć wpływ na załatwianie się na podłogę:-(
Proszę pomóżcie bo jestem bezradna, a chce pomóc mojej Frejce...

Z niecierpliwością czekam na porady...

shalom

 
Posty: 6820
Od: Pon wrz 06, 2010 22:14
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon wrz 06, 2010 22:40 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Może być tak, ze ona nie chce zanieczyszczać kuwetki (bo ją lubi??) Moje jak były małe, to załatwiały się tak bardzo przy krawędzi, ze im wychodzilo już za nią. Ja próbowałam dość łagodnie przesuwać maluchy bliżej centrum, jak je złapałam kupkajace.. Może spróbuj zgarnąć taką kupę i zakopać ja w kuwetce? Ja w końcu kupiłam kuwetę większą i z taką nakładaną ramką i kucanie przy brzegu stało się niemożliwe. Teraz mam spokój
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon wrz 06, 2010 22:54 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Hehe, ciekawy punkt widzenia, ale to chyba nie w jej przypadku, bo jednak dość często zanieczyszcza obie, a czasem też obok brudzi. Ale ja już nie wiem... Ona jest na tyle płochliwa że nie mogę podbiec i ją wsunąć do środka, chyba raz wkładałam jej kupkę do środka. Spróbuję raz jeszcze. Jeszcze jakieś propozycję rozwiązania zagadki mojej zwariowanej kotki?:-)
Obrazek

Obrazek

shalom

 
Posty: 6820
Od: Pon wrz 06, 2010 22:14
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon wrz 06, 2010 23:01 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Podobno kupą na wierzchu kot próbuje zademonstrować, ze on/a rządzi. Nad ludźmi też. Moja dominująca nie zakopuje :mrgreen:
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon wrz 06, 2010 23:17 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Spoko, niech rządzi:-D tylko niech nie robi kupy na podłogę, podobno koty to czyściochy, więc niech to będzie wartość nadrzędna:-P A tak na poważnie, uznam jej dominację, tylko co zrobić żeby dominowała w kuwecie? Tak nawiasem mówiąc kocurek w takim razie tez dominuje, bo też nie zakopuje, a o ile sobie przypominam, ona stara się zakopać. Widzę że przypadek mojej kotki jest wyjątkowy:-/
Obrazek

Obrazek

shalom

 
Posty: 6820
Od: Pon wrz 06, 2010 22:14
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon wrz 06, 2010 23:39 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Jesli kotki pochodzą z różnych źródeł, to może ona nie śmie zanieczyścić jego kuwety? Może to jakas przepychanka o władzę? Nerwowość jednak? A może jednak żwirek - moje kupę robia tylko do benka, a mam drewniany, to tam najwyżej nasikaja
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw wrz 09, 2010 8:23 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Przepraszam, że nie odpowiadałam na propozycję. No narazie żadna nie pasuje chyba:-( Co więcej, po dwóch dniach idealnego trafiania do kuwetki młoda zrobiła nam dziś niezłego psikusa. Próbowała zrobić siku na kanapie w pokoju w którym jest ta dodatkowa kuwetka i kącik do sikania, w porę zauważyłam więc ją spłoszyłam, była plama ale mała. Tylko czekałam aż skończy siusiać, no i skończyła tyle ze nie w kuwetce a w starym miejscu obok:-( nie wiem o co jej chodzi. Dwa dni umiała robic tylko w kuwetce i nagle znów wpadka:-(
Obrazek

Obrazek

shalom

 
Posty: 6820
Od: Pon wrz 06, 2010 22:14
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw wrz 09, 2010 8:30 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Skoro kotka u poprzedniej właścicielki załatwiała się ok - warto się spytać czego ta pani używała jako żwirku.
Bo może być tak że kociakowi nie pasuje obecny - chodzi do kuwety bo chce do niej chodzić, ale nie czuje komfortu i czasem dlatego załatwia się obok.
Tak czy owak spróbowałabym z innymi wypełnieniami jednej z kuwet.

Warto też zwrócić uwage czy kocurek nie przeszkadza jej w kuwecie.
Ale nie chodzi tylko o ewidentne ataki na załatwiającą się koleżanke - ale także zachowania typu że ona w kuwecie a on leży i w nią oczy wgapia.
Kot podczas kuwetowania potrzebuje absolutnego spokoju i komfortu.
Bez tego może zacząć wyszukiwać sobie spokojniejsze miejsca.
Tym bardziej że koteczka nie czuje się jeszcze pewnie.

Piszesz o dziwnych tikach nerwowych.
Co się dzieje?
I jeszcze jedno - ona nie ma rozwolnienia albo zaparć?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw wrz 09, 2010 8:48 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Więc tak...
żwirek mamy teraz taki jak poprzednia Pani, bardzo dobry, ekologiczny, gdzieś tu chyba o nim wspominano. Kotka nie ma zaparć ani rozwolnienia. Czy on jej przeszkadza? Nie sądzę, raczej nie biega za nią jak ona idzie do kuwetki, żeby było śmieszniej jest przeciwnie, często ona idzie zobaczyć co on robi. Ma spokój, nie podglądamy, nie straszymy. Dzisiaj ta wpadka z kanapą była przy nas, dobrze się bawiła, znalazła miły miękki kącik na kanapie i nagle bach, zaczęła. Może jej się nie chciało iść do tej kuwetki? nie wiem:-/ Jej tiki są już teraz coraz rzadsze, te najdziwniejsze w ogole jakby znikały razem z oswajaniem się, bo jest coraz lepiej, jest już dużo odażniejsza, bardziej nam ufa, generalnie szaleje jak mały kotek. Ale czasem jak coś ją stresujeto tak nagle nerwowo się liże, drapie, stroszy uszka, wcześniej było dziwnie, bo robiła coś takiego jakby się dławiła, mocno przełykała ślinę, czasem kaszlnęła, zawsze w momencie kiedy sie bała czegoś, np jak za blisko podchodziliśmy albo wyciągaliśmy dłoń do niej. Tak jak mówię tego już teraz nie ma. No mam straszny dylemat z tym o co chodzi? czy to po prostu jeszcze takie reakcje stresowe na nowe miejsce, ludzi, dom? w sobotę miną dwa tygodnie odkąd są u nas
Obrazek

Obrazek

shalom

 
Posty: 6820
Od: Pon wrz 06, 2010 22:14
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw wrz 09, 2010 9:23 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Ja mam podobny problem z jednym z moich tymczasów.
On idzie do kuwety ale załatwia się poza. Wygląda to tak, że wchodzi do kuwety ale wystawia się na zewnątrz jakby kuweta była za mała. Ale w łazience stoją 2 różnej wielkości. Jest u mnie od ponad miesiąca i przez ten czas miałam różne żwirki. Nie wiem co robić, bo przecież kto zaadoptuje takiego kota.
Bazylek 27.03.2012 [*] Ludzik 11.03.2015 [*] Julia 19.09.2021 [*] Bułka 9.10.2021 [*] Barszczyk 15.03.2022 [*] Na pewno do Was przyjdę, na pewno.
Obrazek

1969ak

 
Posty: 4338
Od: Nie kwi 22, 2007 12:33
Lokalizacja: Białystok

Post » Czw wrz 09, 2010 9:39 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Czy ona załatwia się w określonych porach dnia? Np. rano. Bo może warto by ja na spodziewany czas kupkania zamknąć w łazience z kuwetą? Żeby nie było innych bodźców i nikt jej nie przeszkadzał.

shalom pisze:Jej tiki są już teraz coraz rzadsze, te najdziwniejsze w ogole jakby znikały razem z oswajaniem się, bo jest coraz lepiej, jest już dużo odażniejsza, bardziej nam ufa, generalnie szaleje jak mały kotek. Ale czasem jak coś ją stresujeto tak nagle nerwowo się liże, drapie, stroszy uszka, wcześniej było dziwnie, bo robiła coś takiego jakby się dławiła, mocno przełykała ślinę, czasem kaszlnęła, zawsze w momencie kiedy sie bała czegoś, np jak za blisko podchodziliśmy albo wyciągaliśmy dłoń do niej. Tak jak mówię tego już teraz nie ma. No mam straszny dylemat z tym o co chodzi? czy to po prostu jeszcze takie reakcje stresowe na nowe miejsce, ludzi, dom? w sobotę miną dwa tygodnie odkąd są u nas


Najprawdopodobniej tak. I jak sama piszesz, powoli to zanika i pewnie z czasem zniknie całkowicie. :ok:

Wawe

 
Posty: 9314
Od: Pt wrz 24, 2004 21:14
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Czw wrz 09, 2010 9:41 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Pocieszające, że nie tylko moja kotka zadaje mi zagadki do rozwiązania, chociaż wiem jak to jest i współczuje, niby nic ale przecież kotek powinien wiedzieć gdzie trafiać. Moja do idzie w stronę kuwetki, nawet nie raz do niej wejdzie ale efekt znajdzie się poza. Zeby to u niej było jeszcze regułą jak w twoim przypadku, ale u mnie to są okazyjne sytuacje:-/ więc już w ogóle ciężko mi doszukac się przyczyny.
Ja wzięłam kotkę i po fakcie okazało się, że ma taki problem, u nas akurat, i nie zamierzam jej oddać:-) myślę że znajdzie się jakieś rozwiązanie i dla Twojego kotka
Obrazek

Obrazek

shalom

 
Posty: 6820
Od: Pon wrz 06, 2010 22:14
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw wrz 09, 2010 9:46 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

No właśnie nie ma jakieś określonych pór załatwiania się, ani kotka ani kocurek, jedyną regułą jest to że najczęściej jest to po posiłku, ale to kupka:-P a siusiu robią różnie. Frejka jest na tyle płochliwa że nie wiem czy dobrze by zareagowała na zamknięcie, z tego co widzę musi mieć swobode i możliwość ucieczki, wtedy mniej się boi, no i kolegę gdzieś niedaleko, narazie wędruje za nim cały czas:-)
Obrazek

Obrazek

shalom

 
Posty: 6820
Od: Pon wrz 06, 2010 22:14
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw wrz 09, 2010 9:48 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

1969ak pisze:Ja mam podobny problem z jednym z moich tymczasów.
On idzie do kuwety ale załatwia się poza. Wygląda to tak, że wchodzi do kuwety ale wystawia się na zewnątrz jakby kuweta była za mała. Ale w łazience stoją 2 różnej wielkości. Jest u mnie od ponad miesiąca i przez ten czas miałam różne żwirki. Nie wiem co robić, bo przecież kto zaadoptuje takiego kota.


Kuweta kryta? Z wysokimi brzegami?

Wawe

 
Posty: 9314
Od: Pt wrz 24, 2004 21:14
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Czw wrz 09, 2010 9:54 Re: problem z kotką która załatwia się obok kuwetki!!! Pomocy!

Kuweta zwykła, standardowa z zoologicznego.

Edit
No inteligencja aż się patrzy - myślałam, że pytasz jaką mam kuwetę a nie podpowiadasz rozwiązania :roll:
Ostatnio edytowano Czw wrz 09, 2010 10:36 przez 1969ak, łącznie edytowano 1 raz
Bazylek 27.03.2012 [*] Ludzik 11.03.2015 [*] Julia 19.09.2021 [*] Bułka 9.10.2021 [*] Barszczyk 15.03.2022 [*] Na pewno do Was przyjdę, na pewno.
Obrazek

1969ak

 
Posty: 4338
Od: Nie kwi 22, 2007 12:33
Lokalizacja: Białystok

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 214 gości