"Bo koty są fałszywe..."

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 08, 2003 15:19 "Bo koty są fałszywe..."

Witam,

Często rozmawiam z ludźmi o kotach, także z osobami, które kotów nigdy nie miały (poprawniej może: których żaden kot nigdy nie miał).

Często słysze od takich osób mniej lub bardziej stanowcze:
- "Ja nie lubię kotów."
Zwykle dopytuję sie wtedy:
- "Ale właściwie dlaczego?"
i najczęściej w odpowiedzi słyszę:
- "Bo koty są fałszywe."

No i zacząłem się zastanawiać, skąd się właściwie wzięło to z gruntu idiotyczne, ale bardzo popularne, przekonaie o rzekomej kociej "fałszywośc" (cokolwiek by ona nie miała oznaczać).

Czy jest to tylko jedna z tysięcy "mądrości" ludowych, bezsensowny zabobon (tak jakby istniały sensowne :wink: ), kolejne pozbawione sensu powiedzenie, tak samo "mądre" i "logiczne" jak "sam jak palec"?

Nie chcę absolutnie sugerować, że może być w tym ziarno prawdy, bo po pierwsze sam w to nie wierzę, a po drugie... co to w ogóle jest "fałszywy" w sensie osoby czy zwierzęcia?

O co mi więc właściwie chodzi...?
Ano o to, żebysmy sie tu wspolnie zastnanowili, czy są jakieś cechy kociej psychiki, różne kocie zachowania i zwyczaje, które mogły (przy odrobinie złej woli i braku zrozumienia) sprawić na ludziach wrażenie "fałszywości"?

Reasumując - wątek ten chcę dla odmiany poświęcic lepszemu zrozumieniu myślenia tych ludzi, którym się wydaje, że nie lubią kotów :wink: (bo z tymi, którzy naprawdę kotów nie lubią, wolę nie mieć nic wspólnego).

Pozdrawiam,

Enio

enio

 
Posty: 40
Od: Sob gru 06, 2003 17:10

Post » Pon gru 08, 2003 15:25

Ja bym napisala tak:
wszystko zwiazane jest z tym ze kot chodzi swoimi drogami i nie jest tak jak pies posluszny. Nie przyjdzie gdy jest wolany, jesli nie ma ochoty, jak nie chce zeby go glaskac to odchodzi, w innej jednak chwili gdy tylko najdzie go ochota lasi sie do nogi, reki czy twarzy czlowieka. :roll:

ara

 
Posty: 3709
Od: Czw sie 14, 2003 14:58
Lokalizacja: Londyn

Post » Pon gru 08, 2003 15:27

A ja bym powiedziała, że to z powodu pacłapki, czasem z pazurkami, czasem ugryzienia, które zbyt namolnie pieszczony kot może wymierzać... Pies może się da wytarmosić, kot niekoniecznie.
...

Padme

 
Posty: 28589
Od: Pon lut 04, 2002 15:32

Post » Pon gru 08, 2003 15:30

Padme pisze:A ja bym powiedziała, że to z powodu pacłapki, czasem z pazurkami, czasem ugryzienia, które zbyt namolnie pieszczony kot może wymierzać... Pies może się da wytarmosić, kot niekoniecznie.


O. Padme, z ust mi wyjęłaś :lol:
Obrazek

Koty łączą ludzi, którzy w innym przypadku nigdy by się nie spotkali.

Katy

 
Posty: 16034
Od: Pon sie 05, 2002 18:57
Lokalizacja: Kocia Mafia Tarchomińska

Post » Pon gru 08, 2003 15:30

Ja też nie jeden raz spotkałam się z twierdzeniem o "fałszywości" kotów. Zastanawiałam się też - dlaczego niektórzy tak twierdzą.Ostatecznie sądzę, że taki pogląd prezentują ludzie, którzy nie rozumieją kociej potrzeby niezależności i kocich uczuć - bo chyba zgodzicie się,że koty mają uczucia tzn. jednych ludzi lubią bardziej innych mniej. Koty są po prostu indywidualistami, mającymi włase zdanie - nie zawsze zgodne ze zdaniem dwunożnych :)

ina

 
Posty: 4038
Od: Śro paź 08, 2003 21:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon gru 08, 2003 15:35

witaj!

myśle, że może rzeczywiście wspólnie uda nam się znaleźć dopowiedź na postawione przez Ciebie pytanie.

otóż, mnie wydaje się, że ludzie, którzy znaja tylko psy (koty trudniej poznać) przy spotkaniu z kotami oczekują takiego zachowania jak u psa, że przyjdzie, połasi się zrobi to co się mu powie....

zresztą pies też rzadko tak robi, ale ludzie jakoś twierdza, że tak ma być a u kota oznacza to fałszywość.. :evil:

....pies jest jak książeczka dla dzieci - kot, jak gruby tom powiesci...

nie kazdemu chce sie zadac trud czytania opasłego tomiska :wink:
YYahyoo & Kira & Melody

yyahyoo

 
Posty: 667
Od: Wto paź 14, 2003 18:10
Lokalizacja: Warszawa-Gocław

Post » Pon gru 08, 2003 15:45

Ja jestem pewna, że to dlatego, iż koty nie dają się "ułożyć"!! Mają swoje, nieprzewidywalne często, podejście do życia i ludzie nie lubią nie być PANAMI sytuacji :D
Obrazek PumaObrazekOhana
Koty i psy ;) są jak powietrze: wszędzie ich pełno i nie da się bez nich żyć...

Aki

 
Posty: 1610
Od: Pon paź 06, 2003 8:50
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon gru 08, 2003 15:45

Bo na miłość kota trzeba sobie zasłużyć. Zapracować, zdobyć zaufanie (nie zawsze ale zazwyczaj). Kot nie wita obcych merdaniem ogona.
Pies jakoś szybciej się przyzwyczajają, okazują uczucia.
Osoby które mają jakiegoś zwierzaka z chęci posiadania, nie z miłości, tak mówią o kotach. Bo psa mozna wytresować, pies będzie przywiązany do właściciela nawet jak ten będzie go bił. A kot zawsze zostanie sobą. Nie sprzeda swej godności.


A powiedzcie czemu jak kobieta weźmie sobie dwa psy, chomiki czy papugi to jest ok. Ale jak weźmie sobie dwa koty to cała rodzina się krzywi, twierdzi, że to niepokojące i że koty mają tylko stare panny??? Skąd się wziął TEN przesąd :?: :?: :roll:
Obrazek
http://www.forastero.pl hodowla kotów brytyjskich

Mysza

Avatar użytkownika
 
Posty: 39656
Od: Pon cze 02, 2003 10:17
Lokalizacja: prawie Kraków

Post » Pon gru 08, 2003 15:46

yyahyoo pisze:....pies jest jak książeczka dla dzieci - kot, jak gruby tom powiesci...

nie kazdemu chce sie zadac trud czytania opasłego tomiska :wink:

Bardzo mi sie ta sentencja podoba :D
Nie wiem czy to nie bedzie generalizacja z mojej strony. Ale wydale mi sie, ze teze o falszywocsi kotow lansuja ludzie, ktorzy maja klopoty z odczytaniem mowy ciala i empatia. Pies zachowuje sie "glosniej", koty to wielosc delikatnych polcieni. Trzeba je wyczuc.
Monika & Ruda i Kropek. Za TM Bursztyn, Kocinka, Cykoria, Wodzik, Dyś i Zuzia..
Nasz wątek http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46 ... #p10850216

Monika

 
Posty: 17861
Od: Pt lut 22, 2002 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon gru 08, 2003 15:48

Mysle nad argumentami, ale samo twierdzenie wydaje sie tak absurdalne, ze nie wiem jak z nim polemizowac.
Koty sa po prostu inne, a nie falszywe. Ich zycie nie jest zyciem dla czlowieka, ale z czlowiekiem na rownoleglych plaszczyznach. Nie spelniaja wiec, koty naszych byc moze podswiadomych oczekiwan, ze beda takie czy inne, za to mozemy byc pewni, ze koty beda dazyc do realizacji swoich planow :D .
Posadzenie o falsz, wynika zapewne z blednych zalozen do do psychiki kota.
Prosty przyklad ktory prosze traktowac z przymruzeniem oka :wink: :

Podajemy kotu reke liczac ze w gescie przyjazni (jak to bywa miedzy ludzmi, tudziez ludzmi i psami) wykona podobny gest i cos sie dzieje :?: :strach:

a/ Kot wyciaga lape z pazurzyskami, aby z radoscia odpowiedziec na jego zdaniem zachete do zabawy i szast-prat z domniemanego uscisku reki-lapy zostaja nam sznyty po pazurach.

b/ Kot puka sie w czolo na widok wyciganietej pustej reki i pyta sie: a gdzie zarcie pacanie? Poniewaz zarcie sie nie pojawia, kot demonstruje podogonie w ramach dezaprobaty. Wizja uscisku reko-lapy rozmywa sie wraz z odchodzacym kotem.

c/ Kot siedzi i nie rozumie o co chodzi z ta nasza reka. Bardziej namolne typy same siegaja po lape kota do uscisku, co zdaniem naszego ulubienca oznacza paskudne narzucanie sie. Kot wyjasnia, wiec wiec wszystkimi lapami czego sobie nie zyczy. Bandazujac sie w lazience, pamietamy o tej cennej lekcji do konca zycia.

Jasne jest wiec jak slonce, ze koty lapy nie podaja, a dlaczego - bo nie :lol: .
Jezeli ktos nie rozumie tego przykladu to twierdzi, ze koty sa falszywe :lol:
Ostatnio edytowano Nie maja 02, 2004 16:47 przez Anja, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Pon gru 08, 2003 15:50

Mysza pisze:Bo na miłość kota trzeba sobie zasłużyć. Zapracować, zdobyć

oj, ale jak juz człowiekowi uda sie zapracować na nią to kotek przywiązuje się tak, jak żaden pies nie jest w stanie sie przywiązac do człowieka.

poza tym jak juz kot czegoś sie nauczy (cięzko osiągalny stan, ale jednak czasem :wink: ) - to pamieta całe życie, a pies - jak nie ćwiczy potrafi po 3-4 miesiącach zapomnieć.
YYahyoo & Kira & Melody

yyahyoo

 
Posty: 667
Od: Wto paź 14, 2003 18:10
Lokalizacja: Warszawa-Gocław

Post » Pon gru 08, 2003 15:56

Mysza pisze:A powiedzcie czemu jak kobieta weźmie sobie dwa psy, chomiki czy papugi to jest ok. Ale jak weźmie sobie dwa koty to cała rodzina się krzywi, twierdzi, że to niepokojące i że koty mają tylko stare panny??? Skąd się wziął TEN przesąd :?: :?: :roll:


Moze stad, ze koty stanowia fascynujace towarzystwo :D , czesto bardziej interesujace niz spora czesc naszego gatunku :lol:

Mialam niedawno w pracy taka rozmowe:
- Bierzesz drugiego kota?
- Tak :D nie moge sie juz doczekac.
- E, faceta byc sobie wziela, szczegolnie na zime.
- Kot jest zdecydowanie lepszy. Kochany, slodki, inteligentny, potrafi sam sie soba zajac i duzo tanszy w utrzymaniu od faceta (przepraszam wszystkich Panow, ale to bylo w kontekscie mojego bylego).
- E, zwariowalas.
Monika & Ruda i Kropek. Za TM Bursztyn, Kocinka, Cykoria, Wodzik, Dyś i Zuzia..
Nasz wątek http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46 ... #p10850216

Monika

 
Posty: 17861
Od: Pt lut 22, 2002 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon gru 08, 2003 16:02

Może wzięło się to z tego że kota nie da się tak ułożyć jak psa. W grucie rzeczy wydaje mi się że kot pozbawiony pomocy człowieka szybciej dostosuje się do nowych warunków niz pies. Mimo tylu lat spędzonych przy człowieku, kot zdołał zachować swoją dzikość w jakimś stopniu i to dużo większym niż pies.
Tak się złożyło że w swoim życiu miałem przez 16,5 roku psa i w jakimś stopniu dało się przewidzieć jego reakcje w określonych sytuacjach. Z kotem tego nie ma. Jest nieprzewidywalny, jego reakcje mogą być diametralnie różne w podobnej sytuacji.
To że jacyś ludzie nie lubią czy to kota czy tez psa, może mieć przełożenie na wcześniejsze kontakty z nimi, mało przyjemne: podrapania czy ugryzienia. Głównie jako dzieci mieliśmy zapewne jakieś przygody ze zwierzętami i stąd moga się brać jakieś lęki a co się z tym wiąże niepochlebne opinie.
Pozdrawiam, Krzysio

Krzysio

 
Posty: 2622
Od: Pt lut 21, 2003 0:59
Lokalizacja: Poznań-Piątkowo

Post » Pon gru 08, 2003 16:03

Mało tego, ze fałszywe...

Moja koleżanka opowiedziła mi taka historyjke (wchodze tu w dodatkowo w zagadnienie przesądów chyba, ale poniewaz pierwszy raz w zyciu spotkalam sie z taka opinia, wiec donosze o tym):

Moja kolezanka, matka wowczas trzymiesiecznego dziecka, miala jakas awarie w domu i wezwala Pana Fachowca. Pan Fachowiec zobaczyl w domku niemowle i dwa koty rzekl cos takiego:
"Nie boi sie Pani, ze coreczka bedzie bezplodna?!".
Moja kumpela: ?!!!
PF: No przeciez, gdy ma sie w domu niemowle, zwlaszcza dziewczynke, i koty, to dziecko bedzie bezplodne w przyszlosci. Moja corka, gdy tylko dowiedziala sie, ze jest w ciazy, to WYRZUCILA kota z domu. A Pani to chyba jest glupia...

Kumpele zatkalo, mnie zreszta tez...
Dorota, Mru(czek), Chipolit, Norka, O'Gon (Burak); Balbina, Tygrysiunia, Bolek i Coco za TM

Dorota

 
Posty: 67128
Od: Pon maja 20, 2002 13:49
Lokalizacja: Olsztyn

Post » Pon gru 08, 2003 16:03

Dość to proste - ludzie są gatunkiem stadnym i większość z nich kultywuje tę cechę, przez co cały świat społeczny postrzega hierarchicznie. Koty takie nie są, nie dzielą innych najwyraźniej na dominujących i podległych. Ma więc miejsce rozminięcie się sygnałów: człowiek, który domaga się od zwierzęcia czytelnej postawy uległości u kota tego się nie doczeka, otrzymuje za to cały szereg innych sygnałów, tyle że według kodu partnerskiego, którego jako konformista nie rozumie. A jak konformista czegoś czy kogoś nie rozumie, to zwykle ma go za "głupiego" albo "fałszywego".

Estraven

 
Posty: 31460
Od: Pon lut 04, 2002 15:30
Lokalizacja: Poznań

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ewar i 174 gości