Walki z luźną kupą.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lis 17, 2019 13:47 Walki z luźną kupą.

Witam,

Mamy dwa Devony(1.5roku, 1rok) i walczymy z luźnymi kupami. Zazwyczaj początek stolca jest zwarty, a końcówka miękka, rzadka. Zdażają się dni, kiedy kocur ma jedną rzadką kupe, ale wszystko już jest w porządku przy następnej. Przechodziliśmy już przez różne karmy suche(Applawas, Purizon).

Koty dostają suchą karme za dnia(karmnik), około 25g i posiłek z surowej wołowiny na wieczór. Kiedyś zamiast wołowiny były puszki, ale wtedy to już cała kupa była miękka. Ktoś mi kiedyś napisał, że taki urok Devonów, ale warto w to wierzyć ?

Chcemy wybilansować im diety tak, aby kupy były ładne, twarde, ale nie do końca wiemy jak sie za to zabrać. Widziałem za Zooplus karmy Concept for Life, ale czy to pomoże ? Może ktoś ma jakieś pomysły.

Koty były badane(kał), odrobaczone, wszystko jest w porządku.

Obrazek
Obrazek

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie lis 17, 2019 14:37 Re: Walki z luźną kupą.

Devon jest normalnym kotem w zakresie oddawania stolca, a u zdrowego kota, stolec zależy od tego co kot je. Najładniejsze kocie urobki są na diecie mięsnej (mięso plus suplementy).
Koty nie powinny jeść suchego, z uwagi na to, iż nie są w stanie przyswoić tyle wody, aby ich posiłek był odpowiednio nawodniony.
Mniej więcej karma sucha zawiera około 4% wody, a karma mokra 70%.
Moje dziewczyny od dłuższego czasu są na diecie barf (mięso plus suplementy). Żałuję, że nie od początku.
Wcześniej urobek mocno dawał po nosie, obecnie urobek jest zwarty, nieduży i co drugi dzień. Dodatkowo warto wiedzieć, że im mniej z kota wychodzi drugą stroną, tym więcej towaru zostaje w kotku.
Ile razy dziennie jedzą? I jakie porcje mniej więcej i w jakich godzinach.
Jak możesz - rozpisz jak wygląda ich jedzenie.
W karmniku można też podawać mokrą karmę.

gusiek1

 
Posty: 1662
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 17, 2019 15:30 Re: Walki z luźną kupą.

Próbowaliśmy różnych sposóbów, takich z przewagą karmy mokre, karmy suchej i zawsze było podobnie. Dotarliśmy do punktu, gdzie suche + mięso wydawało się najlepsze, ale ostatnio powroty nastąpiły.

Na ten moment mają 3 posiłki, po 8-10g suchego, zaczynając o 5 rano aż do naszego powrotu około 18. Poźniej surową wołowine.

Jak BARF przekłada się kosztowo w porównaniu do karmy typu Applaws + puszek ? No i czy kupie gdzieś gotowe, dobre mieszkanki ?

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie lis 17, 2019 15:54 Re: Walki z luźną kupą.

Inny pomysłem tez było przeniesienie kotów na puszki Wild Freedom, bez suchej.

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie lis 17, 2019 16:46 Re: Walki z luźną kupą.

Jakubek pisze:Jak BARF przekłada się kosztowo w porównaniu do karmy typu Applaws + puszek ? No i czy kupie gdzieś gotowe, dobre mieszkanki ?


Powiem Ci szczerze nie liczyłam ile wydaję na mięso dla nich, robię im z najprostszego przepisu:
Przepis z preparatem Felini Complete
1 kg mięsa bez kości (w tym do 20% podrobów: serc, żołądków i nerek)
12,5 g Felini Complete
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody
i np taka mieszanka na indyku kosztuje około 100g=1,75.
Do tego dostają jeszcze szyje do zjadania raz na jakiś czas.
Zakłada się, że mieszanki kot powinien zjadać około 25 g na kg kota. Devon spokojnie może dojechać do 35g na kg kota.
Jest forum i grupy na FB poświęcone tego typu rodzaju karmienia. I tam jest kopalnia wiedzy.
Jeśli chodzi o gotowe mieszanki - to bym nie szła w tą stronę. Kiedyś myślałam o tym, ale nie znalazłam niczego co by się dla moich nadawało (alergiczka na stanie).
Ale zdecydowanie wolę sama przemielić/pokroić - bo wtedy mam wpływ na to (mniej więcej oczywiście) na to co jedzą.
Dodatkowo warto wiedzieć, ze zupełnie inaczej się trawi suche aniżeli mięso(inny czas, itd).
Dostają trzy posiłki dziennie, jeśli zaś jesteśmy w domu - to porcję dzienną dostają w 4 porcjach.
Odkąd są na mięsku z suplementami - są "głodne" w okolicach stałych godzin karmienia.
Widzimy duże plusy przejścia na taki system karmienia.

gusiek1

 
Posty: 1662
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 17, 2019 18:11 Re: Walki z luźną kupą.

nie powinno się mieszać karmienia suchymi chrupami i surowym mięsem

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Nie lis 17, 2019 18:15 Re: Walki z luźną kupą.

Patmol pisze:nie powinno się mieszać karmienia suchymi chrupami i surowym mięsem

O, super, że dopisalas.,bo widzę, że z mojej wypowiedzi nie wynikało to jasno.

gusiek1

 
Posty: 1662
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lis 17, 2019 19:11 Re: Walki z luźną kupą.

O widzicie, to jest też coś o czym nie wiedziałem :)

Zacznę stosować od zaraz, ciekawość, dlaczego ?

Jakubek

 
Posty: 52
Od: Nie wrz 09, 2018 11:57

Post » Nie lis 17, 2019 21:15 Re: Walki z luźną kupą.

Tak jak napisała gusiek1, mieszanka mięsa z suplementami jest najlepsza na takie problemy.
Są gotowe przepisy na mieszanki Barf.
Moim zawsze robię z wołowiną plus inne mięsa i podroby oraz z Felini Complete.
Jeśli chodzi o koszt to mieszanka wychodzi taniej o jakieś 20-25 % niż dobre puszki typu granatapet, Yarahh bio, czy Grau.
Tylko to, że słyszę kopanie w żwirku jest oznaką, że któreś korzystało z kuwety.
Urobek jest dobrze uformowany, walcowaty, suchawy i bezwonny !!!

makrzy

 
Posty: 968
Od: Sob sie 04, 2018 14:23
Lokalizacja: śląsk

Post » Pon lis 18, 2019 4:39 Re: Walki z luźną kupą.

makrzy pisze:Tylko to, że słyszę kopanie w żwirku jest oznaką, że któreś korzystało z kuwety.
Urobek jest dobrze uformowany, walcowaty, suchawy i bezwonny !!!

Wcześniej urobek potrafił wygonic człowieka z wanny aromatem.
A skąd jesteś?

gusiek1

 
Posty: 1662
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 354 gości