Brudny odbyt kota czy to normalne ?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto paź 18, 2011 17:47 Brudny odbyt kota czy to normalne ?

Pytanie może mało apetyczne, ale fakt jest faktem. Kot ma 8 miesięcy, nigdy nie miał rozwolnienia czy biegunki, każda kupa jest idealna, a tyłek jest cały czas brudny, obklejony brązowymi fragmentami, jakiś czas temu spod ogona czasami unosił się nieprzyjemny zapach, a teraz już nie.
Czy to są zapchane gruczoły? Pozostałe moje koty mają czyste tyłki ;) . Czy możecie napisać jak to wygląda u Waszych kotów?

fifulec

 
Posty: 167
Od: Sob lut 19, 2011 0:00

Post » Wto paź 18, 2011 18:26 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

A próbowałeś spróbować mu to zmyć chociażby wacikiem nasączonym wodą?
Obrazek

Obrazek Obrazek

Lilianna J-wie

 
Posty: 3611
Od: Czw paź 13, 2011 6:03
Lokalizacja: Jastrowie k/ Piły

Post » Wto paź 18, 2011 18:39 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

Oczywiście, że próbowałam. Umyłam, minęły 2 dni i znowu to samo. Nie mogę mu myć tyłka codziennie bo on to uważa za naruszenie godności osobistej, a poza tym to chyba nie o to chodzi. Nie wiem jak objawia się to, że gruczoły są zatkane, bo oprócz tego brudnego odbytu i okazyjnego smrodku spod ogona nic się innego nie dzieje.

fifulec

 
Posty: 167
Od: Sob lut 19, 2011 0:00

Post » Wto paź 18, 2011 19:04 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

Tak jak i u ludzi, bywają koty, które nie uznają za stosowne dbać o higienę osobistą i regularnie myć sobie tyłek. :)

Zapchane gruczoły to obrzęknięte okolice odbytu i wylizywanie przez kota tamtych rejonów.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38262
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Wto paź 18, 2011 19:50 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

Przepraszam za pomyłkę :wink: Wiem, co to znaczy myć kotu tyłek, bo robię to po kilka razy dziennie i faktycznie zadanie nie należy do łatwych. Poza tym młode, kilkum-czne koty mają faktycznie tendencję do niemycia sobie tego i owego. To z czasem minie, kot się nauczy porządnie myć, a póki co to tylko środki dorażne mogę tylko polecić, takie jak mycie mu pupy, gdy zaczyna pachnieć :wink:
Obrazek

Obrazek Obrazek

Lilianna J-wie

 
Posty: 3611
Od: Czw paź 13, 2011 6:03
Lokalizacja: Jastrowie k/ Piły

Post » Czw lip 28, 2016 7:50 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

ponawiam pytanie. Mój 4-miesięczny kot, normalnie korzysta z kuwety. Został odrobaczony, kupa jest twarda ale co pare dni pojawia się problem. Po zrobieniu kupy ma brudny tyłek. Przeważnie wchodzi na pościel siada i odciska swoje odchody które pozostały pod ogonem. Zdarza się do dosyc często. Czy ktoś z Was ma taki problem i może wie jak mu zaradzić?

askabozena

 
Posty: 4
Od: Sob lip 23, 2016 16:01

Post » Pt lip 29, 2016 10:40 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

MariaD trafnie to ujęła, Mnie niepokoi dopiero brud na ogonie, szerzej wokół odbytu, opuchlizna obok odbytu, zaczerwienienie itp.
Po prostu nie zaglądam im nadgorliwie pod ogon. ;)
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Pt lip 29, 2016 15:29 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

Kot jest długo- czy krótkowłosy ? Przy długowłosym kupa może przyklejać się futra . U krótkowłosego czasem zdarza się kupa wisząca na włosach - naszych, ludzkich.
A jesli kot nie należy do czyścioszków to dodatkowo może być naturalna wydzielina gruczołow okołoodbytowych. Trzeba pamiętać, ze przy prawidłowej, twardej kupie - wydzielina jest wyciskana i ma za zadanie ułatwic kupie poślizg. Trochę moze zostać na zadku, a jak kot wpierw klapnie dupiną na pościel, a nie wymyje się od razu na podłodze - to pieczątka zostanie.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15059
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lip 29, 2016 19:26 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

izka53 pisze: U krótkowłosego czasem zdarza się kupa wisząca na włosach - naszych, ludzkich.

8O
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Pt lip 29, 2016 20:01 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

KociaMama44 pisze:
izka53 pisze: U krótkowłosego czasem zdarza się kupa wisząca na włosach - naszych, ludzkich.

8O


co taka zdziwiona ? kotom zdarza się ludzki włos spożyć - czy to pozostałość na futrze po mizianiu, czy zgarniety z podłogi. Jakby trochę dłuższy od kociego - no chyba, że ktoś na jeżyka się strzyże. Taki kłak czasem wyjdzie że tak powiem - nie do końca. Część w ostatnim członie kociej kupy, reszta w dupince. I kupsko może se zwisać, jak specyficzny koralik. :mrgreen:

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15059
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lip 29, 2016 22:23 Re: Brudny odbyt kota czy to normalne ?

izka53 pisze:
KociaMama44 pisze:
izka53 pisze: U krótkowłosego czasem zdarza się kupa wisząca na włosach - naszych, ludzkich.

8O


co taka zdziwiona ? kotom zdarza się ludzki włos spożyć - czy to pozostałość na futrze po mizianiu, czy zgarniety z podłogi. Jakby trochę dłuższy od kociego - no chyba, że ktoś na jeżyka się strzyże. Taki kłak czasem wyjdzie że tak powiem - nie do końca. Część w ostatnim członie kociej kupy, reszta w dupince. I kupsko może se zwisać, jak specyficzny koralik. :mrgreen:


Teraz wszystko jasne. :wink:
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 192 gości