Oswoić dzikuskę

blaski i cienie życia z kotem

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 12, 2017 20:57 Oswoić dzikuskę

Drodzy forumowicze, jestem nowa, kotka zamieszkała u mnie tydz temu. Kotka 9 tyg pochodzi z domu gdzie było 16 kotów....płochliwa wystraszona. Je i pije, załatwia się do kuwety i...siedzi za kanapa. Czasem wieczorem wychodzi pobawić się ale panicznie boi się dotyku dłoni. Daje jej mięso z ręki, ale jak próbuje ja dotknąć, ucieka pod kanapę. Dodam, że 3 razy dała się miziać, jak śpi za kanapa, glaszcze ja delikatnie, mruczy, gdy tylko się obudzi panicznie ucieka.
Nie wiem, czy dać jej czas czy oswoić na sile. Poradzcie proszę bo mi szkoda maluszka, że taki sam siedzi za kanapa...

Beatamg

 
Posty: 2
Od: Czw sty 12, 2017 19:59

Post » Pt sty 13, 2017 0:19 Re: Oswoić dzikuskę

Daj jej czas. Baw się z nią zabawką na wędce, jak się kicia rozhula, to zapomni, że ma się bać. Nie próbuj jej dotykać, nie zwracaj na nią uwagi, to ona ma zacząć podchodzić do Ciebie, do zabawki, którą masz. Kot musi być przekonany, że to on decyduje, nie Ty.
Poza tym koty boją się ludzi stojących. Do zabawy siadaj na podłodze, zapraszaj do łóżka, niech kotka lata za wędką po Twoich nogach. Głaszcz wędką. Z tego, co piszesz, oswajanie nie potrwa długo, tylko nic na siłę. Nie koncentruj na niej uwagi, nie podchodź niepotrzebnie, ona ma podchodzić.
A do jedzenia wołaj ją po imieniu, ale nie lataj za nią z mięsem. Przemawiaj do niej łagodnym głosem, jak do małego dziecka, koty bardzo to lubią.
W nowym miejscu kot oswaja nowy teren, tryb życia ludzi, odgłosy domowe i zewnętrzne, zapachy itd. Dopóki wszystkiego nie pozna, nie zwiedzi bez strachu, też może się bać.
Zrób kotu do chowania się, spania i zabawy domek z tekturowego pudła (zamykasz i wycinasz dziury na kota z dwóch stron).
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14733
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt sty 13, 2017 11:34 Re: Oswoić dzikuskę

dziękuję za odpowiedź, boję się ze wychowam dzikuskę...! Czyli czekać, bawić się i nie głaskać na siłę. A jeśli chodzi o karmienie-daję jej suchą karmę, chętnie ją je, raz dziennie dostaje troszkę karmy mokrej lub delikatnego mięsa. karmić z miski tym przysmakiem, czy z ręki?

Beatamg

 
Posty: 2
Od: Czw sty 12, 2017 19:59

Post » Pt sty 13, 2017 14:02 Re: Oswoić dzikuskę

Jak najwięcej kontaktu z kicią - ale na jej warunkach. Niech sama ośmiela się i podchodzi. Do zabawy i do jedzenia. Najpierw dawaj na talerzyku, potem można spróbować z reki, ale żeby ona choć krok podeszła, a nie od razu pod nos. Ona musi zyskać 100% pewności, że wszystkie Twoje akcje są niegroźne, bo tego na razie nie wie. Taką pewność zdobędzie przez powtarzalność czynności, bez nagłych ruchów, chodzenia za kotem.
Dopiero jak to opanuje, zaczynamy głaskać, ale też tylko, gdy widzimy, że kotu to sprawia przyjemność. Początkowo przy zabawie.
Kicia jest młodziutka, więc do całkowitego oswojenia, aczkolwiek może zawsze być płochliwa i bać się obcych ludzi. Są różne kocie charaktery.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14733
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob sty 14, 2017 14:36 Re: Oswoić dzikuskę

Czym karmisz kicię ? Od razu warto karmić dobrą karmą
Co do oswajania, wszystko na spokojnie
Najważniejsza zasada to przez zabawę i żołądek do serca.
Dobrym rozwiązaniem byłby też drugi kot, wtedy szybciej się oswajają nie nudzą i mają towarzystwo do zabaw ;)
ser_Kociątko
 




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], nfd i 77 gości