KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt kwi 10, 2020 18:39 KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Witam. Jestem tu nowa. Właściwie piszę w imieniu teściowej.

Jej Kot Ryszard jest z Nami około 15 lat. 5 kwietnia w niedzielę koło 8 rano zadzwoniła sąsiadka że kot (wisi) w oknie. Nie wiemy ile czasu to trwało ale sąsiadka kociara mówi że koło 15minut. Kot ciągał łapy za sobą. Pojechałam od razu do weta u którego wcześniej był leczony. Wiadomo Ryszard swoje lata ma ale i schudł sporo. w styczniu teściowa była z nim na wizycie wyszło że ma problemy z nerkami. Miała zrobić mocz ale wiecznie coś na głowie(pogrzeb,choroba) i musiała koniecznie wyjechać za granicę do pracy. Rysia karmił teść nerkami surowymi i saszetkami (whiskas,kit kat) sucha karma. Wypuścił na dwór, nakarmił,zmienił kuwetę i tyle( Lubi zwierzęta u kogoś, nie u siebie)
5kwietnia
Swierdzenie lekarza- dostępne błony śluzowe różowe,wilgotne,bez patologicznych zmian. Dostępne węzły chłonne,niepowiększone,niegorące,niebolesne,przesuwalne na podłożu i skóra nad nimi nie przesuwalna. Masywny kamień nazębny,stan zapalny przyzębia,fetor ex ore.
Jama brzuszna miękka ,niebolesna. BCS 2/9. Kliniczne odwodnienie. Kończyny tylne chłodne o równomiernej ciepłocie. Porusza lewą kończyną, prawa bezwiedna, w obu zachowane czucie głębokie.. Temp 35,0 C
Założono wenflon i pobrano krew. Wykonano badanie A-FAST - Uwidoczniono miernie wypełniony pęcherz moczowy ze ścianą gr 1,5mm, śledziona prawidłowego wyglądu,berki o zatartej strukturze,brak płynu w jamie brzusznej oraz w przestrzeni zaotrzewnowej.

Leki- z dnia 5kwietnia
NaCl, controloc, prevomax,milgamma, Nivalin ,Onsior, Dexa Ject , Bupaq Multidose,Synergal.

Morfologia Krwi-
Leukocyty 24,9tys/mm3
Erytrocyty 9,53mln/mm3
Hemoglobina 13,7g/dl
Hematokryt 45,7 l/l
Trombocyty 490tys/mm3
MCV 48 fl
MCH 14,4 pg
MCHC 30G/dL
RDW 16,7%
MPV 9,9 FL
Limfocyty 1,4tys/mm3
Monocyty 0,8tys/mm3
Granulocyty 22,7tys/mm3

6kwietnia Leki NaCl, Prevomax, Controloc, Synergal, Nivalin,Milgamma,Zofran

Biochemia Krwi
Leukocyty 16,1tys/mm3
Erytrocyty 7,31 mln/mm3
Hemoglobina 10,5g/dl
Hmatokryt 35 l/l
Trombocyty 492tys/mm3 MCV 48FL
MCH 14,4pg
MCHC 30,1G/Dl
RDW 17%
MPV 9,4 FL
LIMFOCYTY 1tys/mm3
MONOCYTY 0,6tys/mm3
Granulocyty 14,5tys/mm3

biochemia Krwi
Mocznik 305,7 mg/dl
Kreatynina 7,73mg/dl
Białko całkowite 6,84g/dl
Bilirubina 0,32mg/dl
ALT(GPT)aminotrans.alanin 182U/l 37stopni
AP fosfataza zasadowa 18U/l
Albuminy 1,95 g/dl
AST (GOT) 364 U/l 37stopni
Glukoza 269mg/dl
Fosfor 10,56 mg/dl
Potas 3,55 mmol/l
7 kwietnia
kroplówka NaCl,Controloc,Prevomax,Onsior,Synulox
8 i 9 kwietnia
jak wyżej
Wyniki z dziś 10kwietnia
Leki jak wyżej
Biochemia Krwi
Mocznik 307,2
Kreatynina 10,4
Fosfor 12.69

Diagnoza ? Nie ma sensu dłużej robić kroplówek skoro wyniki się nie obniżają, Jeśli kot je to niech tak zostanie,jeśli stan się pogorszy to nie ma co kota męczyć i go uśpić.

PS dodam że kot je (animonda carny adult i feringa mięsna-karmy nerkowej nawet nie tkną), pije, sika normalnie, z pyszczka już mu nie śmierdzi. Je kiedy mu podam, bo za bardzo się nie kwapi by wstać. (może przez łapkę?)
Z łapkami jest dużo lepiej, prawą podciąga. Zabrałam go do siebie i od niedzieli jest u mnie. Jest kotem wychodnym (podwórkowym) sporo śpi. Przymila się , chce by go czochrać,wręcz domaga się tego,mruczy.

POMOCY !! Co Robić?? :(

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Pt kwi 10, 2020 23:18 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

podrzuce, bo na nerkach i wynikach nerkowych srednio sie znam.
ale tez zapytam, i z nerkami to stan przewlekły diagnozy? kot dostaje jakieś leki, probiotyki może, które poprawiają stan nerek, wyłapywacz fosforu, cos na obnizenie mocznika /tak strzelam, bo wiem, ze sie podaje, a tu oba wyniki raczej przekroczone/- nie wpisałas norm referencyjnych przy wynikach. teraz widze, ze nie ma, ale od tego stycznia cos dostawał?
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7118
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Pt kwi 10, 2020 23:31 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Część tych leków co dostaje to obciąża nerki
Był usypiany do badań ?
Rtg łapek nie zrobili ?
Jeżeli daje się obsługiwać to można go pociągnąć na lekach
Kroplówki podskórne w domu ,stosowne do jonogramu i wagi

Wylapywacz fosforu do jedzenia probiotyk
No i ważne badanie moczu
Ciężar właściwy refraktometrem

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 11, 2020 9:02 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Teściowa mówi że dostawał od stycznia na miesiąc czasu jakieś ampułki do podawania do pyska(gorzkie). Ale moczu nie zrobila mu bo jest kotem wychodnym. Wet mówił wtedy o wyczyszczeniu kamienia z zębów. Ale też tego nie zrobiła. Bo zaraz i wyjechała zmienić siostrę do pracy do Niemiec.wczoraj miał tą kroplówkę. Chyba przewlekły. Rysio nie był do niczego usypiany, Rtg łapek nie robili. Ale widzę poprawę przy chodzeniu,Staje na tą łapkę, a jutro minie tydzień od wypadku.

Jeśli złapię mocz do pojemniczka to w "ludzkim" labolatorium zrobią wyniki? co ma być zawarte? stosunek białka do kreatyniny,posiew czy jaK?

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Sob kwi 11, 2020 9:08 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Kto mi wypisze ten wyłapywacz fosforu , probiotyk itp? Lepiej chodzi ale się ślizga po kaflach i panelach. wlazł mi na kolana i do okna by na dwór wyjść,ale nie może wychodzić.

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Sob kwi 11, 2020 9:09 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

dziś rano zauważyłam przy sikaniu że piana się pojawiła na moczu.

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Sob kwi 11, 2020 12:58 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Piana na moczu to może pojawiło się białko w moczu i trzeba brać leki
Leki zależą od jonogramu na wyłapywanie fosforu
Na forum jest wątek zamawiania renagelu ale to trwa
Niektóre leki u wet a są i w necie
Jak masz nie za duży wapń (jaki jest ostatni z norma )

To można wylapywacze z weglanem wapnia
Na wątku nerkowym musisz poszukać nazw
Są z weglanem wapnia ale i z potasem
Trzeba patrzyć czy nie macie za wysoki potas
Popatrz w nerkowym wątku bo ludzie kupują w aptekach probiotyki dla kotów nerkowych
Nie które się zamawia
Ja kupuje przez internet bo w tej chwili nie ma w aptekach Biopron 9

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 11, 2020 13:02 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

W ludzkim nie wiem czy zrobią
Bo ostatnio miałam problemy
I ważne badanie refraktometrem moczu
Na razie nie mogę tyle z telefonu

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 11, 2020 13:28 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Podejrzewam ze na ta chwile u weta musisz leki
Aby jak najszybciej wyłapywać fosfor bo on niszczy nerki jest nefrokrill zawiera wapń i chyba potas wiec w jonogramie te wyniki musza być nie za wysokie śmierdzi rybami to nie wiem czy kot lubi
Ipakitine z weglanem wapnia sprawdzić wapń
Renalvet zawiera węglan wapnia sprawdzić jaki jest wapń w jonogramie w
aptece może być coś takiego calperos (ale dokładnie nazwy nie pamietam )z weglanem
Wapnia
Zasada jest taka ze leki wylapywacze fosforu zabierają go z pokarmu i misi być dawka dzienna dzielona na posiłki żeby fosfor z nich związać
Rubenal jak wet by dawał nie bierz nic nie dajecie
Z weglanem wapnia wylapywacze mogą kotu nie smakować i problemy z żołądkiem czasami powodować
Iloczyn wapnia i fosforu u kota nerkowego powinien być chyba 55-60 nie pamietam jednostek
Wapń razy fosfor ostatnie wyniki
Fosfor u nerkowego powinien być poniżej połowy normy (jonogram)
Może trzeba zejść z przeciwbólowego i tam jeszcze jakiś lek Osinor prowe...
Synulox jest ok
Kroplówki do wagi ciała 40 ml na kg kota razem z woda w jedzeniu
Podawane powoli w porcjach mniejszych podskórnie w domu jak potrzeba

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 11, 2020 13:32 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Karma jak nie je z obniżona zawartością fosforu to co chce jeść z wylapywaczem aby jak najszybciej obniżyć
Ja mam koty jeszcze z innym problemem i muszę inna dawać karmę na jelita i fosfor wyłapuje
Także w tej chwili karm nie pamietam

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 11, 2020 16:24 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Dostał 10 tab nekrofilu (16zł) jedna dziennie w dwóch porcjach. We wtorek mówiła że jak mi się uda z moczem złapać do pojemnika to Kolo 60zł(oni wysyłają) i te podskórne kroplówki u nich można kupić by samemu robić(elektrolity,i co jeszcze do tej kroplówki?) Mówiła też o tym Renegal że to ponoć drogi lek sprowadzany i nie zawsze pomaga? Tyle info na raz że nie spamiętałam. Powiedziała jeszcze że ten fosfor co ma teraz to się go nie zbije bo on w jedzeniu tym jest co pisałam. Więc fosfor może być wyżsZy od jedzenia. Ale jak je to dobrze. Wapnia nie miał robionego. Zakaz podawania mleka nawet kociego. Po w poniedziałek dałam troszkę to nad ranem Kolo 5.00 zrobił kupę.

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Sob kwi 11, 2020 16:43 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Jak podajesz Nefrokrill to sprawdź jaka masz górna granice potasu norma
Laby maja różne zakresy referencyjne
Ale ma oko chyba nie jest przekroczony
Ta tabletkę sprawdzisz pierwszy raz czy kot z jedzeniem będzie jadł czy chętnie
Moje nie lubią zapachu ryb
Nie trzymaj się ścisłe ze dwa razy na dobę
Ta kapsułkę dziel po trochu do każdego posiłku
Jak kot więcej zje pokarmu to więcej możesz z kapsułki wycisnąć
Nie więcej niż jedna na dzień
I ważne musi być z posiłkiem lub zaraz po bo tylko wtedy działa
Fosfor rozwala nerki i trzeba go szybko ściągać
Kroplówki do domu i niech pokażą jak robić podskórnie
Jeżeli nie ma jonogramu (potas wapń chlorki sód magnez)
Ale najbardziej wapń i potas to lepiej nacl

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 11, 2020 16:50 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Fosfor może być trudno zbić i dlatego trzeba szybko działać
Nie ukrywam ze wyniki są nie najlepsze
Ale jeżeli kot się czuje w miarę dobrze ,daje się obsługiwać to można spróbować go jeszcze pociągnąć
Na pewno się go nie wyleczy bo to przypuszczalnie przewlekła nie wydolność
Renagel jest stosowany przez wiele ludzi
Jest jednym z lepszych wylapywaczy
Drogi ok 5zl tabl
Na forum jest wątek wspólnego zakupu renagelu
I ten probiotyk potrzebny łagodzi podrażnienia w przewodzie pokarmowym
Ja kupuje Biopron 9
Ale są i inne tez drogie

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 11, 2020 17:14 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

W kroplówce mówiła właśnie chlorek sodu NaCL. Jonogramu na bank nie robiła. A co do potasu z tego co pamiętam to ma poniżej normy min jest trochę ponad 4. Jestem na dZiałce. W domu mam wyniki to sprawdzę potas. A ten biopron to dla ludzi?

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

Post » Sob kwi 11, 2020 17:16 Re: KotRyszard i jego chore nerki. Proszę Pomóżcie !!

Czyli renagel jest lepszy niż nekrofil?

KotRyszard

 
Posty: 15
Od: Pt kwi 10, 2020 16:54

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 132 gości