Psikuta, niewydolne nerki

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie lis 06, 2016 18:25 Psikuta, niewydolne nerki

W instruktażu było, że jeśli nie wpadłam tylko na chwilę, to żeby założyć wątek osobny, więc zakładam ;). Po pierwszym dniu przepłakanym po wizycie stwierdzającej niewydolność nerek, drugim dniu spędzonym w internetach na czytaniu, jak to ugryźć, w trzecim, czyli dziś, postanowiłam walczyć o Psikutę jak tylko się da :)
druga konsultacja trochę podniosła mnie na duchu, że wyniki nie są aż takie złe, ale w sumie, jestem ignorantem, więc mogę tylko gdybać i wszystko na razie biorę za dobrą monetę.

Mam wyniki z moczu, morfologii zrobione na poczekaniu - już wiem, że powinnam zrobić je w laboratorium, tak nie szybko (?). Powtórzę je - ale odczekam trochę, bo Psikuta przeżyła masakrycznie ostatnie pobieranie i w ogóle wizytę.

Multi-panel:
Mocznik - 36 mg/dl (norma 25-70)
Kreatynina - 2,4 mg/dl (norma 1,0 - 1,8)
ALP (fosfataza) - 81 U/l (norma 23-107)
GLU - 109 mg/dl (norma 100-130)
Białko c. - 9,3 g/dl (norma 6-8)
AMY - 476 U/l ((norma 433 - 1248)
ALAT - 92 (norma 20-107)

Morfologia:
WBC - 3,8 (5,5 - 19,5) Low
Gran # - 1,8 (2,1 - 15) Low
% limf - 50,1 % (12-45 %) High
RBC - 9,93 (4,6 - 10)
HGB - 165 g/L (93 - 153) High
HCT - 50,5 % (28 - 49) High
reszta w normach

Mocz:
URO - norm
GLU, BIL, KET, BLD - neg
SG - 1,040 (norm)
pH - 6.5
PRO - +1 - 30 mg/dL
NIT - neg
LEU - +3 - 500 WBC/uL

USG jeszcze nie zrobione, bo pani doktor nie lubi zajmować się problematycznymi, agresywnymi kotami. Wolałaby żeby leżał sam spokojnie :twisted:
Psikuta dostała na ten moment:
- przede wszystkim karme suchą - nerkową :evil:
- antybiotyk Cefalexim - 14 dni - zastrzyki
- UrinoVet Cat - do jedzenia
- Ipakitine - do jedzenia

Do tego mam kapsułki jakiegoś uspakajacza, który mam jej podać, jak będę się wybierać na USG - ale do tej pani juz nie zamierzam.

Co mam teraz zrobić?
- USG
- jakieś badania dodatkowe - doczytałam że jonogram - a coś jeszcze?
- czy ten antybiotyk tak długo w zastrzykach to konieczność?
- o co poprosić weta jeśli chodzi o zbijanie fosforu z normalnego, dobrego jedzenia? - nie zamierzam przestawiać jej znów na to suche i do tego wyjałowione żarcie ;/

EDIT: jeszcze dodam, że Psikuta ogólnie jest JAK zdrowa - je, niezbyt chętnie jakoś, ale je - teraz mokre nawet dużo lepiej niż przedtem; pije tak jak kot - trochę tu, trochę tam; bawi się, zachowuje normalnie; sierść ma zdrową oprócz brzuszka, który sobie wylizała do gołej skóry, ale teraz zaczął już odrastać i go już nie psuje. Do wizytu u weta skłoniło mnie to, że dwa razy zesikała się na pufę i raz na łóżko.
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Nie lis 06, 2016 19:08 Re: Psikuta, niewydolne nerki

podniosę
Kciuki

Jest wątek dla nerkowców. jak znajdę to wrzucę.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55362
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Nie lis 06, 2016 19:09 Re: Psikuta, niewydolne nerki

Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55362
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Nie lis 06, 2016 19:30 Re: Psikuta, niewydolne nerki

A jakie kotka ma objawy? Ile ma lat? Badania byly robione z jakiegos konkretnego powodu?Wetka podejrzewa zapalenie pecherza że dala antybiotyk?
Ok, doczytalam.
Wydaje mi sie troche pochopna ta diagnoza niewydolnosci nerek.
Dieta nerkowa sucha- to wg mnie niezbyt dobry pomysl. Raczej karma mokra i zachecanie kota do picia ( kotka nie jest odwodniona, bo po wynikach możnaby to podejrzewać?) Po antybiotyku porzadne badanie moczu. Jesli sikanie za kuwetą nie minie trzebaby zrobic posiew moczu.
Ostatnio edytowano Nie lis 06, 2016 19:51 przez fili, łącznie edytowano 1 raz
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Nie lis 06, 2016 19:49 Re: Psikuta, niewydolne nerki

No i zanim zaczniesz zbijać fosfor, to zrób jonogram, bo może nie bedzie czego zbijać. Mackowi fosfor się podniósł dopiero w drugim roku od rozpoznania, wcześniej miał w dolnej granicy normy, to nie jest tak, że każdy nerkowiec ma od razu podwyższony fosfor.
No i mocznik macie w normie.
Osobiście zanim zaczęłabym zmieniać dietę czy podawać jakieś mega leki, zrobiłabym porządne badanie krwi z elektrolitami, żeby zobaczyć co i jak.

No i może zanim ten antybiotyk, to posiew z tego moczu by się przydał, bo tak to nie wiadomo na co on jest i czy działa w ogóle.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lis 07, 2016 9:01 Re: Psikuta, niewydolne nerki

Dzięki. Na razie karmię ją jak dotychczas (dobre mokre) - podaje dodatkowo tylko ten Urinovet i Ipakitine. Dopóki nie powtórzymy badań nie dam jej pakować nowych leków.
Co do zastrzyków to teraz nie wiem co robić, bo dostała już 2 dni - dziś ma iść 3 raz. To antybiotyk - nie wiem, czy powinno się antybiotyki tak o przerywać - nawet jeśli średnio dobrze dobrane?
Może trafię dziś na kogoś bardziej rozgarniętego do rozmowy i zapytam.

Fili, wet stwierdził zapalenie pęcherza na podstawie tego szybkiego badania moczu - że jest białko a w szczególności leukocyty.
Psikutka po 20 latach i 7 miesiącach juz tylko w moim sercu

Jeżyk in heaven...

Sosemigo

 
Posty: 111
Od: Nie lis 27, 2011 19:43

Post » Pon lis 07, 2016 12:48 Re: Psikuta, niewydolne nerki

No jak już antybiotyk rozpoczęty to chyba warto byłoby przeprowadzić kurację do końca. I koniecznie dodatkowo podawać kotce osłonowo jakiś probiotyk (najlepiej taki kupiony u weterynarza , dla kotów).

Badania paskowe moczu nie są dokładne, dlatego koniecznie trzebaby potem zrobić porządne badanie moczu w jakimś laboratorium, zbadać osad, i warto zbadać stosunek białka do kreatyniny.

No i widzę w Twoim podpisie że Psikuta już jest seniorką - może jak będziesz robić jej badania krwi warto byłoby zrobić jakiśrozszerzony profil geriatryczny, oznaczyć T4.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon lis 07, 2016 19:14 Re: Psikuta, niewydolne nerki

Ja bym też dokończyła antybiotyk.
Pocieszające jest, ze nie widać, żeby kot miał już na pewno pnn Albostan zapalny dolnych dróg moczowych, albo zapalenie kłębuszków.
No, więcej badań też bym zrobiła
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości