Kot z chorymi nerkami.

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon sie 22, 2016 19:21 Kot z chorymi nerkami.

Witam,
Dzisiaj dowiedziałem się że mój kot Honey - 8 letni syberyjczyk, ma niewydolność Jeszcze nie wiemy czy ostrą czy przewlekłą.
Zauważyłem że schudł ,mniej miauczy i kładzie się w miejscu gdzie nigdy wcześniej nie leżał. Postanowiłem szybko udać się do weta.
Poniżej przedstawiam wyniki jakie mu wyszły:
ALB = 3 g/dL
ALKP = 23 U/L
ALT = 48 U/L
AST = 22 U/L
BUN = 119 mg/dL (to chyba mocznik)
CREA > 13.6 mg/dL
GLOB = 4.8 g/dL
GLU = 165 mg/dL
TBIL = 0.1 mg/dL
TP = 7.9 g/dL

Po otrzymaniu wyników Wet powiedział, że to cud że kot jeszcze żyje.
Kazał zakupić karmę Royal Rental (suchą i mokrą) i karmić kota- w sumie drugiego syberyjczyka-Montezuma też ,choć jest zdrowy (ponoć mu to nie zaszkodzi).
Po tygodniu do kontroli, tzn. ponowne badania i zobaczy co dalej...
Kot je, normalnie się załatwia, zęby zakrwawione-żółte, bardzo nieprzyjemny zapach z pyszczka
Może poradzicie mi co robić, naczytałem się o jakiś dializach,kroplówkach ...
Z góry dziękuję za porady...

honey&montezuma

Avatar użytkownika
 
Posty: 4
Od: Pon sie 22, 2016 18:06

Post » Pon sie 22, 2016 20:39 Re: Kot z chorymi nerkami.

To naprawdę bardzo złe wyniki. Przykro mi.

Karma nerkowa to za późno i za mało(nawet, jeśli ktoś wierzy w karmy nerkowe. Jeśli je wprowadzisz, kot może przestać jeść (nerkowe karmy są generalnie słabo akceptowane przez koty). Zdrowemu nie zaszkodzi, jeśli taką karmę zje od czasu do czasu, ale na pewno zaszkodzi, jak ją będzie dostawał stale i przez dłuższy czas.

Płynoterapia (kroplówki) jest w Waszym wypadku konieczna i to jak najszybciej, od jutra.
Powinniście też zbadać fosfor i podawać z karmą wyłapywacz fosforu, jeśli będzie potrzeba, a pewnie będzie i to pilnie.
Spróbowałabym też podawać Azodyl, a w jego braku - jak najsilniejszy z probiotyków typu Biopron - zawarte w nim bakterie trochę rozkładają w jelitach mocznik, nieco odciążając nerki, jest dostępny bez recept w aptece
Ponadto powinniście zbadać morfologię, bo przy takich wynikach prawdopodobnie doszło również do anemii.
I poszukajcie lepszego weta, jak przy takich wynikach nie zalecił kroplówek, to jest totalnie do kitu w sprawach nerkowych :evil:
Możliwe też, że wyniki są nieco lepsze, bo kot jest odwodniony i mocznik oraz krea są fałszywie przez to zawyżone, ale to tłumaczy tylko niewielką część przekroczenia norm. Albo wet ma źle skalibrowany sprzęt i stare odczynniki (znam takie przypadki :evil: ).
Ale raczej uwierz, ze stan jest bardzo poważny i trzeba szybko włączyć kroplówki oraz zbadać fosfor i ew. włączyć jego wyłapywacz. I zbadać morfologię. I mocz. :(
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto sie 23, 2016 6:09 Re: Kot z chorymi nerkami.

Witam,
dziękuję za poradę. Dzisiaj jadę do innego weta. O dziwo Honey zjada mokrą karmę (wczoraj wcisnął 2 saszetki) :). Dużo pije i sika (ale zapach moczu jest normalny, taki jak zawsze). Waży 5,5 kg (w styczniu ważył ok 6,4 kg), w porównaniu do Montezumy (7,5 kg) wygląda na wychudzonego :(
Będę informował na bieżąco postępy, mam nadzieję, że wszystko będzie ok :)
Pozdrawiam...

honey&montezuma

Avatar użytkownika
 
Posty: 4
Od: Pon sie 22, 2016 18:06

Post » Czw sie 25, 2016 11:49 Re: Kot z chorymi nerkami.

Jak kotek?

misiulka

 
Posty: 205
Od: Nie lut 15, 2015 21:32

Post » Czw sie 25, 2016 18:56 Re: Kot z chorymi nerkami.

Witam,
Chyba lepiej, przynajmniej tak mi się wydaje. Więcej mruczy, przychodzi na mizianie. Je suchą i troszkę mokrej karmy (Royal Renal) . Załatwia się normalnie, fakt trochę więcej siusia ale mocz nie jest taki rozwodniony. Zauważyłem że jeden z kłów jest cały czas zaczerwieniony. Doczytałem się, że bezpieczniej jest podać narkozę i wyczyścić-wyleczyć zęby, bo od zepsutych jest bardzo dużo bakterii i to jest też bardzo groźne. W sobotę jadę do weta-innego na kolejne badanie krwi, zobaczymy czy w wynikach będzie poprawa i co powie na temat zębów.
Dodatkowo dostaje pół tabletki DiReNe.
Jestem optymistą, musi być dobrze:)

honey&montezuma

Avatar użytkownika
 
Posty: 4
Od: Pon sie 22, 2016 18:06

Post » Czw wrz 01, 2016 10:54 Re: Kot z chorymi nerkami.

Witam,
Kotek czuje się o wiele lepiej, dzisiaj miał kolejne badanie krwi :

BUN = 43 mg/dL ( 10 dni temu 119 mg/dL)
CREA = 4.9 mg/dL ( wcześniej 13.6 mg/dL )
GLU = 103 mg/dL (wcześniej 165 mg/dL)
TP = 8,6 g/dL (wcześniej 7.9 g/dL) - mieści się w normie
PHOS = 4.3 mg/dL

Wiem, że to może efekt chwilowy ale trzeba się cieszyć z każdej chwili :lol:
Muszę uważać na każde oznaki, coś co będzie budziło mój niepokój i do weta.
Dzięki za rady, forum bardzo pomocne :)
Pozdrawiam wszystkich wielbicieli futrzaczków :D

honey&montezuma

Avatar użytkownika
 
Posty: 4
Od: Pon sie 22, 2016 18:06




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 119 gości