Kiedy włączyć fortekor?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon kwi 04, 2016 13:03 Kiedy włączyć fortekor?

To znowu ja, ale znowu nie znalazłam informacji.Będę wdzięczna za porady.

Jakie macie doświadczenia z momentem w którym należy podać kotu fortekor?Mój Romek ma dziwne wyniki, tzn. dane z 15.03.wysoki mocznik (131mg) i kreatyninę (400mg), ale poza tym mocz zagęszczony prawidłowo, nie ma białkomoczu, stosunek białka do kreatyny w dolnej normie, fosfor dobry, wapń dobry (CaxP=36).Mój wet mówi, że poczekajmy na kolejne wyniki badań, ale tak sobie myślę po co??Czy nie lepiej już odciążyć nerki i sprawdzić?Czy kotu z niezbadanym ciśnieniem, który i tak ma nadczynność tarczycy oraz kardiomiopatię a teraz problemy z nerkami nie powinno się tak po prostu włączyć fortekoru??Co sądzicie?Ja się po prostu boję, że ktoś znowu coś przeoczy i znowu będzie za późno.

aniablanka1

Avatar użytkownika
 
Posty: 106
Od: Nie mar 06, 2016 16:11
Lokalizacja: Opole

Post » Pon kwi 04, 2016 13:11 Re: Kiedy włączyć fortekor?

Sądzę, ze kotu z kardiomiopatia nie należy włączać takich leków jak fortekor bez porozumienia z kardiologiem.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 04, 2016 13:13 Re: Kiedy włączyć fortekor?

OKI -dziękuję, ja oczywiście nie zrobię tego bez porozumienia z lekarzem, ale powiedz proszę skąd taka opinia?Ja jednak słyszałam, że skoro kot ma niewydolne serce (u mojego kardiomiopatia przerostowa leczona atenololem i plavixem), a do tego nadczynność (leczona również) to powinien spożywać fortekor, aby odciążyć mięsień sercowy. Coś pokręciłam?

aniablanka1

Avatar użytkownika
 
Posty: 106
Od: Nie mar 06, 2016 16:11
Lokalizacja: Opole

Post » Pon kwi 04, 2016 13:26 Re: Kiedy włączyć fortekor?

Ja akurat nie podawałam weterynaryjnego Fortekoru, tylko ludzki Lotensin (ale oba zawierają benazepril) i u Maćka został włączony na białkomocz i wysokie ciśnienie.
Osobiście pewnie bałabym się podać kotu, u którego nie zmierzono ciśnienia krwi, bo jakby tak się okazało, że ma niskie i lek mu jeszcze obniży, to może być źle.

Z drugiej strony w ulotce Fortekoru o ciśnieniu jest niewiele, głównie piszą, że to lek na pnn u kotów.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon kwi 04, 2016 13:28 Re: Kiedy włączyć fortekor?

aniablanka1 - czytałaś ulotkę tego leku?
Nawet piszą, że to lek na zmniejszenie białkomoczu u kotów.
Dobrze byłoby skonsultować kota u specjalisty np. dr Neski, która jest nefrologiem i endokrynologiem i jeszcze dodatkowo z kardiologiem.
Nie wiem, czy pisałaś gdzieś ile Romek ma lat? Czy u niego kardiomopatia jest skutkiem nadczynności tarczycy czy to dwie niezależne sprawy?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon kwi 04, 2016 14:35 Re: Kiedy włączyć fortekor?

aniablanka1 pisze:OKI -dziękuję, ja oczywiście nie zrobię tego bez porozumienia z lekarzem, ale powiedz proszę skąd taka opinia?Ja jednak słyszałam, że skoro kot ma niewydolne serce (u mojego kardiomiopatia przerostowa leczona atenololem i plavixem), a do tego nadczynność (leczona również) to powinien spożywać fortekor, aby odciążyć mięsień sercowy. Coś pokręciłam?

Choćby dlatego, że działanie leków kardiologicznych częściowo się pokrywa, a benazepril to właśnie lek kardiologiczny, obniżenie białkomoczu i poprawa funkcji nerek to w zasadzie "działania uboczne". Atenolol też obniża ciśnienie krwi.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 04, 2016 16:03 Re: Kiedy włączyć fortekor?

Dziękuję dziewczyny!

Yagutka - a widzisz, mój Rom białkomoczu nie ma (dziś po kolejnych badaniach moczu znowu ma bardzo ładne jego wyniki).Zgadzam się oczywiście, że można zaszkodzić, jak się nie zna ciśnienia kota, niemniej u niego jest opcja iż z ciśnieniem jest różnie, bo jednak ma 2 choroby powodujące nadciśnienie + z obserwacji można uznać, że bywa niezwykle pobudliwy.

fili - czytałam daaawno temu gdy mojego psiaka leczyłam, nie pamiętam jej :( ale właśnie tak jak Yagutka oświecasz mnie, że chodzi o zmniejszenie białkomoczu, którego u Romka nie ma. Niemniej teraz rozchodzi się o to, że efektem jakby ubocznym działania fortekoru na skutek poprawy przepływu przez nerki i zmniejszenia w nich ciśnienia dochodzi do zmniejszenia białkomoczu.Dla mnie nie znaczy to, że nerki które nie przepuszczają białka ale ewidentnie coś z nimi nie gra, nie potrzebowałyby wsparcia gdy mamy kota z HCM i nadczynnością.Ale to moje rozumowanie zwykłego, prostego człowieka.
Romek ma ok 7 lat (znajda, więc nie wiem dokładnie) a HCM jest najpewniej wtórna z powodu nadczynności. Wskazuje na to też trzustka, która także wtórnie z powodu nadczynności ma problemy - najprawdopodobniej.

OKI -jasne, jest tak jak mówisz, że atenolol obniża ciśnienie i jak najbardziej trzeba konsultować takie rzeczy z lekarzem. Niemniej trzeba pamiętać że Romek ma nadczynność więc. Wiele kotów leczonych na HCM jej po prostu nie ma a więc jeśli łączy się atenolol z fortekorem to bardzo ostrożnie.

aniablanka1

Avatar użytkownika
 
Posty: 106
Od: Nie mar 06, 2016 16:11
Lokalizacja: Opole

Post » Pon kwi 04, 2016 16:11 Re: Kiedy włączyć fortekor?

Aha dodam, że Rom jest pod opieką bardzo dobrej kardiolog, ona jedyna tylko przy podstawowym osłuchaniu w 5 sekund się zorientowała, że coś nie gra i od razu zrobiła mu echo. Inni osłuchiwali go i nic.No a specjalność nefrologiczna, to jak same wiecie ciężki temat u wetów. Niemniej, dobrze wiedzieć, że dr Neska ma tyle specjalizacji!Będę o tym pamiętała w razie wątpliwości.

aniablanka1

Avatar użytkownika
 
Posty: 106
Od: Nie mar 06, 2016 16:11
Lokalizacja: Opole

Post » Pon kwi 04, 2016 16:18 Re: Kiedy włączyć fortekor?

Nadmierne obniżenie ciśnienia również szkodzi nerkom.
Ponadto ciśnienie w nerkach niekoniecznie odzwierciedla ciśnienie tętnicze - może sie bardzo różnić.
Ponadto włączenie kolejnego leku kardiologicznego może zaszkodzić również sercu i ukł. krążenia.
Dlatego nie podawałabym żadnych dodatkowych leków bez konkretnych badań i konsultacji z lekarzem-specjalistą.
Miałam kilka nerkowych kotów i nie każdy był na benazeprilu - nie wszystkie go po prostu potrzebują.
To nie jest jakiś wszechtronny "lek na niewydolność nerek", tylko lek, który w pewnych, ściśle określonych warunkach może poprawić funkcjonowanie nerek.

Jak masz dobrego kardiologa, to w ogóle skąd takie pytanie na forum? To z nim konsultuj włączanie leków, zwłaszcza leków kardiologicznych.
Mam w rodzinie dwóch sercowców (w tym jeden z problemami tarczycowymi) i wszystkimi lekami "zarządza" kardiolog.
Inni specjaliści oczywiście badają, zalecają leki, jak trzeba - operują, ale to kardiolog ma decydujące zdanie, czy dany lek można podać i w jakiej dawce. Ewentualnie te dawki odpowiednio modyfikuje.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 04, 2016 16:23 Re: Kiedy włączyć fortekor?

OKI pisze:To nie jest jakiś wszechtronny "lek na niewydolność nerek", tylko lek, który w pewnych, ściśle określonych warunkach może poprawić funkcjonowanie nerek.


Chyba problem też polega na tym, że np. w angielskiej ulotce fortekoru są dwa wskazania: dla psów w niewydolnosci serca i dla kotów w leczeniu pnn. Tyle. Z kolei w ludzkiej ulotce dla benazeprilu jest mnóstwo, mnóstwo innych informacji.
I sprawa kolejna - przed dopuszczeniem do obrotu leki u zwierząt bada się inaczej niż u ludzi, na mniejszych grupach, więc nie są tak dokładnie przebadane.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon kwi 04, 2016 16:25 Re: Kiedy włączyć fortekor?

OKI - dziękuję za te informacje, są bardzo wartościowe. Dlatego rozpytuje, bo ludzie różne doświadczenia mają.
A kardiologa pytałam i odpowiedziała mi, żebyśmy czekali na kolejne wyniki. Wyjaśniła mi też na jakich etapach PNN włącza się fortekor itd. Ale i tak chcę pytać innych, mimo iż uważam, że jest dobrym kardiologiem i to dzięki jej zdolnościom osłuchowym choroba została wykryta na bardzo początkowym stadium, po tym gdy zgłosiłam, że nie podoba mi się jak on oddycha podczas zabaw, to czasem bywa tak, że moim wetom coś umyka, nie mają czasu przypomnieć sobie wszystkicj zależności jakie u Romka występują itd. Mam ograniczone zaufanie mimo wszystko.

aniablanka1

Avatar użytkownika
 
Posty: 106
Od: Nie mar 06, 2016 16:11
Lokalizacja: Opole

Post » Pon kwi 04, 2016 16:28 Re: Kiedy włączyć fortekor?

Yagutka pisze:
OKI pisze:To nie jest jakiś wszechtronny "lek na niewydolność nerek", tylko lek, który w pewnych, ściśle określonych warunkach może poprawić funkcjonowanie nerek.


Chyba problem też polega na tym, że np. w angielskiej ulotce fortekoru są dwa wskazania: dla psów w niewydolnosci serca i dla kotów w leczeniu pnn. Tyle.

Bo tak jest zarejestrowany dla zwierząt, u kotów występują inne schorzenia niż u ludzi.
Yagutka pisze:Z kolei w ludzkiej ulotce dla benazeprilu jest mnóstwo, mnóstwo innych informacji.
I sprawa kolejna - przed dopuszczeniem do obrotu leki u zwierząt bada się inaczej niż u ludzi, na mniejszych grupach, więc nie są tak dokładnie przebadane.

Działanie jest takie samo za każdym razem. Różnią się tylko wskazania.
Lek po prostu obniża ciśnienie wpływając na pracę nerek - przy okazji może obniżyć białkomocz (ale nie musi - to zależy, czym ten białkomocz jest spowodowany).

aniablanka1 pisze:OKI - dziękuję za te informacje, są bardzo wartościowe. Dlatego rozpytuje, bo ludzie różne doświadczenia mają.
A kardiologa pytałam i odpowiedziała mi, żebyśmy czekali na kolejne wyniki. Wyjaśniła mi też na jakich etapach PNN włącza się fortekor itd. Ale i tak chcę pytać innych, mimo iż uważam, że jest dobrym kardiologiem i to dzięki jej zdolnościom osłuchowym choroba została wykryta na bardzo początkowym stadium, po tym gdy zgłosiłam, że nie podoba mi się jak on oddycha podczas zabaw, to czasem bywa tak, że moim wetom coś umyka, nie mają czasu przypomnieć sobie wszystkicj zależności jakie u Romka występują itd. Mam ograniczone zaufanie mimo wszystko.

Słuchaj kardiologa. To nie jest lek zapisywany z marszu na zasadzie "mamy niewydolność -> zapisujemy fortekor".
Zbytnie obniżenie ciśnienia w nerkach spowoduje ich niedokrwienie, a co za tym idzie - większe uszkodzenia.
Jeśli nie ma wskazań, to się nie podaje leków.
USG nerek z przepływami było zrobione?

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 04, 2016 16:53 Re: Kiedy włączyć fortekor?

OKI-bylo zrobione zwykle USG nie doppler.Mialam sie pojawic na wypozyczonym Dopplerze ale Romek byl w tak fatalnym stanie psychicznym po wizycie(przestal praktycznie jesc,bal sie kazdego najmniejszego szmeru,chowal sie gdy tylko ubieralam kurtke bo myslal ze go zabieram ,nadal do siebie dochodzi,lekarz ugniatal go do usg przez 30minut,Romek ktory zawsze bardzo zle znosil wizyty tymrazem byl nadwyraz przerazony),ze uznalismy z wetem, iz to odpuszczamy bo mozemy mu bardziej zaszkodzic.Takze niestety

aniablanka1

Avatar użytkownika
 
Posty: 106
Od: Nie mar 06, 2016 16:11
Lokalizacja: Opole

Post » Pon kwi 04, 2016 17:51 Re: Kiedy włączyć fortekor?

A co z pomiarem cisnienia ogolnoustrojowego u Romka?
Pnn przebiega rożnie i różne leki się stosuje. Moze byc tak że dany kot z pnn do konca życia nie bedzie potrzebowal fortekoru.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pon kwi 04, 2016 19:04 Re: Kiedy włączyć fortekor?

fili-nie mial mierzonego cisnienia,w lecznicy nie mieli takiej mozliwosci,bo nie maja sprzetu,ale cos mowili o tym miedzy soba, ze maja(moze pozyczony),wiec dopytam ponownie ale ze wzgledu na ogromny poziom stresu poki co nie wezme go do weta.Nawet na pobranie krwi poprosze wizyte domowa

aniablanka1

Avatar użytkownika
 
Posty: 106
Od: Nie mar 06, 2016 16:11
Lokalizacja: Opole




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości