Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lut 19, 2016 22:52 Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

Witam, mam niemały problem dlatego zwracam się do was o pomoc. Jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch dachowców. Kocur w maju będzie miał 7 lat, a kotka ponad rok. W tamtym roku zaczęły się problemy z kocurem. Po stracie wcześniejszej kotki, mój Maniek przestał się normalnie wypróżniać. Nie robił kupy przez kilka dni po czym, po zmianie karmy i czopkach udało nam się nad tym jakoś zapanować. Weterynarz powiedziała żebym dawała mu RC Fibre, ja jednak zaczęłam mu mieszać z Applawsem. Był spory problem bo kot nie chciał jeść RC i kotka zaczęła mu ją podjadać. Powiedzmy że problem kupy jakoś udało się zakończyć z sukcesem. Pod koniec tamtego roku kocur miał problemy z sikaniem. Wchodził i wychodził z kuwety zostawiając minimalne ilości moczu. Dostał wtedy zastrzyk z Penstrep, enroxid i Dexo-tet,oraz tabletki Enroxil ( nazwy mogą być nieco inne ponieważ ciężko mi się rozczytać). I po czasie wszystko wróciło do normy. Jednak od ponad tygodnia problem znowu powrócił tym razem z krwią. Byłam u weta i podobno jest to zapalenie pęcherza. Dostał 3 zastrzyki w odstępie co dwa dni z tym antybiotykiem co wcześniej oraz RC Urinary. Nie miał robionych żadnych badań, moczu ani krwi. Jest trudnym kotem jeżeli chodzi u wizyty u weta. Jest agresywny, rzuca się, ucieka, ślini. Nienawidzi także podróży samochodem już to strasznie go stresuje. Weterynarz powiedział że moja kotka może jeść obydwie karmy razem z kocurem. Zaczęłam jedna czytać że dla zdrowego kota to nie jest dobre a bardzo ciężko mi jest wydzielać karmy bo małej wybitnie RC smakuje. Co mam zrobić? Błagam o pomoc w miarę możliwości jak najszybciej. Jutro idę znowu na wizytę ponieważ tym razem było więcej krwi w moczu niż przedtem. Co to może być?
Ostatnio edytowano Pt lut 19, 2016 23:14 przez nestteea, łącznie edytowano 1 raz

nestteea

 
Posty: 4
Od: Pt lut 19, 2016 22:35

Post » Pt lut 19, 2016 23:02 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

pewno kamienie w pecherzu, kaleczą go - stąd krew. Wręcz sobie nie wyobrażam jak kot cierpi.
Jako pierwsze to zmień weta na takiego co zrobi kotu diagnostykę, a nie będzie wróżył z fusów. Jak kamień zaczopuje ujście z pęcherza do cewki moczowej, to będzie stan realnie zagrażający życiu kota.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15071
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt lut 19, 2016 23:03 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

Właśnie przerabiam temat na swoim Mruczku... Bo chyba chodzi o zapalenie pęcherza, nie "przeziębienie", prawda? Przede wszystkim trzeba zrobić kotu badanie moczu. Na podforum kotów nerkowych przeczytasz, jak pobrać próbkę do badania. O prowadzonym leczeniu niech się wypowiedzą doświadczeńsi forumowicze.

EDIT: a drugiej kotce może spróbuj dawać czasem "zwykłą" karmę RC, przeznaczoną dla zdrowych kotów, skoro jej tak smakuje?

Wasylisa

 
Posty: 990
Od: Sob lis 02, 2013 14:43

Post » Pt lut 19, 2016 23:10 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

izka53 pisze:pewno kamienie w pecherzu, kaleczą go - stąd krew. Wręcz sobie nie wyobrażam jak kot cierpi.
Jako pierwsze to zmień weta na takiego co zrobi kotu diagnostykę, a nie będzie wróżył z fusów. Jak kamień zaczopuje ujście z pęcherza do cewki moczowej, to będzie stan realnie zagrażający życiu kota.


Nie widać żeby go bolało. Zachowuje się raczej normalnie. Je i pije tyle co zwykle. Do tego bawi się i przytula. Jedyne co to wylizuje krocze po wizycie w kuwecie, co może być oznaką że coś go tam dręczy.

nestteea

 
Posty: 4
Od: Pt lut 19, 2016 22:35

Post » Sob lut 20, 2016 0:16 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

Przerabiam podobny temat obecnie. Pierwsze, co to badanie moczu i nie zaszkodzi wykonać rowniez morfologii z biochemia. U mojego kocura padła diagnoza idiopatycznego zapalenia pęcherza - zalecenia to zwiększenie wypijanej wody. Kocur tez oddawał małe ilości moczu przy pierwszym sikaniu, po jakis 20 min robił juz normalnie. Obecnie po prawie miesiecu od podawania mokrej karmy i dolewania wody częstotliwość sie nie zmniejszyla, ale zwiekszyła sie ilośc moczu. Ja bym wykonała jeszcze usg, zeby zobaczyć, czy nie ma kamieni lub piasku.
Hejterzy nienawidzą rzeczy, których nigdy nie zdobędą oraz ludzi, którym nigdy nie dorównają

Moniaaaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 794
Od: Nie wrz 27, 2015 8:55
Lokalizacja: Legnica

Post » Sob lut 20, 2016 0:22 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

Moniaaaa pisze:Przerabiam podobny temat obecnie. Pierwsze, co to badanie moczu i nie zaszkodzi wykonać rowniez morfologii z biochemia. U mojego kocura padła diagnoza idiopatycznego zapalenia pęcherza - zalecenia to zwiększenie wypijanej wody. Kocur tez oddawał małe ilości moczu przy pierwszym sikaniu, po jakis 20 min robił juz normalnie. Obecnie po prawie miesiecu od podawania mokrej karmy i dolewania wody częstotliwość sie nie zmniejszyla, ale zwiekszyła sie ilośc moczu. Ja bym wykonała jeszcze usg, zeby zobaczyć, czy nie ma kamieni lub piasku.


Z USG jest ten problem, że trzeba je robić pod narkozą. Z kolei po narkozie ma problemy z oddawaniem stolca. Więc to takie błędne koło...

nestteea

 
Posty: 4
Od: Pt lut 19, 2016 22:35

Post » Sob lut 20, 2016 0:39 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

nestteea pisze:Nie widać żeby go bolało.


bo jak po kocie widać, ze cos go boli , to sytuacja jest dramatyczna. Koty są mistrzami w ukrywaniu bólu
I wiesz co ? ja miałam zapalenie pęcherza, takie zwykłe, bez piasku, bez kamieni.....nie życzę abyś musiała sprawdzić na sobie , jak kota boli.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15071
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob lut 20, 2016 0:50 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

badania:
moczu podstawowe+posiew i jak coś wyrosnie antybiogram,
krwi morfologia+biochemia i jonogram
usg - jeśli wet potrafi zrobić - nie mylić z faktem posiadania sprzętu/aparatu do wyk. usg

i faktycznie, idź do weta, bo ten co piszesz bardziej szamana przypomina
a chyba za to nie zamierzasz płacić

kocurek bardzo musi cierpieć, to boli :cry:

i jeszcze jedno - sama czytaj i dowiaduj się, po prostu ucz się, to pomoże Twoim kociastym i Twojej kieszeni

idź na wątek "nerkowców"
czytaj, pytaj, ucz się
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Sob lut 20, 2016 9:43 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

Nestteea, w nagłówku każdego postu masz czerwony wykrzyknik w trójkącie. Kliknij i poproś moderatorów o przeniesienie tego wątku na podforum nerkowe. Dziewczyny aktywne na tym podforum mają koty z problemami układu moczowego (nie tylko nerki), niektóre wiedzą więcej, niż byle jaki weterynarz, pomogą Ci.

wiewiur

 
Posty: 1492
Od: Sob cze 26, 2010 13:08
Lokalizacja: Białystok

Post » Sob lut 20, 2016 11:38 Re: Problem z moczem i karmami u kotów. Pomocy!

Dzisiaj dostałam tabletki Enroxil, [...]. Moczu nie udało mi się pobrać ponieważ były to dosłownie dwie kropelki ,a praktycznie sama krew. Maniek miał rok temu robione USG i badania krwi i podobno przez taki okres nie powinny wytworzyć się kamienie jeżeli na tamtych badaniach nic nie wyszło. Jeżeli jednak przez tydzień po tych tabletach nic się nie zmieni mam zrobic usg i krew.
Ostatnio edytowano Sob lut 20, 2016 12:05 przez aassiiaa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Proszę nie podawać dawkowania.

nestteea

 
Posty: 4
Od: Pt lut 19, 2016 22:35




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości