Tika młoda kotka z pnn i anemią, pomocy, co robić?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lut 10, 2016 19:14 Re: młoda kotka z pnn, czym karmić?

Ale co podać osłonowego.
Ona bierze famogast

Lidka

 
Posty: 16219
Od: Wto lut 03, 2004 8:57
Lokalizacja: Katowice

Post » Śro lut 10, 2016 19:18 Re: młoda kotka z pnn, czym karmić?

Napisałam Ci wczoraj - najlepszy jest solvertyl podskórnie albo ranigast dożylnie.
Solvertyl trudno dostać teraz, ale ma zamienniki.
Chodzi o to, że te środki działają szybko i skutecznie, a ich działanie utrzymuje się przez wiele godzin, kot odczuwa znaczącą ulgę. Oba stosowałam z powodzeniem
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 12, 2016 8:22 Re: młoda kotka z pnn, czym karmić?

Mam częściowe wyniki Tiki.
Mają jeszcze weryfikować.
Morfologia poleciała mimo aranespu.
Mocznik okropnie wzrósł ale trudno się dziwić skoro kroplówka się nie chciała wchłaniać przez tyle dni.
Jakieś kosmiczne białe wyszły.
Kreatynina lekko w górę ale ona i tak była bardzo wysoka:(

Czy w takim stanie można zaryzykować dożylną kroplówkę?

Co robić?

Lidka

 
Posty: 16219
Od: Wto lut 03, 2004 8:57
Lokalizacja: Katowice

Post » Pt lut 12, 2016 11:57 Re: młoda kotka z pnn, pomocy, co robić?

W 2011 dr Neska w Kocich Sprawach mówiła tak

"Jaką rolę pełnią kroplówki? Czy wypłukują szkodliwe substancje, których chore nerki nie są w stanie wydalić z organizmu?
Kroplówki, jeśli pacjent nie jest odwodniony, nie obniżą poziomu kreatyniny i mocznika. Kroplówka ma za zadanie nawodnienie kota, nie jak się powszechnie praktykuje - wypłukiwanie. U odwodnionego kota spada elastyczność skóry i łatwo to sprawdzić samemu. Jeśli fałd skóry pozostaje nam w ręku i nie chce opaść, zwierzę jest odwodnione. Zmienia się również wygląd okrywy włosowej: sierść jest przetłuszczona, nastroszona, na skórze pojawia się łupież. Jeśli jednak kot dużo pije i się nie odwadnia, to nie ma konieczności podawania wielu kroplówek. Nie ma idealnego schematu, do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie. Czasem kot w drugiej fazie niewydolności wymaga kroplówek, a inny dostaje je rzadko w trzeciej czy czwartej. Kroplówkę podskórną łatwo podać samemu w domu. Jakkolwiek dożylna podziała szybciej, to nie każdy pacjent powinien ją dostawać. W przypadku kota z anemią dodatkowo rozcieńczymy krew i pogorszymy dotlenienie organizmu. Należy pamiętać, że kroplówki mają różny skład i musi on być dostosowany do potrzeb zwierzęcia. Jeśli podamy kotu z niedoborem potasu kroplówkę z glukozą, to jeszcze bardziej obniżymy poziom potasu i pogorszymy jego samopoczucie. Ostrożnie też należy podawać leki moczopędne, które dodatkowo „wypłuczą" kota z jonów. Na przykład niedobór magnezu może spowodować przeczulicę skóry, drętwienie mięśni, podenerwowanie. Ustalenie właściwej kroplówki umożliwi nam badanie krwi z oznaczeniem poziomu elektrolitów.
Z kolei pojenie kota mocno odwodnionego strzykawką mija się z celem, gdyż nie uda nam się podać tak dużej ilości płynu. Poza tym kot wypełni sobie żołądek płynem i nie będzie chciał jeść. "

Dr Zacharewicz poleciła podać antybiotyk.
Mamy zrobić posiew z moczu - tylko gdzie mi to tutaj zrobią???
Pani w labie ludzkim powiedziała, że może w szpitalu by takie coś zrobili.
Muszę się najpierw dowiedzieć, żeby w ciemno nie jechać.
Niedobrze w takich przypadkach mieszkać w grajdołku. Cudownym zresztą w inne dni.

Lidka

 
Posty: 16219
Od: Wto lut 03, 2004 8:57
Lokalizacja: Katowice

Post » Pt lut 12, 2016 12:22 Re: młoda kotka z pnn, pomocy, co robić?

A dobre USG? Masz możliwość na miejscu? Tylko dobre, w sensie dobrej aparatury i doświadczonego w przeprowadzaniu USG weta. Bo dobrze by było przyjrzeć się tym nerkom.
Z całym szacunkiem dla dr Neski (do której ja osobiście specjalnego zaufania nie mam) jeśli mocznik rośnie, nie masz innej możliwości działania niż kroplówki. Wbrew powszechnemu mniemaniu kreatynina nigdy nie spada w wyniku kroplówek, jej poziom obniża się wraz z wyrównaniem innych parametów.
I tak, pomimo kiepskiej morfologii zdecydowałabym się na kroplówki dożylne bo może się to okazać zabiegiem ratującym życie. Mocznik jest bardzo toksyczny. Trzeba go koniecznie zbić.
Moim zdaniem brakuje diagnozy bo to co piszesz wcale nie musi świadczyć o tym, że problemem wyjściowym jest pnn. Takie wyniki nasuwają podejrzenie, że to pnn, ale może pierwotna przyczyna jest inna?
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 12, 2016 17:02 Re: młoda kotka z pnn, pomocy, co robić?

Lidka pisze:Pani w labie ludzkim powiedziała, że może w szpitalu by takie coś zrobili.
Muszę się najpierw dowiedzieć, żeby w ciemno nie jechać.

Chyba w każdym szpitalu, zrobią posiew. Ja posiew robię w ludzkim, bo innej opcji na miejscu nie mam.

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

Post » Sob lut 20, 2016 22:01 Re: młoda kotka z pnn, pomocy, co robić?

Czy nerkowy kot może jeść calo-pet?
Tika jest bardzo słaba.
Trwa ale chyba się jej nie poprawia.
W tej chwili nadrzędna jest anemia. We wtorek mamy powtórkę badań

Lidka

 
Posty: 16219
Od: Wto lut 03, 2004 8:57
Lokalizacja: Katowice

Post » Sob lut 20, 2016 22:37 Re: Tika młoda kotka z pnn i anemią, pomocy, co robić?

Tylko pod kontrolą weta, ja stosowałam pastę aptus, ale to bomba kaloryczna, odżywcza - góra dwie doby można bezpiecznie stosować

Czy Ty jej pidajesz aranesp?
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lut 20, 2016 22:51 Re: Tika młoda kotka z pnn i anemią, pomocy, co robić?

Dzięki. Oczywiście, że pod kontrolą, ale nie wiedziałam czy im w ogóle głowę zawracać.
Aranesp dostawała, ostatnio 2 dawki ale chyba nie bardzo zareagowała.
Żelazo dostaje w iniekcji.
Wyniki z 12 są fatalne.
Teraz dostanie po badaniach we wtorek.

Lidka

 
Posty: 16219
Od: Wto lut 03, 2004 8:57
Lokalizacja: Katowice

Post » Sob lut 20, 2016 23:05 Re: Tika młoda kotka z pnn i anemią, pomocy, co robić?

Warto próbować z tymi pastami, może zaskoczy, oby :ok:
Trzymam kciuki, bardzo współczuję sytuacji :(
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 111 gości