pnn, leczenie Czarusia

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lut 05, 2016 20:47 pnn, leczenie Czarusia

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na forum. Jako, że po raz pierwszy mam do czynienia z "nerkowcem", prosiłabym o porady bardziej doświadczone osoby, gdyż ciężko mi zaufać weterynarzom (wcześniej odeszły mi 3 inne koty, ale to z innych przyczyn :( ). Prosiłabym o rady i wsparcie, bo chciałabym, żeby kotek pożył jak najdłużej, żebym nie zadręczała się potem, że nie zrobiłam wszystkiego...
Może trochę wyolbrzymiam, więc opiszę jaka jest obecnie sytuacja.

Kocur, lat 6 o imieniu Czaruś

W grudniu miał morfologię, z której wyszło, że ma podwyższony mocznik. Morfologia była robiona z myślą o operacji usunięcia kamienia nazębnego, ale niestety nic z tego, dostał antybiotyk na zęby, a także tabletki na nerki Lespewet.
Jadł normalnje saszetki Felixa, Whiskasa, Kitiketa i te kupowane w rossmanie...

Wczoraj (4.02) miał robione kolejne badania, z których wynika:

kreatynina 2.25 mg/dl (norma 1.00-1.80)
mocznik 88.0 mg/dl (norma 25.0-70.0)
fosfor 6.06 mg/dl (norma 4.50-8.10)

i są one wyższe od tych robionych w grudniu...

zalecenie weterynarza: saszetki i sucha karma Royal Canin Renal i nic poza tym... nie może jeść białka ( czyli surowego mięsa, które bardzo lubi, wołowinę szczególnie)

i tu moje pytanie, czy ta karma wystarczy? czy ograniczy mocznik? jaki sposób jeszcze można pomóc kotu?

w sumie to nie widać po nim, żeby był chory, tylko więcej pije...

inne testy:
FIP - nie ma
FIV - ujemny
Felv - ujemny
...

Ranma

 
Posty: 93
Od: Pt lut 05, 2016 20:21
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 05, 2016 21:41 Re: pnn, leczenie Czarusia

A jak wygląda morfologia kota?
Takie wyniki nie muszą świadczyć o pnn, mogą być wynikiem stanu zapalnego choćby właśnie od zębów.
Dieta nic nie da, trzeba oczyścić paszczę.
Ja bym mu też dawała mięso, moim nerkowcom dawałam i nie miało to wpływu na wyniki.
Lespewet? Po co? Sorry, ale te zalecenia wydają mi się bezsensowne.

A skąd jesteś? Bo może (a raczej na bank) trzeba zmienić weta
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 05, 2016 21:46 Re: pnn, leczenie Czarusia

jestem z Łodzi, lecznica As na Tomaszewicza... wybrana jedynie ze względu, że jest blisko, a kot stresuje się podróżą...

pełnej morfologii niestety nie mam :/ a wyniki z grudnia są w lecznicy.

nie robią zębów ze względu na podwyższony mocznik...
...

Ranma

 
Posty: 93
Od: Pt lut 05, 2016 20:21
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 05, 2016 23:43 Re: pnn, leczenie Czarusia

Na kamień nazębny mozesz spróbować preparatu plaque off. Daje sie szczyptę raz dziennie z jedzeniem, ale na efekty czasami trzeba poczekać do 2 miesięcy, chociaz juz po miesiącu powinna byc poprawa.
Nie używałam jeszcze, ale sporo ludzi sobie chwali. Zawsze to jakieś rozwiazanie, lepsze od narkozy :-)

Co do diety to moje sa na barfie dla nerkowców - surowe mięso z suplementami bez kosći. Mocznik w normie. Kreatynina górna granica, ale ciagle norma. Także mozna karmić surowizna, tylko trzeba to robić z głowa. Poczytaj tutaj http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.ph ... sc&start=0

Przede wszystkim powinnaś tez zrezygnować z suchej karmy, ona przy nerkach jest niewskazana, chyba, ze kot nic innego nie chce jesc i dostaje kroplówki regularnie. Karma powinna zawierać jak najmniej fosforu, białko powinno sie kontrolować. Mocznik jest produktem przemiany białka, wiec jak jest go za duzo, a nerki zaczynaja szwankować, to rośnie jego poziom we krwi. Nie oznacza to jednak, ze mozna z niego całkiem zrezygnować lub go mocno ograniczać, bo to moze doprowadzić do niedożywienia. Koty potrzebują białka.
Saszetki, ktore kotek wcześniej jadł niestety, ale maja sporo fosforu, nie wspominając juz o ich bardzo kiepskiej jakości.. Jedyny plus z tego, ze były mokre ;-)

Oprócz fosforu warto oznaczyć tez chociaz wapń i potas. Do tego warto tez zawsze robić morfologię. Wyniki moga byc podniesione, jesli kot był odwodniony przy badaniu, co sie nierzadko zdarza. Moga tez byc podniesione po antybiotyku. Od problemow w paszczy tez, ale problemy tez czesto sa objawem choroby nerek. Ja bym pociągnęła diagnostykę dalej.
Zrobiłabym porzadne USG jamy brzusznej u specjalisty.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob lut 06, 2016 0:00 Re: pnn, leczenie Czarusia

Ranma pisze:jestem z Łodzi, lecznica As na Tomaszewicza... wybrana jedynie ze względu, że jest blisko, a kot stresuje się podróżą...

pełnej morfologii niestety nie mam :/ a wyniki z grudnia są w lecznicy.

nie robią zębów ze względu na podwyższony mocznik...

To koniecznie umów się tam z dr Balcerakiem. Bo serio, serio te propozycje prowadzenia nie mają sensu
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lut 06, 2016 0:06 Re: pnn, leczenie Czarusia

Satirra pisze:Na kamień nazębny mozesz spróbować preparatu plaque off. Daje sie szczyptę raz dziennie z jedzeniem, ale na efekty czasami trzeba poczekać do 2 miesięcy, chociaz juz po miesiącu powinna byc poprawa.
Nie używałam jeszcze, ale sporo ludzi sobie chwali. Zawsze to jakieś rozwiazanie, lepsze od narkozy :-)

Preparat, polecałam go w innym wątku i zadziałał, jest faktycznie dobry i skuteczny. Jeden warunek - kot musi chcieć go jeść.
Ale w tym przypadku nie wiadomo jak silny jest stan zapalny przyzębia i ile tego kamienia. A chodzi o to, żeby jak najszybciej powstrzymać stan zapalny. Po oczyszczeniu wprowadzić plaque off i kontrolować nalot na ząbkach
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lut 06, 2016 7:55 Re: pnn, leczenie Czarusia

Weterynarz nawet nie zaglądał do pyszczka jak byliśmy ostatnio, kamienia jest sporo i zaczerwienione dziąsła... jeszcze jeden kieł ma qysunięty. Nawet jak nie robią operacji, to te zęby powinni jakoś leczyć...

Skontaktuje się jeszcze z dr Balcerakiem, ale on chyba na Składowej jest tylko, dowiem się dokładnie.
A są w Łodzi jacyś inni weterynarze godni polecenia? rejon - Retkinia?
...

Ranma

 
Posty: 93
Od: Pt lut 05, 2016 20:21
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lut 06, 2016 9:05 Re: pnn, leczenie Czarusia

No tak, ale jesli z powodu wyników nie mozna sciągnąć kamienia, to lepiej zadziałać juz czymś.
U psów wiem, ze mozna skalarem sciągnąć kamień na "żywca". Mojemu kocurowi wetka paznokciem oderwała kamień z końcowych zębów - był tam bardzo duży, przód ma całkiem dobry, ale nie było żadnego stanu zapalnego. Do tej pory nie wiem jak to zrobiła, ale dzięki temu uniknęliśmy narkozy.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob lut 06, 2016 9:28 Re: pnn, leczenie Czarusia

U mojego starego kota też tak wetka zrobiła, ale u niego narkoza już nie wchodziła w grę.
Natomiast jaki jest stan paszczy Czarusia, nie wiem.
No i weci, zwłaszcza młodzi, często zapominają o tym, że podwyższenie mocznika i kreatyniny nie musi wcale być oznaką pnn
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lut 06, 2016 10:26 Re: pnn, leczenie Czarusia

Czaruś ma sporo tego kamienia, zaczerwienione dziąsła i kieł mu wystaje... szkoda, że weterynarz się tym nie zainteresował, bo nie zaglądał mu do pyszczka przy ostatniej wizycie... postaram się dotrzeć do dr Balceraka, jeszcze wyjaśnię sprawę z obecnym wetem.
...

Ranma

 
Posty: 93
Od: Pt lut 05, 2016 20:21
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lut 06, 2016 12:03 Re: pnn, leczenie Czarusia

Ranma pisze:Czaruś ma sporo tego kamienia, zaczerwienione dziąsła i kieł mu wystaje... szkoda, że weterynarz się tym nie zainteresował, bo nie zaglądał mu do pyszczka przy ostatniej wizycie... postaram się dotrzeć do dr Balceraka, jeszcze wyjaśnię sprawę z obecnym wetem.

A jak się nazywa obecnie prowadzący wet?
Z dr Balcerakiem trzeba się umawiać na wizytę.

Tak dopytuję bo jestem z Łodzi i też leczę swoje koty w Asie, ale na Składowej.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lut 06, 2016 15:28 Re: pnn, leczenie Czarusia

Czarusia widziało dwóch weterynarzy - Dominika Wielgosińska i Michał Urbaniak.
Zadzwoniłam do tego drugiego i w poniedziałek ma te zęby zobaczyć i jakąś paste dać... Powiedział, że zapalenie w pyszczku może być spowodowane mocznicą...
zapytałam też o doktora Balceraka, poprosiłam, żeby się z nim skonsultowali, w przyszłym tygodniu ma być na Tomaszewicza.

jeszcze mi polecono lecznice w Konstantynowie, blisko jest, więc w razie czego też mogę tam pojechać jeśli będzie trzeba.
...

Ranma

 
Posty: 93
Od: Pt lut 05, 2016 20:21
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt maja 20, 2016 17:10 Re: pnn, leczenie Czarusia

Ostatnie badania - mocznik w normie. Czaruś jest już po operacji usunięcia kamienia, niestety wyrwane dwa zęby trzonowe... ale ważne, że nerki w porządku, co potwierdziły też badania moczu. Zmiana weterynarza pomogła, dziękuję za porady :)
...

Ranma

 
Posty: 93
Od: Pt lut 05, 2016 20:21
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt maja 20, 2016 23:39 Re: pnn, leczenie Czarusia

Bardzo się cieszę :) :ok:
A jeśli z Czarusiem będzie wszystko ok, badania kontrolne zrób za miesiąc, wtedy będziesz miała pewność, że się wykaraskał.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob maja 21, 2016 8:51 Re: pnn, leczenie Czarusia

Zrobimy badania :) ale faktycznie możliwe, że przez zęby ten mocznik miał podwyższony, antybiotyk i codzienne ich mycie pomogły go obniżyć :)
...

Ranma

 
Posty: 93
Od: Pt lut 05, 2016 20:21
Lokalizacja: Łódź

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 141 gości