Kotka 15 lat ma piasek w pęcherzu - jaka karma po urinary?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lut 05, 2016 0:48 Kotka 15 lat ma piasek w pęcherzu - jaka karma po urinary?

Witajcie :)
Męczę się z tym tematem odkąd okazało się, że moja Kitusia ma piasek w pęcherzu, dwa rodzaje i kamień 4mm. Dostała karmę weterynaryjna Hills c/d. Kamień pięknie zniknął (było usg) i Kitusia wróciła do zdrowia.
Minęły może 2 m-ce i znowu Kitusia ma bolesny pecherz i znowu mamy karmę Hills c/d. I teraz mamy ja mieć 6 m-cy.

Problem polega na tym, że mam jeszcze Marysie 7 lat i Tosie 8 miesięcy. Musze znaleźć dla nich karmę która nie będzie szkodzila Kitusi - chodzi o karmę sucha. No i jest w sumie ich trochę na rynku. Mogę mieć dwie karmy - jedna dla nich i jedna dla seniorów. Ważne żeby karma miała niska ilość białek, wapnia, potasu i magnezu.

Czy możecie mi doradzić jakieś najlepsze na rynku karmy takie żeby były z wyższej półki a jednoczenie żeby Kitusi nie zaszkodziły ? Obecnie wybrałam Concept for life i mam też na oku kilka innych. Miałyśmy teraz Granata Pet - bardzo smakuje Marysi i Tosi (Tosia oczywiście ma karmę dla kociat) a Kitusi nie smakuje - wiec idealnie choć nawet Kitusia mogłaby ja jesc, ale się okazało ze uczula Marysie.
Także cyrk mam teraz nieziemski :) myślałam o Power of nature senior - ale nigdzie go nie ma a i nie jest idealny pod wzgledem skladnikow analitycznych albo Applaws senior ale też nie do końca dobry dla Kitusi.
Potrzebuje karmę dla dorosłych kotów jak.najlepszą ale taka ze jak Kitusia podje to jej nie zaszkodzi i potem jak najlepszego seniora - i fajnie jakby były smaki różne :)
Kitusia nigdy mi nie chorowała i niech tak zostanie :)
Z góry dziękuję za odpowiedzi i propozycje ;)
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom

Post » Pt lut 05, 2016 8:23 Re: Kotka 15 lat ma piasek w pęcherzu - jaka karma po urinar

Jaki wyszedł ciężar właściwy moczu, badany refraktometrem?
Jesli był wysoki, to znaczy, ze kotka pobiera za mało wody. W chorobach układu moczowego woda jest najważniejsza i kot powinien wypijać jakieś 50-60ml na każdy kg m.c. dziennie.
Chrupki do strawienia potrzebują dodatkowej wody, która z kota wyciągają, a niestety większość chrupkozercow wypija jej za mało.
Moim zdaniem karma o niższej zawartości białka jest słabym pomysłem, bo takiej koty z reguły zjadają wiecej, w związku z czym przyjmują wiecej węglowodanów (bo karmy z niższa zawartością białka, maja wiecej węglowodanów), co moze doprowadzić do otyłości i w konsekwencji do poważniejszych chorób.
Pomijam juz fakt, ze nie ma idealnej suchej karmy, każda ma jakieś "ale".

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Pt lut 05, 2016 9:24 Re: Kotka 15 lat ma piasek w pęcherzu - jaka karma po urinar

Sama szukałam karmy ostatnio karmy o podobnych wymaganiach i powiem Ci, że ciężko... zostają RC albo Hilisy :( Generalnie lepiej jest karmić mokrą karmą kota z problemami. 15 lat to godny wiek i muszę przyznać, że masz nie łatwą sytuację z kilkoma kotami. Z suchych:
Zwróciłam uwagę na suchą Naturea białka ma sporo bo 38% ale magnez 0,12%, potas 1,47%, fosfor 0,87% - wapń 0,98%, sód 0,48%, węgle 23%. W porównaniu do takiego Hilisa to pierwiastki są tylko o 100% w większej ilości a to karma bytowa a nie wet. No i mogły by ją jeść 3 koty...
Z ciekawych karm polecam WildCat, Canagan oba zdrowe koty mogą ją jeść bo jest bez podziału na wiek.
Najlepsze karmy dla kota w jednym miejscu. Na sztuki i w pakietach.
Obrazek
Zapraszam także na blog z poradami i ciekawostkami http://www.blog.kocimietka.pl
Obrazek Obrazek

boguska_t

Avatar użytkownika
 
Posty: 933
Od: Wto lip 22, 2014 6:44
Lokalizacja: Galowice k/Wrocławia

Post » Pt lut 05, 2016 11:11 Re: Kotka 15 lat ma piasek w pęcherzu - jaka karma po urinar

Moja Kitusia pije wody dużą, na pewno z poprawką na karmę suchą, a wiem to, bo mam możliwość obserwowania jej prawie cały dzień ;) Do tego mamy dziennie trzy - cztery mokre posiłki.

Musze mieć taką karmę dla Marysi i Tosi ze jak Kitusia im podje to nie zaszkodzi :) i w sumie takich karm jest sporo ale chciałabym taka z wyższej półki. Faktycznie, nie ma karmy idealnej. Dla mnie ważne by nie zaszkodzić Kitusi. Żeby się nie okazało, że ona będzie wybierać karmę niezdrową dla niej - gdybym np w drugiej miseczce miała Purizon to wiadomo, że Kitusia już by nie chciała jeść swojej karmy. Tak samo z karmą dla kociąt - duże wolą jedzenie Tosi niż swoje. Wiadomo. Obecnie mam trzy miseczki + czwarta extra. W jednej głownej jest Hills urinary. W drugiej jest Concept for life. Te dwie są ogólnie dostępne. I trzecia Tosiowa, którą muszę ciągle pilnować, z karmą dla kociąt i duże nie mogą z niej jeść. Chciałabym, żeby Tosia powoli zaczynała jeść suche dla dorosłych, żebym nie musiała mieć dla niej osobnej miseczki i nie musiałabym gonić Marysi i Kitusi, bo to też powoduje pewnie stres gł u MArysi. Więc karma od MArysi musi być karmą taką, którą polubi Tosia, a Kitusia jak zje to jej nie zaszkodzi.
Muszę przyznać, że przed problemami zdrowotnymi Kitusi - dziewczyny były długo napierw na TOTW, potem na Purizonie. Na Purizonie wyglądały obie najpiękniej, nawet wetka była zachwycona. Sierść długa i mięciutka, aksamitna. W tym czasie wyszedł problem z piaskiem i Purizonu już mieć nie możemy.

Natomiast TOTW żółty jest całkiem ok, ale nie wiadomo ile ma fosforu i magnezu.

"Norma w suchej masie dla wapnia to 0,5-0,9%, a dla fosforu to 0,4-0,8%. W mieszankach mięsnych robionych w domu bez problemu to uzyskamy – w gotowych karmach mokrych rzadko się to zdarza, a w suchych – o ile nie mają zbóż zamiast mięsa – jest praktycznie niespotykane; karmy zbożowe miewają te normy spełnione, ale za cenę pakowania w kota białek roślinnych (gorzej przyswajalnych, ciężkostrawnych i zwiększających ryzyko alergii) i mnóstwa węglowodanów." http://www.kocie-abc.pl/dieta/czym-karm ... aka-wazna/

I to jest prawda, bo im więcej szukam tym bardziej widzę tą zależność w składzie.

Czy Applowes sernior lub Power of nature sernior (którego nigdzie nie ma akurat) będą dobre dla seniorki, która ma 15 lat? Robiłam porównanie i wyszło mi, że nawet RC dla +12 lat ma białka 30%, dla wieku +7 jest to 36% - czyli wcale nie tak mało. Hills dla +12 lat i +7 lat ma białka 32% - wapń, fosfor, magnez mają obniżone, ale tego białka wcale nie ma poniżej 30%, więc uznaje że średnia z tego będzie 33% coś około tego możemy mieć, niekoniecznie poniżej 30%. Power of nature sernior ma białka 32%, ale znowu magnez, fosfor i wapń sporo więcej i Applowes senior białka 32% ale wapń i fosfor też za wysokie.

I tak im dalej w las tym gorzej dla mnie - gubię się okropnie. Wetka mówi, że po kuracji na karmie urinary trzeba będzie pomyśleć o dobrym seniorze :)
A dla Tosi i Marysi myślę o tym TOTW żółtym, ale nie chciałabym ciągle mieć jednej karmy o jednym smaku, a trzeba powiedzieć, że Purizon bardziej smakował niż TOTW - więc coś bym chciała takiego co smakiem przypomina Purizon.

Karmy, które wydają mi się ok na dany moment to: Concept for life, Greenwood, Granata Pet (ale odpada, bo uczula), 1choice, Pro nature, Optinova, Eukanuba (nie smakuje), no i nie wiem co z tym Applaws i Power of nature. I prawda, że nie ma karmy idealnej - w każdej coś jest nie tak. Wetka mówi, że trzeba taką karmę znaleźć, która będzie służyć danemu kotu i że może to być karma, która czegoś będzie miała więcej, czegoś mniej, ale kot będzie na niej miał się dobrze, bo każdy kot jest inny i inaczej reaguje, więc mały kompromis może być.

Hills mamy tylko jako weterynaryjny i jest świetny ale jako karmę stałą nie chcemy ani Hills ani RC.

I oczywiście kładziemy nacisk na jedzenie karmy mokrej, a te mamy dobre.

Boguska_t bardzo dziękuję za polecenie Naturea - nie znałam tej karmy i faktycznie skład ma rewelacyjny! Białka wprawdzie dużo (ale raptem o 6% więcej od Hills, więc też bez przesady ;) ), ale znowu super poziom tych nieszczęsnych pierwiastków :) Zapytam wetkę co o tym sądzi :) Na pewno wypróbuję - może poskamuje Marysi i Tosi i wtedy dla Kitusi bym wybrała jeszcze jakiegoś seniora (ale to nie na już, bo teraz parę miesięcy ma być c/d) i miałabym problem z głowy :)
edit. zamówiłam tą karmę dla dziewczyn - mokrą i suchą - jeszcze raz dzięki ;)
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości