Wysoki mocznik i kreatynina - Gru za Tęczowym Mostem :(

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob lis 14, 2015 12:11 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Wylapywacz podaje sie z jedzeniem, ale kotka musi przecież jesc, zeby nie osłabła za bardzo...
A te nerki to jest jednak ostra niewydolność? Bo w przypadku przewlekłej antybiotyków sie nie daje.
A wcześniejszy antybiotyk to na co był? Tamten nie pomógł na nerki to próbujecie z innym?
Troche to dla mnie dziwne...

A co z anemia? Czy jest w jakiś sposób leczona?

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob lis 14, 2015 13:13 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Antybiotyk jest ten sam - to kontynuacja leczenia.
Nie wiadomo na co chora jest Gruszka. Objawy nie pasują do ostrej niewydolności. Wyniki do przewlekłej...
Na razie wykluczyli chłoniaka, teraz sprawdzają FIP.
Anemia wg wetki jest konsekwencją podania kroplówek dożylnie. Wróciłyśmy do podskórnych i czekamy na wyniki pod kątem FIPa...
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lis 14, 2015 14:13 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Objawem bialkomoczu moze byc obrzęk brzucha. Seminaria byłaby chyba lepsza, nie znam tego leku, co teraz go używacie.
Zeby przy chorobach nerek tez sie psują...
Wiec jednak jakieś objawy sa...

Warto tez włączyć witaminy z grupy b. Dopyszcznie lub w zastrzyku. To czesto pomaga tez z apetytem.
Do tego dołożyłbym kwasy omega3 1-2ml/dzień.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob lis 14, 2015 14:29 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Jasne, są objawy, tyle że przy ostrej niewydolności kotka nie byłaby w dobrym, a momentami nawet bardzo dobrym stanie przez miesiąc, prawda? Z tego co czytałam to choroba postępuje bardzo szybko,a z mocznikiem 390 kot jest w stanie agonalnym...
U niej się pogorszyło kilka dni temu - po podaniu dożylnym kroplówek...

Jak jest z tym obrzękiem przy białkomoczu? To narasta? Czy pojawia się nagle? Bo u Gru to zgrubienie pojawiło się wczoraj wieczorem - wcześniej go nie było.

Zastanawia mnie tez to jej nagle sikanie dziś - co kilkanaście minut chodzi siku. I to nie są kropelki. Od rana na zmianę pije i sika - to źle czy dobrze?
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lis 14, 2015 15:11 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Ciężko powiedzieć. Z jednej strony dobrze, bo może wysika część tego mocznika, ale z drugiej jednak takie picie i sikanie nie jest dobrym objawem.
Czasami wyniki nie odzwierciedlają stanu kota i powinno się leczyć kota, nie wyniki...
Przy takich wynikach białkomocz może być już od dłuższego czasu. Szkoda, że nie ma zbadanej kreatyniny w moczu. Bo stosunek białka do kreatyniny w moczu określa jak silny jest białkomocz.


Nie wiem czy to narasta, na blogu Tanya pisze, że przy białkomoczu może wystąpić obrzęk brzucha, głowy albo łapek.

Proteinuria is the leaking of excessive amounts of protein into the urine. It may cause foamy urine, weight loss and swollen legs, face and abdomen. Its presence may make the CKD progress faster.

http://www.felinecrf.org/treatments_flu ... issues.htm

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob lis 14, 2015 19:39 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Satirra pisze:Czasami wyniki nie odzwierciedlają stanu kota i powinno się leczyć kota, nie wyniki...

Hmm, jeśli spojrzeć na to z tej strony, to Gruszka przy najgorszych wynikach czuła się najlepiej... Poza bolącym zębem, który utrudniał jej jedzenie, nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. A po wyleczeniu stanu zapalnego całkiem wróciła do normy.
Pogorszyło jej się po antybiotyku, zmianie kroplówki i sposobu jej podawania i biopsji. I bądź tu mądry :/
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lis 14, 2015 20:01 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Czy podajesz lek obniżający ciśnienie ?
obejrzyj kota czy np nie robi się bardziej czerwona śluzówki czy jak ma jasne dziąsła ,nie zmienia kolorytu.
jak ma wys ciśnienie będzie osłabiona ,siusiu też lata ,a z moczem ucieka białko i coraz gorzej.

ta gulka też jest niepokojąca.
można z wężyka od motylka uciąć końcówkę z nakrętką i nałożyć na strzykawkę.
długość musisz ustalić sama ,mnie ok cm bylo dobre.
tą rureczką łatwiej Ci będzie podać.
Lotensin w strzykawkę małą ,rozrób z wodą i w ten sposób podasz,czy inny lek.
Możesz po zmiksowaniu jedzenia z wodą przetrzeć przez sitko wtedy łatwiej strzykawką podać ,nie zapycha się.

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob lis 14, 2015 20:16 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Tak, dostaje lek na obniżenie ciśnienia.
Możesz wyjaśnić co z tą śluzówką? Mam sprawdzić po podaniu leku? Czy tak ogólnie?
Jeśli chodzi o białko to ma wysokie - w ostatniej morfologii wyszło 8, więc raczej nie ucieka?

Zgrubienie od wczoraj się zdecydowanie zmniejszyło - na początku było wielkości pięści? Tylko bardziej rozlane. Teraz to tylko jakby fałd skóry, dużo mniejszy niż był.

Co do jedzenia. Zblendowałam jej gotowaną pierś z kurczaka z częścią wody, w której się gotował i taki mus wlałam do miseczki. Zjada :) Powoli i na raty, ale je. Mam nadzieję, że będzie jadła coraz więcej. To wygląda tak, jakby chciała jeść i nie chciała jednocześnie. Przychodzi do kuchni, ociera się o moje nogi, żeby jej dać miskę, a jak podam to liźnie kilka razy, popije wodą i wraca na łóżko. Nie śpi - tak sobie leży. Po kilku/kilkunastu minutach wstaje, idzie siku i znów na łózko. Za jakiś czas powtarza cały "rytuał". I tak dziś przez cały dzień...
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lis 14, 2015 20:22 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Po prostu zerkaj na śluzówki ,czy nie widać różnicy.
Do jedzenia musisz dodawać wyłapywacz fosforu bo i tak jest wysoki a trudno go zbić.
białko raczej ucieka -chyba było w moczu i dlatego dostaliście lek na obniżenie ciś.

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob lis 14, 2015 20:38 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Lepsze od piersi byłoby udko bez skory. Na 1kg miesa daje sie ok. 5g zmielonych, najlepiej na pył, surowych skorupek z jajek (suplement wapnia). Dobrze tez dodać do tego ok 2g tauryny i z 1 surowe zółtko.
To juz będzie taki podstawowy pseudobarf ;)

Ja myśle, ze ta biopsja tutaj najwiecej namieszała, w końcu jest to dosyć inwazyjne badanie...
No i żaden antybiotyk nie jest obojętny dla zdrowia :(
Dobrze, ze jej apetyt chociaz troche wrócił, musi jesc, zeby mieć sile :)

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob lis 14, 2015 21:00 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

No popatrz, a ja chciałam jej dobrze zrobić tą piersią ;) Że delikatniejsza będzie niż udko itd. Wapń ma dosyć wysoki, górna granica normy, więc chyba nie powinnam dodawać... Skąd wezmę taurynę? W aptece sprzedają bez recepty? Jaki to koszt?

Biopsja była ze względu na rozmiary nerek u Gru. Obie są spore, ale lewa ma ponad 5cm długości, a Gruszka to dwa kilo kota o wymiarach półrocznego kocięcia. Podejrzewali więc chłoniaka...

Lek na obniżenie ciśnienia dostała, ponieważ ma bardzo wysokie ciśnienie - ok 190/140.
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lis 14, 2015 21:31 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Wapń dodajesz, żeby wyłapał fosfor z mięsa... i te 5g to nie jest dużo. To jest standardowo przy barfnych mieszankach. Zwiąże po prostu częśc fosforu z jedzenia tak, że nerki będą miały mniej do przerobienia.
Taurynę możesz kupić w sklepie dla sportowców, tylko musi być czysta, bez żadnych dodatków. Na necie na pewno można znaleźć ją taniej np. tutaj: http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Tau ... cza-99/622
Tylko jest to dosyć spora ilość, zwłaszcza jeśli miałaby być używana tylko dla jednego kota. Szybciej by się chyba przeterminowała niż została zużyta, ale może ktoś ze znajomych kociarzy też chciałby się dołączyć do zakupu.

2,5kg kotka powinna zjadać ok 50-60g mięsa na dzień :O
Kotom nerkowym daje się trochę tłustsze mieszanki, ale z mniejszą zawartością białka. Można dołożyć 5% gotowanych warzyw, dynia się dobrze sprawdzała u mnie.
Przy jej wynikach dawałabym 4g białka na kilokota lub mniej (czasowo), tłuszczu też podobnie może być, zależy jak kotka toleruje i jaką ilością się najada.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Sob lis 14, 2015 21:42 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Nie wiedziałam, że wapń tak działa - wobec tego jutro na śniadanie dla mnie jajecznica, a dla Gruni skorupka ;)
Znajomych kociarzy w Krakowie niestety nie mam :( Popytam w sportowych sklepach, może coś znajdę :)

Jakąś czarną magią mnie tu raczysz ;) 4g białka, ale 50g mięska i jednocześnie 4g tłuszczu - o mamo, toż to wyższa matematyka jest!
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob lis 14, 2015 22:24 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Bo to wszystko zależy od rodzaju mięsa. Niektóre mają więcej białka. Średnio w 100g mięsa jest 20g białka. Chude mięso ma białka trochę więcej, tłuste trochę mniej.
Inna teoria mówi 25g mięsa na kilokota, ale przy kocie nerkowym 20g mięsa powinno zaspokoić potrzeby na białko. To też zależy od wyników, przy obecnych nie przesadzałabym z białkiem, bo to jednak podnosi mocznik.
Zdrowy kot i kot w początkowej fazie PNN powinien dostawać 5g białka na każdy kg m.c. Zdrowemu kotu białko nie szkodzi, więc jak raz zje mniej a raz więcej to mu nic nie będzie. Przy kocie nerkowym jednak trzeba uważać.

Przy bardzo złych wynikach łata wołowa sprawdza się najlepiej, bo ma mało fosforu i jest tłusta. Koty się dosyć szybko najadają, ale nie wiem czy gotowana tłusta łata byłaby tak samo smaczna jak surowa. Wiadomo surowe jest lepsze, lepiej strawne.

Te skorupki to najlepiej zmielić w młynku do kawy, ale moździerz od biedy też może być. Skorupki mają 3 wewnętrzne błonki, najlepiej byłoby je obrać, nie musi być super dokładnie. Takie skorupki domowe ja trzymam w lodówce, żeby się szybko nie zepsuły, ale jeśli zużyjesz na "bieżąco" to nie jest to konieczne.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Śro lis 18, 2015 10:58 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Jak nie urok...
To zgrubienie na brzuchu i zataczanie się, które mnie niepokoiło okazało się potężnym zatwardzeniem :(

Doszło do sytuacji, kiedy Gru leżała i ani nie jadła, ani nie piła. Wycieczka do weta wczoraj rano zakończyła się USG (widoczne masy kałowe), dogrzewaniem (bo temp. spadła jej do 36') i kroplówką dożylną z aminokwasami itd. Kicia dostała tez no-spę i Laktulozę.

Efekty są - Grunia znów wstaje, mimo ze nadal się zatacza. Idzie do kuwety, żeby zrobić siku, widać, że próbuje się załatwić, ale nie może. I tu pytanie. Jak jeszcze moge jej pomóc? Dostała wczoraj dwie dawki Laktulozy i no-spy. Dziś jeszcze raz ten zestaw, a także porcję kroplówki. Mam jeszcze dwie porcje Laktulozy na popołudnie i wieczór.
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości