Wysoki mocznik i kreatynina - Gru za Tęczowym Mostem :(

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lis 18, 2015 11:15 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Możesz delikatnie masować brzuszek. Silniej od laktulozy działa parafina w płynie.
Hardcorowo to można w gumowej naoliwionej na palcu rękawiczce albo naoliwionym patyczkiem do uszu próbować wydłubać trochę tej masy, zazwyczaj sam koniec jest najsuchszy, potem idzie lepiej
Można też, ale to raczej wet, zrobić lewatywę. W skrajnych przypadkach masę kałową usuwa się operacyjnie
Ps, tak myślę, że możnaby wstrzyknąć do doopki (strzykawką bez igły oczywiście!!!) odrobinę oliwy/oleju albo parafiny, jak ta laktuloza nie zadziała
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro lis 18, 2015 12:37 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Kotka musi być dobrze nawodniona przy podaniu laktulozy. Laktulozę ja zawsze jeszcze mieszam z wodą (1:1, czasami nawet trochę więcej wody jak w strzykawce się zmieści).
Swoją drogą to nospa zawsze była podawana raczej przy biegunkach niż zatwardzeniach....

U mnie też dobrze działa sok z surowego buraka. Tak z 5ml jednorazowo.
Uważam, że lewatywa jest lepszym pomysłem niż parafina. Nie lubię parafiny, bo oblepia jelita na bardzo długo i utrudnia wchłaniania substancji odżywczych i wody.
Lewatywę można zrobić w domu tutaj instrukcja: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?p=54789#54789

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Śro lis 18, 2015 17:26 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

jak się dobrze wy kupka to może być także się poprawią wyniki nerkowe .
już to przerabiałam.najlepiej tak jak Taizu mówi szybko patyczek ,termometr,ja ostatnio trochę jednym trochę drugim i reszte palcem i wyszlo.
myślę,ze jak nie jest za późno to wyniki się poprawią jak długo trwało zatkanie.

anka1515

 
Posty: 4065
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro lis 18, 2015 17:51 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Wróciłyśmy od weta.
Na RTG nie stwierdzono mas kałowych, po podaniu nospy i przeciwbólowego kot się rozluźnił, wysikał i myślałam, ze będzie dobrze.
Jednak wetki dopatrzyły się płynu w brzuszku, pobrały go i stwierdziły FIP.
prosze, powiedzcie, że mogą się mylić, że to moze być coś innego, ze jest nadzieja, że coś mogę zrobić ;(
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro lis 18, 2015 21:34 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Mylić się mogą. Weci cokolwiek nadużywają diagnozy FIP. O ile rozumiem, oceniły płyn na oko? Tym niemniej prawdopodobnie niewiele zechcą robić.
Nie bardzo rozumiem: raz masa kałowa jest, potem jej nie ma, a kot kupy nie robił... coś tu nie gra, nie wiadomo którym badaniom wierzyć
Współczuję :(
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro lis 18, 2015 22:01 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

jedno wiem na pewno - ringera nie daje się ani ludziom ani futrom z chorymi nerkami
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Czw lis 19, 2015 8:30 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Kinnia pisze:jedno wiem na pewno - ringera nie daje się ani ludziom ani futrom z chorymi nerkami

A skąd to wiesz?
Bo ja na pewno wiem, że kotom z pnn jak najbardziej podaje się ringera.
Czasem nawet tego z mleczanem.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Czw lis 19, 2015 9:19 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Co do masy kałowej. Kotka była mocno wzdęta i to co wyglądało na pierwszy rzut oka jak kał, po odgazowaniu okazało się nerką...
Ja też już nie wiem w co wierzyć.
Płyn wkraplały do octu i na podstawie denaturalizacji białek stwierdziły Fip.
Dziś mają być wyniki elektroforezy.

Trochę mnie nastraszyłyście tym ringerem - dlaczego się nie podaje?
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw lis 19, 2015 13:24 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Wyniki elektroforezy:
Frakcja Obszar Obszar względny Stęż. (g/l) Zakres (g/l)
Albuminy 0.805 41.80o/o 26.34 L 29.00 ... 35.60
AIfa 1 0.085 4.40o/o 2.77 L 3.20 ... 6.00
Alta 2 0.155 8,020/o 5.06 3.30 ...6.10
Beta 0.188 9.78% 6.16 4.50 ... 8.70
Gamma 0.693 35.99% 22.68H 10.00 ... 14.60

stosunek albumin do globulin - 0,72

Wetki utrzymują, ze to Fip. Jset nadzieja?
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw lis 19, 2015 20:41 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Mi_mi pisze:(...)

Trochę mnie nastraszyłyście tym ringerem - dlaczego się nie podaje?

Ja Cię ringerem nie straszyłam, to Koleżanka Kinnia była uprzejma a na pytanie o źródło tej informacji jak zwykle zamilkła. Być może dostąpisz zaszczytu wyjaśnienia tej kwestii w prywatnej wiadomości :wink:
Ja mam tylko kilkuletnie doświadczenie w stosowaniu tego płynu u kotów nerkowych, konsultowane zresztą wcześniej przez dwójkę wetów + samodzielnie pogłębianie tematu. I tak, od "ludzkiej" pielęgniarki usłyszałam, że u nich w szpitalu płyn ringera podawany jest raczej rzadko. Dlaczego?
Być może dlatego, że jest dużo droższy od NaCl a na czymś trzeba przyoszczędzić. Być może dlatego, że jego skład jest bezpieczny przy KRÓTKOTRWAŁYM podawaniu. Jednak ci pacjenci, którzy musieli być nawadniani jeszcze po wyjściu ze szpitala dostawali już recepty na ringera. Dzięki temu dowiedziałam się, która apteka w moim pięknym mieście ma go w ofercie a jak nie ma to bez problemu zamówi i również bez problemu (i bez recepty) sprzeda dla potrzebującego kota.
Jeśli chciałabyś długotrwale podlewać NaCl nerkowego kota to po pierwsze w wyniku niewydolności straci on wkrótce wszystkie potrzebne mu do życia jony, które są w ringerze oprócz Na i Cl, a do tego nabawi się kwasicy.
Jeśli znasz angielski to mogę podesłać Ci książkę niejakiego DiBartoli o płynoterapii a na zachętę zacytuję swojego posta

pixie65 pisze:[Zastanawiam się,] czy długie podawanie NaCl kotu z pnn jest/może być powodem hiperchloremii w efekcie "nadpodaży" Cl czy raczej problemem jest tu brak uzupełniania innych jonów, w tym - anionów wodorowęglanowych.
LRS (płyn ringera z mleczanem) również zawiera jony chlorkowe a jednak podaje się go właśnie m.in. po to aby zapobiec kwasicy.
Dr Kathy James, cytowana już tutaj kiedyś, pisze m.in.:"LRS is buffered with lactate which is converted to bicarbonate by the liver."
Stąd chyba pojawiło się twierdzenie, że LRS "obciąża wątrobę". Tymczasem chodzi raczej o to, że aby ten mechanizm zadziałał - wątroba musi być na tyle sprawna, żeby ten mleczan "przerobić" na wodorowęglany.

Być może w niektórych przypadkach wystarczy właśnie zmiana płynu aby kontrolować poziom chlorków.
Jakiś czas temu ktoś gdzieś pisał też o podawaniu kotu (z zalecenia weta) sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu NaHCO3).

Pełny cytat dr K.James:

"The saline vs lactate Ringers solution question is one we did have a little discussion of a couple of months ago.
I disagree with the vet who said there's some golden rule about the use of saline for crf patients. I believe LRS is the preferred solution for crf, certainly better than full-strength saline.
Roughly, 0.9% NaCl is 154 mEq/l of Na, which is the electrolyte they don't need in excess, as compared with 130 mEq/l Na in LRS.
There's good evidence in humans that chronic high sodium intake raises blood pressure and this may well true for cats and a contributing factor to the problem of hypertension in crf. Also there is no K+ in NaCl which is an electrolyte they do need; there's not much K+ is LRS either, but there is some.
Also saline has no buffer. LRS is buffered with lactate which is converted to bicarbonate by the liver. There was something published by the critical care folks about sepsis (overwhelming bacterial infection) and how those patients couldn't convert lactate to bicarbonate because their liver function is compromised in septic shock so if you used IV LRS exclusively you could create high blood lactate levels and that would be a problem.
But that's one specific disease condition and concerns rapid fluid administration IV. There's no relationship between that and crf and there's no data to support or any theortical reason to believe that the livers of crf cats don't convert lactate to bicarbonate just fine.
Lactate is still the preferred buffer solution for humans with crf on dialysis. In cats with simultanous compensated heart failure or some other disease condition that makes them intolerant of a sodium load, half strength (0.45% NaCl) may be preferred over LRS because the Na is only 77mEq/l. However, I would suspect that most crf cats on full strength NaCL SQ chronically would get hypernatremia (too high a blood Na) because of not enough solute-free water. A rare cat with some sort of salt-wasting kidney disease might need full- strength NaCl but that would be very, very unusual and dictated by finding and verifying a low Na on a blood."

Stąd:
viewtopic.php?p=9926696#p9926696

I jeszcze dopiszę, że podawanie kotu nerkowemu NaCl z glukozą jest w niektórych sytuacjach uzasadnione ale generalnie ten płyn dość skutecznie obniża poziom potasu w organizmie i jeśli jest jeszcze gdzieś jakiś wet, który stosuje u nerkowca furosemid to połączenie tych dwóch środków sprawi, że kotek szybkim biegiem powędruje za Tęczowy Mostek :twisted:
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Czw lis 19, 2015 22:06 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Kinnia pisze:jedno wiem na pewno - ringera nie daje się ani ludziom ani futrom z chorymi nerkami


Czy również mogę poprosić o uzasadnienie tej kontrowersyjnej teorii? 8O
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Czw lis 19, 2015 22:31 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Mi_mi - znalazłam coś takiego w necie:
http://www.labwet.pl/1023/elektroforeza-bialek-interpretacja-wynikow
Pozytywny test rivalty to 86% prawdopodobieństwa że kot choruje na fip.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt lis 20, 2015 21:02 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Niestety Gruszka odeszła wczoraj wieczorem za Tęczowy Most :placz:
Pojechałam na konsultacje do innego weta, w poczekalni dostała drgawek, dostała lek na zniwelowanie ich, ale straciła przytomność. Nie było szans na ratunek :(
Do końca życia będę sobie wyrzucać, że nie zmieniłam weta wcześniej. Że dałam się zaczarować etykietce "specjalista"...

Ku przestrodze - odradzam dr. Agnieszkę i całe Zdrowie Czterołapa. Specjalizują się w nerkach, a zamiast szukać metody wyleczenia ich, od pewnego momentu starali się tylko potwierdzić Fip...
Obrazek
Obrazek

Mi_mi

 
Posty: 569
Od: Pon gru 10, 2007 1:38
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt lis 20, 2015 21:09 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Bardzo współczuję.
Żegnaj, Gruszeczko[*]
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt lis 20, 2015 21:15 Re: Bardzo wysoki mocznik i kreatynina - pogorszenie :(

Co za paskudne wieści :( Bardzo współczuję...
Gruniu, kochana koteńko. Przykro mi :( <3 (*)

gatiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 7141
Od: Pt paź 03, 2014 10:24

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości