proszę o porade

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt sie 21, 2015 9:31 proszę o porade

Dzień dobry....jestem tu nowa, mieszkam w Poznaniu, a także od marca posiadaczą jestem kota ze schroniska....pojechałam tam z kocami i legowikiem dla schroniska a wróciłam z kotem ale gdy spojrzeliśmy na siebie ....już wiedziałam.....prawda jest że to nie my wybieramy zwierzęta...to one nas wybierają.... :wink: Ale do rzeczy.... mam kocurka 1,5 rocznego i jest wykastrowany, nie miałam większych "problemów" więc profilaktycznie zbadałam mocz, pierwszy weterynarz nie zbadał laboratoryjnie, tylko włożył papierek lakmusowy i na jego podstawie stwierdził zbyt dużą ilość białka i że trzeba go leczyć, oczywiście nie wróciłam tam, tylko zostawiłam mocz w laboratorium ludzkim i z wynikami poszłam do pobliskiej kliniki weterynaryjnej, tutaj spotkałam się z większą kompetencją, aczkolwiek nie do końca jestem przekonana.
Po niedzieli idę zrobić jeszcze badanie krwi, chciałabym się podzielić z państwem wynikami i poprosić o poradę, może znają państwo jakiegoś dobrego WETERYNARZA z powołania. Badania ogólne moczu:
Kolor: żółty
Przeźroczystość: zupełny
Ciężar właściwy: 1,015
PH: 8
Leukocyty: neg
Azotyny: pos
Białko: neg (pierwszy wterynarz już chciał go leczyć!)
Cukier: neg
Ketony: +-5mg/dL
Urobilinogen: Normal1mg/dL
Bilirubina: neg
Erytrocyty: neg
Amylaza w moczu 12 U/I [<490>

Osad moczu:

Nabłonki wielokątne: Pojedyncze
Leukocyty: 0-2
Erytrocyty świeże: poj wpw
3-fosf.amon.mag: dość liczne
Bakterie: nieliczne

Bardzo proszę o pomoc co dalej robić, nie chcę go leczyć niepotrzebnie, dość już się napewno w swoim życiu, chcę żeby był zdrowym kotkiem! :201461
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

Post » Pt sie 21, 2015 10:57 Re: proszę o porade

Przejrzyj ten wątek: (weci polecani)

viewtopic.php?f=22&t=78215

bea3

 
Posty: 4143
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Sob sie 22, 2015 13:41 Re: proszę o porade

bea3 pisze:Przejrzyj ten wątek: (weci polecani)

viewtopic.php?f=22&t=78215


....zrobiłam tak.....ech...jestem jeszcze głupsza niz byłam wczoraj!!!!!!!!!!!!!!! :cry:
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

Post » Sob sie 22, 2015 14:08 Re: proszę o porade

A co kotek je?
Ma strasznie zasadowe pH. Stąd bakterie, erytrocyty i kryształy.
Optymalne pH jest między 5,5 a 6,5.

Jeszcze te ketony i amylaza wyglądają podejrzanie, tak mi się wydaje.
Coś nie tak z trzustka, za niski poziom insuliny?

Na pewno kotek wymaga badania krwi.

mb

 
Posty: 9985
Od: Czw kwi 13, 2006 5:51
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie sie 30, 2015 20:23 Re: proszę o porade

Zrobiłam badania krwii, trzustka jest zdrowa, nie będę podawała wyników gdyż osoba badająca zapisała wyniki w innych niż przyjęte jednostkach...
Jedynym problemem jest zasadowość i dość liczne 3-fosf.amon.mag (czy to są te słynne struwity?) Weterynarz mi kazał kupić RC S/O, ale sceptycznie do tej karmy podchodzę. Czy zna ktoś inną karmę wysokiej jakości mokrą i suchą o tym samym przeznaczeniu? I co z kryształkami które już są? Czytałam o karmach Hill's s/d, potem przechodzi się na c/d, sanabelle, trovit. Proszę o pomoc!!
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

Post » Pon sie 31, 2015 21:53 Re: proszę o porade

Podaj jednak te wyniki badania krwi. W wyniku badań moczu coś jest dziwnego. To może być wadą wyskalowania sprzetu, ale ja bym chciała zobaczyć morfologię kota i wyniki badań nerkowych.
Ma liczne struwity, ale ma też niski ciężar właściwy moczu, co razem idzie raczej przy jakichś stanach zapalnych, no i ma bakterie w tym moczu. Ja bym sprawdziła mocz na posiew, czy to nie E.coli hemolizująca
Jeśli ma zasadowe ph, to warto mu zakwaszać mocz L-metioniną, np zawartą w paście http://sklep.mvet.pl/Drogi-moczowe/Chor ... dukt.1263/ Nie musisz do tego podawać specjalnej karmy, tylko dawać karmę jaką kot zechce i jaką zechcesz Ty, plus metioninę właśnie. Kot musi tez dużo pić.
Karmy "zakwaszające" typu urinary są uważane za lecznicze, bo zawierają metioninę i sól kuchenną, która ma pobudzać pragnienie i zachęcać do picia
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon sie 31, 2015 22:12 Re: proszę o porade

agamalaga pisze:Zrobiłam badania krwii, trzustka jest zdrowa, nie będę podawała wyników gdyż osoba badająca zapisała wyniki w innych niż przyjęte jednostkach...(...)

Podaj, damy radę :wink:
Bez wyników trudno coś radzić...
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Wto wrz 01, 2015 20:32 Re: proszę o porade

Witam, dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Naprawdę jestem zagubiona... Padło pytanie czym karmię kota - karmię: ProPlan na sterylizowanych kotków, Applaws, od czasu do czasu Gourmet Gold kurczak w sosie z pomidorami, ze względu na lubiane przez niego pomidory, podaję również wołowine i fileta z kurczaka sparzonego i czasem serduszka. Przez 2 miesiące podawałam Immunodol Cat, miesiąc przerwy i od 15 września podaję ponownie (w schronisku miał podejrzenie kociego kataru). Po odebraniu wyników krwii i moczu zaczęłam podawać jeszcze UrinoMet Cat, wczoraj zakupiłam mokrą karmę RC S/O (cena powala) i mokrą, oraz suchą karmę Hill's c/d, które to mieszam z dotychczasowymi karmami.
Wyniki krwii:

WBC L 6.6 x 10^9/L 10.0 - 15.0
Limf# 1.9 x 10^9/L 0.8 - 7.0
Mon# 0.3 x 10^9/L 0.0 - 1.9
Gran# 4.4 x 10^9/L 2.1 - 15.0
%limf 29.1% 12.0 - 45.0
Mon% 4.3% 2.0 - 9.0
%gran 66.6% 35.0 - 85.0
RBC H 10.60 x 10^12/L 6.50 - 10.0
HGB 13.8g/dL 8.0 - 15.0
HCT 44.9% 24.0 - 45.0
MCV 42.4 fL 39.0 - 55.0
MCH 13.0 pg 13.0 - 17.0
MCHC 30.7 g/dL 30.0 - 36.0
RDW 15.5% 14.0 - 18.0
PLT 189 x 10^9/L 100 - 400
MPV 8.8 fL 5.0 - 11.8
PDW 15.0
PCT 0.166%
Eos% 1,5%

Z drugiej strony kartki napisane przez panią weterynarz ręcznie:

Urea 5,86 mmol/l
Cre 0,38 mg/dl
gluc 74
ALT 48,88 u/l
Asp (chyba, trudno odczytać) 3,83 u/l
Amyl 846,2
Lipaza 120 u/l
Cholesterol 94,3 mg/dl
ALP 47,2 u/l
Białko całkowite 59,7 g/l

Proszę o pomoc!! :201461
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

Post » Czw wrz 03, 2015 7:03 Re: proszę o porade

pixie65 pisze:
agamalaga pisze:Zrobiłam badania krwii, trzustka jest zdrowa, nie będę podawała wyników gdyż osoba badająca zapisała wyniki w innych niż przyjęte jednostkach...(...)

Podaj, damy radę :wink:
Bez wyników trudno coś radzić...



:201461 ....podałam wyniki ...przy czasie ,,rzucisz okiem,,? :kotek: POZDR.......
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

Post » Czw wrz 03, 2015 9:03 Re: proszę o porade

Zrób jeszcze raz porządne badanie moczu w weterynaryjnym labie, pamiętając o tym, że próbka powinna być zbadana w ciągu dwóch godzin od pobrania.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Czw wrz 03, 2015 9:51 Re: proszę o porade

Jak tak patrzę, to wyniki są trochę niespójne, co niestety może być wadą sprzętu albo jego skalibrowania
Nie widzę problemów nerkowych (czemu jakby przeczył niski ciężar właściwy moczu, chyba, że jest źle zmierzony, albo zbadany zaraz po podaniu kroplówki) tylko z dolnymi drogami moczowymi.
Kreatynina jest z niska, co dzieje się przy problemach wątrobowych (ale wyniki wątrobowe są ok), ewentualnie przy nadczynności tarczycy, albo w sytuacjach, gdy kot gwałtownie chudnie i jest odwodniony (a Twój jest na skraju odwodnienia, ale nie ża takchyba)
Co bym zrobiła?
Powtórzyłabym badanie moczu, z pobraniem na posiew z antybiogramem i jak coś wyjdzie, podała antybiotyk
Zrobiłabym kontrolne badanie krwi, w tym koniecznie kreatyninę jeszcze raz i wyniki tarczycowe

W międzyczasie, czekając na wyniki odstawiłabym suchą karmę, dopajała usilnie i zakwaszała mocz
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt wrz 04, 2015 6:56 Re: proszę o porade

taizu pisze:Jak tak patrzę, to wyniki są trochę niespójne, co niestety może być wadą sprzętu albo jego skalibrowania
Nie widzę problemów nerkowych (czemu jakby przeczył niski ciężar właściwy moczu, chyba, że jest źle zmierzony, albo zbadany zaraz po podaniu kroplówki) tylko z dolnymi drogami moczowymi.
Kreatynina jest z niska, co dzieje się przy problemach wątrobowych (ale wyniki wątrobowe są ok), ewentualnie przy nadczynności tarczycy, albo w sytuacjach, gdy kot gwałtownie chudnie i jest odwodniony (a Twój jest na skraju odwodnienia, ale nie ża takchyba)
Co bym zrobiła?
Powtórzyłabym badanie moczu, z pobraniem na posiew z antybiogramem i jak coś wyjdzie, podała antybiotyk
Zrobiłabym kontrolne badanie krwi, w tym koniecznie kreatyninę jeszcze raz i wyniki tarczycowe

W międzyczasie, czekając na wyniki odstawiłabym suchą karmę, dopajała usilnie i zakwaszała mocz


Bardzo dziękuję za poradę, jak sie czyta takie rzeczy, to człowiek się trochę uspokaja. Kocurek jest pogodny, biega gryzie i bawi się, nie wygląda na takiego, któremu coś doskwiera... Robię tak jak powiedziałaś, dopajam go" biegając za nim" z wodą. Podaję mu mokrą karmę Hillsa c/d i Royala s/o przy czym mieszam je np. z dwoma serduszkami i sparzoną wołowinką lub sparzonym filecikiem i podaję Gourmet Gold kurczak w sosie z pomidorami ze względu na sosik który uwielbia. Zakwaszam mocz UrinoMet Cat 1 tabletka dziennie. Pani weterynarz mówiła, żeby mocz do powtórnego badania oddać do tego samego laboratorium (ludzkiego) . Pisząc to kocurek leży na parapecie i słodko patrzy jakby wiedział, że piszę o nim... :201461 :201461

http://zapodaj.net/f34c224645373.jpg.html
http://zapodaj.net/d707f7fc61425.jpg.html
http://zapodaj.net/da75f693b2f4f.jpg.html
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

Post » Pt wrz 04, 2015 7:15 Re: proszę o porade

pixie65 pisze:Zrób jeszcze raz porządne badanie moczu w weterynaryjnym labie, pamiętając o tym, że próbka powinna być zbadana w ciągu dwóch godzin od pobrania.

tak zrobie....za tydzień będę ,,polowała,, na Jego wizyty w kuwecie... :201494 dzieki za zainteresowanie i pomoc.... :201461 Kurcze byłam u trzech weterynarzy....i każdy gada co innego!!!!!!!!!!!!!!!! MASAKRA!!!!!!!!!!!!!! :201461 No nic ...zobaczymy co przyniesie ba[color=#BF0040]danie kontrolne moczu ...... :201461 [/color]
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

Post » Pt wrz 04, 2015 9:28 Re: proszę o porade

Przystojniaczek :1luvu:
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt wrz 04, 2015 20:13 Re: proszę o porade

taizu pisze:Przystojniaczek :1luvu:

.....no...kochaną ma tą sznupke!!!!!!!!!!!! na początku był BARDZO nieufny...na domiar wszystkiego gdy go brałam ze schroniska to miał podejrzenie kociego kataru i 3razy dziennie musiałam mu podawać dwa rodzaje kropli...więc jak mnie widział to omijał mnie szerokim łukiem....ech! :cry: :201461 ..ale powiem Tobie szczerze....że nie przypuszczałam nigdy że będe miała kota...raczej byłam ,,psiarą,,...hmmm.....a tu KOT!!!!!!!!!!!!!!! :roll: ale nie żałuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Obrazek

agamalaga

Avatar użytkownika
 
Posty: 414
Od: Pt sie 21, 2015 8:52

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości