TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lip 29, 2015 14:59 TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

U mnie jak zwykle ciagle dzieje się coś. Tym razem sprawa dotyczy Platera - 10letni kocurek, przygarnięty przeze mnie razem z trójka rodzeństwa, kiedy miał dwa tygodnie. Kocięta miaya koci katar więc praktycznie u całej czwórki jedno oko pozostało nieczynne. W jego przypadku jedno oko jest całe czarne ale drugie w porządku. Ostatnio, po śmierci jego siostry Negry, która odeszła na nerki zrobiłam badania innym kotom i u niego też niestety wyszedł początek PNN. WIęc rozpoczęłem kurację azodylem, przeszłam na karmę nerkową , którą chętnie je, dostaje także kroplówki podskórnie. Wszystko jest w porządku, ma apetyt, zachowuje się normalnie i nagle trzy dni temu na zdrowym oku pojawiła się trzecia powieka, od wczoraj oko jest całkowicie zasłonięte. Poszłam z nim wczoraj do weterynarza. Osłuchała go, oglądnęła, zmierzyła temeperaturę i wszystko jest w porządku. Brzuch nie jest wzdęty, nie boli go, temperatury nie ma, oko nie jest uszkodzone, jedynie kanalik łzowy zatkany. 1 lipca miał robione badania krwi i oprócz nerek wszystko ok, pałeczki kwasochłonne, który mogłyby wskazać na zarobaczenie, w normie, nawet poniżej normy. Dała mu tylko kropelki w związku z tym i kazała przyjść za dwa dni jeżeli poprawy nie będzie. Oczywiście poprawy nie ma.Zupełnie nie wiem co tym myśleć, żal mi go no bo w tej chwili nic nie widzi, chociz mimo tego porusza się bez problemu.

Czy ktoś z was miał może podobny przypadek? :?
Obrazek
Obrazek

catalina

 
Posty: 1528
Od: Sob kwi 16, 2005 10:31
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro lip 29, 2015 15:10 Re: TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

Trzecia powieka może też być z osłabienia.
karma nerkowa może zawiera za mało białka potrzebnego kotu ,zwierzęcego.

anka1515

 
Posty: 4122
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro lip 29, 2015 15:20 Re: TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

Nie jest osłabiony, zachowuje się normalnie. Co do karmy, to innym kotom na nerkowej powinno się to samo dziać.

Inne sugestie? A przede wszystkim czy ktos widział podobny przypadek?
Obrazek
Obrazek

catalina

 
Posty: 1528
Od: Sob kwi 16, 2005 10:31
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro lip 29, 2015 20:36 Re: TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

Inne koty mogą mieć inne potrzeby..
Trzecia powieka może być następstwem jakiejś kontuzji oka (kot np zawadził pazurkiem przy drapaniu się, albo oberwał od kolegi); ranka wcale nie musi być bardzo widoczna. Może być to też niewłaściwie rosnąca rzęsa. Bywa też skutkiem osłabienia czy chorób nieokulistycznych
Pomiędzy dniem badań a trzy dni temu dużo mogło się zdarzyć i dziś wyniki moga już nie być w normie.
Kwasochłonne nie są doskonałym testem na robaki, tylko badanie kału
Tak więc ciężko powiedzieć, co jest futrzakowi, bo przyczyn trzeciej powieki może być wiele

Natomiast fakt, że on tym okiem wcale nie widzi, tak mocno ma przysłonięte, sugerowałby, że to jednak coś okulistycznego, kontuzja albo infekcja oka. Gdyby to był efekt jakiejś choroby nieokulistycznej, to prawdopodobnie byłyby już jakieś inne objawy - kichanie, gorączka itp. I chyba coś by się działo z drugim okiem - mam na myśli łzawienie, ropienie itp.

Co to znaczy "początki pnn"? Bo tu na forum okazuje się, że weci widzą pnn tam, gdzie go wcale nie ma, tylko np. jakieś pojedyncze wyniki raz znajdą się w górnych wartościach normy
Karmy nerkowe zawierają mniej fosforu i więcej wapnia niż tego potrzebuje zdrowy kot. Nie mogą być podstawą żywienia gdy kot tego nie potrzebuje, tak "na wszelki wypadek"
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro lip 29, 2015 21:28 Re: TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

Początki PNN to mocznik 91 (norma do 70 ) i kreatynia 2 ,6 (norma 1,8), więc początki.

A co do powieki, tez mi się wydaje, ze gdyby to nie był problem okulistyczny to byłyby inne objawy i na drugim oku tez powieka wysunięta w jakimś stopniu. Jest tylko na tym i w dodatku na całym. Ona mu wkropiła taki żółty płyn i odsunęła pęsetą ta powiekę i nie było widać żadnych uszkodzeń.
Czy przy robakach tez przypadkiem w obu oczach nie byłyby wysunięte powieki?

Mnie tez się wydaje, że t jest jakiś problem z okiem. Kurcze, nie wiem co robić :|
Obrazek
Obrazek

catalina

 
Posty: 1528
Od: Sob kwi 16, 2005 10:31
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro lip 29, 2015 21:44 Re: TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

No, przy robakach to by powieka pojawiła się na obu oczach (chyba, że na tym niewidzącym powiekę ma uszkodzoną czy gdzieś tam przyrośnięto i unieruchomioną). Ale podejrzane wydaje mi się, że on to widzące oko ma szczelnie zaciśniete, dlatego myślę,że to coś z okiem. Co to za kropelki dostaje? Może to reakcja na nie?
A co do nerkowych podejrzeń - jaki ma wynik badań moczu? Bo samo podwyższenie CREA i UREA nie musi oznaczać pnn. Dlatego jedną z anjważniejszych zasad jest porządne zdiagnozowanie kota, zanim orzeknie się pnn
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro lip 29, 2015 22:26 Re: TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

aha, no i oczywiście ciężar właściwy moczu obniżony i troszkę białka w moczu jest, także PNN na pewno.

Zastamawiam się czy nie pójść z nim do okulisty, właśnie znalazłam dobre opinie o jednym z krakowskich, chyba tak zrobię.
Obrazek
Obrazek

catalina

 
Posty: 1528
Od: Sob kwi 16, 2005 10:31
Lokalizacja: Kraków

Post » Śro lip 29, 2015 22:29 Re: TRZECI POWIEKA - DZIWNA SPRAWA

taizu pisze:No, przy robakach to by powieka pojawiła się na obu oczach (chyba, że na tym niewidzącym powiekę ma uszkodzoną czy gdzieś tam przyrośnięto i unieruchomioną). Ale podejrzane wydaje mi się, że on to widzące oko ma szczelnie zaciśniete, dlatego myślę,że to coś z okiem. Co to za kropelki dostaje? Może to reakcja na nie?
A co do nerkowych podejrzeń - jaki ma wynik badań moczu? Bo samo podwyższenie CREA i UREA nie musi oznaczać pnn. Dlatego jedną z anjważniejszych zasad jest porządne zdiagnozowanie kota, zanim orzeknie się pnn



To już o moczu wyżej pisałam.

A co do oka, to ono nie jest zaciśnięte. Ono jest otwarte normalnie i jedyne co jest to zasłonięte trzecią powieką, czyli białe :roll:
Obrazek
Obrazek

catalina

 
Posty: 1528
Od: Sob kwi 16, 2005 10:31
Lokalizacja: Kraków




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości