Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon cze 29, 2015 19:24 Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Witajcie!
Zrobiłam mojemu 5-cio letniemu kotu kontrolne badanie moczu.
Mocz ma podwyższone pH i nieliczne struwity. Wet zalecił podawanie suplementu z żurawiną, przez miesiąc, potem kontrola. Kupiłam żurawinę w kapsułkach: Żurawinea Max. Skład: standaryzowany wyciąg z owoców żurawiny: 250 mg, Witamina C: 30 mg.
Czy mogę podawać żurawinę z witaminą C? Wet nic o tym nie mówił a ja nie chciałabym zaszkodzić kotu. I czy lepiej starać się podać całe kapsułki czy wysypać i zmieszać z czymś?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Pon cze 29, 2015 19:40 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Najnowsze opinie są takie, że ani wit. C, ani żurawina nie zakwaszają moczu. Robi to l-metionina, zawarta w niektórych preparatach np. uropet albo w lekach http://sklep.mvet.pl/Drogi-moczowe/Chor ... dukt.2335/
Żurawina ponoć przeciwdziała osadzaniu się bakterii na wyściółce dróg moczowych, co też nie jest bez znaczenia.

Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom pęcherza i dróg moczowych w ogóle, to najlepiej działa zapewnienie, by kot dużo pił, wówczas drogi moczowe przepłukują się. Najlepiej jest też karmić kota karmami mokrymi, nie suchymi
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon cze 29, 2015 19:55 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Rozumiem, zorientowałam się już w tych preparatach, jednak przynajmniej na razie chciałabym zastosować się do rady weta. Tylko co z tą witaminą C? Nie zaszkodzi, tzn. nie będzie tego za dużo, jedna kapsułka dziennie? Kot waży 6 kg.

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Pon cze 29, 2015 20:13 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Wit.C nie powinna zaszkodzić przez miesiąc, nie za bardzo
Ale tak czy owak - dawaj kotu pić, to nie naruszy wskazówek weta :mrgreen:
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon cze 29, 2015 20:32 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

On nie lubi pić... i tak doszliśmy do kompromisu: druga miseczka stoi w wannie, co najmniej dwa razy dziennie ma świeżą wodę :). No i dolewki do mokrej karmy, akurat takie "zupki" dobrze wchodzą. Zastanawiam się nad kupnem suchej karmy, która miała by składniki zakwaszające, mam jeszcze drugiego kastrata, więc prewencyjnie. Jeszcze nie wybrałam jaką, może podpowiecie?

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Pon cze 29, 2015 20:50 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Sucha karma wymaga popijania jeszcze większej ilości płynów niż mokra, niestety
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon cze 29, 2015 21:15 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

taizu pisze:Najnowsze opinie są takie, że ani wit. C, ani żurawina nie zakwaszają moczu. Robi to l-metionina, zawarta w niektórych preparatach np. uropet albo w lekach http://sklep.mvet.pl/Drogi-moczowe/Chor ... dukt.2335/
Żurawina ponoć przeciwdziała osadzaniu się bakterii na wyściółce dróg moczowych, co też nie jest bez znaczenia.

Jeśli chodzi o zapobieganie chorobom pęcherza i dróg moczowych w ogóle, to najlepiej działa zapewnienie, by kot dużo pił, wówczas drogi moczowe przepłukują się. Najlepiej jest też karmić kota karmami mokrymi, nie suchymi

Witamina C wydala się z moczem, a mój nieżyjący rezydent-senior brał kiedyś duże dawki przy infekcji bakteryjnej po czym w moczu pojawiły się szczawiany, czyli jednak zakwasza. Na krótko wprawdzie, ale zakwasza.

felin

Avatar użytkownika
 
Posty: 26000
Od: Wto sty 06, 2009 0:04
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw lip 02, 2015 14:02 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Najprościej będzie, jeśli kupisz paski do badania pH moczu i będziesz dawkował zakwaszacze tak, żeby pH utrzymywało się w przedziale 5,5-6,0.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23780
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Czw lip 02, 2015 14:46 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Niestety pomysł z kapsułkami nie wypalił - są za duże żeby podać kotu, boje się, że się zadławi. Wysypałam trochę z kapsułki i zmieszałam z masłem i podałam do pyszczka - cały się zaślinił od tego kwasu. Nie będę go męczyć, kupię jakiś koci suplement. Ten L-methiocid jest ok? Czy może znajdzie się coś bardziej korzystnego cenowo? Doradźcie proszę.

Specjalnych pasków do badania moczu na razie nie mam ale mam papierki lakmusowe i pH wychodzi 7-8, czyli za dużo.

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Czw lip 02, 2015 15:00 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Polecam:
http://www.krakvet.pl/dolfos-urinodol-n ... 19648.html
zawiera żurawinę, pietruszkę i składniki wzmacniające ścianę pęcherza (glukozoaminę i kwas hialuronowy). kot łyka bez najmniejszego problemu. :)

Tanie paski:
http://www.kolchem.sklepna5.pl/towar/10 ... 45-75.html

Zamienikiem wit. C może być cerutin (wit c + rutyna) --
http://www.doz.pl/apteka/p5001-Cerutin_ ... ne_125_szt.
tableteczki są małe.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23780
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Czw lip 02, 2015 21:00 Re: Żurawina z wit. C - zakwaszanie moczu

Po jedzeniu pH się naturalnie podnosi. Najlepiej badać poranny mocz, kiedy kot ma najdłuższą przerwę w jedzeniu.
Po jedzeniu może się podnieść nawet do 9. A pH 7 przy kocie nerkowym jest moim zdaniem całkiem dobre. Nie zakwaszałabym sztucznie jeśli nic się nie dzieje.
Podniesione pH to nie choroba.
A nielicznymi struwitami też bym się nie martwiła, to też jest normalne (pod warunkiem, że są nieliczne). Nawadniaj kota, to je wysika i nie będzie żadnych problemów.

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

cron