nie udało się...

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt kwi 24, 2015 15:14 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

Mam zbijać fosfor? A co z kreatyniną? Podobno w niej cały problem...
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pt kwi 24, 2015 15:33 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

kreatynina nie jest problemem samym w sobie - ona mówi o stanie nerek, jest wskaźnikiem

problemem jest mocznik - zatruwa organizm, powoduje nadżerki w pp i paszczy, powoduje mdłości i wymioty, zmienia smak wszelkiego jedzenia, które zaczyna odrzucać kota

problemem jest fosfor bo jego akurat oporządzają nerki, jeśli nie mogą tego robić fosfor je "niszczy"

przydałby się jonogram by wiedzieć jakiego płynu użyć, sól nie jest dobra na dłuższą metę

przydałoby się duphalyte do kroplówki by wątroba miała co robić i nie siadła od niejedzenia

odstawcie furosemid - dobija niewydolne nerki, zamiast tego lespedol, lespewet llub phytophale na delikatne pobudzenie diurezy i pomoc w oczyszczaniu organizmu z toksyn i mocznika

na fosfor najlepiej było zdobyć renagel - ludzki lek, dla ludzkich nerkowców

na dziąsła stomorgyl - najlepiej daje sobie radę w takich sytuacjach

jeśli biopron to co najmniej kilka kapsułek na dobę, lepiej by było zdobyć azodyl

zawiesina ulgastran do łagodzenia nadżerek i podrażnionego pp, 1/2 famidyny na dobę też dobrze zrobi

Hill's i Royal to nie są dobre karmy.
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Pt kwi 24, 2015 16:05 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

To jakie są dobre??

Znacie przypadek kota z tak wysoką kreatyniną i mocznikiem, którego udało się uratować?
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pt kwi 24, 2015 16:20 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

Mokre jedzenie-puszki ,gerberki ,mięso,aby kot jadł .do tego musi być wyłapywacz fosforu,do kazdego posiłku.
dopajanie dopyszczne też by się zdało ,rozcieńczy mocznik.
wet kiedyś mówił ,ze wyciągneli psa z jeszcze wyższą kreatyniną.

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pt kwi 24, 2015 16:31 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

jak wróci TŻ pójdę do apteki. Mozna normalnie dostać ten biopron i alugastrin? Ile podawać?
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pt kwi 24, 2015 18:49 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

teraz to mięsne i mokre ale zawsze z wyłapywaczem fosofru
i kot musi jeść, choćby ze strzykawki

biopron to probiotyk, powinien być bez problemu, alugastrin też, dawkowania niestety nie znam musisz poszukać na forum
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Pt kwi 24, 2015 19:35 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

Zmień weta, to raz

Kot powinien regularnie dostawać kroplówki, pilnie, ale zdecydowanie nie powinna to być glukoza.
Nie powinien też dostawać furosemidu, jeśli coś moczopędnego to raczej Lespewet, działa trochę inaczej i dzięki temu nie szkodzi nerkom
Koniecznie powinien dostawać wyłapywacz fosforu. Najlepiej renagel, bo działa nie tylko w karmie, ale i w kocie, ale to trudno dostać. Jak na kota nerkowego, to jego poziom ma cztery razy za wysoki
dobrze też byłoby dać mu biopron, jak pisano
Napisz pełne wyniki, także te, które teoretycznie mieszczą się w normie. Zwłaszcza chodzi o morfologię.
Tak wysoka kreatynina to nie jest dobra zapowiedź, ale tu na forum zdarzało się wyciągać koty z podobnego kryzysu. Ale Boo ma rację, kreatynina to nie problem, to tylko wskaźnik. Problemy to fosfor i mocznik
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt kwi 24, 2015 19:57 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

konsultowałam z innym wetem, bardzo polecanym na tym forum i też nie widzi szans :( ale jeszcze powalczę o niego...
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pt kwi 24, 2015 20:39 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

Anulka pisze: Weterynarz nie daje mu dużych szans :placz: Dziś przy pobraniu krwi musiał dostać głupiego jasia, bo zmasakrował weta.


Zmień weta i to koniecznie. Ten, który podał "jasia" stanowczo nie powinien zajmować się już kotem.
Czy wet wysyłał krew do zewnętrznego referencyjnego laboratorium czy badał ją na analizatorze w lecznicy?
Moim zdaniem lepiej byłoby gdyby kot dostawał teraz kroplówki dożylne, ale nie u przypadkowego weta, tylko takiego, który ma pojęcie o leczeniu nerek.
Płyn powinien być dobrany w zależności od wyników jonogramu. Czy masz oznaczenie potasu, sodu, magnezu, wapnia, chlorków?
Tak jak pisały już Boo i taizu, Furosemid należałoby zamienić na ziołowy lek moczopędny. Standardowo na 3 kg kota stosuje się 1 tabletkę Lespewetu. W zależności od potrzeby dawkę można zwiększyć.
Jeśli kot nie chce jeść, to znowu stanowczo powtórzę za Boo- przydałby się Duphylate.
Napisz ile waży kot, spróbujemy orientacyjnie ustalić ile powinien dostawać Alugastrinu. Najłatwiej zdobędziesz ten "wyłapywacz" fosforu. W zawiesinie dostępny jest praktycznie w każdej aptece.
Famotydynę podaje się w dawce 5 mg na dobę.
Biopron nie zadziała od razu, nawet jeśli będzie zastosowany w dużej ilości, dlatego musicie go zacząć stosować jak najszybciej.
Czy znasz wyniki morfologi? Jeśli tak to przepisz je dokładnie.
Skoro na usg nie było widać żadnych zmian w nerkach, to może macie do czynienia z ostrą niewydolnością.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Pt kwi 24, 2015 21:42 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

podkarmiłam gerberkiem z biopronem w strzykawce... Niestety alugastrinu nie dostałam, ma być jutro :(
Jonogramu chyba nie robił, w kazdym bądź razie ja nie dostałam wyników, a był z nim TŻ i się nie orientuje... Jutro zadzwonię. Będziemy działać.
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pt kwi 24, 2015 22:11 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

A morfologia?
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt kwi 24, 2015 22:18 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

Anulka,
Przede wszystkim pamiętaj, że leczysz kota, konkretnego kota. Nie wyniki. Jeśli kot walczy, to jest szansa. Skoro jest w stanie zmobilizować siły do przeorania wetowej ręki, to może też zmobilizować organizm jeśli dasz mu szansę ;-)
Po drugie - wet który musi dać głupiego jasia do pobrania krwi moim zdaniem do niczego się nie nadaje. Pomóc nie pomoże, a prawdopodobnie zaszkodzi.
Po trzecie - na ten moment musicie zawalczyć z fosforem. Szkoda, że nie udało się tego alugastrinu dostać. Ale może jeszcze poszukaj jakichś aptek całodobowych? Trójmiasto duże, zdziwiłbym się, gdyby nie udało się dostać, nawet o tej porze.
Po czwarte - prawdopodobnie wet zaleci przejście na karmę nerkową. Zdania na ten temat są podzielone. Osobiście jestem zwolennikiem teorii, że kot musi dostawać białko wysokiej jakości (czyli karma ma się składać z mięsa, a nie zbóż) + wyłapywacz fosforu. Znajdź na kotach ogólnych wątek o żywieniu kotów. Jest tam bardzo elegancki spis dobrych karm. Pamiętaj, że zmiana powinna dotyczyć i suchego i mokrego.
Po piąte - wet może zaproponować Ipakitine. Shila zupełnie tego nie akceptowała, a przy tym słabo reagowała (nie poprawiały się wyniki). Zastosowanie Alugastrinu dało o niebo lepsze wyniki. Ponoć jeszcze lepszy jest Renagel, niestety w przypadku Shili nie zdążyliśmy tego stwierdzić :-( Poza tym Renagel jest trudny do zdobycia.
Po szóste - choć akurat w tym miejscu się kompletnie nie znam, to podawanie glukozy przy podwyższonej glukozie jakoś nie wydaje mi się najlepszym pomysłem.
Po siódme - ile jedzonka udaje Ci się podać kotu?
Po ósme - zrób pełną diagnostykę, bo mam wrażenie, że masz jakieś szczątkowe dane. Jak masz więcej, to najlepiej wklej wszystko jak leci.
Nie czuję się specjalistą, dziewczyny przebijają mnie wiedzą o kilka długości. Ale to mi się najbardziej rzuciło w oczy.

Shila też miała 11 lat jak zaczęliśmy walkę o nerki. Wyniki miała nieznacznie niższe. Odeszła mając prawie 13 lat, a prawdopodobnie by się to nie stało gdybyśmy wcześniej zareagowali na ostatni kryzys :-( Także masz przynajmniej cień nadziei ode mnie ;-)
Trzymam kciuki za Rudiego.
"Bo kot, Panie doktorze, nie człowiek.
On potrzebuje miłości"
Katarzyna Grochola
---
Shila *26.04.2002 +20.04.2015 :cry:

mgrpl

 
Posty: 274
Od: Pt paź 20, 2006 12:07
Lokalizacja: Skierniewice

Post » Sob kwi 25, 2015 8:26 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

taizu pisze:A morfologia?


morfologia u weterynarza :evil: odbiorę jak bedę jechała do innego.
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

Post » Sob kwi 25, 2015 16:06 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

Byliśmy dziś u innego weta. Dostał kroplówkę, samo NaCl. Miał pobrana krew. Niestety mocznik jeszcze wyższy 514,96 mg/dl, kreatynina ciut nizsza 24,43 mg/dl :( Zrobił mu usg i wyszły zmiany w korze nadnercza (chyba dobrze zapamiętałam :roll: Tamten wet nic nie widział :evil: :evil: Karmię go strzykawką renalem z biopronem i alugastrinem. Mam robić kroplówki w domu. Rudi waży 4,8 kg. Ile tego alug i biopronu? Wet mówi, że 2 kapsułki biopronu na dzień i po 1cm alugastrinu 2x na dzień. Nie za mało? We wtorek kontrola. Niestety fakt, iż nerki są uszkodzone nie pomaga nam w walce :placz:

Morfologię mam, ale teraz nie mam czasu przepisywać... Wyniki w normie.

Dziś trochę popił z kranu. Siedzi bez życia... Rano pogrzał się chwilę na balkonie. Żal go strasznie :(
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

Post » Sob kwi 25, 2015 18:26 Re: prośba o interpretacje wyników NERKI :((( Pomocy!!!

Czy po podaniu kroplówki trzeba rozmasować to miejsce? Czy też zostawić taką gulę, jeśli się utworzy?
Anulka i chłopaki

Anulka

 
Posty: 848
Od: Sob sie 28, 2004 17:38
Lokalizacja: Gdynia

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości