Zenon [*] i zdrowa Kicia

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lut 27, 2015 13:53 Zenon [*] i zdrowa Kicia

W sumie jestem tu nowa i miałam dylemat, czy w tym dziale założyć ten wątek, czy w "Nasze Koty", ale może do rzeczy. Generalnie był mały epizod u Zenona z zapaleniem pęcherza w listopadzie 2014, poradziliśmy sobie z nim, weterynarz podawał antybiotyk, rozkurczowe i przeciwbólowe. Potem był spokój aż do 22 stycznia br, kiedy mi się niestety zatkał. Weterynarz, cewnikowanie, kroplówka. Po tym jak co któryś dzień mi go cewnikowali ( wkładając i wyjmując cewnik za każdym razem po podawaniu kroplówki, zdecydowałam o zmianie lekarza, bo wszystko mu niesamowicie "tam" spuchło.
W innej lecznicy lekarki były w szoku, że może być aż taki obrzęk. Zacewnikowany, z kroplówką został w tej lecznicy na weekend, cewnik wyrwał sobie następnego dnia, ale kroplówkę miał. Wrócił do domu podobno sikający we wtorek, no niestety u mnie nie chciał sikać. Podawałam no spę i antybiotyk. Po raz kolejny pojechaliśmy i tym razem kot w lecznicy został na 8 dni :( Był problem z cewnikowaniem, zaproponowali mi wyszycie cewki ze względu na obrzęk. Nie zgodziłam się, zaproponowałam nacięcie, żeby zainstalować cewnik- udało się i cewnik był przez 6 dni + kroplówki, przeciwobrzękowe. Do domu wrócił w kołnierzu, ze względu na szwy po nacięciu, żeby to wygoić, wrócił sikający. W obu lecznicach było robione usg, na ostatnim pęcherz nieco zgrubiały, kryształ o wielkości 1mm wrośnięty w ścianę pęcherza, więc dzięki karmie urinary powinien się wypłukać. Wyniki morfologii i moczu były ok. Do domu dostaliśmy leki, byliśmy na kontroli i zdjęciu szwów i było ok.
Kocina mi sikał nie dużo, ale w miarę często i to pięknym strumieniem, aż do 25 lutego. Pojawiło się kropelkowanie w kuwecie, więc znowu zapalenie pęcherza, tym razem siedzi w domu, dostaje furagin i rozkurczowe, lub przeciwbólowy, w zależności od tego, co pozwoli sobie podać (tabletka/zastrzyk). to wszystko jest pod kontrolą i stałym kontaktem z lecznicą.

Problem mam ogromny natomiast z karmieniem, ponieważ mam dwa koty niewychodzące. Do czasu, kiedy Zenon się nie zatkał, suchy pokarm miały dostępny cały czas. Od kiedy wrócił po leczeniu dostawał RC Urinary h/d suche i w mokre. Kicia normalnie jada Purinę 3 w 1 dla sterylizowanych oraz saszetki Felix, Gourmet, Winston. Od wczoraj dostają suche i surowe mięso, a Zenon dodatkowo Uropet. I w sumie przyznam, że wykańcza mnie i walka z chorobą i zabieranie, lub zmienianie misek z suchą karmą, bo najchętniej to by wyjadały sobie nawzajem, a nie własne.
Zastanawiam się, jak w ogóle zorganizować karmienie, żeby one nie były głodne, a ja żebym mogła normalnie funkcjonować i przede wszystkim spać w nocy ( a nie pilnować, które jaką karmę wyjada z miski). Na razie jestem więcej w domu, ale niebawem chciałabym znowu pracować, póki co, kiedy mam sytuację, że może mnie nie być np. 9 godzin zostawiam trochę zmieszanej suchej karmy, ale to nie bardzo chyba służy obu kotom...

Ktoś coś? Jak sobie z tym poradzić?
Ostatnio edytowano Pon lip 20, 2015 21:55 przez Nortishia, łącznie edytowano 1 raz

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

Post » Pt lut 27, 2015 14:09 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

nie mieszaj suchej karmy normalnej z dietą.masz do wyboru:albo chorego przestawic na sam uropet i bedzie jadł to co zdrowy,albo kupujesz zwykłe urinary(nie wiem czemu ci zaproponowali hd i to jeszcze z zakwaszaczem uropetem,czyzby ph moczu było 9?) i zdrowy kot tez moze to jeśc,bez obaw.
odnośnie chorego pęcherza-antybiota odstawiamy dopiero gdy badanie sików pokaże że jest ok(po tym wydarzeniu powinno się jeszcze kontynuowac jeszcze 10 dni).
nie moża/nie powinno się odstawiać antybiotyków bez badania moczu
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Pt lut 27, 2015 14:13 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

aktualnie Ph nam się waha pomiędzy 6,4 a 6,8, a karmę h/d zalecono na początek żeby rozpuścić ten jeden kryształ, co tam siedzi. Mam tego jeszcze około 3 kg. Generalnie zalecono mi karmienie Zenona właśnie suchą h/d przez jakiś czas i saszetkami Urinary, ale ponieważ Zenonowi się chyba przejadły i są pioruńsko drogie, to mamy surową wołowinę lub indyka i Uropet, według zaleceń.

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

Post » Pt lut 27, 2015 14:18 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

no to masz sprawe jasną
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Pt lut 27, 2015 14:22 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

jednak nie do końca :) bo nie wiem, czy po prostu suchą też podawać mniej więcej o określonych porach do czasu, aż będę mogła przejść na coś innego, czy jak? Dwa razy dziennie ( rano i wieczorem) będą dostawać po ok 25-30 g mięcha

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

Post » Pt lut 27, 2015 16:38 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

a u ciebie sucha nie stoi cały czas?
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Pt lut 27, 2015 17:00 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

stała cały czas, ale od jakiegoś czasu nie zostawiam, tak, jak wcześniej, żeby z kolei u kotki się nie zaczęły problemy, bo ona by jadła urinary, którego raczej nie powinna. dla zdrowej Kici mam Purinę, dla Zenona Urinary i to jest problem. Jak jestem w domu, to staram się pilnować, gdy zabierają się za suchą, by każde jadło właściwą, ale przecież nie zawsze będę w domu..

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

Post » Pt lut 27, 2015 18:33 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

to dawaj jeśc tak jak psom-2-3 x dz ,kazdy w innym pokoju
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Pt lut 27, 2015 20:03 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

nie mam możliwości karmić ich w innych pomieszczeniach, gdybym miała, to nie był by to aż taki problem, a są niewychodzące. Przez całe 5 lat wspólnego życia, żadne mi nie chorowało i nie miałam takiej sytuacji, żeby każde musiało być na innej karmie, więc to nie jest takie łatwe. Gdyby było, to nie pisałabym o tym na forum z prośbą o pomoc.
Może ktoś był/jest w podobnej sytuacji i może mi podpowiedzieć, jak to ogarnąć?

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

Post » Pon mar 02, 2015 16:40 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

Przy SUK dawaj kotom mięcho. Ani jednemu, ani drugiemu nie zaszkodzi
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon mar 02, 2015 22:59 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

ale chyba nie samo mięcho? bo mięcho to już dostają


i nie wiem, co zrobić, żeby dopajać kota. Program podstępnego pojenia za bardzo nie działa, rosołek wszedł raz, potem już nie, mięsko z wodą- odrobina wody, bo jak za dużo to niedobre, sama woda po mięsku też niekoniecznie, kocie mleczko sporadycznie piją- szału nie ma, miski różne porozstawiane po pokoju na różnych poziomach, w tym poidełko i szklanka z wodą, strzykawki już nie próbuję, po tym, jak zaczyna się wyrywać i drapać, w wodzie z walerianą tylko się tarzały...ahh karma namoczona w wodzie te niedobra...

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

Post » Pon mar 02, 2015 23:25 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

Samo mięcho nie, nie zawiera wszystkich niezbędnych mikroelementów. Ale wtedy, kiedy zostawiasz karmę, zostawiaj mokrą. Weterynaryjną karmę podawaj pod kontrolą, właściwa karma dla właściwego kota
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pon mar 02, 2015 23:38 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

Okej, to jest jakiś pomysł, żeby zostawiać mokre, a suche na życzenie. Spróbuję, dziękuję :)

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

Post » Wto mar 03, 2015 14:57 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

moze "woda"z tuńczyka albo rozwodniony bieluch
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Wto mar 03, 2015 17:15 Re: Zenon z SUK i zdrowa Kicia

Próbowałam :), nie ruszone, ale zobaczę jeszcze jak z bieluchem,bo nawet surowego świeżego śledzika - oba łobuziaki się pobawiły, polizały i zostawiły..nawet czasami Zenona muszę oszukiwać dając mu indyka lub wołowinę w sosie spod gourmeta i dodając odrobinę wody do tego

Nortishia

 
Posty: 65
Od: Czw sty 29, 2015 15:49

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości