potrzebna pilna porada

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt lis 14, 2014 11:48 potrzebna pilna porada

Witam wszystkich,
u mojego 14nasto letniego kucurka Mafika stwierdzono pnn.
Kot przed pierwszymi badaniami krwi przechodził koci katar. Wtedy też więcej pił i sikał i wet postanowiła zrobić mu morfologie+biochemię.
Po pierwszych badaniach (nie był na czczo) stwierdziła podwyższony mocznik 53,94 mg/dl, przyjęta u niej norma mocznika to 12-33 mg/dl...dopiero wczoraj doczytałam że jest ona sporo wyższa. I tak po tych badaniach Mafiozo miał podawaną kroplówkę 3 razy w tygodniu po 120 ml płynu Ringera podskórnie w gabinecie. Wyniki się pogorszyły, więc kazała podawać w domu przez kolejny tydzień codziennie po 80 ml, jednak nie zawsze się udawało więc wyszły ogólnie dwa tygodnie, w których były ze 3 przerwy i podawane miał głównie 60 czasami 80 ml płynu. Wyniki ponownie skoczyły i tak teraz mamy podawać rudemu codziennie po 160 ml na zamianę płynu Ringera i płynu Ringera z mleczanami. Wetka chciała mu teraz robić kroplówki dożylne, ale nie ma takiej możliwości, przy podskórnych w mniejszych ilościach jest ciężko.
Po zapoznaniu się z prawidłową normą nie jestem pewna czy to może te kroplówki w jakiś sposób obciążają nerki i stąd to pogorszenie wyników. I czy w takim razie to na pewno pnn, jeśli brać pod uwagę pierwsze badanie.

Przez chwilę kot był karmiony tylko karmą dla nerkowców, później dodaliśmy jeszcze parzone udko z kurczaka, bo takie pozwolenie dostaliśmy od wetki. A teraz karmimy go już normalnie ale karmami z białkiem wysokiej jakości, renale wspomagająco. Dodatkowo dostaje ipakitine 2 razy dziennie.
Badania moczu nie robilśmy. Mafik jest kotem domowo-podwórkowym i załatwia się tylko na dworze.

Ogólnie jest w dobrej formie i dobrze się czuje, tylko po każdej wizycie w gabinecie staje się "wrakiem" kota na co najmniej 2 dni, nie chce wtedy jeść, jest osowiały, ciągle śpi i chowa się po dziurach gdzie nie ma do niego dojścia. Dlatego następną wizytę planuję dopiero za 2-2,5 tygodnia (już do innego lekarza), aby doprowadzić go do formy z przed ostatniej wizyty.

Bardzo proszę o poradę, jak to z tymi kroplówkami może być, czy mogą one mieć wpływ na pogorszenie wyników? Czy podawać tak jak zostało teraz zalecone, czy może rzadziej? I czy takie objętości?
A może jakieś inne rady jak pomóc kociakowi w zbiciu mocznika?

A tu wyniki:
Badanie i normy wetki | 06.10.2014 | 23.10.2014 | 10.11.2014
Mocznik mg/dl 12,0-33,0 | 53,94 | 97,082 | 117,756
Kreatynina mg/dl 1,0-1,8 | 2,245 | 2,895 | 3,631
AST U/L 6,0-44,0 | 19,171
ALT U/L 20,0-107,0 | 10,293
Fosfor mg/dl 3,0-6,8 | 9,539 | 6,987 | 10,154
Potas mmol/L 4,1-5,6 | 4,841
Wapń mg/dl 8,0-11,1| 17,391
Alb g/dl 2,7-3,9 | 2,503

Morfologia
leukocyty G/l 6,0-20,0 | 20 | 19,4
Erytrocyty T/l 6,5-10,0 | 3,03 | 5,56 | 5,17
Hemogolobina mmol/l 6,21-9,31 | 4,04 | 5,78 | 5,4
Hematokryt l/l 0,3-0,45 | 0,2 | 0,31 | 0,27
MCV fl 39-55 66 | 53
MCH fmol 0,81-1,05 | 1,34 | 1,04
MCHC mmol/l 18,6-22,3 | 20,3 | 19,7
RDW % 14-31 | 21 | 26
Płytki krwi G/l 300-800 | 660 | 630
MPV fl 14-18 | 15 | 18

Rozmaz wg Schillinga
kwasochłonne % 2-12 | 2 | 3
segmentowane % 35-75 | 85 | 85
limfocyty % 20-55 | 12 |12
Monocyty % 0-4 1

Mam nadzieję, że forma w jakiej podałam wyniki jest w miarę czytelna. Wolałam zrobić zestawienie w jednej linii, dla porównania.

misiak1686

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pt lis 14, 2014 10:22

Post » Pt lis 14, 2014 20:20 Re: potrzebna pilna porada

1) Kot ma masakrycznie wysoki poziom fosforu, koniecznie włącz wyłapywacz (do wyboru: alusal, renalzin, alugastrin, a najlepiej to renagel (uwaga, drogi i trudno dostępny). Kot dostaje jako wyłapywacz Ipakitine, ale poziom wapnia też ma wysoki, więc jak najszybciej trzeba ipakitine (to głównie węglan wapnia) zastąpić jakimś innym wyłapywaczem. Wyłapywacze (z wyjątkiem renagelu)podaje się razem z karmą, albo tuż przed nią/tuż po niej, gdyż wyłapuje fosfor z karmy a nie z kota
Kot ma anemię(wetka nie zauważyła?) i podwyższony poziom białych krwinek, co sugeruje z kolei infekcję. Ja bym sprawdziła mikroskopowo rozmaz krwi, czy kot nie ma hemobartonelli, bo tak jakoś nią zalatuje.
Jest szansa, że to niewydolność ostra, wyleczalna, a nie pnn
Koniecznie zbadaj mocz, w tym najlepiej z posiewem. Zbadałabym także ten rozmaz z krwi. I w ogóle obejrzała kota, gdzie może jeszcze mieć stan zapalny
Na anemię powinien dostawać żelazo, najlepiej ChelaFerr BIoComplex
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt lis 14, 2014 21:34 Re: potrzebna pilna porada

Przede wszytskim, dzięki wielkie za zainteresowanie i odpowiedź :)

Nie wiem czym spowodowany jest ten wzrost fosforu, ale dostosuję się do rady i zmienię na alusal, który z tego co widziałam pojawiał się w wielu wątkach jako polecany. Zdziwił mnie ten wzrost wapnia, już teraz wiem skąd, wetka oczywiście nic nie powiedziała na ten temat.

Co do anemii, to zauważyła ale zrzuciła to na karb niewydolności nerek, nic nie zalecając na to tylko kroplówki w celu "wypłukania" mocznika i kreatyniny, na czym najbardziej się skupia. O samej morfologii nic nie wspomniała. Powiedziała tylko, że ma anemie ale jest ona niewielka.
Jeśli chodzi o Chela-Ferr bio-complex® to jeśli dobrze rozumiem mogę kupić go w normalnej aptece? Ale jak wtedy dawkować?

Kot ma stan zapalny w jamie ustnej od ząbków, na razie przez jego parametry nie możemy usunąć kamienia. Dostał do smarowania Maxi/Guard Oral Cleansing Gel.

Chyba jednak czeka mnie szybsze badanie krwi niż zakładałam i męczenie rudziaszka mojego :(

Z tym moczem to własnie jest problem, bo Mafika nijak nie można zmusić żeby załatwił się do kuwety, a na podwórkowy pobór moczu nie mam pomysłu. Chyba, że u weta, tylko nie wiem czy z kolei kot sobie na to pozwoli.

A coś na temat tych kroplówek? Dzisiaj już go nimi nie męczyłam, tylko poję kocisko. Wiem, że kroplówki są konieczne, tym bardziej, że po badaniu poprzez naciągnięcie skóry, ciągle jak dla mnie jest lekko odwodniony. Aleczy w takich ilościach i codziennie? To już będzie 3 tydzień codziennych kroplówek..

misiak1686

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pt lis 14, 2014 10:22

Post » Pt lis 14, 2014 22:26 Re: potrzebna pilna porada

Nie wiem, co z fosforem, czy nie jest możliwe, że czymś się przytruł, np. trutką na gryzonie? to nie musiała być duża ilość. Jego stan wydaje się dość szybko pogarszać

Alusal najlepszy byłby w wersji tabletek, nie takich do ssania, tylko czystych, ale niedawno zaprzestano jego produkcji, choć może być jeszcze w niektórych aptekach. W waszym wypadku dawałabym pewną dawkę.

Kroplówki są konieczne. Może nie w tak dużych ilościach (160 ml to sporo, może grozić przewodnieniem). Lepiej częściej a trochę mniej. Dopajaniem kroplówek nie zastąpisz, niestety.
Trzy tygodnie to nic takiego. Koty nerkowe kroplówkuje się latami, jeśli to robić samodzielnie, to nie jest to duży problem. Natomiast zastąpiłabym oba Ringery, przynajmniej na razie, roztworem soli fizjologicznej. Ringer zawiera chlorek wapnia, a Wasz kot wapnia ma za dużo. Co gorsza, nadmiar wapnia nasila problemy wynikające z nadmiaru fosforu.

Anemia może być skutkiem pnn, ale tym niemniej trzeba ją leczyć. Nie jest tragicznie wysoka, ale mała tez nie. Chela-Ferr bio-complex® możesz kupić w normalnej aptece, bez recepty. Dawkuje się 1-2 kapsułki dziennie. W celu podania można je nasmarować masłem, łatwiej wpycha się w kota. Najlepiej podawać całe, nie proszek. I mimo wszystko sprawdziłabym rozmaz krwi, czy to nie hemobartonella

Mocz z kota można pobrać nakłuwając pęcherz przez powłoki brzuszne (nie boli, ale wet musi być sprawny i nie spłoszyć się). Ewentualnie można kota cewnikować, ale z kocurkiem to problem. Z kolei z wyduszaniem kota trzeba być ostrożnym, bo można krzywdę zrobić. Najlepiej zaczaić się na siki z chochelką...

Pozdrawiam
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt lis 14, 2014 23:42 Re: potrzebna pilna porada

Wydaje mi się, że to przez kuraka mógł podskoczyć fosfor, bo nie wiedziałam, że wyłapywacz trzeba podawać z pokarmem, tzn. wiedziałam ale podawane miał w renalem gdzie tego fosforu jest mniej niż w kuraku (tak mi się przynajmniej wydaje :| ), a wetka też nam tego nie wytłumaczyła, tylko że rano i wieczorem, czyli jak mu przypadał renal.

Byłam w jednej aptece póki co, ale tam już alusalu nie ma, jutro zejdę jeszcze pozostałe w dzielnicy. Zastanawiam się nad tym alugastrinem. Z tego co sobie właśnie przeglądam forum to znalazłam jak to poprzeliczać. Nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc "pewną dawkę"? Przeliczam na wagę jego ciałka, chuchro moje ma 3,40 kg :(

Żelazo podałam, ale na razie 1/4 tabletki bo też już się gdzieś tutaj doczytałam, że ktoś podawał 1/3 dziennie i poziom żelaza w miesiąc skoczył 3krotnie 8O Widziałam też, że wszędzie każdemu tłumaczysz, że podawanie takich małych ilości jest bez sensu, noo alee..będę zwiekszać stopniowo, jutro podam 1/2 ;)

Właśnie zapytałam wetki czy nie powinnam mu zamiast ringerów podawać soli fizologicznej, na co powiedziała "na razie nie"..ale tutaj też widzę, że znaczna część własnie NaCl'em nawadnia koty, ja już też mu przez ostatni tydzień podawałam na zmianę Ringer z NaCl, ale teraz może spróbuję tylko tak i zobaczymy.

Na następne badania chcę się wybrać do dr Jonkisza, więc jak się nie uda przyczajenie z chochelką na siuski :lol: to będę prosiła go o taki pobór + wszytsko to co wymieniłaś za co jestem niezmiernie wdzięczna :201494 ;)

misiak1686

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pt lis 14, 2014 10:22

Post » Sob lis 15, 2014 0:18 Re: potrzebna pilna porada

Nie, jeden zwykły kurak nie byłby w stanie tak podwyższyć fosforu :mrgreen:
Renal rzeczywiście ma troszeczkę obniżoną zawartość fosforu Bezsmakowy Alusal był stosunkowo łatwo akceptowany przez koty, alusal do ssania czy Alugastrin maja smakowe (miętowe!) dodatki, koty tego nie lubią. Żelaza raczej nie dawaj podzielonego, ono jest w kapsułkach dojelitowych zdaje się
Ilość wyłapywacza zależy i od wagi kota, i od tego , ile chcemy/musimy zbić fosforu
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob lis 15, 2014 0:58 Re: potrzebna pilna porada

a kto mówi o jednym :spin2:
ale może rzeczywiście coś zjadł..zobaczymy jak mu wyjdą następne wyniki (oby lepiej..).

przeszperałam internet, alusalu nie znalazłam, a o alugastrinie myślałam w płynie? tylko jak go podawać? do karmy?
wyliczyłam sobie, że powinnam mu podawać 5,5 ml i teraz nie wiem czy 2x dziennie po 5,5 ml, czy to 5,5 pozielić na 2 i podawać x2 dziennie? też nie jestem pewna czy dobrze to wyliczyłam..i czy to też nie za duża dawka? bo ogólnie z tego co jest napisane na doz.pl jako ulotka, to nie wolno stosować przy ciężkiej newydolności nerek, ale wypisana jest utrata fosforanów przy dłuższym stosowanie jako działanie niepożądane..tutaj bardzo pożądane :D

misiak1686

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pt lis 14, 2014 10:22

Post » Sob lis 15, 2014 9:12 Re: potrzebna pilna porada

Chyba wszystkie wyłapywacze mają przeciwwskazanie - ciężkie pnn. A właśnie wtedy są potrzebne. :(
Płyn podaje się strzykawką (bez igły!) do pysia, tak trochę z boku się wkłada i psik.
Ponieważ większość wyłapywaczy, w tym Alugastrin, działa na jedzenie, a nie na kota, powinno się dzienną dawkę dzielić i podawać przy okazji większych posiłków kota. Sproszkowany Alusal można było dosypywać do jedzenia, Alugastrin ma dodatki smakowe, które niestety zniechęcą kota do jedzenia, na co nie można pozwolić, stąd strzykawka
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob lis 15, 2014 11:17 Re: potrzebna pilna porada

a lepiej podać troszkę więcej alugastrinu czy mniej? np 3x dziennie po 2 ml, czy 2x po 2,5 ml i wtedy podzielić tak posiłki, żeby te porcje, które posiadają więcej fosoru były podawane z lekiem, a renale już bez niego?

misiak1686

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pt lis 14, 2014 10:22

Post » Sob lis 15, 2014 17:59 Re: potrzebna pilna porada

Myślę, że to trochę zaley od tego, na ile nerwowo kot reaguje na podawanie mu Alugastrinu. Lepiej by było dzielić na 3 dawki, ale jak to kota stresuje, to na 2 i trzeci z obniżonym poziomem fosforu, czyli renal.
Nawiasem mówiąc, renal zawiera zarówno fosfor (chociaż mniej ni z inne karmy), jak i wapnia - dodatek jak ipakitine
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob lis 15, 2014 19:09 Re: potrzebna pilna porada

dzisiaj pierwsze poczyniania z Alugastrinem, podałam w sumie 6ml,wykorzytsałam czas jak spał i miał obniżoną czyjność, a później jedzonko żeby właśnie nie stresować go za bardzo. Gorzej było z ostatnią dawką bo przypadło z kroplówką kiedy też wykorzystujemy jego senność, dzięki czemu w ogóle da przy sobie coś zrobić :]
jeszcze żelazo i na dzisiaj koniec z lekami :)

Renala dostaje na noc, żeby miał co podjeść i żeby już go nie faszerować po nocach lekami.
A są jakieś karmy idealne dla kociaków z pnn? te co mu podaje normalnie też mają i fosfor i wapń ale za to nie mają dodaktu w formie zbóż..może jak ograniczę podaż tych dwóch pierwiastków już tylko do karm i nie będę szprycowała dodatkami typu ipakitine i płyn ringera to może wystarczy żeby mu spadł ten poziom wapnia?

misiak1686

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pt lis 14, 2014 10:22

Post » Sob lis 15, 2014 19:28 Re: potrzebna pilna porada

Odstawienie Ipakitine i Ringera powinno poziom wapnia obniżyć :)
Ale spanie ma Twoje futro... :ryk:
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob lis 15, 2014 20:11 Re: potrzebna pilna porada

mam nadzięję, że tak będzie :) jak będę miała nowe wyniki pewnie znowu będę konsultowała :)
śpi twardo fakt, ale jak już się zacznie przy nim cokolwiek robić to trzeba szybko bo cierpliwości to on dużej nie ma :P

jeszcze raz pięknie Ci dziękuję za dotychczasowe porady :)

misiak1686

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Pt lis 14, 2014 10:22




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości