usg nerek - pomocy !

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto lis 11, 2014 13:13 usg nerek - pomocy !

Witam serdecznie,

w dniu wczorajszym byliśmy z naszym kotem u veta na corocznych badaniach lab. Przy okazji wspomniałam również o: okresowym nasileniu oddawania moczu powiązanym z silnym zapachem, niezakopywaniu moczu (nie wiem czy ma to coś wspólnego;). Na usg okazało sie, że nasz szerszeń ma kryształki w jednym miejscu pęcherza, dodatkowo w jednej nerce złogi. Wyniki lab:
WBC 12,6 10^3 u l
LYM 8,8 10^3 u l
MON 0,3 10^3 u l
GRA 3,4 10^3 u l
LYM% 70
MON% 2,7
GRA% 27,3
RBC 9,34 10^6 u l
HGB 15,3 g/dl
HCT 47,5 %
MCV 50,9 um^3
MCH 16,4 qg
MCHC 32,2 g/dl
RDW 14,5 %
PLT 163 10^3 u l
MPV 8,7 um^3
-----------------------------
GOT 34 U/L
GPT 85,4 U/L
UREA 52,8 MG/DL
CREA 1,32 MG/DL

Wet zalecił zmianę karmy na Trovet Urinary Struvite albo pastę i badanie kontrolne usg za 3 m-ce, leczenia antybiotykami nie potrzeba. Z kolei znajomy Wet zaleciłby dodatkowo badanie moczu, aby określić czy to szczawiany czy struvity, dięta mięsna !, dodatkowo Furagin z wit. C i serię kroplówek do nawodnienia. Zaraz oszaleję !!!??? wczoraj przekopałam neta i sama nie wiem co byłoby lepsze w tej sytuacji :-( DRODZY FORUMOWICZE PROŚBA O POMOC !!!

Majek34

 
Posty: 3
Od: Wto lis 11, 2014 12:56

Post » Wto lis 11, 2014 13:27 Re: usg nerek - pomocy !

tez zrobiłabym badanie moczu. Nawodnienie też mu nie zaszkodzi i przeciwzapalnie furaginum. Jestem za drugą opcją. Tylko mocz zrob zanim podasz leki.

asia2

 
Posty: 5689
Od: Sob wrz 04, 2010 14:43

Post » Wto lis 11, 2014 13:32 Re: usg nerek - pomocy !

Badanie moczu jest bardzo potrzebne chociaż akurat rozpoznanie rodzaju kryształów jest średnio istotne.
Istotne byłoby stwierdzenie czy w moczu są bakterie, ewentualnie jakie i na jaki antybiotyk wrażliwe (czyli badanie moczu z posiewem i antybiogramem).
Najprawdopodobniej Twój kot zbyt mało pije i pozostawianie go w takiej sytuacji na suchej karmie jeszcze problem pogłębi.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt lis 14, 2014 10:52 Re: usg nerek - pomocy !

Badanie moczu, w tym posiew z antybiogramem, kroplówki i Furagin
Karmę dobierzesz zależnie od wyników pH moczu, na razie istotne wydaje się właściwe nawadnianie kota.
Te epizody z cuchnącym moczem to najwyraźniej nasilenia infekcji dróg moczowych. Antybiotyki trzeba dobierać do posiewu i stosować około 6 tygodni.

Doradzana Ci wit. C wg najnowszych badan nie zakwasza moczu. Jeśli chce się mocz zakwasić, najlepsza jest L-metionina. Zucha karma niedoradzana, kot powinien otrzymywać sporo płynów, żeby płukać drogi moczowe
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto lis 18, 2014 20:17 Re: usg nerek - pomocy !

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Dzisiaj odebrałam wyniki moczu: leukocyty 70, nitrite brak, urobilinogen brak, bialko +, ph 6,0 ; krew brak, ciezar wlasc. 1,03 ; ciala ketonowe brak, bilirubina brak, glukoza brak, osad: struwity liczne wpw, nablonki plaskie liczne wpw. i tyle wyszło z kociego siku ;-) dzisiaj zaczęłam podawać pastę uro pet czy oprócz tego również furagin ? Za 2 tyg będzie kontrolne usg.

EDIT
Przepraszam co do furaginu już wiem. Jak można podawać więc płynów ? Więcej mokrej karmy ?
Ostatnio edytowano Wto lis 18, 2014 20:40 przez aassiiaa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Połączyłam posty.

Majek34

 
Posty: 3
Od: Wto lis 11, 2014 12:56

Post » Wto lis 18, 2014 21:02 Re: usg nerek - pomocy !

A ci z posiewem?
Kot najwyraźniej ma stan zapalny (te leukocyty i nabłonki!) Furagin bardzo wskazany.
Ph moczu w normie, nie wymaga raczej zakwaszania, a te struwity mogą się wytrącać już w pojemniku, np. podczas zbyt długiego przechowywania przed badaniem. Ile czasu minęło od pobrania do analizy?
Masz pewność co do ciężaru właściwego moczu? jest zbyt niski jak na mocz z osadem i struwitami, chyba, że kot był niedługo po kroplówce
O przemycaniu wody kotu zobacz viewtopic.php?f=36&t=137650&hilit=podst%C4%99pnego+pojenia
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto lis 18, 2014 21:22 Re: usg nerek - pomocy !

Wyniki były robione u weta. Mial powiedziane ze ma zrobić również posiew jeżeli będzie to konieczne. Muszę chyba na wszelki wielki poszukać też laba, który przyjmie kocie siuski ;-) dziś rano pani w jednym lab prawie mnie wygonila, mówiąc obrazonym głosem ze takiego mat nie przyjmuja... Kryształki (struwity) zostały zdiagnozowanie wcześniej na usg. Na 5,5kg kota podawać 2x1/2 furaginu ? Przez ile podawać ? Pasta uro pet również może być podawana ?

Od pobrania do analizy minęło 12h, pojemnik był przechowywany w lodówce
Ostatnio edytowano Wto lis 18, 2014 21:51 przez aassiiaa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Połączyłam posty.

Majek34

 
Posty: 3
Od: Wto lis 11, 2014 12:56




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości