Stefan za TM (cukrzyca,jadłowstręt)

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob paź 11, 2014 6:56 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

No tak.
Ja założyłam, że poziom glukozy badany był niezależnie od innych parametrów, glukometrem, zaraz po pobraniu.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Sob paź 11, 2014 7:00 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

A który wet tak robi? :roll: :roll: :roll:

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob paź 11, 2014 7:10 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Mój tak robi.
Po napełnieniu probówek, kropelkę z igły przenosi na pasek i bada od razu.
Byłam przekonana, że wszyscy tak robią 8O
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Sob paź 11, 2014 7:12 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Jeszcze się nigdy nie spotkałam :mrgreen:
Ale może faktycznie warto moich przeszkolić ;)
Ja do tej pory raczej ignorowałam wyniki glukozy.
Inna sprawa, że nie miałam na razie problemów w tym kierunku. Odpukać :roll:

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob paź 11, 2014 10:59 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Też jeszcze się nie spotkałam żeby wet od razu glukozę mierzył (a szkoda). U nas krew została wysłana do labu i nie wiem ile czasu minęło od pobrania do analizy oraz jak była przechowywana. Co do oznaczeń glukozy w moczu w domu (kupię paski i sprawdzę co wyjdzie tak jak sugeruje Tinka07) ale tutaj wykluczyłabym stres bo mocz pobieraliśmu raniutko we własnej kuewecie.
Znalazłam jeszcze taką informację, że cukromocz może mieć podłoże nerkowe i pozanerkowe. Przy pozanerkowym (czyli np. cukrzyca) oprócz glukozy w moczu pojawiają sie ciała ketonowe oraz wzrasta ciężar właściwy (w Stefanowych badaniach tego nie ma) a jeżeli glikozuria jest konsekwencją patologii cewek nerkowych to stężenie glukozy we krwi jest prawidłowe (tak jak u nas).

chat_noir

Avatar użytkownika
 
Posty: 419
Od: Pon paź 06, 2014 13:11

Post » Sob paź 11, 2014 16:23 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Czytam akurat, że OkI zdążyła już odpowiedzieć na pytanie odnośnie wytrącania się glukozy z próbki. OkI, wielkie dzięki :D To, że wynik glukozy pochodzi z laboratorium, widać po oznaczeniu. Przy wynikach glukozy we krwi, badanej glukometrem w gabinecie wet. nie podaje się wartości referencyjnych. Poza tym podane normy są wg prof. Winnickiej. Lekarze wet. wiedzą już chyba w międzyczasie, że te normy są sporo zawyżone, tzn. dolna granica. Dorosłe zdrowe koty nie mają więcej niż 65-70 mg/dl. Im kot młodszy, tym wyniki mogą być niższe (= szybszy metabolizm). Moim Dziewczynom sprawdzam cukier glukometrem tak co pół roku. Jak były jeszcze młodziutkie, to nie miały więcej niż 50-60 mg/dl. Teraz wyniki oscylują w granicach 70-75 mg/dl - i to po posiłku.

chat_noir, cukromocz może mieć podłoże nerkowe, ale do tej pory z takimi przypadkami spotkałam się niezmiernie rzadko. Nie gdybam, żeby nie zapeszyć.

Co do ketonów, to przy cukrzycy nie muszą się pojawiać. Są koty ketogenne i są takie, które ketonów mimo niewyrównanej cukrzycy nigdy nie mają. Ketony są najczęściej powikłaniami przy niewyrównanej cukrzycy. Cukrzyca nie implikuje jednak automatycznie ketonów.

Pozdrawiam serdecznie
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Wto paź 14, 2014 8:52 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Tinka07 bardzo dziękuję za odpowiedź (Twoja wiedza o kociej cukrzycy jest ogromna). Paski do badania moczu wczoraj odebrałam w aptece ale kociałek mnie przechytrzył i siknął raz pod moją nieobecność a drugi raz w nocy (więc wyników narazie nie mam :| )rano nawet na siku nie wyszedł bo jest pogniewany za wczoraj (była kolejna kłujka i pobieranie krwi: morfologia i profil diagnostyczny poszerzony). Wet obstawia cukrzyce na 90%, czekamy na wyniki, Stefan w nie za dobrym humorze i raczej kiepsko się czuje.

chat_noir

Avatar użytkownika
 
Posty: 419
Od: Pon paź 06, 2014 13:11

Post » Wto paź 14, 2014 9:24 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Wynik badań z wczoraj, morfologia w miarę, w rozmazie kwasochłonne i pałeczkowate podwyższone, biochemia :

AspAT 30 (6-44)
AlAT 70 (20-107)
ALP 30 (23-107)
glukoza 443 (100-130) H
kreatynina 1,9 (1-1,8) H
mocznik 96 (25-70) H
Białko całkowite 83 (60-80) H

bilirubina całkowita 0,6 (0,5-1,2)
albuminy 30 (27-39)
GGT 4 (0-10)
wapń 8,9 (8-11,1)
fosfor 3,8 (3-6,8)
magnez 2,6 (2,1-3,2)
cholesterol 247 (77,4-201,2) H
LDH 570 (161-1051)
CK 262 (49-688)
triglicerydy 95 (17,7-159,4)
sód 146,6 (143,6-156,6)
potas 4,96 (4,1-5,6)
chlorki 112,9 (101,5-118,4)
globuliny 53 (27-45) H
amylaza 832 (433-1428)
lipaza 66 (0-160)
fruktozoamina 417 (190-365) H

OB. 36 (2-6) H


Dzisiaj po pracy do weta...

chat_noir

Avatar użytkownika
 
Posty: 419
Od: Pon paź 06, 2014 13:11

Post » Wto paź 14, 2014 18:03 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

chat_noir,

proszę wpisz również wyniki morfologii, żebyśmy mieli pełny obraz.

Jeśli chcesz, to zarejestruj się na: http://www.kotycukrzycowe.pl . Proponowałabym tę opcję, żebyś była pewna, że lekarz wet nie wyrządzi Twojemu kotu krzywdy, lecząc cukrzycę. Fruktozamina jest tylko lekko podwyższona. Nie wiem, czy nadaje się już od razu do insulinoterapii. Bo nie wiem też, jaką podajesz karmę, jakie są zwyczaje żywieniowe Twojego kota i ile waży. Czy były ostatnio podawane sterydy?

Pozdrawiam
Tinka

Poradnik cukrzycowy dla kotów znajdziesz tu: http://kotycukrzycowe.pl/viewforum.php?f=14

EDIT: Najważniesze będą teraz pomiary stężenia glukozy we krwi glukometrem w warunkach domowych. Dodatkowo na wszelki wypadek robiłabym w domu również pomiary glukozy w moczu.
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Wto paź 14, 2014 19:18 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

no u mojego kociaka już na szczęście dobrze :) kroplówki i lekarstwa dotyczące choroby nerek też chyba podziałały i koteusz śmiga każdego dnia coraz żwawiej :) mam nadzieję, że Wasze kociaki też szybko wyzdrowieją i jeszcze dadzą Wam popalić :)

teleportus

 
Posty: 15
Od: Pt wrz 26, 2014 14:30

Post » Wto paź 14, 2014 21:36 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Morfologia wygląda nastęująco:
leukocyty 8,8 (6,0-20,0)
erytrocyty 7,46 (6,5-10,0)
hemoglobina 7,27 (6,21-9,31)
hematokryt 0,35 (0,3-0,45)
MCV 47,3 (39-55)
MCH 0,97 (0,81-1,05)
MCHC 20,56 (18,6-22,3)
RDW 20,2 (14-31)
płytki krwi 342 (300-800)
MPV 16,1 (14-18)

rozmaz manualny:
kwasochlonne 15 (2-12)H
paleczkowate 4 (0-3)H

segmentowane 50 (35-75)
limfocyty 31 (20-55)
obraz krwinek czerwonych b/z


Co do karmy, nawyków żywieniowych i wagi to sprawa wygląda tak:
do tej pory Stefek był raczej z tych "puszystych" nie był otyły ale zawsze słyszeliśmy że trochę go za dużo; w ostatnim czasie stracił na wadze i teraz waży 5 kg (ubyło 400 g w 2,5 tygodnia!). Zawsze miał dobry apetyt, karmię go czymś w rodzaju BARF'a (surowe mięso /wołowina,kurczak, czasem indyk+ podroby /serca wołowe/drobiowe/ żołądki/czasem wątróbka+ suplementy /felvital/felinicomplete+ raz na jakis czas ryba, jajko, twaróg, jogurt naturalny,tran albo jakaś saszeta mokrej karmy), suchego nie jada bo nie lubi (nawet takie "lepsiejsze" wietrzało sobie w misce; czasem chrupnął w nocy i szedł spać dalej a większość zżera drugi kot), lubi ludzkie jedzenie i "sępi" wszelkiego rodzaju kluchy (nie dostaje ale i tak sępi, czasem kradnie :twisted: ).
Dzisiaj uprawia strajk głodowy; widać że nie ma apetytu i źle się czuje. Sterydów w ostatnim czasie nie dostawał.
Wczoraj odkryłam http://www.kotycukrzycowe.pl i czytam, czytam, czytam i staram się jakoś to wszystko ogarnąć i mam nadzieję ża jakoś to sobie poukładam (BTW dzięki Ci za stworzenie takiego kompedium).
U weta Stefek dostał 2 jednostki Caninsulin (w sumie w ciemno na podstawie wysokiej glukozy i fruktozoaminy), dostaliśmy glukometr, mamy mierzyć glukozę i podawać po 2 jednostki insuliny 2x dziennie.

chat_noir

Avatar użytkownika
 
Posty: 419
Od: Pon paź 06, 2014 13:11

Post » Śro paź 15, 2014 20:17 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

chat_noir pisze:U weta Stefek dostał 2 jednostki Caninsulin (w sumie w ciemno na podstawie wysokiej glukozy i fruktozoaminy), dostaliśmy glukometr, mamy mierzyć glukozę i podawać po 2 jednostki insuliny 2x dziennie.
Tego się spodziwałam. Dlatego napisałam, żebyś zaczęła reagować. Twój Stefan nie ma aż takich wysokich wysokich wyników fruktozaminy, żeby od razu startować z insuliną w końskiej dawce. Nawet strona internetowa producenta Canisuliny takiej dawki startowej nie poleca już od kilku lat.

chat_noir, mogłabym Ci wprawdzie napisać tu elaborat: co i jak, dlaczego tak, a dlaczego inaczej. Jeśli czytasz mój poradnik i rozumiesz, o co chodzi - bo przecież po to go napisałam - to z pewnością nie dasz zrobić Stefanowi krzywdy.

Reasumując: Caninsulina w insulinoterapii kota się absolutnie nie sprawdza. Dawka inicjalna zaordynowana przez lekarza wet jest co najmniej o 75 proc. za wysoka jak na taki wynik fruktozaminy. Uważaj proszę, żebyś przez brak odpowiedniej i zaktualizowanej wiedzy twojego lekarza wet na temat cukrzycy, nie wpędziła Stefana w stan permanentnej kontrregulacji. Na razie przy takiej dawce o wiele gorsze jest widmo niedocukrzenia.

Pozdrawiam ciepło
Tinka

PS: Pisałaś w którymś z poprzednich postów o jakimś zastrzyku, który podał lekarz wet. Nazwy nie zapamiętałaś. Czy masz szansę, żeby dowiedzieć się, jaki to był preparat?

Ja się tu już wyłączam. Jeśli będziesz potrzebowała pomocy, to znasz nasz adres.

EDIT: Wysokie kwasochłonne są najprawdopododobniej rezultatem zarobaczenia. Kiedy ostatnio odrobaczałaś Stefana? Inną przyczyną mogłaby być jakaś alergia bądź astma. Czy zauważyłaś u Stefana coś w tym rodzaju?
Ostatnio edytowano Śro paź 15, 2014 22:35 przez Tinka07, łącznie edytowano 1 raz
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Śro paź 15, 2014 22:05 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

chat_noir pisze:U weta Stefek dostał 2 jednostki Caninsulin (w sumie w ciemno na podstawie wysokiej glukozy i fruktozoaminy), dostaliśmy glukometr, mamy mierzyć glukozę i podawać po 2 jednostki insuliny 2x dziennie.

To było wczoraj.
Jak sytuacja dzisiaj???
Celinka >>>
Kitka [*]

Hana

 
Posty: 10054
Od: Pon lut 04, 2002 15:36

Post » Czw paź 16, 2014 7:52 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Stef był ostatnio odrobaczany 10 m-cy temu (aniprazolem), astmy i alergii chyba nie ma (czasem ma "łupież" na grzbiecie- wet widział ale nie podejrzewa alergii). Postaram się dowiedzieć jaki to był zastrzyk.

Po tym jak zaczęłam cztać na cukrzycowych o caninsulinie to też mam obawy czy dawka nie jest za wysoka (wet pokazywał mi dawkowanie w którym podawło się 2 jednostki 2x dziennie jeżeli glukozywe krwi było powyżej 360 mg/dL).
Teraz najbardziej martwi mnie że Stefano nie chce jeść. We wtorek już nie za bardzo miał apetyt, wczoraj jeszcze na siłę coś mu wcisnęłam ale teraz to już tylko odwraca głowę :| wczoraj rano nie dałam insuliny bo nie udało mi się zmierzyć glukozy, wieczorem miał 520mg/dL i dostał 2 jednostki później już krew nie chciała lecieć z ucha i nie zmierzyliśmy. Dzisiaj rano miał 489 mg/dL i dałam mu 1,5 jednostki insuliny. Nie wiem co mam robić bo zanim "nauczę się" kociej cukrzycy to on mi się zagłodzi.

chat_noir

Avatar użytkownika
 
Posty: 419
Od: Pon paź 06, 2014 13:11

Post » Czw paź 16, 2014 10:42 Re: Proszę o pomoc w analizie wyników badań.

Radzę, zmień tytuł wątku (poprzez edycję pierwszego postu). Dodaj, że kot nie je - ktoś prędzej zauważy.
Celinka >>>
Kitka [*]

Hana

 
Posty: 10054
Od: Pon lut 04, 2002 15:36

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości