Dziwne zachowanie kota

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto wrz 09, 2014 7:50 Dziwne zachowanie kota

Witam, jestem tu nowa i nie wiem czy w dobrym miejscu zakładam wątek. W razie czego proszę o przeniesienie. Mam problem z moim kocurkiem. Ma 2,5 roku, jest wykastrowany, a od początku tego roku jest leczony na zapalenie pęcherza i struwity. Od jakichś 2 miesięcy dziwnie się zachowuje. Ma 2 nowe kuwety. Do starej nie chciał się załatwiać bo kojarzyła mu się chyba z bólem. W tej chwili gdy chce się załatwić zaczyna miauczeć, drapać w szafę lub kabinę prysznicową, chodzi od kuwety do kuwety. Najpierw wejdzie do jednej z nich jedną łapką, zastygnie w bezruchu jakby zastanawiał się czy aby na pewno chce się załatwić i wychodzi. Idzie do drugiej wejdzie, obróci się i wychodzi. Po 5 min wraca i załatwia się. Załatwia się normalnie, nie kropelkuje i podczas samego sikania nie miauczy. Robiliśmy badanie moczu i wet powiedział, że wszystko jest porządku. Co może być przyczyną takiego zachowania? Czy to jego małe wariactwo i mam się nie martwić czy zrobić jakieś dodatkowe badanie?

PaniLucjana

 
Posty: 19
Od: Pt mar 29, 2013 20:31

Post » Wto wrz 09, 2014 8:59 Re: Dziwne zachowanie kota

Może żwirek mu nieodpowiada?

Molesław

 
Posty: 235
Od: Pon lut 11, 2013 14:28
Lokalizacja: Ostrołęka

Post » Wto wrz 09, 2014 10:23 Re: Dziwne zachowanie kota

Wydaje mi się, że to nie kwestia żwirku. Od samego początku ma ten sam silikonowy żwirek. Czasami kupuje pył a czasem ten grubszy, ale nigdy to nie był dla niego problem.

PaniLucjana

 
Posty: 19
Od: Pt mar 29, 2013 20:31

Post » Wto wrz 09, 2014 11:48 Re: Dziwne zachowanie kota

Ja próbowałam stosować silikonowy. Pierwszego dnia dwa koty stwierdziły, że jest ok i załatwiły sie do niego, trzeci kot trzymał mocz dotąd, dokąd mógł, potem w "biegu" załatwił sprawę w kuwecie i wypadł z niej szybciej, niż wszedł. Następnego dnia już żaden nie wszedł dotąd, dokąd nie mógł wytrzymać. Wyrzuciłam silikon i wróciłam do Benka. Problem skończony.
Może jednak coś w żwirku mu nie pasuje?

Molesław

 
Posty: 235
Od: Pon lut 11, 2013 14:28
Lokalizacja: Ostrołęka

Post » Wto wrz 09, 2014 11:56 Re: Dziwne zachowanie kota

Może warto spróbować przestawić jedną z kuwet w inne miejsce lub w jednej zmienić żwirek ( inny zapach, drobniejszy, inny rodzaj ). Jeżeli zdrowotnie nie ma przyczyn to trzeba chyba metodą prób i błędów. U nas jeden z kotów nie załatwi się, jeśli w łazience jest jeszcze ktoś, albo pali się światło.
Musi być sam w ciemności :ryk: takie skrzywienie :)
ObrazekObrazekObrazek

kolendra_

Avatar użytkownika
 
Posty: 266
Od: Wto cze 11, 2013 13:44

Post » Wto wrz 09, 2014 12:32 Re: Dziwne zachowanie kota

Ten silikonowy stosujemy od prawie 2,5 roku i nigdy problemów nie było. Mieliśmy epizod z bentonitowym i drewnianym ale tamte nie pasowały mu wcale. Teraz mamy silikonowy kryształki, spróbuje dzisiaj wymienić w jednej kuwecie na pył. Mój sierściuch wydaje się, że ma całkiem skrzywioną psychikę. Towarzystwo przy siuraniu to dla niego nie problem. Sam często wybiera kuwetę przy której akurat ja coś robię np w łazience gdy ja się kąpię albo tą w przedpokoju, gdy akurat chce w niej żwir wymienić albo przestawiam na chwilkę w inne miejsce. Był czas, że chodził jojczył a nie chciał się załatwić wtedy sama prowadziłam go do kuwety i wkładałam go do środka i wtedy ładnie siusiał. A czy w badaniu moczu każdy problem urologiczny wychodzi? Jakieś problemy nerkowe?

PaniLucjana

 
Posty: 19
Od: Pt mar 29, 2013 20:31

Post » Pon wrz 15, 2014 19:21 Re: Dziwne zachowanie kota

Poddaje się. Kuwety wyparzyłąm, umyłam bez płynu, wsypałam nawet drobniejszy żwirek. Dałąm mu trzecią kuwetę starą (jego pierwszą) Przyjęła się, często się w niej załatwia ale wciąż zawiesza się nad kuwetą. Dziś 2 razy wisiał nad kuwetą przez ok 10sek i się gapił. Raz wszedł do połowy i zawrócił. Później wróćił na grubszą sprawę. Nie mam już pomysłu. Czy mój kot ma skrzywioną psychikę czy zrobić mu bardziej szczegółowe badania?

PaniLucjana

 
Posty: 19
Od: Pt mar 29, 2013 20:31

Post » Wto wrz 16, 2014 10:26 Re: Dziwne zachowanie kota

Mi się wydaje, że jeśli było dobrze a potem nie wiadomo dlaczego coś jest nie tak i zostały wykluczone potencjalne przyczyny tej zmiany, to jednak coś z kotem może się dziać i wizyta u weta oraz badania są wskazane.

rtratkie

 
Posty: 123
Od: Śro gru 16, 2009 10:37

Post » Wto wrz 23, 2014 11:36 Re: Dziwne zachowanie kota

Koniecznie zrobić badania, krwi i przede wszystkim moczu. I usg dróg moczowych. To zawieszanie się w kuwecie wyraźnie wskazuje na problem zdrowotny.
Skoro kot jest 1, a pewno dużo czasu spędza sam, podejrzewałabym SUK (problemy z pęcherzem na tle stresowym) Warto poczytać ten wątek: viewtopic.php?f=36&t=133367

W międzyczasie powoduj, żeby kot pochłaniał jak najwięcej płynów, tak czy owak to przepłucze mu drogi moczowe viewtopic.php?f=36&t=137650
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości