Cukrzyca

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon wrz 01, 2014 9:02 Cukrzyca

Właśnie okazało się, że jeden z kotów mamy (7 lat) ma cukrzycę - poziom gluzkozy 400! (nie na czczo), bardzo źle się czuł, mnóstwo pił. Poza tym inne badania nie są złe, nerki chyba póki co zdrowe. Wet zaleca zastrzyki z insuliny codziennie i karmę RC dla diabetyków. Pytanie do właścicieli kotów cukrzycowych - czy też podajecie insulinę codziennie? Będę wdzięczna za wszelkie rady.

bluevega

Avatar użytkownika
 
Posty: 42
Od: Pt lip 09, 2010 7:36
Lokalizacja: w-wa

Post » Pon wrz 01, 2014 9:15 Re: Cukrzyca

A fruktozamina była badana? Jak nie to lepiej zbadać, jest dokładniejsza. Glukoza często skacze w stresie. RC bym nie dawała, ma mnóstwo węglowodanów jak to RC. Od węglowodanów cukier skacze. Niestety lekarze ludzcy też każą chorym jeść węglowodany i tylko dokładają coraz większe dawki insuliny, aż zaczynają inne narządy na tym cierpieć. Błędna koło moim zdaniem... Tym bardziej u kotów, które są mięsożercami i nie potrzebują węglowodanów. Jeśli kupa jest sucha to się po prostu dodaje błonnik - babka płesznik albo jajowata.

Poczytaj tutaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=395&start=0

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Pon wrz 01, 2014 9:27 Re: Cukrzyca

Zajrzyj do działu o kotach cukrzycowych

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15037
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon wrz 01, 2014 12:18 Re: Cukrzyca

Trzeba zbadać fruktozaminę na początek.
Sucha karma przy cukrzykach odpada zupełnie. Trzeba kota przestawić na mokrą wysokomięsną. Czasem sama zmiana karmy na lepszą potrafi zbić cukier do normalnego poziomu.
Bardzo ważne jest badanie poziomu glukozy w krwi glukometrem. Konieczne przed podawaniem insuliny - nie wolno podawać jej w ciemno (zwłaszcza wysokich dawek).
Nie dajcie sobie wcisnąć caninsuliny, u kotów sprawdza się tylko lantus lub lavemir (jeszcze wielu wetów przypisuje caninsulin chociaż jest nieskuteczny).

Wejdź na http://www.kotycukrzycowe.pl/kotycukrzycowe/ i poczytaj co i jak.
W dziale z artykułami jest obszerny artykuł lekarzy wet. z Multivetu m.in. o cukrzycy, który właściwie potwierdza wszystko, co jest napisane na kotach cukrzycowych. W tym o konieczności karmieniu karmą o wysokiej zawartości mięsa i szkodliwości karmy węglowodanowej.

Mam cukrzyka w remisji - zadziałał lantus 1 jednostka 2 razy dziennie (zalecone przez naszą wet)+ przestawienie na mokrą karmę.
ObrazekObrazek

Hikiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 1075
Od: Sob paź 30, 2010 22:27
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon wrz 01, 2014 14:05 Re: Cukrzyca

Przeniosłam na właściwe podforum.

NITKA/KARINKA

Avatar użytkownika
 
Posty: 12964
Od: Sob lut 21, 2009 8:41

Post » Wto wrz 02, 2014 6:50 Re: Cukrzyca

Wielkie dzięki za rady :) . Szukałam trochę na forum zanim napisałam posta, ale większość postów dotyczyła przypadków skomplikowanych połączeń cukrzycy z innymi chorobami więc trudno się połapać, które wskazówki konkretnie tylko cukrzycy dotyczą. Kot będzie miał dziś robiony "profil cukrowy", pobrana krew z ucha, zobaczymy co z tego wyniknie. Intuicja też mi mówi, że faktycznie wysokomięsna jest najlepsza, tak karmię własnego kota i staram się mamę przekonać żeby zmieniła dietę swojej trójce, no a przede wszystkim cukrzykowi Saszy.

bluevega

Avatar użytkownika
 
Posty: 42
Od: Pt lip 09, 2010 7:36
Lokalizacja: w-wa

Post » Wto wrz 02, 2014 8:44 Re: Cukrzyca

Profil cukrowy? Znaczy krzywą cukrową? Bada się krew glukometrem co dwie godziny przez cały dzień (przed podaniem insuliny, po podaniu i aż do następnej dawki). Jeśli o to chodzi, to sens mają jedynie pomiary robione w domu, bo w gabinecie wet koty bardzo się stresują i cukier skacze nawet kilkukrotnie. O czym zapewne czytałaś ;)
Przypadki są skomplikowane, bo cukrzyca wpływa na funkcjonowanie np. pęcherza. A niektóre choroby mogą wpływać na cukrzycę (np. stany zapalne jamy ustnej).
ObrazekObrazek

Hikiko

Avatar użytkownika
 
Posty: 1075
Od: Sob paź 30, 2010 22:27
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto wrz 02, 2014 9:11 Re: Cukrzyca

Tak, chodzi o krzywą.
Może być coś na rzeczy z tymi zębami bo Sasza ma stany zapalne jamy ustnej. Zalecza się je, ale potem powracają. Jakoś powoli trzeba się z tym teraz ogarnąć. RC już odradziłam, zakupione już saszetki zjedzą zdrowe koty.

bluevega

Avatar użytkownika
 
Posty: 42
Od: Pt lip 09, 2010 7:36
Lokalizacja: w-wa

Post » Śro wrz 03, 2014 14:27 Re: Cukrzyca

Do wszystkich zainteresowanych.
kotycukrzycowe.pl chwilowo są niedostępne w związku z pracami modernizacyjnymi
Jak tylko będzie można wejść, to powiadomię

Molesław

 
Posty: 235
Od: Pon lut 11, 2013 14:28
Lokalizacja: Ostrołęka

Post » Śro wrz 03, 2014 15:02 Re: Cukrzyca

Molesław pisze:Do wszystkich zainteresowanych.
kotycukrzycowe.pl chwilowo są niedostępne w związku z pracami modernizacyjnymi
Jak tylko będzie można wejść, to powiadomię

Dzięki Ci dobra kobieto za info. Już myślałam, że nas zamkli na jamen :D
ObrazekObrazekObrazek

kolendra_

Avatar użytkownika
 
Posty: 266
Od: Wto cze 11, 2013 13:44

Post » Czw wrz 04, 2014 7:43 Re: Cukrzyca

Kotycukrzycowe. pl są już dostępne.

Molesław

 
Posty: 235
Od: Pon lut 11, 2013 14:28
Lokalizacja: Ostrołęka




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kociaralodz i 33 gości