Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt sie 15, 2014 11:03 Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

Nie wiem czy to dobry dział bo póki co problemy z nerkami są dopiero podejrzewane.
Ale po kolei.

Kot, kastrat, 5 lat, z rodowodem (neva masquerade). Problemy nasze zaczęły się od wymiotów w maju, tak naprawdę skończyły się dopiero ostatnio (kot był gigantycznie zakłaczony, pomogło dopiero 1,5 opakowania bezo-petu oraz rc fibre response)

Przy okazji zrobiliśmy mu badania krwi, usg i rtg. Problemem są nerki (wielkość 6x4cm obie, druga dodatkowo zniekształcona). Kot dużo pije i duże sika od zawsze.
Bardzo też schudł ostatnimi czasy (nieco ponad 0,5kg) ale wygląda źle. Czuć pod skórą wszystkie kręgi, kości, żebra.

Wyniki krwi:
Biochemia
ALT (GPT) 6,931
ALT (GOT) 24,98
Białko całkowite 49,821
AP 75,313
Glukoza 98,696
Kreatynina 1,303
Mocznik 53,816

Morfologia
WBC 5,54
NEU 4,77
NEU % 86,1
LYM 0,316
LYM % 5,7
MONO 0,171
MONO % 3,09
EOS 0,284
EOS % 5,13
BASO 0,001
BASO % 0,024
RBC 10,1
HGB 130
HCT 0,434
MCV 42,8
MCH 12,8
MCHC 300
PLT 403

Nasza wetka powiedziala, ze poza lekkim stanem zapalnym ktory mogl powstac od ciaglych wymiotow przez dlugi czas to ogolnie wyniki krwi sa dobre.
Ze wzgledu na powiekszone nerki po miesiacu mamy powtorzyc badania krwi i jak wyjda dalej ok, to za pol roku powtorzyc usg (nie wiemy czy kot ma takie nerki od zawsze czy dopiero od jakiegos czasu - do tej pory nic zupelnie mu nie dolegało)
Natomiast ja się martwie i prosiłabym zeby ktos rzucil okiem na te badania i cała sytuacje i doradził co robic. Konsultowac z innym wetem? Czy poczekac i powtorzyc badania krwi?
Czy ktos sie spotkal z tak duzymi nerkami u kota zdrowego?

ennante

 
Posty: 114
Od: Pt sie 08, 2008 12:59

Post » Pt sie 15, 2014 11:39 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

Nie wiem, co z nerkami. Możliwe że to nie w nich tkwi problem.

Na wszelki wypadek zbadałabym mocz, a skoro kot wyraźnie schudł, to jeszcze krew: przynajmniej fruktozaminę (pod kątem cukrzycy) i parametry tarczycy: TSH, T3, T4.
Zbadałabym też dodatkowo kał pod kątem pasożytów; nawet jeśli kot nie wychodzi, można jaja przynieść do domu na butach.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob sie 16, 2014 9:00 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

ennante pisze: Problemem są nerki (wielkość 6x4cm obie, druga dodatkowo zniekształcona). Kot dużo pije i duże sika od zawsze.
Bardzo też schudł ostatnimi czasy (nieco ponad 0,5kg) ale wygląda żle

Koniecznie zweryfikuj obraz USG u kogoś innego, ale naprawdę dobrego w kwestii USG. Zniekształcona nerka może być zmieniona nowotworowo.
Jeśli kot wymiotuje i schudł można pomyśleć oprócz nadczynności tarczycy jeszcze o zapaleniu trzustki, tu wiarygodnym testem jest fPL, lub o nowotworach przewodu pokarmowego.
Ja zasięgłabym rady jeszcze u innego weta.
Moja kotka miała nowotwór nerki, dużo piła, okresowa się zakłaczała, choć wcześniej tego problemu nie było, Dopiero czwarte USG zrobione profesjonalnie ujawniło guza. Za późno.
Wybór właściwego weta będzie tu znaczący.

sigman

Avatar użytkownika
 
Posty: 213
Od: Pon wrz 03, 2012 10:19

Post » Sob sie 16, 2014 9:19 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

picie dużej ilości wody może świadczyć o cukrzycy. Wet zbadał ją glukometrem? Fruktozaminę bym zrobiła i badania moczu.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55321
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Sob sie 16, 2014 17:16 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

Ask@ - glukomentrem wetka go nie badala, ale glukoze mial oznaczona w badaniu krwi, norma wynosi 100,8, on ma 98,7 czyli lekko poniżej normy.

Ja tez tak mowie, ze duzo pije, ale jak się nad tym zastanowic to mam 2 koty i 2 miski z wodą, każda po 200 ml, i oni przez dobę we dwójke wypijają po polowie z każdej miski, czyli kolo 100-150 ml, jak jest ciepło to więcej.

Jak czytałam o nadmiernym pragnieniu przy cukrzycy to 5kg kota powinien wypijac ponad 0,5l wody, a wychodzi na to ze pije normalnie, tyle ze dosc czesto, a malo.

Mocz rzeczywiście warto zbadać będzie.

Najbardziej przygnębiające dla mnie są te powiekszone nerki, ktore w dodatku idzie wyczuc bez problemu przez skóre, zwłaszcza ze kot schudł to pół kilograma, i wydaje mi się taki chory...

ennante

 
Posty: 114
Od: Pt sie 08, 2008 12:59

Post » Śro sie 27, 2014 8:00 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

Jest wyrok - chłoniak nerek.
Nie wiem, ile mamy, ale raczej niewiele czasu :((((((

ennante

 
Posty: 114
Od: Pt sie 08, 2008 12:59

Post » Śro sie 27, 2014 9:48 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

Współczuję.
Trzymajcie się :(
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro sie 27, 2014 17:48 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

ennante pisze:Jest wyrok - chłoniak nerek.
Nie wiem, ile mamy, ale raczej niewiele czasu :((((((


Bardzo mi przykro i szczerze współczuję. Bądź ze swoim kotkiem po prostu...

bea3

 
Posty: 4143
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Śro sie 27, 2014 19:43 Re: Powiększone nerki u kota mimo dobrych wyników krwi

Przykro mi. Trzymajcie się.
Ten czas jest dla Was.
Kochaj Go.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55321
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości