ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z PNN

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto sie 05, 2014 13:13 ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z PNN

Witam,

moja kicia chora kicia z PNN i cukrzycą w ostatnich wynikach badań po kryzysie i 1 tyg. podawaniu kroplówek dożylnie ma takie wyniki j/n.
Czy poziom erytrocytów kwalifikuje się do uznania, że ma anemię i np.zastosowania leczenia w tym kierunku np.lekiem Erytropoetyną?

Jakie macie doświadczenie z tym lekiem i przy jakich parametrach zostało zastosowane wdrożenie leku?
Jak wygląda częstotliwość stosowania i czas leczenia?

Leukocyty 18.9 G/L 5.500 19.000 -
Erytrocyty 5.86 T/L 6.500 10.000 L
Hemoglobina 9.1 g/dl 8.000 15.000 -
Hematokryt 30.67 % 24.000 45.000 -
MCV 47 um3 39.000 55.000 -
MCH 10.08 pg 13.000 17.000 L
MCHC 21.0 g/dl 30.000 36.000 L
PLT 430 tys./uL 200.000 600.000 -
LYM % 32.73 % 20.000 55.000 -
MONO % 6.21 % 1.000 4.000 H
GRAN % 61.06 % 35.000 75.000 -

Wazonek17

Avatar użytkownika
 
Posty: 132
Od: Sob sie 02, 2014 14:57

Post » Wto sie 05, 2014 13:43 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Wg mnie nie kwalifikuje się.
Przy wdrażaniu EPO ważna jest wartość HTC i Hemoglobiny (a te u Twojej kici są w dobrej normie), nie ilość czerwonych krwinek.
Jaki jest poziom białka całkowitego?

Poczekałabym, powtórzyła morfologię z oznaczeniem retikulocytów i wtedy decydowała o ewentualnym leczeniu w kierunku anemii.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto sie 05, 2014 13:56 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Białko całkowite 6.23 g/l 6.000 8.000 -
Dziś będę u weta to zapytam co myśli o tym.
Jak poza kroplówkami poprawiacie wyniki badań kreatyniny i mocznika?

Kreatynina 2.39 mg/dl 0.400 1.800 H
Mocznik 89.2 mg/dl 25.000 70.000 H

Fosfor nieorganiczny 4.84 mg/dl 3.000 6.800 -

Chodzi mi o to. żeby nie dopuszczać do podwyższania się tych parametrów.

Wazonek17

Avatar użytkownika
 
Posty: 132
Od: Sob sie 02, 2014 14:57

Post » Wto sie 05, 2014 14:20 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Wazonek, u Was do EPO to jeszcze daleko. Ja nie podawałam nigdy, ale buszując po wątkach to przy czerwonych w okolicach 3, obniżonym hematokrycie i hemoglobinie dopiero dziewczyny włączały EPO. Ty nawadniałaś kota przez parę dni zdaje się 2 razy dziennie. Mocznik bardzo ładnie spadł, teraz może mniej co drugi dzień, żeby ustabilizować wyniki i powinno być ok. Ale kontrolować musisz, dopóki się nie ustawicie - staruszki trudniej się wyciąga z kryzysów. A jakie były wyniki morfologii przed rozpoczęciem nawadniania?

Pokazał się kolejny post - poza kroplówkami to można podawać probiotyki typu Azodyl albo polski Biopron. No i trzymać niski fosfor.
Wiesz, czasem nie warto za wszelką cenę trzymać się wyników osiągniętych po solidnym płukaniu. Bo może okazać się, że trzeba w kota lać tyle, że w miesiąc wpędzisz go w anemię. Zobaczysz, przy jakich wynikach kot dobrze funkcjonuje - może i przy moczniku 100 albo 120 będzie się dobrze czuć. Teraz kłopot z niejedzeniem mógł wynikać w dużej mierze z problemów z ropniem, być może po wyleczeniu bez problemu utrzymacie wyniki.

Mi Gacek po intensywnym nawadnianiu spadał z mocznikiem do ok 70-80. Ale nie udawało się takiego mocznika utrzymać, bo przy codziennych kroplówach sypała się morfologia. Przy ok 3 w tygodniu morfologia sama wracała do normy, mocznik skakał do 100-120, ale przy takich wynikach kot dobrze się czuł, miał apetyt i nie wymiotował, nie było w pysiu żadnych nadżerek.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Wto sie 05, 2014 14:22 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Erytropoetynę a częściej darbepoetynę alfa czyli preparat aranesp (to lepszy chociaż droższy wybór dla kota) podaje się dopiero kiedy wartość hematokrytu spadnie do poziomu 20-19. Biorąc oczywiście pod uwagę także pozostałe parametry, które pokazują nam np. anemię maskowaną odwodnieniem.
Wcześniej absolutnie nie.

Nie walcz za wszelką cenę z parametrami. U Twojego kota to jest dość złożony problem więc generalnie należy dbać o ustabilizowanie sytuacji i nie wykonywać żadnych gwałtownych działań. Czasem mogą one przynieść więcej złego niż dobrego.
Nawadniaj kota a po kroplówce możesz mu podawać łagodnie działający środek moczopędny, np. lespewet.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Wto sie 05, 2014 14:29 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Znalazłam resztę wyników viewtopic.php?f=36&t=163855 i resztę problemów...
Doczytałam też, ze to po serii kroplówek wyniki. Absolutnie tu nie ma wskazania do EPO.

Generalnie nie poprawiamy wyników, tylko leczymy zwierzaka ;)

Na razie wstrzymałabym się z kroplówkami, nic nie wskazuje na to, że kot jest odwodniony.
Natomiast wygląda na to, że należy mu się konkretniejsza diagnostyka.

Zrobiłabym porządne usg jamy brzusznej - coś się ewidentnie dzieje w kocie.
Trzeba się dowiedzieć, czy zła praca nerek to przyczyna, czy tylko skutek innych chorób.
Jeśli to tylko skutek, to walcząc z mocznikiem i kreatyniną nic nie zdziałasz, bo przyczyna będzie nieleczona.
Zbadać mocz, z oznaczeniem białka i kreatyniny.
Bardzo niskie jest fT4, chociaż u kotów chyba T4 jest bardziej miarodajne, ale to bym sprawdziła koniecznie.

Być może z niektórymi badaniami trzeba się wstrzymać do czasu wyleczenia tego ropnia, albo liczyć się z ich powtórzeniem.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto sie 05, 2014 14:39 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

[quote="megan72"]Wazonek, u Was do EPO to jeszcze daleko. Ja nie podawałam nigdy, ale buszując po wątkach to przy czerwonych w okolicach 3, obniżonym hematokrycie i hemoglobinie dopiero dziewczyny włączały EPO. Ty nawadniałaś kota przez parę dni zdaje się 2 razy dziennie. Mocznik bardzo ładnie spadł, teraz może mniej co drugi dzień, żeby ustabilizować wyniki i powinno być ok. Ale kontrolować musisz, dopóki się nie ustawicie - staruszki trudniej się wyciąga z kryzysów. A jakie były wyniki morfologii przed rozpoczęciem nawadniania?

Megan przez kryzysem :
mocznik 115
kreatynina 2,85


Sa to jak dla mojej kici wyniki przy, których zaczyna się poważny kryzys bo wcześniej (kilka miesięcy temu) miałyśmy kryzys też przy podobnych parametrach :(

Wazonek17

Avatar użytkownika
 
Posty: 132
Od: Sob sie 02, 2014 14:57

Post » Wto sie 05, 2014 14:51 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Te podawałaś, myślałam, że masz też morfologię (te są z biochemii). Do porówniania RBC, HCT i hemoglobina. Czy poleciały, czy były niewiele wyższe.
Nie ma jednej recepty na postępowanie z nerkowcem - trzeba wyczaić, przy jakim nawadnianiu morfologia jest ok, a mocznik na tyle niski, że pozwala kotu komfortowo funkcjonować. Wyleczcie ropień do końca, trochę zmniejsz ilość/częstotliwość kroplówek. Teraz niejedzenie i kryzys mogły być spowodowane właśnie ropniem.
Jak będziesz badać mocz, to najlepiej po dniu przerwy w nawadnianiu, żeby ciężar właściwy nie wyszedł fałszywie niski. Z oznaczeniem ilościowym białka i krea. Ale to też po wyleczeniu ropnia bym zrobiła, przynajmniej parę dni po odstawieniu antybiotyków.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Wto sie 05, 2014 14:53 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

"Oki" a propos Twoich uwag to kot jest odwodniony bo skóra złapana na karku zostaje w ręku a to chyba jedno z podstawowych kryteriów odwodnienia prawda?Sierść ma matową i z łupieżem;(

USG jamy brzusznej planuje wykonać aby sprawdzić stan uszkodzenia nerek.

No właśnie cały czas próbuje ustalić przyczynę pogorszenia stanu kici.Brak apetytu zapewne też przez ropień jest wynikiem podwyższonego mocznika w kryzysie.

Mocz zbadam jak tylko uda mi się go złapać nadczczo.
Ninskie ft4 podobno tak mówi wet samo w sobie nic nie oznacza powinno być badane i odczytywane w odniesieniu do innych parametrów, które przy w/w wynikach panelu geriatrycznego nie zostało uwzględnione ( dodam, że panel geriatryczny badania krwi kosztował mnie 140zł!!!!!)

Wazonek17

Avatar użytkownika
 
Posty: 132
Od: Sob sie 02, 2014 14:57

Post » Wto sie 05, 2014 15:01 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Megan Morfologi oczywiście nie mam zrobionej przed kryzysem bo wet uznał, że wystarczy zbadać kreatyninę i mocznik bo po co resztę ?!!!!!!
Wynika ztego, że idąc do weta należy zrobić listę rzeczy, które chcemy abym było koniecznie wykonane bo weci nie wiem o czym myślą badając kota chyba o zielonych migdałach!;(

Dzięki za radę w jakim momencie badać mocz najlepiej bo ostatnio kicia miała robione u weta badanie krwi 1 h po kroplówce także chyba też ta sama zasada obowiązuję przy badaniach krwi i po takie nawodnienie zafałszowuje wyniki prawda?

Wazonek17

Avatar użytkownika
 
Posty: 132
Od: Sob sie 02, 2014 14:57

Post » Wto sie 05, 2014 15:09 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Jak rany, jakbym miała kotu łapać mocz na czczo, to w życiu bym żadnego nie zbadała :twisted:
Łapię, jak popadnie, albo robię u weta cystocenezę.
Żarcie u mnie stoi i szkoda mi głodzić koty, zwłaszcza te chore, tylko do zbadania moczu.


Jeżeli kotu skóra stoi, a wyniki są jakie są (wskazują raczej na przewodnienie, niż odwodnienie), to coś jest nie tak :?
Wazonek17 pisze:Dzięki za radę w jakim momencie badać mocz najlepiej bo ostatnio kicia miała robione u weta badanie krwi 1 h po kroplówce także chyba też ta sama zasada obowiązuję przy badaniach krwi i po takie nawodnienie zafałszowuje wyniki prawda?

A to wiele tłumaczy.
Ale chyba tego weta już zmieniłaś?



Wazonek17 pisze:Megan Morfologi oczywiście nie mam zrobionej przed kryzysem bo wet uznał, że wystarczy zbadać kreatyninę i mocznik bo po co resztę ?!!!!!!
Wynika ztego, że idąc do weta należy zrobić listę rzeczy, które chcemy abym było koniecznie wykonane bo weci nie wiem o czym myślą badając kota chyba o zielonych migdałach!;(

Ja tak właśnie robię ;)
Dodatkowo sprawdzam na stronie labu, jakie są profile (większość labów to podaje) i który z nich pasuje mi najbardziej w danym momencie.

Z tych 140 zł prawdopodobnie 30 zapłaciłaś właśnie za hormon (oznaczenia hormonów są znacznie drozsze niż pozostałe parametry).
Jeśli mi wet by powiedział, że to badanie nie ma sensu, to chyba bym ubiła gada na miejscu :twisted:
Oczywiście, że pojedynczy wynik nie świadczy o niczym, ale jeśli jest o połowę poniżej normy, to jak najbardziej jest to powód do przeprowadzenia dalszej diagnostyki w tym kierunku. Dlatego nie napisałam o leczeniu niedoczynności tarczycy, tylko o sprawdzeniu tego dokładnie.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto sie 05, 2014 15:13 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

USG warto zrobić, jak jesteś z Wwy to polecam dra Piotra Marcińskiego (18.08 wybywa na urlop). Jak nery wyglądają na usg ładnie, to zapolowałabym na dobrego kardiologa by sprawdzić przepływy. Zmierzyć ciśnienie też w tym wieku warto.

Wpis wskoczył - jak kroplówka dożylna to na pewno, podskórna zależy czy i jak szybko się wchłonęła. Ale lepiej badań nie robić po tego typu zabiegach, chyba, że sytuacja 'ostra'. Inaczej do wyników podchodzi się, jak po tygodniu intensywnego nawadniania hemoglobina spada z 9,5 na 8, a inaczej, jak z 14 na 8, czy inne parametry. Przy staruszkach to 2 kroki z przodu trzeba głową być. O ile się daje.

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Śro sie 06, 2014 10:14 Re: ERYTRPEOETYNA- przy jakich wynikach podajecie u kota z

Dzięki "OKI" za polecenie weta ale jestem z Łodzi ijuż przerabiałam 5 wetów teraz jestem u 6 i mam nadzieje ostatniego!
Kicia była leczona na nadciśnienie bo miała mierzone i wychodziły kosmiczne parametry. Lekiem ludzkim Cardiolopil 1/4 tabletki dziennie ale z uwagi na kryzysy wstrzymane jest podawanie leku.

Wazonek17

Avatar użytkownika
 
Posty: 132
Od: Sob sie 02, 2014 14:57




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości