MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w sercu

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto kwi 15, 2014 18:15 MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w sercu

Witajcie!
Czytam Miau już od dawna, ale jest tu tak dużo informacji, że zaczynam sie gubić.
Lucek jest maine-coonem, na 4,5 roku, 2 lata temu został wykastrowany i był generalnie zdrowy. Jedna rzecz, która mnie martwiła, to to, że jest bardzo mały (6kg) ale może to dlatego, że było ich dużo w miocie i matka była bardzo drobną kotką. Teraz już wiem, że powód może być inny.

Miesiąc temu Lucek nagle zaczął gwałtownie wymiotować, a zamiast kału wydalił żółty śluz-galaretę.
Pojechaliśmy z nim do weta tego samego dnia po południu, w RTG wyszła niedrożność ale nic konkretnie bo jelita zagazowane. Dostał kroplówka, leki osłonowe, p. wymiotne i olej parafinowy.
Następnego dnia nie było wymiotów, ale nie dostawał nic do jedzenia, parafina przeleciała i nic poza nią.
Wet zdecydował się na laparotomie diagnostyczną. Okazało się, że to wgłobienie jelita. Węzły chłonne przy krezce bardzo powiększone (10-krotnie), został pobrany wycinek do badania histopatologicznego, które nie wykazało chłoniaka. Prawdopodobnie węzły były takie przez stan zapalny w jelitach. Dostał 6 kroplówek (5 w domu) i antybiotyk Clavabucin 1/4 tab. 2 x dziennie (w sumie 2 tab.)
Badanie osłuchowe wykazało obustronne szmery w sercu o nasileniu 5/6. Zostaliśmy zapisani na echo serca. Czy to stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia?

Badania krwi (podczas pierwszej wizyty, przed operacją) wykazały podwyższoną kreatyninę (2,22) Tu wszytskie badania Powtórne badanie 8 dni później, po kroplówkach wykazało kreatynina 1,98, fosfor nieorganiczny 1,61. Zalecono nam dietę renal.
Lucek po 2 tyg. od operacji był już w pełni aktywny, apetyt ma jaki miał zawsze, czyli duży i na wszystko.

Teraz moje pytania: jak bardzo restrykcyjnie musimy stosować tą dietę? Problem polega na tym, że mam drugiego kota i ciężko mi rozdzielić im jedzenie. Lucek chętnie je saszetki renal, ale suchego to już nie bardzo i wszystko wcina zdrowy kot. Czy mu to nie zaszkodzi? Do tej pory dawałam Luckowi jedną saszetkę Renala dziennie i pilnowałam żeby zjadał, jednak ciężko przypilnować żeby zjadł suche. Czy mam mu dawać tylko mokre Renal (wolałabym nie, bo są bardzo drogie, a trzeba by 3 dziennie) tak, żeby już nie musiał jeść suchego i dawać suche normalne (dla kastratów czy też sensitive) żeby drugi sobie jadł? Kurde, nie wiem jak mam to rozwiązać.
Kiedy powinnam powtórzyć badania krwi? Wet powiedział, że za pół roku, ale nie wiem czy jest sens karmić tyle czasu renalem, skoro ta kreatynina mogła być podwyższona z powodu odwodnienia przy wymiotach?

Proszę Was o pomoc i wsparcie, jestem wrażliwą i nerwową osobą i spać już nie moe przez to wszystko...

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Wto kwi 15, 2014 18:27 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Dodam jeszcze opis badania USG wykonanego przed operacją:
Wątroba niepowiększona, o prawidłowej budowie i strukturze. Mlaższ wątroby homoechogenny, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy bez zmian. Śledziona niepowiększona o prawidłowej budowie i strukturze miąższu. żołądek wypełniony gazem i w części odźwiernikowej najprawdopodobniej treścią rzucającą wyraźny cień akustyczny. Ściana Żołądka niezmieniona. Perystaltyka żołądka osłabiona. W okolicy prawej nerki petle jelit wypełnione obficie treścią pokarmową, perystaltyka jelit zniesiona. Cechy niedrożności funkcjonalnej jelit. Trzustka o lekko przebudowanym miąśzu, niepowiększona. Widoczne powiększone węzły chłonne, bez zmian ogniskowych i odczynu zapalnego wokół. Nerka prawa i lewa lekko pomniejsozne, o zachowanej budowie warstwowej. Zróżnicowanie korowo-rdzeniowe delikatnie zatarte, w miąższu nerek bez zmian ogniskowych. Miedniczki nerkowe nieposzerzone, bez cech mineralizacji. Moczowody nieposzerzone. Pęcherz moczowy wypełniony moczem zawierającym drobne zagęszczenia. Ściana pęcherza niezmieniona. W jamie otrzewnej niesłwierdzono obecności wolnego płynu.

Z tego wynika, że nerki są w miarę w porządku (?)

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Wto kwi 15, 2014 20:38 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Sądząc z opisu usg coś może być z nerkami, ale nie jest to pewne. Jaki miał poziom mocznika? Czy był badany mocz? Dokładnie? Nawet na posiew? Bo jak usg wykryło farfocle w pęcherzu, to coś z zakażeniem może być na rzeczy.

Kreatynina 2,22 może jeszcze mieścić się w granicach normy, zwłaszcza u dużych, umięśnionych osobników, i absolutnie nie jest podstawą do skarmiania kota przez pół roku renalem.

Renal to raczej karma dla kur, jeśli poczytasz skład, i nie powinno się go dawać zdrowym kotom, a nerkowcom też nie za bardzo. Za to jest to świetny biznes dla producenta i osób sprzedających karmę :mrgreen:

Na Twoim miejscu:
- odstawiłabym renala (no, posiadane opakowanie mogą zjeść, przeplatając inną karmą, ale więcej bym nie kupowała)
- jak najszybciej zbadałabym mocz, z ciężarem właściwym badanym refraktometrem
- wpisałabym tu na forum wszystkie najnowsze posiadane wyniki badania krwi
- jeśli wśród posiadanych wyników nie ma poziomu mocznika, to w miarę szybko bym zbadała porządnie krew.
Tyle wstępnie
Pozdrawiam!
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro kwi 16, 2014 1:09 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Poziom mocznika we krwi był 7,43, czyli w normie (wszystkie badania tu Zdjęcie, drugie badanie: kreatynina 1,98, mocznik 41,73, fosfor nieorganiczny 4,99 (tylko te 3 rzeczy były badane).
Mocz nie był badany w ogóle, ale pewnie dlatego, że nigdy nie było problemów ze sprawami urologicznymi... W każdym razie nikt mi nie proponował. Ale zrobię. Ile kosztuje takie badanie?

Lucek jest bardzo małym MCO, waży 6kg, teraz myślę, że to przez serce (jeszcze nie zdiagnozowane) ale bardzo aktywnym i żartym :).
Czytałam skład renala - samo zboże, ale wet kazał... Czyli nic sie nie stanie, jak będzie jadł też normalne?

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Śro kwi 16, 2014 9:57 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Evienn pisze: Czyli nic sie nie stanie, jak będzie jadł też normalne?
Stanie się - będzie zdrowszy i lepiej odżywiony. Nie widzę najmniejszego powodu do karmienia kota Renalem.
Koniecznie zrób echo serduszka ...
Mam nadzieję, ze rodzice kota byli przebadani pod kątem kardiomiopatii przerostowej.
Obrazek

Miga

 
Posty: 530
Od: Śro cze 02, 2004 16:34
Lokalizacja: Krasnystaw

Post » Śro kwi 16, 2014 15:01 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Miga pisze:Mam nadzieję, ze rodzice kota byli przebadani pod kątem kardiomiopatii przerostowej.

Szczerze powiedziawszy, nie wiem... A nawet wątpię, niby z zarejestrowanej hodowli ale ona taka trochę byle jaka była. Wtedy nie miałam pojęcia o takich rzeczach bak badania i certyfikaty.

Mówicie, że warto zrobić badanie moczu? Ile to kosztuje? Kiedy powinnam sprawdzić krew?

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Śro kwi 16, 2014 19:19 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Evienn pisze:Poziom mocznika we krwi był 7,43, czyli w normie (wszystkie badania tu Zdjęcie, drugie badanie: kreatynina 1,98, mocznik 41,73, fosfor nieorganiczny 4,99 (tylko te 3 rzeczy były badane).
Mocz nie był badany w ogóle, ale pewnie dlatego, że nigdy nie było problemów ze sprawami urologicznymi... W każdym razie nikt mi nie proponował. Ale zrobię. Ile kosztuje takie badanie?

Lucek jest bardzo małym MCO, waży 6kg, teraz myślę, że to przez serce (jeszcze nie zdiagnozowane) ale bardzo aktywnym i żartym :).
Czytałam skład renala - samo zboże, ale wet kazał... Czyli nic sie nie stanie, jak będzie jadł też normalne?

Fosfor to w mg/dl? (są 2 rodzaje jednostek miary, dlatego pytam)
Jeśli tak, to NIC z wymienionych wyników nie wskazuje, że kot ma chore nerki i że powinien jeść renala :evil: Zwłaszcza, jeśli najpierw miał kreatyninę 2,2, a potem 1,98. Tego rodzaju wyniki mogą być skutkiem rozmiarów i wysiłku fizycznego
Badanie moczu nie jest drogie (nie wiem, ze 20 zł?), sztuką jest złapanie moczu do badania... :mrgreen: I spowodowanie, żeby dotarło do labu tak w 2 godziny od złapania... Tylko pamiętaj, ciężar właściwy ma być badany refraktometrem, a nie testem paskowym. Jak wyniki moczu byłyby poprawne, to bym krew zbada la ponownie za 3 miesiące może. Natomiast echo serca to już inna sprawa, na tym się nie znam, ale faktycznie sporo MCO ma problemy z kardiomiopatią, więc byłabym ostrożna
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro kwi 16, 2014 20:03 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Fosfor 4,99 mg/dl; norma 2,5 - 5,9 - czyli w miarę ok.

Jaką w takim razie możecie polecić karmę? Kocur kastrowany, chudy, z dobrym apetytem.
Coś, żeby zminimalizować ryzyko dalszych problemów z nerkami i jelitami (trochę się boje, że to wgłobienie się powtórzy, ale nie wiem, czy to ma coś wspólnego z karmą, natomiast Lucek dość często się zakłacza a pasta odkłaczająca Vitacraft nic nie dawała).
Wcześniej dawałam różne Sanabelle (min. Sensitive i Grande, żeby gryzły a nie połykały). Może TOTW? Czy zostać przy Sanabelle, które lubią?
Czy są jakieś suplementy pomagające zmniejszyć kreatyninę? Wet mówił że można ewentualnie Rubenal i Phytophale, warto?
Czy mocz można oddać do ludzkiego laboratorium? To jakaś różnica?

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Śro kwi 16, 2014 21:32 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Nie ma sensu sztucznie obniżać kreatyniny, bo on nie jest szkodliwa, ona jest jak wskazanie termometru tylko.
Z karm dobrze jest dawać mokre, bo sucha karma wymaga picia naprawdę dużej ilości wody. Albo mięsko. I jedno, i drugie zawiera też materiały resztkowe, które stanowią główną część kupy, więc kot się częściej wypróżnia. Suche to taki koncentrat, bez wody i bez włóknika
Słyszałam, ze kotom z problemami z wykupkiwaniem się dobrze robi sucha karma RC Fibre Response, zawiera masę włóknika. Ale też musi dużo popijać, bo ta karma w kocie pęcznieje i musi mieć do tego wodę
Moczu ponoć w ludzkich labach nie robią, ale wiem, że dziewczyny mają w ludzkich robione. Może noszą taki mocz jako własny, prywatnie go badają, to nie trzeba im skierowania?
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw kwi 17, 2014 13:37 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

On nie ma problemów z kupkaniem, jedynie czasem ze zwracaniem kłaczków bo mocno lnieje (tylko czemu?), stąd moje pytanie czy pasty odkłaczające mają sens?
Do ludzkiego labu można oddać mocz bez skierowania - za kasę zrobią co chcesz, stąd mój pomysł, żeby i kocie siki oddać.

Evienn

 
Posty: 12
Od: Wto kwi 15, 2014 0:04

Post » Czw kwi 17, 2014 14:00 Re: MCO po operacji jelita, podwyższona kreat. i szmery w se

Evienn pisze:czy pasty odkłaczające mają sens?
Tak, maja sens i powinien regularnie dostawać. Jeden z moich kotów ma problem z kupkami i dostaje regularnie Colon C oraz pastę odkłaczającą.
Najlepiej przestaw kota na karmę mokrą i regularnie podawaj odkłaczacze (moim zdaniem najskuteczniejszy jest bezo-pet).
Poza tym musisz kota starannie wyczesywać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.
Obrazek

Miga

 
Posty: 530
Od: Śro cze 02, 2004 16:34
Lokalizacja: Krasnystaw




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości