Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob lut 22, 2014 20:49 Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Witam Was serdecznie!

Bardzo proszę o radę w sprawie mojego 7 letniego kocura. Przy okazji szczepienia wykonane zostały u niego rutynowe badania krwi i moczu. Wykazały one podwyższoną kreatyninę (niewiele) na poziomie 1,86 mg%. Lekarz stwierdził, że kotu zaczynają się psuć nerki i zalecił podawać już do końca życia tabletki BANACEP (1,2 tabletki dziennie) i karmę dla kotów nerkowych. Czy konieczne jest już w tym momencie codzienne podawanie mu leku i zastosowanie tej karmy? Czy choroba będzie już tylko postępować i nie ma dla niego ratunku? Bardzo się martwię i z góry przepraszam jeśli zawracam głowę głupimi pytaniami. Kot jest pod opieką lekarza, ale chciałabym się upewnić, czy to co zaleca jest słuszne. Kot ma duży apetyt, nie jest wychudzony (wręcz przeciwnie) i nie ma kłopotów z załatwianiem się. Na co dzień je jedynie suchą karmę Brit Care castrate.

Wyniki badań (obecnie):

MORFOLOGIA:
WBC 6,1 tys.
RBC 10,19 mln
HGB 14,0 g%
HCT 43,8 %
PLT 333 tys.
eozynof. 7,4 %
limf. 7,7 %
mon. 2,4 %
gran. 89,9 %

BIOCHEMIA:
ALT 54,13 U/l
Mocznik 8,63 mmol/l
Kreatynina 1,86 mg %

MOCZ
Bursztynowy
Przejrzysty
Ciężar właściwy 1.020
Ph 6
Azotyny nieob.
Białko 25 mg/dl
Cukier nieob.
Ketony nieob.
Urobilinogen w normie
Bilirubina nieob.

OSAD MOCZU
Nabłonki płaskie poj wpw
Leukocyty 0-2 wpw
Erytrocyty świeże poj ckpw
Bakterie +
Śluz mierny

Nie wiem czy to istotne: Kot w 2011 roku zachorował na ostre zapalenie pęcherza spowodowane kamieniami struwitowymi. Udało się go doprowadzić do porządku karmą Royal Canin Urinary i od tej pory wyniki były w normie, jedynie czasem w moczu pojawiały się niewielkie ilości białka - weterynarz mówił, że nie ma się co martwić, bo wszystkie inne parametry są w normie.

Bardzo proszę o radę co począć z kotem. Nie chcę stracić przyjaciela i chce w tej sytuacji jak najlepiej o niego zadbać.

Dziękuję

Olga1989

 
Posty: 4
Od: Sob lut 22, 2014 20:12

Post » Sob lut 22, 2014 22:44 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Witaj!
Obawiam się, że powinnaś zmienić weta bo ten się nie nadaje, nie w sprawach nerek.
Przekroczenie normy kreatyniny jest minimalne, może być skutkiem niewielkiego odwodnienia (wskazuje na to morfologia), albo większej masy mięśniowej czy wysiłku fizycznego. Absolutnie nie jest to wskazaniem do podawania karmy nerkowej! Jeżeli już, to karma nerkowa zmienia poziom mocznika, a u Twojej kici poziom jest taki jak trzeba.

Jeszcze mniej wskazań jest do podawania Benazepu - to lek obniżający ciśnienie. Bo ciśnienia kotu ten wet pewno nie mierzył?. W niektórych sytuacjach poprawia funkcjonowanie nerek, ale właśnie na zasadzie obniżenia ciśnienia krwi

Jedyny wynik sugerujący, że coś może być nie tak z nerkami to ciężar właściwy moczu, niby mieści się w normie, ale tak naprawdę jest trochę za mało zagęszczony. Nie wiesz przypadkiem, czy mocz był badany refraktometrem, czy testem paskowym? Bo jeśli testem paskowym, to są one mało wiarygodne i nie masz się czym martwić.

Natomiast coś, czego wet nie zauważył, to ślady infekcji w moczu :evil: . Nie wiem - samego pęcherza czy też całego układu moczowego, z nerkami włącznie. Morfologia też wskazuje na jakąś infekcję w kocie, raczej bakteryjną, bo dominują granulocyty.

Co ja bym Ci radziła? Nie stosować na razie ani karmy nerkowej, ani Benazepu. Poszukać innego weta. Zrobić porządną analizę moczu, ze zbadaniem posiewu i antybiogramem. Jeśli wyjdzie infekcja, leczyć.
Powtórzyć za jakiś czas badanie krwi, ze zbadaniem poziomu fosforu. Na razie, od tego Benazepu, poziom kreatyniny prawdopodobnie mu wzrósł, więc odczekaj może z miesiąc

Aha, kot powinien więcej pić. jeśli dajesz suchą karmę, dawaj więcej mokrej, dopajaj. To pomoże na infekcję i przepłucze trochę nerki
Pozdrawiam
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob lut 22, 2014 22:51 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

ano ....
podpisuję sie pod powyżej
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Nie lut 23, 2014 11:12 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Dziękuje Wam z całego serca za odpowiedź!
Potwierdziły się moje obawy, że wet podjął dość pochopną decyzję. Wiem, że daje ten lek na obniżenie ciśnienia wszystkim kotom jak leci, bo gadałyśmy z kilkoma babkami w poczekalni (wszystkie koty miały coś z nerkami). Nie mówię, że to jest złe postępowanie, bo inne koty miały o wiele gorsze wyniki niż mój, ale coś mi w głowie zaświtało...
Podałam kotu dopiero jedną dawkę tego leku, ale tak jak radzicie odczekam miesiąc z badaniem, żeby zdążył się usunąć z organizmu i żeby wyniki krwi były wiarygodne.
Piszecie o infekcji - lekarz powiedział, że jest malutka infekcja, ale że w zasadzie wszystkie koty ciągle miewają takie infekcje i nie ma się co martwić i zapytał, czy kot pije. Jak pije to infekcja sama się zaleczy.. 8O
Badania moczu robiłam kotu sama w ludzkim laboratorium do którego wet też przesyła próbki. Powiedziałam, że to dla kota, wiec może nie podeszli do badań na poważnie. Nie wiem jaką metodą zostało wykonane badanie - zadzwonię w poniedziałek do nich i się dowiem.

Czy możecie mi polecić lekarza z Krakowa, który zna się na kocich nerkach? Chcę udać się do kogoś innego na leczenie, tak jak radzicie.

Olga1989

 
Posty: 4
Od: Sob lut 22, 2014 20:12

Post » Nie lut 23, 2014 12:38 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Olga1989 pisze:(...)
Badania moczu robiłam kotu sama w ludzkim laboratorium do którego wet też przesyła próbki. Powiedziałam, że to dla kota, wiec może nie podeszli do badań na poważnie. Nie wiem jaką metodą zostało wykonane badanie - zadzwonię w poniedziałek do nich i się dowiem. (...)

Nie dzwoń i nie pytaj bo jeśli to ludzkie laboratorium to na 100% nie mają weterynaryjnego refraktometru o ile w ogóle jakiś mają bo najprawdopodobniej badania robią na analizatorze paskowym.

Spróbuj znaleźć weta, który albo sam robi badania albo współpracuje z laboratorium weterynaryjnym.
Najlepiej byłoby też aby był to ktoś, kto potrafi pobrać mocz przez nakłucie, prosto z pęcherza - wtedy można z takiej próbki zrobić posiew i antybiogram. To ważne o tyle, że antybiotyki "pierwszego rzutu" powszechnie stosowane przez weterynarzy - są zwykle mało skuteczne i infekcja faktycznie (tak jak wet powiedział) będzie nawracać. Zapewniam Cię jednak, że są weci, którzy potrafią taką infekcję wyleczyć.

Poza tym kot powinien dużo pić i najlepiej byłoby go karmić mokrą karmą.
Podawanie mu suchej karmy dla nerkowców jest absolutnie bez sensu.
Podobnie jak ordynowanie benacepu...
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Nie lut 23, 2014 13:07 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Zanim trafiłam na to forum myślałam, że podawanie samej suchej karmy jest ok :( myliłam się...

Czy kot powinien jeść teraz tylko mokrą karmę, czy również suchą? W jakich proporcjach? 50/50 będzie ok?
Jaką mokrą mu podawać? Czy Applaws, Animoda, Bozita? Ja zupełnie się nie znam :(
Czy mogę zmienić tą karmę Brit Care Castrate na Taste of The Wild? Słyszałam, że ma dobre opinie, ale czy nie będzie mieć złego wpływu na nerki (duża ilość białka)?
Wcześniej przy wyborze karmy kierowałam się tym żeby zapobiegała kamieniom, czy bez tego się teraz obędzie? Czy karma musi być specjalnie dla kastratów, czy wysokomięsna będzie dobra?

Dziękuję jeszcze raz! Uspokoiłyście mnie bardzo i teraz wiem przynajmniej co robić, ale dajcie mi jeszcze znać co z karmieniem.

Olga1989

 
Posty: 4
Od: Sob lut 22, 2014 20:12

Post » Nie lut 23, 2014 14:10 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Olga1989 pisze:(...)
Wcześniej przy wyborze karmy kierowałam się tym żeby zapobiegała kamieniom, czy bez tego się teraz obędzie? Czy karma musi być specjalnie dla kastratów, czy wysokomięsna będzie dobra?



Powtórzę się po raz kolejny:
Koci mocz jest roztworem. Składa się z wody i rozpuszczonych w niej produktów przemiany materii, w tym - soli mineralnych. Mogą w nim także znajdować się tak zwane "elementy morfotyczne" - czyli nabłonki, krwinki, bakterie, pasma śluzu i inne nierozpuszczalne "drobiny", które mogą stanowić tzw. zalążek albo jądro krystalizacji. Wiesz pewnie jak powstaje perła?
Jeśli w takim roztworze jest dużo wody a mało rozpuszczonych w nim soli mineralnych (czyli roztwór jest nienasycony) i nie ma w nim tych nierozpuszczalnych "śmieci" - to pH może być i 8 a kryształy nie będą się tworzyły.
Żeby zaczęły się tworzyć kryształy muszą być spełnione określone warunki, na przykład wystarczy, że kot będzie mało pił, roztwór w pęcherzu (czyli mocz) "zagęści się" czyli wysyci - wtedy wystarczy, że kota "zawieje" (obniży się temperatura roztworu) albo, że pojawi się w pęcherzu jakiś "farfocel" (bakteria, krwinka, jak wyżej pisałam) albo jedno i drugie i nawet jeśli pH będzie 5,5-6 będą powstawać kryształy.
Tyle tylko, że tym razem innego rodzaju (te kryształy). Przy zasadowym moczu byłyby to struwity, przy kwaśnym - szczawiany.

Co do wyboru karmy - są tutaj na forum rozmaite frakcje.
Są zwolennicy "zbilansowanych" karm przemysłowych, w tym frakcja fanów karm bezzbożowych.
Są wielbiciele karm "leczniczych", wyznawcy "naturalnej" diety BARF, są tacy którzy karmią koty mięsem i byle jakimi puszkami, są inni którzy tworzą własne kompozycje a są i tacy, którzy karmią tym co mają pod ręką.
Poszukaj informacji na ten temat, poczytaj, pomyśl, zastosuj :ok:
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Nie lut 23, 2014 16:42 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Co do karmy, to rzeczywiście jest wiele możliwości wyboru strategii żywienia. Może zatroszczyć się o urozmaiconą?. Na pewno sucha karma jest niezdrowa jako główne źródło pokarmu: większość zawiera mnóstwo składników roślinnych, dla kota trudnostrawnych, a przede wszystkim łatwo prowadzi do odwodnienia, dlatego kot miewa problemy z pęcherzem.
Taste of the Wild nie jest taka znowu wysokobiałkowa - zawiera ziemniaki i inne warzywa :mrgreen:
Jeśli Twój kot przyzwyczaił się do suchego, mokrą karmę wprowadzaj powoli, żeby kot w ogóle jadł.
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Nie lut 23, 2014 17:32 Re: Lekko podwyższona kreatynina - co dalej?

Co do weta nerkowego w Kraku powiem Ci, że jest kiepsko. Na pewno wiem, kogo nie polecam ;)

Moja wetka jest teraz w ciązy, więc rzadziej przyjmuje, za niedługo pewnie przestanie i sama szukam kogoś na zastępstwo, co nie jest proste, bo dojazd też jest dla nas jakiś tam kryterium...

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości