Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Śro lut 12, 2014 17:08 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Abigail, ja mam kota z podobnymi wynikami. Tylko kreatynina podwyższona, reszta wyników w normie. Nawet mocznik jest bliżej dolnej granicy.

Nie wprowadziłam żadnej diety, a szczególnie Renala itp, bo ta karma jest tak naprawdę obciążeniem dla nerek, a nie pomocą dla nich. Nerki najłatwiej poradzą sobie z dietą mięsną, białko roślinne niepotrzebnie zmuszą do większego wysiłku nerki.
Wetka zdecydowała jedynie o wprowadzeniu Prilium, żeby trochę nerki odciążyć. Badania powtórzyłam po 3 miesiacach, wszystkie wyniki nadal w normie, mocznik jeszcze niższy, kreatynina stoi w miejscu (na poziomie 2,1 mg/dl - a i tak w niektórych opracowaniach norma dla kotów jest podniesiona do 2,3).
U mojego nerki mają prawo juz być trochę "zmęczone", ma 11 lat.

Za miesiac chcę zrobić USG nerek i pęcherza i jeszcze raz dokładne badanie krwi, ale w innym labie, tak dla porównania.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Śro lut 12, 2014 17:51 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Avian pisze:(...)

Za miesiac chcę zrobić USG nerek i pęcherza i jeszcze raz dokładne badanie krwi, ale w innym labie, tak dla porównania.

To dopiszę i tutaj: jak będziesz powtarzała te badania zrób porządne badanie moczu i tarczycy.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Śro lut 12, 2014 22:06 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

pixie65 pisze:
Avian pisze:(...)

Za miesiac chcę zrobić USG nerek i pęcherza i jeszcze raz dokładne badanie krwi, ale w innym labie, tak dla porównania.

To dopiszę i tutaj: jak będziesz powtarzała te badania zrób porządne badanie moczu i tarczycy.


Pixie65, to inny kot ;) mój domowy. Tarczyca zbadana, mocz będę łapać.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Czw lut 13, 2014 9:20 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Aha :| To przepraszam :oops:
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Czw lut 13, 2014 9:34 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Spoko - tak wyszło, ze mam w domu 11-latka z podwyższoną kreatyniną, reszta w normie, a na działce doszedł ten opisywany przeze mnie w innym wątku ;)

Swoją drogą ta podwyższona kreatynina przy pozostałych wynikach w normie jest intrygująca ... Również forumowa Catherine ma takiego kota, on choruje na kardiomiopatię rozstrzeniową - może choroba serca też ma wpływ wzrost kreatyniny? Kocurek ma prawie 7 lat, ma lekką nadwagę. Równiez u niego kreatynina 2,1, przy pozostałych wynikach wzorcowych. On jest od 3 lat na Prilium, więc teoretycznie już nerki są farmakologicznie odciążane ... Mimo to kreatynina przez ostatnie miesiace na tym samym poziomie 2,1 (powtarzałyśmy badania uznając, ze może jest jakieś przekłamanie).
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Czw lut 13, 2014 9:43 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Ja tez znam kota z normalnym mocznikiem i CREA systematycznie lekko powyżej normy. Może to coś związanego z działaniem wątroby?
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw lut 13, 2014 10:28 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Avian pisze:(...) On jest od 3 lat na Prilium, więc teoretycznie już nerki są farmakologicznie odciążane ... Mimo to kreatynina przez ostatnie miesiace na tym samym poziomie 2,1 (powtarzałyśmy badania uznając, ze może jest jakieś przekłamanie).

Hmmm...prilium to inhibitor ACE (podobnie jak np. popularny benazepril), więc tak naprawdę to poprzez rozszerzenie naczyń zmniejsza on tylko obciążenie wstępne i następcze serca oraz zmniejsza ciśnienie krwi.
O ile w przypadku kardiomiopatii jego podawanie jest zasadne o tyle u kotów z niewydolnością nerek bywa dyskusyjne. Ale to tak na marginesie.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Czw lut 13, 2014 10:44 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Prilium jest zamiennikiem Fortekoru, który jest zapisywany kotom nerkowym - własnie przez obniżenie cisnienia krwi ma nerki odciążać. Dr Niziołek zapisując Prilium wspomniał o możliwości podawania w zamian Fortekoru, trzeba jednak przy tych tabletkach bardziej pilnować, żeby kot wiecej pił. Przy Prilium nie ma aż takiej potrzeby. Nie wiem, na czym polega różnica ...
Mi jest łatwiej (i taniej) podać Prilium.

Jest gdzieś na wątku nerkowym info o faktycznym wpływie Fortekoru na nerki? Ja na razie zauważyłam dobre działanie ...
Ostatnio na szczęście nie miałam już nerkowych kotów, wiec trochę odstaję z wiedzą pewnie ;)

Mój 18-latek przez ostatnie 4 lata życia był tylko na Fortekorze i wyniki się ładnie trzymały na stabilnym poziomie (zresztą u niego też była podwyższona kreatynina - zawsze w okolicach 4, a pozostałe wyniki miał zawsze w normie). Trudno mi powiedzieć, czy dzięki tym tabletom był ustabilizowany i jak wyglądałyby wyniki bez leku. Był na diecie mokrej, ale normalnej, mięsno-rybnej.
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

Post » Czw lut 13, 2014 11:17 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

Avian pisze:(...)
Jest gdzieś na wątku nerkowym info o faktycznym wpływie Fortekoru na nerki? Ja na razie zauważyłam dobre działanie ...(...)

Trochę jest na ten temat ale też na zasadzie "subiektywnych obserwacji".
To znaczy ja i PcimOlki zauważyliśmy akurat poprawę samopoczucia i wyników badań po odstawieniu benazeprilu u dwóch kotów.
PcimOlki pisał też, że jego lekarz prowadzący (innego kota) nie zalecił podawania tego leku (a ja mu sugerowałam włączenie go bo wydawało mi się, że to fajny lek...).
W każdym razie szukam teraz artykułów z konkretnymi wynikami badań na ten temat.
Zresztą - na logikę rzecz biorąc: wszyscy opiekunowie nerkowych kotów boją się znieczulania ogólnego.
Nie wdając się w szczegóły dotyczące rodzajów preparatów używanych do tego celu można stwierdzić, że większość z nich nie ma działania nefrotoksycznego. Problem "szkodliwości" narkozy polega właśnie na spadku ciśnienia w trakcie znieczulenia i gorszego natlenienia nerek.

Inhibitory ACE mają teoretycznie wpłynąć na ograniczenie białkomoczu co ma (znowu - teoretycznie) chronić nerki przed uszkodzeniami. Ale czy tak faktycznie się dzieje - muszę doczytać.
Faktem jest, że stosowanie tych leków może wpłynąć na pogorszenie się samopoczucia (osowiałość, brak apetytu) i parametrów czerwonokrwinkowych.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Czw lut 13, 2014 12:23 Re: Podwyższona kreatynina, mocznik w normie

pixie65 pisze:Faktem jest, że stosowanie tych leków może wpłynąć na pogorszenie się samopoczucia (osowiałość, brak apetytu) i parametrów czerwonokrwinkowych.


Hmmm, to faktycznie teraz obserwuję u mojego Rudego - jest jakby śnięty bardziej - ale tylko on tak reaguje na lek ze wszystkich kotów, którym wcześniej podawałam.

Tak w ogóle to powinno się pewnie zbadać przed zapisaniem tego leku ciśnienie krwi ... nie wiem jak koty, ale przypuszczam, ze tak jak ludzie, miewają cisnienie na różnym poziomie. Logiczne wiec jest, ze kot z niższym ciśnieniem po wzieciu jeszcze leku na obniżenie ciśnienia będzie sie czuł jak ... no właśnie, jak niskociśnieniowiec bez porannej kawy ;)
Niestety, wciąż w niewielu lecznicach można zbadać ciśnienie u kota :roll:
Obrazek

Avian

Avatar użytkownika
 
Posty: 27170
Od: Śro lip 05, 2006 13:15
Lokalizacja: Poznań / Luboń

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości