Wątek dla nerkowców - IX

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt wrz 26, 2014 8:43 Re: Wątek dla nerkowców - IX

pixie65 pisze:Białkomoczu nie stwierdza się na podstawie samej obecności białka w moczu tylko badając stosunek ilościowy tegoż białka do kreatyniny.
Inną metodą pozwalającą określić skąd pochodzi białko obecne w moczu jest elektroforeza białek.
Ale zdaje się, że jest to dość rzadko wykonywane badanie.


Ależ proszę bardzo :)
Stosunek białko / kreatynina w moczu 6,2 przy normie <0,6 ;)

Chyba że jeszcze o jakieś inne badanie Ci chodzi?

Ale jakoś bardziej się niepokoję tymi erytrocytami.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt wrz 26, 2014 9:21 Re: Wątek dla nerkowców - IX

O jaaa...Faktycznie :?
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt wrz 26, 2014 10:12 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Stosunek białka do kreatyniny w sytuacji kiedy w moczu jest pełno erytrocytów będzie tak samo zaburzony. A jak już gołym okiem widać że mocz jest czerwonawy to chyba nie ma sensu z takiej próbki oznaczać stosunku białka do kreatyniny. Wg mnie szkoda kasy.
Też bym się bardziej martwiła skąd tyle erytrocytów. Maciek miał robiony posiew po leczeniu infekcji pęcherza?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3144
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt wrz 26, 2014 10:16 Re: Wątek dla nerkowców - IX

W tej ostatniej próbce wyszła mierna flora bakteryjna, nie robiłam posiewu, poprzedni posiew bez bakterii. W ciągu ostatniego roku Maciek miał 3 razy podawany antybiotyk, za każdym razem na podstawie antybiogramu, za każdym razem po antybiotykach bakterii nie było.

Dobrze by było pobrać mocz prosto z pęcherza pewnie i zobaczyć, jak to tam wygląda.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt wrz 26, 2014 10:23 Re: Wątek dla nerkowców - IX

A bakteria ciągle była taka sama czy inna?
Yagutka pisze:Dobrze by było pobrać mocz prosto z pęcherza pewnie i zobaczyć, jak to tam wygląda.

Też bym to chciała zrobić u swojej kocicy ale musiałaby zostać "przyśpiona" do tego zabiegu.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3144
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Pt wrz 26, 2014 11:02 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Inne bakterie, wrażliwe na inne antybiotyki.

Maciek miał pobierany mocz z pęcherza, nie ma problemu z kotem, jedynie trzeba trafić na to, żeby kot miał pełny pęcherz i żeby była ta wetka, która to zrobi.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Sob wrz 27, 2014 13:32 Re: Wątek dla nerkowców - IX

co to znaczy jak z mocznika 400 w poniedzialek w sobote mocznik skoczyl do szescset mimo codziennych kroplowek 250 ml?
Kotka Milka
 

Post » Wto paź 21, 2014 10:19 Re: Wątek dla nerkowców - IX

moja suczka sabusia ma mocznik 85 mg/ml przy normie 50 mg/ml
te pieprz.. nerki odebraly mi 2 zwierze :placz:
Kotka Milka
 

Post » Czw paź 30, 2014 23:17 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Proszę, pomóżcie mi zinterpretować wyniki badania moczu.

Marcel ma 7 lat i jest FELV+, na tę chwilę bezobjawowy. Wcześniej miewał epizody z kryształami i infekcje układu moczowego, ale od dłuższego czasu jest ok. Badanie zrobiłam dziś, kontrolnie, sika ok. Próbka pobrana została w domu, do labu dotarła po jakichś 2 godz. Niepokoi mnie zwłaszcza ilość białka i obecność wałeczków ziarnistych. Czy taka ilość (2 w preparacie) może świadczyć o uszkodzeniu nerek? Z białkiem też jest dziwna sprawa, bo z testu paskowego wyszło powyżej 300 mg/dl, ale jest tylko jeden plus (a raczej gwiazdka), a np. przy ciałach ketonowych jest ilość śladowa (trace) i też jedna gwiazdka...Reszta w miarę ok. Jutro mam zamiar powtórzyć i skonsultować z wetem, ale będę miała pewnie noc z głowy :( Panikuję, czy rzeczywiście jest powód do zmartwień?

Oto wyniki:

test paskowy
GLU - neg
BIL - neg
KET - trace
SG > 1.030
BLO - neg
PH - 6.5
PRO - > 300 mg/dl
URO - 0.2 E.U. /dl
NIT - neg
LEU - neg

badanie osadu:
nabłonki....... 1-3-4 w p.widz.
krwinki białe..... 2-3-5 w p.widz.
krwinki czerwone...... neg.
wałeczki.... 2 ziarniste w prep.
składniki mineralne.... nieliczne szczawiany wapnia w prep.
bakterie... nieliczne w prep.
[/url]Obrazek
Kupując w naszym sklepie pomagasz zwierzakom. Sklep SzopFilantrop. Karmy dla kota, żwirek, karmy dla psa, akcesoria dla zwierząt
Fundacja Stawiamy na Łapy

mikela

 
Posty: 1224
Od: Czw sty 13, 2011 20:33
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw paź 30, 2014 23:25 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Ja bym powiedziała, że ma infekcję, możliwe, ze nerek. Zbadałabym mocz na posiew z antybiogramem
I dawała dużo, dużo pić, żeby się drogi moczowe płukały

Testy paskowe dają wyniki niezbyt dokładne

Uważaj na niesteroidowe leki przeciwzapalne, m. in. tolfedynę i metacam. Czasem weci podają je przy stanach zapalnych, a one niszczą nerki
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw paź 30, 2014 23:30 Re: Wątek dla nerkowców - IX

taizu pisze:Ja bym powiedziała, że ma infekcję, możliwe, ze nerek. Zbadałabym mocz na posiew z antybiogramem
I dawała dużo, dużo pić, żeby się drogi moczowe płukały

Testy paskowe dają wyniki niezbyt dokładne

Uważaj na niesteroidowe leki przeciwzapalne, m. in. tolfedynę i metacam. Czasem weci podają je przy stanach zapalnych, a one niszczą nerki


dzięki za odpowiedź :)

Też miałam nadzieję, że to może tylko infekcja, ale bakterie są tylko nieliczne i leukocytów też mało, jest to możliwe w takim wypadku?

Pije dość dobrze, ale zastanawiałam się też nad przepłukaniem go kroplówkami podskórnymi, tylko nie chcę podejmować sama decyzji, bo nie wiem, czy jakby z nerkami było coś nie tak, nie zaszkodzę mu...
[/url]Obrazek
Kupując w naszym sklepie pomagasz zwierzakom. Sklep SzopFilantrop. Karmy dla kota, żwirek, karmy dla psa, akcesoria dla zwierząt
Fundacja Stawiamy na Łapy

mikela

 
Posty: 1224
Od: Czw sty 13, 2011 20:33
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt paź 31, 2014 0:04 Re: Wątek dla nerkowców - IX

OKI pisze:
Yagutka pisze:
pixie65 pisze:Jeden z moich kotów w trakcie podawania benazeprilu był lekko śnięty i miał kiepskie parametry czerwonokrwinkowe. Oraz wysoki mocznik, który po odstawieniu leku - spektakularnie się obniżył...
Podobnie było z jeszcze innym, znajomym kotem.


W ramach dowodów anegdotycznych dodam, że Maciek dostawał Lotensin przez pół roku chyba, nie wpłynęło to ani na krwinki, ani na mocznik, ani zasadniczo na nadciśnienie, ani zasadniczo na białkomocz :roll:
Teraz dostaje Semintrę, badania w planach, ciekawa jestem co wyjdzie.

Ponieważ p. czerwonokrwinkowe urosły nawet trochę za bardzo u Lakiego, to wróciłam do podawania Semintry.
Zaczęliśmy przy białkomoczu 255 mg/dl, wynik po 2 tygodniach 316 mg/dl, po miesiącu 292 mg/dl, po 2 miesiącach 680 mg/dl. Z całą pewnością ten preparat kompletnie nie działa przynajmniej u Lakiego :(
Inna sprawa, że skutków ubocznych żadnych nie zauważyłam.

Te 680 mg/dl to był koniec sierpnia, UPCR wynosił wtedy 8,6.
Wczorajszy wynik to 215 mg/dl, UPCR 3,83.
I to mimo, że w moczu jest sporo erytrocytów i hemoglobiny - spadły też płytki, więc dla odmiany mamy podkrwawianie z różnych części ciała :?
Odstawiłam w sierpniu semintrę, wróciłam do podawania papaweryny - dostawał ją na samym początku i ładnie mu wtedy białko spadło z ponad 350 do 100 z hakiem.
Nie wiem w jakim mechanizmie, ale papaveryna u Lakiego wyraźnie działa.
Mogę się tylko domyślać, że działanie rozkurczowe powoduje też obniżenie ciśnienia - dużo skuteczniej i chyba bezpieczniej niż semintra.
Pozostałe parametry nerkowe też trochę spadły - krea z 3,3 na 3,1, mocznik ze 145 na 112.
Strasznie nam to wyleciało w górę przy okazji leczenia ropnia :?

Czerwone krwinki trzymają się w ładnej normie po odstawieniu EPO.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt paź 31, 2014 1:17 Re: Wątek dla nerkowców - IX

mikela pisze:Też miałam nadzieję, że to może tylko infekcja, ale bakterie są tylko nieliczne i leukocytów też mało, jest to możliwe w takim wypadku?

Pije dość dobrze, ale zastanawiałam się też nad przepłukaniem go kroplówkami podskórnymi, tylko nie chcę podejmować sama decyzji, bo nie wiem, czy jakby z nerkami było coś nie tak, nie zaszkodzę mu...

A ile ma białych krwinek we krwi? Bo to nie musi od razu w moczu się uwidaczniać
I właśnie, co z krwią? Tylko mocz miał badany?
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16115
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Pt paź 31, 2014 1:35 Re: Wątek dla nerkowców - IX

taizu pisze:
mikela pisze:Też miałam nadzieję, że to może tylko infekcja, ale bakterie są tylko nieliczne i leukocytów też mało, jest to możliwe w takim wypadku?

Pije dość dobrze, ale zastanawiałam się też nad przepłukaniem go kroplówkami podskórnymi, tylko nie chcę podejmować sama decyzji, bo nie wiem, czy jakby z nerkami było coś nie tak, nie zaszkodzę mu...

A ile ma białych krwinek we krwi? Bo to nie musi od razu w moczu się uwidaczniać
I właśnie, co z krwią? Tylko mocz miał badany?


2-3-5 w polu widzenia. Krwi badanej jeszcze nie miał.
Właśnie uświadomiłam sobie, że od jakichś 3 tygodni jest na wysokobiałkowej karmie. Strasznie wybredny się zrobił i ostatnio szczególnie podchodzi mi żarcie dla kociąt (36% białka), więc mu dawałam, łącząc z bezzbożową Purizen (44%). Durna jestem, powinnam wiedzieć, że to może mu obciążyć nerki :((
[/url]Obrazek
Kupując w naszym sklepie pomagasz zwierzakom. Sklep SzopFilantrop. Karmy dla kota, żwirek, karmy dla psa, akcesoria dla zwierząt
Fundacja Stawiamy na Łapy

mikela

 
Posty: 1224
Od: Czw sty 13, 2011 20:33
Lokalizacja: Kraków

Post » Pt paź 31, 2014 8:43 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Dużo bardziej obciąża nerki fosfor niż białko zwierzęce, będące naturalnym pokarmem kotów. Im lepszej jakości to białko, im lepiej przyswajalne przez organizm (czyt. surowe) tym mniej obciąża nerki.
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości