Wątek dla nerkowców - IX

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt maja 09, 2014 18:40 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Update do cytata
Boo pisze:(...)

Co do diety, to ja od siebie mogę dodać, że Zołzik jest z nami od dwóch lat prawie. Od początku mamy kłopot z nerkami, choć nigdy nie miałyśmy tak wysokich parametrów. I od kiedy Zołzik jest z nami jest głównie na mokrej, mięsnej diecie, suchej bezzbożówce i surowiźnie. Uważam, że z anemią i niedowagą z jaką do mnie trafiła na karmie nerkowej, która oczywiście była zalecana, sucha dla ograniczenia kosztów, nie wyszła by na prostą. Myślę, że gdyby z Zołzikiem postąpić tak sztampowo jak postępuje się kotem, któremu choć jeden parametr nerkowy podskoczył, nie było by już jej z nami. Toffik, nestor rodu miał zaordynowaną karmę nerkową prawie "prewencyjnie". Po ok 9 miesiącach kot był zrujnowany zdrowotnie i kondycyjnie :( (...)


Niedawno rozmawiałam z koleżanką, która pracuje w przyszpitalnym "renal assessment unit" w Londynie o tym jak u nich wygląda prowadzenie nerkowych (ludzkich) pacjentów. Podała mi linka do strony centrum informacyjnego gdzie napisane jest między innymi:
"Protein
At one time, a low protein diet was recommended for patients with kidney failure, but this is no longer advised. Modern treatment suggests a normal protein intake - not high, not low. A high protein intake may eventually lead to kidney damage, due to increased phosphate intake. Therefore the Aitkens diet is NOT suitable for those with any kidney disease. Substances which bind with phosphate, such as calcium carbonate or calcium acetate, are used to remove excess dietary phosphate in some patients. But in turn, these salts can increase the likelihood of constipation."
Więcej:
http://www.kidneydialysis.org.uk/diets.htm
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt maja 09, 2014 19:10 Re: Wątek dla nerkowców - IX

To samo czytałam na polskiej stronie dla ludzi chorych na nerki, że się odchodzi od diety bezbiałkowej
http://nefrologia.mp.pl/choroby/choroby ... l?id=51919
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro maja 14, 2014 9:10 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Kochani, powiedzcie czy BUN 130mg/dl i CREA 12,8mg/dl są jeszcze do walki? Weci radzą eutanazję. Ja chcę pomóc kotce bo to schroniskowa ex-podopieczna to raz, moja sąsiadka to dwa, raz już ją zza TM wyciągnęłam to trzy. Ale poniekąd muszę jej pomóc sama więc chcę wiedzieć, że mam szansę w tej walce. I będę potrzebować Waszej pomocy :)
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Pon maja 19, 2014 7:48 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Boo pisze:Kochani, powiedzcie czy BUN 130mg/dl i CREA 12,8mg/dl są jeszcze do walki? Weci radzą eutanazję. Ja chcę pomóc kotce bo to schroniskowa ex-podopieczna to raz, moja sąsiadka to dwa, raz już ją zza TM wyciągnęłam to trzy. Ale poniekąd muszę jej pomóc sama więc chcę wiedzieć, że mam szansę w tej walce. I będę potrzebować Waszej pomocy :)


Dzięki za odzew :mrgreen:

Jarka rozpoczęła 5 dobę życia na leczeniu na "własną rękę" ale oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku i wszelkiej stosowanej już praktyki dającej dobre rezultaty. Dziękuję Pixie za to, że jest, że ma do mnie cierpliwość, za to, że nam pomaga i nas wspiera.

Ze względu na bardzo skromne możliwości domu Jarki, kota na razie śmiga głównie na lekach mojej Zołzy plus stomorgylu i dodatku dyphalyte do ringerów. Dziś, pierwszy raz od ponad tygodnia była chyba autentycznie głodna bo dreptała niecierpliwie koło misek. Pije też już zauważalnie mniej. Tak więc walczymy dalej.
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Wto maja 20, 2014 12:47 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Witam, dzisiaj się dowiedziałam, że moja syjamka ma bardzo brzydki mocz i podwyższony mocznik i kamienie moczowe. W internecie wyszukałam, że ta rasa jest bardzo podobna na choroby nerek. Obawiam się, że zaczyna się u niej niewydolnośc nerek.. Nie mam żadnego pojęcia na ten temat. Weterynarz zalecił mi karmę RC RENAL. Na razie dostawała Urinary (ale ta nie działa na to). Może mi ktoś podpowiedziec jak się z nią mam obchodzic? co może jeśc a czego nie? Czy może czasem pic mleko , mleko dla kotów whiskas czy wcale?

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 12:49 Re: Wątek dla nerkowców - IX

mika_xx pisze:Witam, dzisiaj się dowiedziałam, że moja syjamka ma bardzo brzydki mocz i podwyższony mocznik i kamienie moczowe. W internecie wyszukałam, że ta rasa jest bardzo podobna na choroby nerek. Obawiam się, że zaczyna się u niej niewydolnośc nerek.. Nie mam żadnego pojęcia na ten temat. Weterynarz zalecił mi karmę RC RENAL. Na razie dostawała Urinary (ale ta nie działa na to). Może mi ktoś podpowiedziec jak się z nią mam obchodzic? co może jeśc a czego nie? Czy może czasem pic mleko , mleko dla kotów whiskas czy wcale?


A jaka jest standardowa, codzienna dieta kotki?
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Wto maja 20, 2014 12:51 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Kotom Kupuję Purina Pro plan delicate albo House Cat, ona dodatkowo dostawała RC Urinary ale teraz mi powiedział weterynarz ze ta karma działa na inne problemy i mam ją zmienic. Dodatkowo podaję jej puszki mięsne Animondy MIX mięs. Czasami naleję jej trochę mleka bo bardzo lubi. Raz na jakiś czas poczęstuję ją chipsem bo bardzo lubi. Jak ją karmic dalej i jak pomóc aby żyła jeszcze lata? Dzisiaj będę jej podawac antybiotyk bo ma podobno zapalenie pęcherza .

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 12:59 Re: Wątek dla nerkowców - IX

mika_xx pisze:Kotom Kupuję Purina Pro plan delicate albo House Cat, ona dodatkowo dostawała RC Urinary ale teraz mi powiedział weterynarz ze ta karma działa na inne problemy i mam ją zmienic. Dodatkowo podaję jej puszki mięsne Animondy MIX mięs. Czasami naleję jej trochę mleka bo bardzo lubi. Raz na jakiś czas poczęstuję ją chipsem bo bardzo lubi. Jak ją karmic dalej i jak pomóc aby żyła jeszcze lata? Dzisiaj będę jej podawac antybiotyk bo ma podobno zapalenie pęcherza .


Przede wszystkim mokrym i mięsnym. I woda, woda no i woda. Mleko jak lubi a nie ma po nim luźnych kup to też.
Wstaw wszystkie wyniki badań jakie masz zrobione, wtedy mądrzejsze ode mnie osoby na pewno coś podpowiedzą. Antybiotyk, jak rozumiem, w ciemno? Czy był posiew z moczu?
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Wto maja 20, 2014 13:02 Re: Wątek dla nerkowców - IX

W sobotę oddałam jej mocz do badania, dlatego dostaje antybiotyk bo podobno ma zapalenie. Ona w sumie rok temu już miała cos takiego. Dostała antybiotyk w maju 2013, zrobiłam nowy posiew. Był lepszy, wiec nie robiłam juz posiewu do tej soboty. Chciałam sprawdzic czy po Urinary jej się poprawiło ale widzę, że pogorszyło niestety. Dzisiaj wezmę sobie wyniki, to wstawię. A mówiąc mokre i mięsne masz na myśli gotowe jak dania jak ANimonda? czy kurczak? Bo tu mam taki problem że ona mięsa w ogóle nie chce jesc. Kiedyś nawet puszek nie jadła, bo nie chciała. Od 7 miesięcy polubiła Animondę i dostaje 2 razy dziennie po 3 łyżeczki. Czasem dolewam jej do tego trochę rosołku.

I P. S - Mam 4 koty, jak praktykujecie podawanie karmy renal tylko jednemu? weterynarz mowi ze tamte zdrowe nie mogą tej karmy jesc. W jaki sposób może im ona zaszkodzic?

oraz czy jak wprowadze jej te karmę to tę Purinę też bedzie mogła podjadac czy w ogóle? Ona też ma tak że pije mało wody:/ A jak już piję to chlipie z 5 minut.. Ma tak od zawsze.

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 13:14 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Najpierw przepisz tutaj wyniki wszystkich badań i napisz jakie leki kotka dostaje.
Potem będziemy myśleć co dalej ale faktycznie podstawową radą na początek jest: DUUUUUUŻO wody w posiłkach.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Wto maja 20, 2014 13:17 Re: Wątek dla nerkowców - IX

to ja mogę wkleic tylko te wyniki które odbiorę dzisiaj.. to wieczorkiem napisze.. A jak kota nakłonic do picia duuużo wody ? ;/ Leków żadnych nie brała przez dłuższy czas. Jak będę wiedziec jakie antybiotyki dostaje to napiszę.

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 13:22 Re: Wątek dla nerkowców - IX

OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Wto maja 20, 2014 13:24 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Tu są różne sposoby skłonienia koty do picia:
viewtopic.php?f=36&t=137650
Kamienie moczowe wyszły w badaniu usg czy w rtg?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto maja 20, 2014 13:27 Re: Wątek dla nerkowców - IX

kurcze.. poczekam na wyniki i przepisze.. chyba źle nazwałam, ta wetka chyba mówiła o kryształach a nie kamieniach. Ale mówiła ze Urinary działa na inny typ a renal na inny. Bo kot nie miał robionego USG i jeśli kamienie wychodzą tylko na USG to chodziło o kryształki. Przepraszam ale jestem w gorącej wodzie kąpana. Martwię się o moją ulubienicę.

dzięki za linki, odkąd kotka zaczęła jeśc mięsną Animondę to zawsze dolewam do tego wody, więc widac już dobrze robię;) Ale animondę może jeśc dalej?

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 13:33 Re: Wątek dla nerkowców - IX

pixie65 pisze:Kryształy mają znikomą wartość diagnostyczną.
Mogą wytrącić się poza kocim pęcherzem, w pobranej próbce jeśli zbyt długo czeka ona na zbadanie.
I zacytuję bo nie chce mi się pisać tego samego od nowa:
Koci mocz jest roztworem. Składa się z wody i rozpuszczonych w niej produktów przemiany materii, w tym - soli mineralnych. Mogą w nim także znajdować się tak zwane "elementy morfotyczne" - czyli nabłonki, krwinki, bakterie, pasma śluzu i inne nierozpuszczalne "drobiny", które mogą stanowić tzw. zalążek albo jądro krystalizacji. Wiesz pewnie jak powstaje perła?
Jeśli w takim roztworze jest dużo wody a mało rozpuszczonych w nim soli mineralnych (czyli roztwór jest nienasycony) i nie ma w nim tych nierozpuszczalnych "śmieci" - to pH może być i 8 a kryształy nie będą się tworzyły.
Żeby zaczęły się tworzyć kryształy muszą być spełnione określone warunki, na przykład wystarczy, że kot będzie mało pił, roztwór w pęcherzu (czyli mocz) "zagęści się" czyli wysyci - wtedy wystarczy, że kota "zawieje" (obniży się temperatura roztworu) albo, że pojawi się w pęcherzu jakiś "farfocel" (bakteria, krwinka, jak wyżej pisałam) albo jedno i drugie i nawet jeśli pH będzie 5,5-6 będą powstawać kryształy.
Tyle tylko, że tym razem innego rodzaju (te kryształy). Przy zasadowym moczu byłyby to struwity, przy kwaśnym - szczawiany.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości