Wątek dla nerkowców - IX

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto maja 20, 2014 13:35 Re: Wątek dla nerkowców - IX

czyli dla pewności powinnam powtórzyc badanie moczu tak? no i mocz był mętny, tak mówiła wetka.

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 13:35 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Renal nie działa na żadne kryształy/kamienie. Przynajmniej nie jakoś specjalnie.

Sucha karma, także i Renal, i Urinary, niejako wyciągają wodę z kota, co "wysusza" (w dużym uproszczeniu) nerki oraz zagęszcza mocz a to prowadzi to powstawania kryształków.

Animondę dawaj, jak najbardziej, podlewają wodą, ugotuj mięsny rosołek czy zrób luźną galaretkę. Trzeba zrobić wszystko, co zwiększy ilość wody w kocie.

Co do wprowadzania diety tzw. nerkowej to poczekajmy na wyniki, czy z krwi był robiony jonogram?
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Wto maja 20, 2014 13:37 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Dobrze, wykorzystam te sugestie :) Nie robiłam jonogramu z krwi, nie wiem co to jest nawet. To jest coś innego niż morfologia?

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 13:39 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Tak. To oznaczenie poziomu jonów/pierwiastków. U kotów przeważnie sprawdza się fosfor, wapń, sód, potas (bardzo ważne przy nerkach) i chlorki.
Obrazek

Boo

 
Posty: 20081
Od: Pt lis 04, 2005 11:41
Lokalizacja: Opole

Post » Wto maja 20, 2014 17:01 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Witam, mam wyniki. Wiec tak:

barwa: zółto metna
przejrzystośc: mętny
gestośc względna: 1,015
Odczyn PH : 7

Białko 3

Bakterie liczne
Kryształki: liczne kryształy cystynowe

Rok temu w maju miała PH moczu 8 i było napisane bakterie liczne i kryształy w moczu: struwitowe + .

Od tamtego czasu dawałam jej Urinary. Obecnie zalecenia to RC rental i dieta niskobialkowa..

postanowilam tez kupic podileko fontanne dla kotow, wtedy bedzie czesciej pic wode.
Przepraszam za brak polskich znakow ale na tablecie nie mam polskiej klawiatury.
Dostała antybniotyk KEFAVET. Rok temu jako pierwszy dostała jakiś na U- Urovex czy coś w tym stylu ale on nie działał więc potem miała KEFAVET który pomógł. no i teraz znowu ten sam..

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 17:39 Re: Wątek dla nerkowców - IX

mika_xx pisze:Witam, mam wyniki. Wiec tak:

barwa: zółto metna
przejrzystośc: mętny
gestośc względna: 1,015
Odczyn PH : 7

Białko 3

Bakterie liczne
Kryształki: liczne kryształy cystynowe

Rok temu w maju miała PH moczu 8 i było napisane bakterie liczne i kryształy w moczu: struwitowe + .

Od tamtego czasu dawałam jej Urinary. Obecnie zalecenia to RC rental i dieta niskobialkowa..

postanowilam tez kupic podileko fontanne dla kotow, wtedy bedzie czesciej pic wode.
Przepraszam za brak polskich znakow ale na tablecie nie mam polskiej klawiatury.
Dostała antybniotyk KEFAVET. Rok temu jako pierwszy dostała jakiś na U- Urovex czy coś w tym stylu ale on nie działał więc potem miała KEFAVET który pomógł. no i teraz znowu ten sam..



Podanie antybiotyku bez posiewu jest błędem. Kot ma UTI. Posiew moczu się prosi, cystocenteza.
Najszczęśliwszą nie będę już nigdy, ale dajcie im dom:
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=163179

najszczesliwsza

 
Posty: 3004
Od: Nie mar 04, 2012 23:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post » Wto maja 20, 2014 17:44 Re: Wątek dla nerkowców - IX

co to jest UTI? a to badanie co robilAm to nie ejst posiew moczu?

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 17:46 Re: Wątek dla nerkowców - IX

mika_xx pisze:co to jest UTI? a to badanie co robilAm to nie ejst posiew moczu?

UTI -> Urinary Tract Infection

Nie, posiew określi jaka bakteria zamieszkała w pęcherzu i zabija kota, oraz określi na jakie antybiotyki jest wrażliwa, by móc właściwie kota leczyć.
Najszczęśliwszą nie będę już nigdy, ale dajcie im dom:
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=163179

najszczesliwsza

 
Posty: 3004
Od: Nie mar 04, 2012 23:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post » Wto maja 20, 2014 17:51 Re: Wątek dla nerkowców - IX

przeczytalam ze cystocenteza to naklucie pecherza Igla. Ale boje sie tego robic , moj kot ma juz 13 lat. Czy to nie jest niebezpieczne?

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 17:57 Re: Wątek dla nerkowców - IX

mika_xx pisze:przeczytalam ze cystocenteza to naklucie pecherza Igla. Ale boje sie tego robic , moj kot ma juz 13 lat. Czy to nie jest niebezpieczne?

to najpewniejszy sposób pobrania próbki moczu prosto z pęcherza, dobry wet zrobi to w 2-3 min bez narkozy.
Najszczęśliwszą nie będę już nigdy, ale dajcie im dom:
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=163179

najszczesliwsza

 
Posty: 3004
Od: Nie mar 04, 2012 23:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post » Wto maja 20, 2014 17:59 Re: Wątek dla nerkowców - IX

hmm rozumiem.. a czy ta karma RC Renal to jest dobra karma dla niej? Ta mi zalecili a nie urinary. Czym sie one roznia? bo juz zglupialam.

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 20, 2014 18:02 Re: Wątek dla nerkowców - IX

mika_xx pisze:hmm rozumiem.. a czy ta karma RC Renal to jest dobra karma dla niej? Ta mi zalecili a nie urinary. Czym sie one roznia? bo juz zglupialam.


Dobra karma to karma mokra, mięso.
Najszczęśliwszą nie będę już nigdy, ale dajcie im dom:
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=163179

najszczesliwsza

 
Posty: 3004
Od: Nie mar 04, 2012 23:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post » Wto maja 20, 2014 20:47 Re: Wątek dla nerkowców - IX

O kocie z kryształami cystynowymi jest na tym wątku: viewtopic.php?f=1&t=78430&start=15
O karmach:
Suche karmy niezależnie od nazwy, to w dużym stopniu kukurydza, ryż, pszenica czy ziemniaki itp. karma dla kur (zobacz skład karmy), a nie dla kota, który żywi się białkiem

Karmy urinary zawierają oprócz wymienionej zawartości zwiększoną ilość soli kuchennej (żeby zwiększyć pragnienie kota i ilość wypijanych płynów) oraz l-metioninę, która mocz zakwasza. Przy kryształach cystynowych mocz trzeba alkalizować, czyli urinary absolutnie jest przeciwwskazane. Niestety możliwe, że tworzenie się u was kryształów cystynowych przyspieszyło nadużywanie karmy urinary.:(

Karmy renal (nerkowe) mają zmniejszoną zawartość białka, oraz zawierają dodatek węglanu wapnia(prawdopodobnie w postaci zmielonych muszelek) jako wyłapywacz fosforu. Problem z nimi jest taki, że na dłuższą metę kot otrzymuje zbyt mało pokarmu, a w dodatku wiele kotów ich nie lubi.

Przy kamieniach cystynowych zaleca się zmniejszanie ilości białka i alkalizowanie moczu, niestety jest to możliwe tylko u ludzi czy psów, bo u kotów białko to podstawa żywienia. Mamy więc problem - albo dajemy normalną karmę, zawierającą substancje, z których kot tworzy kryształy, albo dajemy karmę specjalistyczną, która nie dostarcza tych materiałów, ale głodzi kota i drenuje kieszeń opiekuna

Istnieją karmy dla kotów z podobnymi kamieniami, oksalatowymi (ze słowem oxalate w nazwie), które alkalizują mocz.
W waszym wypadku najważniejsze jest wyleczenie infekcji właściwie dobranym antybiotykiem (posiew!) i przez odpowiednio długi czas, zazwyczaj 6 tygodni. Trzeba by też zrobić usg, żeby sprawdzić, czy kot nie ma złogów kamieni w drogach moczowych
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Czw maja 22, 2014 11:49 Re: Wątek dla nerkowców - IX

Mam problem prosze o pomoc:
moja kicia gubi mocz.
nerki watroba ok
na usg nie wykazalo zmian
weci dali urinary powiedzieli że to SUK
nie zgodze sie na pobranie moczu przez naklucie a kotka do kuwety w osobnym pokoju nie zrobi(probowalam kilkanascie razy)a jest ze wszystkimi kotami razem i trudno jest wywnioskowac czyj urobek w kuwecie
miala juz wczesniej incydenty suk


i jeszczse jedno pytanie:jak dopajac koty? sa na taste ale nie chca pic
rozmoczona mokra karma nie wchodzi w gre nie zjedza
mam kotke alergiczke dlatego jest na taste
gotuje raz w tygodniu mieso wolowe i daje z woda
nie wiem jaka alternatywa dla miesa jeszcze?
u mnie cielecina odpada z powodow finansowych, kurczakow nie chce dawac, krolik drogi moge kupwoac wolowine dwojke ale nie wiem ile tego dziennie moga jesc?
Kotka Milka
 

Post » Czw maja 22, 2014 11:52 Re: Wątek dla nerkowców - IX

ja też mam problem z kotem, który mało pije z misek. Zamówiłam mu właśnie poidełko fontannę. Dużo czytałam na ten temat że koty ją lubią i więcej wody z niej piją. Mam nadzieję, że moja będzie nią zachwycona;)

mika_xx

 
Posty: 1959
Od: Pon lis 27, 2006 22:51
Lokalizacja: Katowice

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości