Sterydy

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw gru 05, 2013 3:32 Sterydy

Witam serdecznie wszystkich nieśpiących o tej porze...
Ja bardzo się martwię o mojego kota, dlatego nie śpię. Chodzi o kontrowersje wokół podawania kotom sterydów do leczenia zmian skórnych.
Mój kot zawsze miał lekką niewydolność nerek, z którą nauczyliśmy się żyć. Kotek zawsze dobrze wyglądał i szybko mu się poprawiało po leczeniach kroplówką, potem doszły problemy z drogami moczowymi, z czym też sobie radziłam.
Dwa miesiące temu poszłam z kotem do weterynarza, ponieważ kot miał problemy skórne i wet. podał mu lek sterydowy o przedłużonym działaniu. Lek wyleczył skórę. Jednak od miesiąca obserwuję pogorszenie stanu kota. Dzisiaj byłam u weterynarza i w badaniu usg wykryto dość rozległe zmiany guzkowe na wątrobie. Oprócz tego wszystko się kotu pogorszyło, ma problemy z oddaniem moczu, stolca, pogorszył się jego stan ogólny, jest osowiały, często wymiotuje. Gdzieś przeczytałam, że lek sterydowy może być przyczyną cukrzycy.
Nie mam pojęcia co się dzieje, w dodatku weterynarz nie wyklucza nowotworu wątroby, który miałby się pojawić właściwie w ciągu paru miesięcy. Jutro zbadam krew, jednak teraz jestem prawie pewna, że przyczyną tego wszystkiego jest podanie leku sterydowego.
Bardzo proszę o Wasze opinie i doświadczenia w tym temacie. Czekam na Wasze odpowiedzi. Edille

edille

 
Posty: 1
Od: Czw gru 05, 2013 3:13

Post » Czw gru 05, 2013 8:13 Re: Sterydy

Lek sterydowy powinien być ostatecznością, czy wet próbował leczyć problemy skórne jakoś inaczej, czy od razu to podał? Wet nie powinien podawać sterydu kotu z niewydolnością nerek! W niektórych przypadkach (szczególnie zwierząt starszych), steryd może wywołać szereg objawów niepożądanych, m.in. cukrzycę, promalemy z moczem, wzmożone pragnienie itp. :(
kicikicimiauhau
 

Post » Czw gru 05, 2013 8:48 Re: Sterydy

edille pisze:(...) Jutro zbadam krew, jednak teraz jestem prawie pewna, że przyczyną tego wszystkiego jest podanie leku sterydowego.

Ile razy i jaki steryd został podany?
W jakiej dawce?

Zanim wpiszesz tutaj wyniki dzisiejszych badań krwi - wpisz wyniki poprzednich.
Czy kot miał wcześniej robione usg?

Jak sobie radziłaś z niewydolnością nerek i "problemami z drogami moczowymi"?
Na czym te problemy polegały?
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Sob lip 12, 2014 18:37 Re: Sterydy

Mój stary pies bierze sterydy. Boli go kręgosłup, jak ma atak - to nie może chodzić. Krąg mu na rdzeń uciska (koło ogonka).
Operacja byłby zbyt obciążająca - pies ma 15 lat. Sterydy bierze raz na miesiąc - dwa. Przy ataku. Szybko skutkują.

Z kolei Franuś (kot) ma dysplazję stawów biodrowych i już drugi raz miał zastrzyk do stawu. Za około miesiąc będzie miał zdjęcie stawów i decyzja, co dalej. Jeśli zmiany się pogłębiły - pewnie czeka go operacja.

Ewa_Anna

 
Posty: 129
Od: Wto paź 16, 2007 15:28
Lokalizacja: woj. lubelskie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości