Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon lis 14, 2016 11:14 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu pisze:
katarzynkamalusia pisze:Witam , mój 15 letni kiciuś nagle zaczął dużo pić .
Zrobilam usg i badanie krwi : Mocznik 150 mg/dl kreatynina 2mg dl
reszta parametrów w normie, na usg wyszly że nerki a właściwie ich struktura jest zatarta.
Czy te wyniki są bardzo zle? dostałam kroplowki do domu mam podawać 250 ml dziennie kot wazy 3 kg

Wet oszalał, przewodnicie kota, to za dużo

To ile w takim razie powinnam dawać kroplówki?
Na jednym watku pisze że 20ml na kg a na drugim czytam że kot 3 kg ma 300ml kroplówki

Alat i aspat w normie, nie mam wyników w ręce ale wet powiedział że mieści sie w granicy,
mocz nie złapany
Czytałam watek dla nerkowców ale tam jest tyle postów że ciężko wszystko ogarnąć , szkoda że nie ma wypisanych konkretów typu:
1) Ilość kroplówki tyle a tyle na kg
2)Dawkowanie leków tyle a tyle na kg
itp,

katarzynkamalusia

 
Posty: 16
Od: Śro kwi 20, 2016 13:31

Post » Pon lis 14, 2016 11:16 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

W paru miejscach napisane, że zwykle podaje się 50 ml kroplówki na kg kota.

Co do dawkowania leków, jakie leki masz na myśli?

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lis 14, 2016 11:19 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Czytam watek nerkowy w miarę możliwości czasowych, chodzi mi o dawkowanie np Biopronu (ile kapsułek?)
Czy kot nerkowy może jeść witaminy? np te z miamora?

katarzynkamalusia

 
Posty: 16
Od: Śro kwi 20, 2016 13:31

Post » Pon lis 14, 2016 11:22 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

katarzynkamalusia pisze:Czytam watek nerkowy w miarę możliwości czasowych, chodzi mi o dawkowanie np Biopronu (ile kapsułek?)
Czy kot nerkowy może jeść witaminy? np te z miamora?


Ponieważ Biopron nie jest lekiem dla kotów (w ogóle nie jest lekiem, jest suplementem diety), nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących dawkowania. Z tego, co pamiętam, na forum były dawki od 2 kapsułek dziennie do nawet 12 (swego czasu ja tyle podawałam).

Co do witamin, wszystko zależy od tego, co i ile kot je, żeby nie dopuscić do nadmiaru witamin. A to, co Twój kot je, wiesz Ty :)
Ja swojemu nerkowcowi dawalam sosiki witaminowe, ale każdego dnia, bo jadł mało i na pewno miał niedobory.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lis 14, 2016 11:26 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

A jak obliczyć ile tego Biopromu dawać?
Czytałam że podaje sie leki zobojętniające,na razie kot dostaje Cerenie,chciałam dawać alugastrin ale nie wiem ile mam wlewać?
Czyli jeżeli kot powinien dostawać 50 ml na kg kroplówki to mój waży 3 kg to 150 ml.....jak mam to wymierzyć skoro po wbiciu w kota i puszczeniu butelka mi sie wygina? Wbiłam igłę ale nie chciała powrócić do normalnego stanu
Dawałaś sosiki miamora? które?

P.s chcę zrobić badanie jonogramu ale na razie nie udalo nam sie złapac tyle krwi a kot strasznie krzyczy i sika pod siebie gdy jest w lecznicy i wyrywa sie i strasznie się trzęsie :((

katarzynkamalusia

 
Posty: 16
Od: Śro kwi 20, 2016 13:31

Post » Pon lis 14, 2016 11:29 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

No właśnie Ci napisałam, że nie obliczysz, ile Biopronu dawać, bo nie wiadomo. Rózne osoby podają różnie. Ja podawałam 12 kapsułek, bo robiłam obliczenia i wyszło, że dopiero taka dawka odpowiada mniej więcej ilości bakterii, jaka jest w Azodylu. Ale są osoby, które podawały mniej, nie wiem, z jakim skutkiem.

Alugastrinu nie podawałam, więc nie wiem.

Cerenia jest obliczana na kg masy ciała, więc zapytaj się weta, ile kot ma dostawać.

Każdy ma różne metody ważenia kroplówki, zanim nie dojdziesz do wprawy na oko, można ważyć butelkę przed podaniem i w trakcie.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lis 14, 2016 11:32 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Cerenie biore w zastrzyku od weta do domu,a ten bioprom mogę otworzyc i zrobić strzykawka do pycha?bo w kapsulkach w zyciu nie połknie.
Dał u ciebie jakiś efekt?

katarzynkamalusia

 
Posty: 16
Od: Śro kwi 20, 2016 13:31

Post » Pon lis 14, 2016 11:34 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Nie, u mnie nie dał żadnego efektu, u Maćka działał tylko Azodyl.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon lis 14, 2016 11:37 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Ok,to trochę wiem...........
Czyli na razie :
mam zmniejszyc ilość kroplówki do 150 ml,spróbować złapać mocz
Na razie innych badań nie zrobię chcę kotu oszczędzić stresu
Czy coś jeszcze powinnam wiedzieć na teraz?

katarzynkamalusia

 
Posty: 16
Od: Śro kwi 20, 2016 13:31

Post » Pon lis 14, 2016 12:21 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Ja dawałam 2 kapsułki Biopronu 9 Premium i 2 kapsułki polecanego tu 4Lacti.
Ale ten ostatni właśnie mi się skończył, a ponieważ kapsułki są duże, póki co będę dawać 4 kapsułki Biopronu. 2 rano i 2 wieczorem.
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Pon lis 14, 2016 15:17 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Czy na razie coś jeszcze powinnam wiedziec?

katarzynkamalusia

 
Posty: 16
Od: Śro kwi 20, 2016 13:31

Post » Śro lis 16, 2016 20:35 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Jesteśmy po narkozie i usuwaniu zęba (konkretniej dwóch kłów - a że wcześniej już nie miał jednego to jest koci kasownik z jednym kłem ;) ). Miał robioną nie do końca narkozę, tylko podany środek zwiotczający - i szybciutko mu wyciągnięto tego zęba z ropą, i drugiego kła, bezproblemowo, bo niestety okazuje się że cierpi na chorobę przez którą zanikają korzenie zębów, i w drugim kle nie było już praktycznie korzenia. Oczywiście dostał kroplówkę na wypłukanie, no i już szczęśliwy i bez bólu. Zaraz po powrocie próbował się dorwać do miski i dzielnie walczył żeby wyrwać sobie wenflon ;) (mamy zostawiony na jutro). Zeszły ze mnie nerwy w końcu :)

eunnika

 
Posty: 191
Od: Pon kwi 28, 2014 16:52

Post » Czw lis 17, 2016 11:17 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Ponawiam pytanie o benalapril...

menelik7 pisze:Benalapril - czy ktos kiedys stosowal u nerkowca? To ma chyba zwiazek z cisnieniem w klebuszkach ale czy jest bezpieczne dla nerek? Ktos cos?


Dodatkowo mam pytanie o erytropoetyne bo kociszcze znowu wpadlo mi w anemie - hematokryt 0.20 l/l. Do wyboru mamy epo, epogen lub aranesp. Ktory bedzie najskuteczniejszy? Czy koty dobrze je znosza? Cenowo beda na podobnym poziomie? Wszystkie sa w postaci zawiesiny w strzykawce?

I tak juz ogolnie, bo nie do konca rozumiem. Nawadnialismy kota przez 4 dni plynem ringera z mleczanami i KCl, potem przez kolejne 3 dni juz bez KCl. Zrobilismy badania i kreatynina spadla z 3.71 na 2.28. Podobnie poprawily sie fosfor: jest 1.04 - było 6.11, potas: jest 6.58 - było 2.76

Potem ponownie nawadnialismy ringerem z mleczanami 2 razy w tyg przez 2 tyg i ponownie zrobilismy badania i kurcze kreatynina podskoczyla do gory na 2.6. Podobnie z reszta: fosfor 5.2 z 1.04, potas 4.8 z 2.76. Ale wciaz w normie. Mocznik przed nawadnianiem byl 87 a teraz 115 (norma 70).

Co moze byc powodem tego ze kreatynina i reszta poszly w gore? Podajemy dodatkowo ten benalapril i mirtor. 2 razy w tyg bezo pet z Miamorowym snackiem bo inaczej tego bezo petu nie zje. A nie chce wpychac na sile. Kot jest na renalu - na szczescie karma mu smakuje. Futrzaczek ma dopiero 3.5 roku :/

Bylismy u Neski. Stwierdzila kamienice szczawianowa. Marcinski w usg tsz widzial kamidnie w nerkach i do tego jedna nerka jest duzo mniejsza od drugiej.

Do tego mamy problemy alergiczne wiec przejscie na zwykle mieso pewnie odpada :/ A moze niekoniecznie? Co sprawdza sie z wylapywaczy fosforu? Ma ktos alergika nerkowego tu na forum i jakies doswiadczenia?

Yagutka pisze:Ja swojemu nerkowcowi dawalam sosiki witaminowe, ale każdego dnia, bo jadł mało i na pewno miał niedobory.


To byly te snacki z Miamor? One nadaja sie dla nerkowcow? Bo tez w tym przemycam leki ale zawsze mam wyrzuty czy to mu aby nie zaszkodzi :/

eunnika pisze: i z wetką zadecydowałyśmy, że rudzielec będzie dostawać ipaktine (2g dziennie). Oczywiście ta przebrzydła cholera nie zje proszku wymieszanego z karmą, ani z wodą, ani z kocim mlekiem, ani z mlekiem, ani ze śmietanką, ze strzykawki podawałam dwa tygodnie po czym zaczął mi każdorazowo wymiotować, więc pierwsze opakowanie ipaktine poszło na straty. Drugie - już znalazłam sposób, mieszam proszek z pastą multiwitaminową miamor i O CUDZIE - to zlizuje do ostatniej kropelki ;) Mokrą karmę dostaje animonda carny (podlana wodą dodatkowo), no i suchą porta21 (niestety pracuję po 24h na zmianie - muszę zostawiać suchą).


To znaczy ze z takim ipaktine mozna pozbyc sie karmy nerkowej? I karmic normalna karma bez szkody dla nerek?
Ostatnio edytowano Czw lis 17, 2016 17:08 przez menelik7, łącznie edytowano 3 razy

menelik7

 
Posty: 53
Od: Pt lip 29, 2016 9:45

Post » Czw lis 17, 2016 12:42 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kreatynina może skakać, mocznik też. Podobnie pierwiastki. Dlatego trzeba regularnie kontrolować i korygować skład kroplówek i podawanie niektórych preparatów.

Co do karmy nerkowej, to ona ogólnie jest średnio odpowiednia. Niesmaczna, napakowana zbożami, wiele kotów przy niej grymasi. Lepsze są bezzbożówki z obniżoną zawartością białka, fosforu i wapnia (np. Ferringa, Granata Pet, Catz Finefood).

Jeśli chodzi i Ipakitine, to dobrze sprawdzić poziom wapnia. Jeśli jest wysoki, lepiej podawać inny wyłapywacz fosforu, np. Renagel. Na forum są organizowane zbiórki na wspólny zakup.
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Czw lis 17, 2016 15:07 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

menelik7 pisze:
To byly te snacki z Miamor? One nadaja sie dla nerkowcow? Bo tez w tym przemycam leki ale zawsze mam wyrzuty czy to mu aby nie zaszkodzi :/



Tak, sosiki miamorowe. Nie wiem, czy nadają się, w sensie nie wiem, jakie mają parametry ;) ale doszłam do wniosku, że kotu trochę przyjemności się nalezy i nie sądzę, żeby ich podawanie wpłynęło w jego konkretnym przypadku na przebieg choroby.
ALe nie podawałam ich codziennie, leki podawałam normalnie do paszczy.

Aha, pytasz się o lek na nadciśnienie. A czemu nie Semintra?

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 122 gości