Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto lut 03, 2015 17:26 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

myamya pisze:Z tego, co wyczytałam w literaturze fachowej, u kotów starszych (z sarkopenią/kacheksją starczą) i u kotów z nadczynnością tarczycy dieta powinna mieć wyższy poziom białka, niż u zdrowego kota, i powinno to być białko o wysokiej jakości. Bo takie koty są bardziej podatne na utratę masy mięśniowej i ogólnie na wyniszczenie organizmu

:ok:
Istnieją także badania wskazujące na to,że dość często przyczyną eutanazji kotów z pnn nie jest drastyczne pogorszenie czynności nerek, lecz właśnie kacheksja i niedożywienie.
OKI pisze:Też bym tak karmiła.
Zresztą to robię, tylko wyłapywacze już nie działają ;(
Ale ta kocica ma dość niski fosfor na szczęście.


OKI,co masz zatem na myśli pisząc, że wyłapywacze nie działają skoro fosfor kotka ma niski?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Wto lut 03, 2015 17:49 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto lut 03, 2015 17:55 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Część,
Ciągle coś nam wyskakuje przy PNN mojej kici. Od paru dni kotka intensywnie wygryza się pod ogonem, ma już tam łyse. Niby miały być to gruczoły okołoodbytowe, które zostały oczyszczone. Jednak kica dalej gryzie. Czy to możliwe, że to jakaś infekcja bakteryjna pęcherza, zawsze wynik mieliśmy szybko, tym razem słyszę, że badanie w toku... Miał ktoś coś takiego?

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lut 03, 2015 18:44 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Feliska97 pisze:
OKI pisze:Też bym tak karmiła.
Zresztą to robię, tylko wyłapywacze już nie działają ;(
Ale ta kocica ma dość niski fosfor na szczęście.


OKI,co masz zatem na myśli pisząc, że wyłapywacze nie działają skoro fosfor kotka ma niski?

Przepraszam - to był skrót myślowy. Są dwa koty - kotka od myamya i mój kot w podobnej sytuacji (tylko młodszy 4,5 roku)
Ta konkretna kocica, o którą pyta myamya ma niski fosfor, więc spokojnie bym ją karmiła porządnym żarciem z wyłapywaczem fosforu.
Natomiast u mnie jest kot, który jest w podobnym stanie, również jest karmiony karmą wysokobiałkową z wyłapywaczami, natomiast niestety przestały one chyba działać :( Aktualnie mam poziom 11,1 i nie jestem w stanie nic na to poradzić. Na renagel niestety mnie nie stać, zresztą on też musi być podawany łącznie z jedzeniem, mnie pół dnia w domu nie ma, a przecież nie zostawię na 10 h bez żarcia kota, który waży 1,8 kilo :(

Mój drugi nerkowiec ładnie zjechał z fosforu na alugastrinie (aktualnie fosfor 4,8) i tak trzyma mimo dostępu zarówno do renala (ograniczony), jak i do applawsa (bez ograniczeń). Temu inne parametry nerkowe też spadają.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lut 03, 2015 20:45 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Tak a propos wyłapywaczy fosforu - na jakim poziomie powinien być utrzymywany fosfor u kota z takimi wynikami jak ta moja tymczaska?
Bo niby ona ma fosfor w granicach normy...
Kiedy trzeba zaczynać podawać preparaty wiążące fosfor?

myamya

Avatar użytkownika
 
Posty: 3085
Od: Czw cze 23, 2011 12:16
Lokalizacja: Wild West

Post » Wto lut 03, 2015 20:50 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

kiedy przekroczy 7 mg /dl,nadal nie rozumiem podawania ipakitine,skoro fosfor w normie,fosfor też jest potrzebny.łapać mocz jest dość prosto-kupić katkor.
arcana ryba gotowana jest ok
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Wto lut 03, 2015 20:56 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

ani_ pisze:Część,
Ciągle coś nam wyskakuje przy PNN mojej kici. Od paru dni kotka intensywnie wygryza się pod ogonem, ma już tam łyse. Niby miały być to gruczoły okołoodbytowe, które zostały oczyszczone. Jednak kica dalej gryzie. Czy to możliwe, że to jakaś infekcja bakteryjna pęcherza, zawsze wynik mieliśmy szybko, tym razem słyszę, że badanie w toku... Miał ktoś coś takiego?

jeśli wychodzi na dwór to może być zatasiemczona,albo zapalenie pęcherza(złap mocz)
"koty śpią z ludżmi,gdy tylko jest to możliwe,
w pozycji tak niewygodnej dla ludzi,
jak to tylko mozliwe dla kota"

franeczka2

Avatar użytkownika
 
Posty: 301
Od: Czw cze 07, 2012 16:56

Post » Wto lut 03, 2015 21:18 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

franeczka2 pisze:kiedy przekroczy 7 mg /dl,nadal nie rozumiem podawania ipakitine,skoro fosfor w normie,fosfor też jest potrzebny.

Pytam się, bo już w co najmniej paru miejscach trafiłam na zalecenie, aby u kota powyżej 10 lat utrzymywać fosfor w dolnej połowie normy, a najlepiej przy dolnej granicy.
Mam w domu kota 14-letniego i 10-letniego, miałam 16-letniego, więc takie "geriatryczne" detale mi wpadają w oko.
Więc chciałam się dowiedzieć, jakie zalecenia mają tutaj ludzie od swoich wetów - czy przy podejrzeniu wczesnego PNN wyłapywać fosfor dopiero jak będzie powyżej normy, czy jednak zaczynać wcześniej, a jeśli tak - to kiedy.

Po prawdzie, nie wybierałabym ipakitine, jeśli byłoby trzeba włączyć preparaty wiążące fosfor ... U ludzi w tej chwili odradza się stosowanie preparatów opartych na węglanach, są nowocześniejsze i lepsze środki.

łapać mocz jest dość prosto-kupić katkor.

To jest ten taki żwirek do łapania moczu, sprzedawany w miniaturowych torebeczkach wielkości opakowania chusteczek higienicznych?
Morrison w większości przypadków leje poza kuwetą, jak niby mam ją przekonać żeby na to coś nasiusiała?
Poza tym takie łapanie moczu chyba jest bez sensu jeśli się planuje posiew? Ja łapię do posiewu ze strumienia, do wyparzonej chochelki ...

myamya

Avatar użytkownika
 
Posty: 3085
Od: Czw cze 23, 2011 12:16
Lokalizacja: Wild West

Post » Wto lut 03, 2015 21:35 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

myamya, ja bym trzymała ten fosfor przy dolnej granicy normy.
Jak przekroczy normę to już bardzo ciężko będzie go zbić :?
To prawda, że fosfor jest potrzebny, ale jest też nieustannie dostarczany do organizmu z jedzeniem, a wyłapywacze nie działają w 100%.
W małej dawce, może nie do każdego posiłku, ale podawałabym.
Te oparte na glinie (np. alugastrin) dodatkowo łagodzą dolegliwości żoładkowo-jelitowe spowodowane podniesionym mocznikiem.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto lut 03, 2015 21:58 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Koty nerkowe powinny utrzymywać poziom fosforu poniżej połowy zakresu normy. W dodatku istotny jest też iloczyn poziomu wapnia i fosforu, czyli jak masz wysoki fosfor i wysoki wapń to nie jest za dobrze.
Dlatego m. in. ipakitine nie jest dobrym wyłapywaczem
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Wto lut 03, 2015 22:06 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

myamya pisze:Tak a propos wyłapywaczy fosforu - na jakim poziomie powinien być utrzymywany fosfor u kota z takimi wynikami jak ta moja tymczaska?
Bo niby ona ma fosfor w granicach normy...
Kiedy trzeba zaczynać podawać preparaty wiążące fosfor?

Jeśli kotka nie będzie jadła karmy nerkowej to wyłapywacz włączyłabym już teraz.
Zalecenia dot. poziomu fosforu u kotów z niewydolnością nerek:
IRIS Stage 2 - 2.5–4.5 mg/dl (0.81–1.45 mmol/l)
IRIS Stage 3 - 2.5–5 mg/dl (0.81–1.61 mmol/l)
IRIS Stage 4 - 2.5–6 mg/dl (0.81–1.94 mmol/l)

franeczka2 pisze:kiedy przekroczy 7 mg /dl,nadal nie rozumiem podawania ipakitine,skoro fosfor w normie,fosfor też jest potrzebny.


Zalecenia dla kotów nerkowych różnią się od norm obowiązujących dla kotów zdrowych. Podwyższony poziom fosforu, nawet przy prawidłowym poziomie wapnia, grozi zwapnieniem tkanek, m.in nerek.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro lut 04, 2015 17:23 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Powtórzę moje pytanie o dietę, bo zginęło na poprzedniej stronie.

Mam kota z kardiomiopatią, jest na lekach sercowych i moczopędnych, zarówno samo schorzenie serca jak i leki źle wpływają na nerki i wyniki własnie zaczęły nam się pogarszać.
Mamy:
Kreatynina 2.047 mg/dl przy normie do 1.8
Mocznik 80.050 mg/dl przy normie do 77.00
Fosfor 7.646 mg/dl przy normie do 6.8

Na razie kardiolog zmniejszyła nam dawkowanie leku moczopędnego aby odciążyć nerki, a ja mam pytanie o jedzenie.

Oprócz Redzika mam jeszcze 3 koty, dostęp do suchego mają stały, prócz tego podaję im raz dziennie puszkę lub mięso, ale mięso jedzą mniej chętnie.
Suche dostają Porta21 bez zbóż zamiennie z ToTW lub Applaws.

Moje pytania:
Które rodzaje mięsa/podrobów mają niski poziom fosforu?
Które karmy mokre/suche polecacie? Tak, żeby fosfor był na niskim poziomie a skład był w miarę ok, chodzi mi o karmy niespecjalistyczne, które bez obaw mogą zjeść też moje zdrowe koty.
Dostaliśmy od weta RenalVet. Czy ten preparat jest ok?

asim

Avatar użytkownika
 
Posty: 973
Od: Wto paź 02, 2012 18:50
Lokalizacja: Żory

Post » Śro lut 04, 2015 20:46 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Osoby żywiące koty dietą BARF polecają dla nerkowców następujące mięsa: udka z kurczaka ze skórą bez kości, wołowina mostek tłusty, szponder, indyk udo, jagnięcina gulasz, baranina gulasz, cielęcina tłusta, z podrobów żołądki z kurczaka oraz serca.
Koty chorujące na pnn powinny generalnie spożywać mokre jedzenie, które dostarcza organizmowi dodatkową ilość wody.
Sosunkowo mało fosforu mają puszki Terra Felis w wariancie z kurczakiem i indykiem. Moja kotka akurat za nimi nie przepada ;-)
RenalVet, podobnie jak Ipakitine, zawiera węglan wapnia oraz chitosan. Z wpisów na forum wynika, że preparaty tego typu słabo się sprawdzają. Trzeba ponadto mieć na uwadze, że ze względu na obecność wapnia z czasem mogą doprowadzić do hipercalcemii. Ich wadą jest też to, że zmieniają smak pożywienia, więc często koty nie chca jeść niczego co zawiera w/w środki.
Asim, przy poziomie fosforu > 7 mg/dl polecałabym Alugastrin.
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Śro lut 04, 2015 20:56 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Renalvet to wyłapywacz fosforu oparty na wapniu. Czy jest dobry, to zależy, czy Twój kot nie ma za dużo wapnia we krwi, no i nie wiem, jak to się ma do kardiomiopatii. Bo fosforu ma faktycznie za dużo, ale liczy się również iloczyn poziomu fosforu i wapnia.
I uwaga, nie wiem czy wet Ci powiedział (i czy sam zdaje sobie z tego sprawę), że taki wyłapywacz wiąże fosfor w karmie, a nie w krwi kota, to znaczy, że pomaga o ile jest podany z jedzeniem albo tuż przed nim lub po nim.
Kot nie ma specjalnie wysokich wyników, na razie nie masz powodu, by się nerkami zamartwiać. Nie wiem, jak z nawodnieniem kota. Jeśli był odwodniony (a tak każe podejrzewać fakt, ze jest na lekach moczopędnych), to podwyższone wyniki mogą byś skutkiem odwodnienia (jakbyś odparowała sporo wody z zupy i dziwiła się, ze stężenie kartofli w zupie jest powyżej normy)
Poza tym, jakie leki moczopędne kot dostaje? Jeśli Furosemid, to on dopiero jest szkodliwy na nerki! Odstaw całkowicie. Sprawdź wyniki morfologii, bo może z tymi moczopędnymi przesadziliście, zwłaszcza chodzi o HTC
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro lut 04, 2015 22:08 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu pisze:(...)
Poza tym, jakie leki moczopędne kot dostaje? Jeśli Furosemid, to on dopiero jest szkodliwy na nerki! Odstaw całkowicie. Sprawdź wyniki morfologii, bo może z tymi moczopędnymi przesadziliście, zwłaszcza chodzi o HTC

Byłabym bardziej ostrożna w wydawaniu takich polecen, biorąc pod uwagę, że sprawa dotyczy kota z problemem kardiologicznym.
W takich sytuacjach (zespół sercowo-nerkowy) niektóre decyzje przypominają przysłowiowy wybór pomiędzy dżumą a cholerą...
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Zeeni i 157 gości