Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt maja 22, 2015 13:25 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

taizu, OKI, wielkie dzięki!

kashikashi

 
Posty: 81
Od: Wto sie 13, 2013 20:34

Post » Pt maja 22, 2015 13:37 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Znalazłam taka pastę z metioniną: http://www.zooplus.pl/shop/koty/karmy_specjalistyczne/uklad_moczowy_i_nerki/przysmaki_uklad_moczowy/173771. Tytus ma Ph moczu 6,78. Czy taka pasta wystarczy do zakwaszania, czy lepiej kupić np. L-methiocid ?

Tytusowa

 
Posty: 4
Od: Śro maja 20, 2015 14:26

Post » Pt maja 22, 2015 18:07 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

OKI pisze:
kashikashi pisze:No spoko, umiem korzystać z Google i tyle to znalazłam. Z tym, że te nazwy mi nic, jako laikowi, nie mówią o różnicach w działaniu czy odbiorze przez zwierzę.

Swojego czasu przegrzebałam pół neta i wychodzi na to, że jedyna różnica, to tak, jak taizu pisze - do podawania w zależności od wyników. Poza tym, ile opinii, tyle różnic :|
Podawałam obydwa temu samem kotu - różnic w działaniu nie zauważyłam.


Różnica może być taka (ale to trzeba by sprawdzić), że na przykład kończy się ochrona patentowa dla renagelu i teraz inne firmy będą mogły produkować tańsze generyki. Firma wypuszcza więc "nowy" preparat, który jest objęty taką ochroną, windując cenę czyli utrzymując zyski ze sprzedaży na odpowiednim poziomie.

Opisy z encyklopedii leków:
Renvela:
Preparat zawiera sewelamer - niewchłanialny usieciowany polimer wiążący fosforany, niezawierający metalu i wapnia. Polimer zawiera liczne grupy aminowe oddzielone jednym atomem węgla od rdzenia polimeru, które w żołądku ulegają protonizacji. Te protonizowane grupy aminowe wiążą w jelicie ujemnie naładowane jony takie jak pochodzące z diety fosforany. Poprzez wiązanie fosforanów w przewodzie pokarmowym i zmniejszanie wchłaniania, sewelamer zmniejsza stężenie fosforanów w surowicy. W badaniach klinicznych wykazano, że lek jest skuteczny w kontrolowaniu stężenia fosforanów w surowicy u poddawanych hemodializie pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i stosowany w monoterapii nie wywiera spójnego i klinicznie istotnego wpływu na stężenie natywnego parathormonu (iPTH) w surowicy.
Sewelamer zmniejsza częstość występowania hiperkalcemii u chorych przyjmujących lek w porównaniu z pacjentami stosującymi tylko wapniowe preparaty wiążące fosforany. Po podaniu doustnym lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Renagel:
Preparat zawiera sewelamer - niewchłanialny polimer poli (chlorowodorku allilaminy), wiążący fosforan, niezawierający metalu i wapnia. Polimer zawiera liczne aminy oddzielone jednym atomem węgla od rdzenia polimeru. Aminy te ulegają częściowej protonizacji w jelicie i wchodzą w interakcję z cząsteczkami fosforanów przez wytwarzanie wiązań jonowych i wodorowych. Poprzez wiązanie fosforanów w przewodzie pokarmowym sewelamer zmniejsza stężenie fosforanów w surowicy.
Sewelamer zmniejsza częstość występowania hiperkalcemii u chorych przyjmujących lek w porównaniu z pacjentami stosującymi tylko wapniowe preparaty wiążące fosforany, prawdopodobnie dlatego, że sam produkt nie zawiera wapnia. W badaniach klinicznych u pacjentów hemodializowanych sewelamer stosowany w monoterapii nie wywierał stałego i klinicznie istotnego wpływu na stężenie całkowitej cząsteczki parathormonu (iPTH) w surowicy. Nie są dostępne dane dotyczące wpływu leczenia preparatem na układ kostny. Po podaniu doustnym lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Sob maja 23, 2015 20:32 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Powiedzcie mi proszę czy zasadne i sensowne jest podanie mojej kotce Ipakitine? W dzisiejszym badaniu kontrolnym wykazano kreatynine 2,12 mg/dl przy moczniku 62mg/dl. Dodam że kotka ma Kardmiopatię i dostaje codziennie Furosemid, co podobno uszkadza nerki . Czy mamy zastosować jakąś specjalną dietę w związku z tą kreatyniną?
Rudzia! Czekaj na mnie,bo przyjdę do Ciebie na pewno.
Kocham i dziękuję..[*]

karolinuska

Avatar użytkownika
 
Posty: 71
Od: Czw maja 09, 2013 17:32

Post » Sob maja 23, 2015 21:22 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Kwestie diety są dyskusyjne. Leczenie kardiomiopatii niestety wiąże się z pogorszeniem funkcji nerek.
Jaki obecnie kotka ma jonogram?
W przypadku pnn należy kontrolować poziom elektrolitów we krwi. Istotne jest utrzymanie jak najniższego poziomu fosforu w surowicy, najlepiej poniżej 4,5 mg/dl. Na rynku dostępne są różne bindery fosforu. Koty raczej niechętnie jedzą Ipakitine. Oczywiście zdarzają się też wyjątki ;-)
Jeżeli macie niski poziom wapnia i fosfor w połowie normy to możesz podawać z jedzeniem Renalvet bądź Pronefrę. Skuteczniejsze są ludzkie wyłapywacze, tj. np. Alusal, Alugastrin, Renagel.
Może udałoby się zmienić Furosemid na jakiś inny lek moczopędny?
"Prawdziwa moralna próba ludzkości, najbardziej podstawowa [...] polega na jego stosunku do tych, którzy są wydani na jego łaskę i niełaskę: do zwierząt."
Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu

Feliska97

 
Posty: 703
Od: Pon lis 17, 2014 20:55
Lokalizacja: Mazowsze

Post » Sob maja 23, 2015 21:50 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Pytałam wet. o inny , mniej zkodliwy lek moczopędny ale zbyła mnie że ten jest najlepszy. Kotka miała epizody z obrzkiem płuc, być może dlatego. Ostatnie wyniki jonogramu mamy z początku kwietnia, Wapń 8,38mg/dl (8-11,10)norma, fosfor nieograniczny 4,13mg/dl(3-6,8). karmimy się suchą karmą PON meadowland do pewnego czasu a teraz Purizonem. czarna to dla mnie magia. hcm,pnn... szkoda pięknisi..niema lekarza z sercem na dłoni,który zrozumie że tracę przyjaciela..tylko kasa sie liczy.
Rudzia! Czekaj na mnie,bo przyjdę do Ciebie na pewno.
Kocham i dziękuję..[*]

karolinuska

Avatar użytkownika
 
Posty: 71
Od: Czw maja 09, 2013 17:32

Post » Wto maja 26, 2015 14:42 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witajcie, ja też chciałabym się poradzić w spr.: Renagel / RENVELA. Dotąd dawałam Renagel, ale teraz dostaliśmy Renvele. Tu napisano że w zależności od wyników. Czy z takimi wynikami jak kiciusia, mogę podawać Renvele ? Jeśli nie, to mam do odsprzedania.

Wapń 10,3 mg/dl /8 -11,1 / 11,1
Fosfor 4,4 mg/dl /3 – 6,8 / 5,3
Magnez 2,3 mg/dl /2,1 – 3,2 / 2,2
LDH 620 U/l /161 -1051 / H 435
Kinaza kreatynowa 174 U/l /49 – 688 / 158
Triglicerydy 61 mg/dl /17,7 - 159,4 / 38
Sód 146,7 mmol/l /143,6 – 156,5 / 151
Potas 4,4 mmol/l /4,1 – 5,6 / 4,9 .
Chlorki 115,8 mmol/l /101,5 – 118,4 / 118,6
Globuliny 38 g/l /27 – 45 / 47
Amylaza 1466,0 U/l /433 – 1248 / 1743

Czarnuszek6

 
Posty: 330
Od: Pon lip 28, 2014 8:06
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto maja 26, 2015 18:11 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Czarnuszku, wygląda na to, że u Was Renvela będzie ok, może nawet lepsza, o ile kot ją zaakceptuje, oczywiście

Karolinuska, w Waszym wypadku Ipakitine nie jest w zasadzie potrzebna. Jeśli chcesz, a kot nie będzie miał nic przeciwko temu, możesz trochę podać, TROCHĘ nie zaszkodzi. Problem w tym, że większość kotów nie cierpi tego środka ani jedzenia z nim zmieszanego i niechcący możesz kotu zbrzydzić karmę
Tytusowa, na pierwszy rzut oka pasta wydaje się ok
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Śro maja 27, 2015 7:39 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Taizu, dziękuję. /// Karolinuska, bardzo proszę, przeczytaj od nas wiadomość tu na PW. Dzięki.

Czarnuszek6

 
Posty: 330
Od: Pon lip 28, 2014 8:06
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie maja 31, 2015 5:17 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Witam. Czy ktos z Was ma pomysl co to moze byc? Moj kot jest chory na nerki i ma anemie, od kilku dni nie wiele jadl, wczoraj poszlysmy z nim na kropolwke, gdzie poza kroplowka wet dal mu w kroplowce cos na wzmocnienie i zastrzyk na apetyt, kot po tym zastrzyku duzo zjadl. Wszystko bylo dobrze do nocy. Kolo 01 w nocy kot zaczal sie zachowywac jakby chcial zwymiotowac, ale nie mogl. Polecial sie schowac do szafy i tam zostal chyba do rana. Rano kolo 05 kot siedzial na podlodze i znowu zachowywal sie jakby chcial zwymiotowac, a nie mogl i momentalnie dostal jakby paralizu tylnych nog. Lezy teraz caly i wyglada jakby chcial chodzic, a nie moze. Wypil tez sporo wody, ktora mu podstawilam. Czy ktos z Was sie orientuje co to moze byc? Wet ma czynne od 10:00, tak wiec musze poczekac do tej godziny.

karola80

 
Posty: 26
Od: Sob maja 02, 2015 18:18

Post » Nie maja 31, 2015 8:46 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Karola, dzisiaj już niedziela, byliście wczoraj o 10 ej u lekarza? Pytaj zawsze weta CO konkretnie aplikuje, "COŚ na wzmocnienie", to za mało. Jestem zwykłym forumowicze nerkowego kota (od roku) i piszę tylko z troski, i z różnych doświadczeń z wetami. // U nas z wczoraj db wiadomość: osłuchowo nie ma obrzęku płuc, serce bez szumów, bez arytmii. I wyzwanie dla nas najtrudniejsze: idą upały.

Czarnuszek6

 
Posty: 330
Od: Pon lip 28, 2014 8:06
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie maja 31, 2015 8:50 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Współczuję
Ale jest za mało danych, żeby coś powiedzieć. Słyszałam, że mocznik, o ile ma zbyt wysoki poziom może uszkadzać komórki nerwowe, jako trucizna. Może to też być kwestia niedotlenienia spowodowana anemią. Może reakcja na kroplówkę lub lek :(
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16114
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Nie maja 31, 2015 9:16 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

karola, tak jak taizu pisze, za mało danych. Takie zachowywanie jakby kot chciał wymiotować to może być duszność (trudności z oddychaniem). Niestety występuje takie ryzyko przy anemii. Może być problem neurologiczny. Może i faktycznie bierze do wymiotów, ale nie ma treści. Może jeszcze coś innego.
Kiedy ostatnio były robione badania i jakie?
Jakie masz zaufanie do weta?
"Bo kot, Panie doktorze, nie człowiek.
On potrzebuje miłości"
Katarzyna Grochola
---
Shila *26.04.2002 +20.04.2015 :cry:

mgrpl

 
Posty: 274
Od: Pt paź 20, 2006 12:07
Lokalizacja: Skierniewice

Post » Nie maja 31, 2015 11:23 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Dziekuje wszystkim za odpowiedz. Okazalo sie, ze jest problem z tylnia, prawa lapa. Bylam z kotem u weta, ktory zaaplikowal mu ten "swietny" zastrzyk i prawdopodobnie zle mu podal zastrzyk stad moj kot nie moze chodzic. Juz wczoraj jakis czas po wizycie u weta moj kacper lekko kulal na ta noge, a dzis juz na nia nie moze stanac, no i lapa go boli, bo jak wet mu dotykal ja to strasznie nas pogryzl. Najgorsze jest to, ze jak tylko zaczelam chodzic do weta to kot mi sie zaczal sypac. Co do mojego zaufania, o ktore pytacie to.... O ile paniom, ktore przyjmuja w lecznicy, do ktorej chodze ufam to panu chyba mniej....

karola80

 
Posty: 26
Od: Sob maja 02, 2015 18:18

Post » Pon cze 01, 2015 19:48 Re: Kot nerkowy dla początkujących: wydanie 2, najnowsze

Jak myślicie, ile serka Bieluch może zjadać nerkowy kot?

Z żarciem Maćka jestesmy na etapie, że bez Peritolu je co najwyżej suchą bezzbożówkę, ewentualnie jakieś mikroskopijne porcje ulubionych mokrych karm, ale generalnie nie na tyle żeby się wyżywić, za to Bielucha wcina aż miło. Nie, nic mu się nie dzieje, kiedyś pił mleko, też mu się nic nie działo, biegunki nie ma.
Po Peritolu je znacznie więcej bezzbozówki, no i zwykle w ciągu wciągnie jakąś mokrą saszetkę.

Bo i tak się zastanawiam, ile tego sera może zjeść.

Yagutka

 
Posty: 1849
Od: Nie paź 01, 2006 17:27
Lokalizacja: Kraków

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 131 gości