Wątek cukrzycowy IX

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pon kwi 18, 2016 20:17 Re: Wątek cukrzycowy IX

Cześć, chciałabym bardzo dostać od Was kilka informacji odnośnie kotów z cukrzycą. Chciałabym adoptować kota z tą chorobą, sama mam cukrzycę insulinozależną od 10 lat i myślę, że świetnie byśmy się uzupełniali, a poza tym wiem na czym ta choroba polega. Jedynym problemem jest to, że mam już jednego rocznego kotka zupełnie zdrowego i zastanawiam się jak można by połączyć ich karmienie tzn. wiem, że koty z cukrzycą wymagają lepszej, specjalnie dostosowanej karmy i domyślam się, że mają stałe pory karmienia. Dlatego zastanawiam się czy ktoś ma jednocześnie kota zdrowego i z cukrzycą. Czy podaje obu tą samą karmę o stałych porach? Zastanawiam się czy przestawienie mojego kota Antosia na karmę dla diabetyków i racjonowanie posiłków jest dobrym pomysłem. Poza tym chcialabym się dowiedzieć czy dużo droższa od przeciętnej karmy jest karma dla kotów diabetyków? Obawiam się, ze utrzymanie dwóch kotów na tym jedzeniu mogłoby być zbyt drogie. Bardzo proszę o wskazówki.

Ola28

 
Posty: 2
Od: Pon kwi 18, 2016 20:04

Post » Wto kwi 19, 2016 1:24 Re: Wątek cukrzycowy IX

http://kotycukrzycowe.pl/
przejdź pod ten adres.

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto kwi 19, 2016 8:30 Re: Wątek cukrzycowy IX

Na stronie podlinkowanej przez Ankę znajdziesz spis karm o małej zawartości węgli.
Ja tak mam - cukrzycową kotkę i 'normalnego' kocura.
Tzn. na dziś Morela ma normalne wyniki i nie dostaje insuliny.
Ale pierwsze co zrobiłam na początku, to odstawiłam z dnia na dzień - no , prawie :mrgreen: - chrupy i oczywiście nawet nie spróbowałam podawać karmy weterynaryjnej. Więc oba jedzą to samo. Gdybym podawała weterynaryjną też by jadły, tylko byłoby gorzej i drożej. Jedzą surowe mięso, puszki z tych polecanych na 'cukrzycowych', przysmaczki jakieś.. no, w sumie normalnie prawie. Serek kozi, żółtko czasem, Migdał lubi jogurt [kozi, oczywiście] . Sama nie jem marketowych produktów więc i kotom nie daję.
Czyli praktycznie normalne jedzenie :D
Pór karmienia i ilości przestrzegałam tyle o ile.., głównie przerw w karmieniu przed pomiarem cukru. W tej chwili praktycznie jedzą tyle ile chcą, kilkakrotnie w ciągu dnia. Nie ma chrup - nie ma bez przerwy czegoś w miskach, czego żałuję .
Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej mściwym gangiem politycznym w Europie./Davies

Obrazek
"Lepiej czasem zapalić małą świeczkę, niż przeklinać mrok.."

morelowa

 
Posty: 23005
Od: Sob gru 19, 2009 10:38
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto kwi 19, 2016 16:21 Re: Wątek cukrzycowy IX

Bardzo dziękuję za podesłanego linka i odpowiedź ;)

Ola28

 
Posty: 2
Od: Pon kwi 18, 2016 20:04

Post » Sob maja 07, 2016 14:05 Re: Wątek cukrzycowy IX

Tinka07 pisze:Przedstaw swojego słodkiego kota

Odpowiedzi na poniższe pytania mogą pozwolić nam na poukładanie sobie wiadomości na temat choroby Twojego kota cukrzycowego, mogą być punktem wyjścia do szukania jej zależności, przyczyn i skutków.

Jako przykład wymieńmy choćby kamień nazębny, zapalenie dziąseł i zepsute zęby. Bez usunięcia tych stanów zapalnych w organizmie trudne jest ustalenie optymalnej dawki insuliny przez lekarza weterynarii. Innym przykładem jest tzw. cukrzyca posterydowa, występująca u niektórych kotów po dłuższej lub nawet jednorazowej kuracji sterydami. Znane są przypadki i to również z naszego wątku, że po pewnym czasie dzięki odpowiedniej insulinoterapii nastąpiła remisja choroby.

Napisz wszystko, co wiesz. Jeśli nie znasz odpowiedzi na któreś z pytań, nic nie szkodzi. Pomiń je po prostu.


Nasze pytania do Ciebie

Kot czy kotka? – kot
Jak się nazywa? – Nikodem (Niuniek)
Czy jest wykastrowany? – Tak
Ile ma lat? – 15

Kiedy zdiagnozowano cukrzycę? – Sierpień 2012
Na podstawie jakich badań zdiagnozowano cukrzycę? – badanie poziomu glukozy we krwi
Czy zrobiono badanie fruktozaminy? / Jaki był wynik? – Tak, ale dopiero jakiś czas temu, nie mają znaczenia, wyniki były już w normie

Kiedy rozpoczęto insulinoterapię? – Sierpień 2012
Jaką insulinę zalecił lekarz przy rozpoczęciu insulinoterapii? – Caninsulin
Jaką dawkę startową zalecił lekarz? – 3 jedn.
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? – raz dziennie
Jaką podajesz aktualnie insulinę i jaką dawkę? – Levemir 100 0,75 jedn.
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? – dwa razy dziennie
Jakich używasz insulinówek? – NioLab U-100 0,3 ml
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? – tak
Jeśli tak, to jakim? – Optium Xido
Jak często robisz pomiary glukometrem? – 2 razy dziennie
Jaki jest aktualny poziom glukozy we krwi? – dzisiaj rano 247
Czy monitorujesz mocz Twojego kota na obecność ketonów? – badam poziom ciał ketonowych we krwi raz w miesiącu. Aktualnie 0,2

Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? – Nie
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? / Jaki był wynik? – Tak. pierwszy raz w październiku 2015/wynik 160,75 nmol/l, aktualnie z wczoraj 105,32 nmol/l
Czy występuje u Twego kota neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? – Tak

Ile ważył Twój kot przed diagnozą? – 9,50
Ile ważył, gdy zdiagnozowano cukrzycę? – 4,40 kg
Ile waży teraz? – 4,10 kg, w maju 2013 ważył 6,5 kg i to było OK potem powolny spadek wagi, ostatnio już nie taki powolny
Jaką podajesz karmę? – Różną, przykładowo puszki Applaws, Granata Pet, Catz Finefood, Proncess Nature's, PON, Ziwi Peak, saszetki Applaws, Catz Finefood, sucha karma PON, Wild Cat Etosha, Porta 21 Finest Sensible Grain Free (cztery z najniższą zawartością cukru wg. zestawienia znalezionego na tym forum)
Mniej więcej ile podajesz karmy i w jakich odstępach czasowych w ciągu dnia? - Kot dostaje karmę o zawartości energetycznej ok. 275 kcal dziennie
Czy karmisz przed podaniem insuliny, czy po? – przed
Jakiej konsystencji i jakiego koloru jest stolec? Ciemny i twardy czy raczej jasny i rzadki? - i taki i taki

Czy Twój kot choruje też na coś innego? – Tak, z nerkami było bardzo źle w momencie zdiagnozowania cukrzycy, ale wyciągnięty z tego, astmę chyba ma od zawsze, bo się od czasu do czasu dusi, nadczynność tarczycy
(np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, schorzenia wątroby, problemy dermatologiczne, choroby serca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, FIV, FeLV, zapalenie dziąseł itd.)
W jakim stanie jest uzębienie? – ma kamień trochę, ale vet mówi, że jest OK
Czy podajesz jakieś inne leki oprócz insuliny? Jeśli tak, to jakie? – Thyrozol 5 mg dwa razy dziennie

W czym moglibyśmy Ci pomóc? Opisz swój problem: Przeszliśmy z cukrzycą już wiele, ale wydaje mi się, że radzimy sobie całkiem dobrze. Wszystkiego nauczyłam się z poradnika cukrzycowego Tinki i tego forum. Wyszkoliłam się do tego stopnia, że chyba wiedziałam więcej od swojego veta a pani doktor zaczęła się uczyć ode mnie, co mi sama powiedziała. To dobrze, że są lekarze, którzy może nie wiedzą wszystkiego, ale nie boją się do tego przyznać, chcą się uczyć i potrafią przyjąć wskazówki nawet od swojego pacjenta (zawsze ją proszę, żeby sprawdzała informacje gdzie się da).
Naszym głównym problemem jest w tej chwili nadczynność tarczycy. Niuniek bierze Thyrozol, który pomaga o tyle, że przestał nieustannie wymiotować, wyniki T4:10.2015-160,75, 11.2015-101,75, 01.2016-153,06, 02.2016-133,99, 05.2016-105,32. Sen z powiek spędza mi poważny spadek wagi, którego nie udało się zahamować pomimo jego bardzo dobrego apetytu: w chwili zdiagnozowania nadczynności tarczycy ważył 4,94 kg i chudł już od pewnego czasu, dlatego zrobiłam mu badania krwi. Początkowo myślałyśmy, że to może ma związek z cukrzycą, choć poziom cukru był ustabilizowany. Aktualnie waży 4,10 kg i zaczynam się już bardzo poważnie martwić.
Wyczytałam w którymś poradniku cukrzycowym o leku Vidalta. Okazało się, że nie ma go w Polsce. Najpierw odpuściłam, ale teraz jak się bardziej ogarnęłam w temacie to znalazłem już miejsce skąd mogłabym go ściągnąć (pet drugs online). I tu napotkałam na problem, Tinka pisała w poradniku, że przeciwwskazaniem do stosowania Tiamazolu (Thyrozol) jest właśnie cukrzyca a karbimazol (Vidalta) takich przeciwwskazań nie ma. Tymczasem w ulotkach Thyrozolu takich informacji o przeciwwskazaniach nie znalazłam a teraz jak przeczytałam SPC dotyczącą Vidalty to tam jak wół napisali:
"Contraindications
Do not use in cats suffering from concurrent systemic diseases, such as severe primary liver disease or diabetes mellitus
"
Co jest prawdą? Czy zdecydować się na Vidaltę? Czy ktoś stosował ten lek u kota cukrzycowego? Moja weterynarz na temat stosowania tego leku, niestety, nic nie wie, bo w Polsce go nie ma, ale ostatnio nawet zaproponowała, że mi go sama przywiezie z Austrii!! Tylko czy jak mu go podam czy go nie zabiję??
Mam kompletny mętlik w głowie. Wszystkie rady na temat leków na nadczynność tarczycy i jednoczesnego leczenia cukrzycy na pewno pomogę. Z góry dziękuję za pomoc i wsparcie. :kotek:

copyright by Tinka07

nibeby5

 
Posty: 4
Od: Śro maja 27, 2015 8:22

Post » Sob maja 07, 2016 19:24 Re: Wątek cukrzycowy IX

Nibeby5 , zapraszamy na stronę http://www.kotycukrzycowe.pl - jesteś aktywna :)

PS. Tinka na pewno Ci pomoże w sprawie nadczynności tarczycy.
Wszelkie problemy z aktywacją nowego bądź deaktywowanego konta lub inne prosimy kierować tutaj :arrow: koty.cukrzycowe@onet.eu :)
Aktualny adres forum to http://www.kotycukrzycowe.pl
ADRES NIEAKTYWNY http://www.kotycukrzycowe.fora.pl/ - prosimy się nie logować/prosić o aktywację

Inez87

Avatar użytkownika
 
Posty: 79
Od: Wto cze 11, 2013 13:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Sob maja 07, 2016 19:28 Re: Wątek cukrzycowy IX

Dziękuję, już przechodzę.
Faktycznie, "uaktywniłam się" w cudowny sposób. Czy mam przepisać swój post w jakieś miejsce na forum koty cukrzycowe?

nibeby5

 
Posty: 4
Od: Śro maja 27, 2015 8:22

Post » Sob maja 07, 2016 22:33 Re: Wątek cukrzycowy IX

Załóż wątek dla Nikodema w dziale Insulinoterapia http://kotycukrzycowe.pl/viewforum.php?f=17 i po prostu przekopiuj tam swój post stąd.
Celinka >>>
Kitka [*]

Hana

 
Posty: 10123
Od: Pon lut 04, 2002 15:36

Post » Sob maja 07, 2016 22:52 Re: Wątek cukrzycowy IX

Zrobione

nibeby5

 
Posty: 4
Od: Śro maja 27, 2015 8:22

Post » Wto maja 24, 2016 9:54 Re: Wątek cukrzycowy IX

Witam, i przedstawiam naszą sytuację:
Kotka – Minimka
Czy jest wykastrowany? – tak
Ile ma lat? – 8

Kiedy zdiagnozowano cukrzycę? – 2,5 tygodnia temu
Na podstawie jakich badań zdiagnozowano cukrzycę? – badania krwi w laboratorium, glukoza i fruktozamina
Czy zrobiono badanie fruktozaminy? / Jaki był wynik? – 627 umol/l

Kiedy rozpoczęto insulinoterapię? – na drugi dzień po wynikach krwi
Jaką insulinę zalecił lekarz przy rozpoczęciu insulinoterapii? – caninsulin
Jaką dawkę startową zalecił lekarz? – 1 u 2x dziennie, po tygodniu poranna zwiększona do 2j rano, 1 j po południu
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? – 2
Jaką podajesz aktualnie insulinę i jaką dawkę? – od niedzieli po południu - lantus 2 j 2 x dziennie
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? –
Jakich używasz insulinówek? – obecne 1ml - 100 u
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? – tak,
Jeśli tak, to jakim? – Glucocard 01 mini plus
Jak często robisz pomiary glukometrem? – min 2 razy dziennie przed insuliną, jak mam możliwość to również ~2-4h po podaniu
Jaki jest aktualny poziom glukozy we krwi? – 528 mg/dl
Czy monitorujesz mocz Twojego kota na obecność ketonów? – jeszcze nie, w badaniu pierwotnym krwi nie wykryto.

Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? – chyba nie, ale być może w wieku 6 miesięcy.
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? / Jaki był wynik? – T4<10 ng/ml
Czy występuje u Twego kota neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? – chyba jeszcze nie

Ile ważył Twój kot przed diagnozą? – zazwyczaj ważyła ok 5 kg, raz trochę więcej, raz ciut mniej
Ile ważył, gdy zdiagnozowano cukrzycę? – 3,85 kg
Ile waży teraz? – 3,85 kg
Jaką podajesz karmę? – od lekarza dostała suchy RC dla diabetyków, ale niezbyt chętnie jadła, a po zapoznaniu się z poradnikiem przestawiłam na mokrą - Bozita, Catzfine, itp
Mniej więcej ile podajesz karmy i w jakich odstępach czasowych w ciągu dnia? - ok 250 g dziennie, rano i po południu przy insulinie,
Czy karmisz przed podaniem insuliny, czy po? – przed/ w trakcie
Jakiej konsystencji i jakiego koloru jest stolec? Ciemny i twardy czy raczej jasny i rzadki? - miękki uformowany(nie rzadki), ciemny

Czy Twój kot choruje też na coś innego? – nie
(np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, schorzenia wątroby, problemy dermatologiczne, choroby serca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, FIV, FeLV, zapalenie dziąseł itd.)
W jakim stanie jest uzębienie? – bdb
Czy podajesz jakieś inne leki oprócz insuliny? Jeśli tak, to jakie? – nie

W czym moglibyśmy Ci pomóc? Opisz swój problem:

Po niezbyt owocnej 2 tyg próbie z caninsuliną, po konsultacji z innym lekarzem od niedzieli wieczorem zaczęłam podawać Lentus w dawce 2j. Cukier kształtował się jak poniżej. Po pierwszym podaniu cieszyłam się, że tak ładnie trzyma się niższy poziom. Bo od początku leczenia nie widziałam rano wartości zbliżonej do 200.
Niestety w poniedziałek rano, chyba z zaspania albo pomyłki ( co sobie uświadomiłam dopiero wieczorem jak zobaczyłam mega niski wynik) podałam zamiast 2j - 2kreski co oznacza 4 j :( Przywitał mnie po powrocie do domu cukier na poziomie 40 mg - kot na szczęście czuł się dobrze, zjadł więcej niż zwykle, a ja po konsultacji z lekarzem wstrzymałam się od podania kolejnej dawki. Tuż przed północą dotarliśmy do poziomu 75 i tu chyba popełniłam błąd (a było za późno na tel do weta), bo bojąc się hipoglikemi nie podałam insuliny :( Rano było już 367, i mimo podania insuliny Lentus 2j - cukier rośnie :( Nie wiem co robić ... :((( Boję się, że przez tę dużą dawkę rozregulowałam już i tak popsuty metabolizm :(

22.05.2016
godz 6.30 436 caninsulin 2j

17.00 399 przed posiłkiem i insuliną Lantus 2j
19.30 316
22.00 282
23.05.2016
[i]godz 6.40[/i] 241 przed posiłkiem i insuliną Lantus
18.20 41 przed posiłkiem
20.30 45 jedzenie i odrobina rozpuszczonego cukru
22.00 47
23.45 75
po nocy bez podanej wieczorem insuliny
24.05.2016
5.00 367 posiłek i insulina 2j
7.45 500
10.00 528

Będę wdzięczna za radę ,
Agnieszka

edit :PS godz. 11.20 - nareszcie drgnęło w dół - 440 mg/dl

aquarius1980

 
Posty: 34
Od: Śro sty 14, 2009 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto maja 24, 2016 11:01 Re: Wątek cukrzycowy IX

anka1515

 
Posty: 4101
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto maja 24, 2016 15:11 Re: Wątek cukrzycowy IX

Agnieszko, zarejestruj się jeszcze raz na http://www.kotycukrzycowe.pl. Mały błąd się wkradł - prawdopodobnie Twój adres mail lub IP wyskoczył nam jako SPAM. Przepraszamy i zapraszamy :)
Wszelkie problemy z aktywacją nowego bądź deaktywowanego konta lub inne prosimy kierować tutaj :arrow: koty.cukrzycowe@onet.eu :)
Aktualny adres forum to http://www.kotycukrzycowe.pl
ADRES NIEAKTYWNY http://www.kotycukrzycowe.fora.pl/ - prosimy się nie logować/prosić o aktywację

Inez87

Avatar użytkownika
 
Posty: 79
Od: Wto cze 11, 2013 13:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto maja 24, 2016 16:00 Re: Wątek cukrzycowy IX

Inez87 pisze:Agnieszko, zarejestruj się jeszcze raz na http://www.kotycukrzycowe.pl. Mały błąd się wkradł - prawdopodobnie Twój adres mail lub IP wyskoczył nam jako SPAM. Przepraszamy i zapraszamy :)



Zrobione :)

aquarius1980

 
Posty: 34
Od: Śro sty 14, 2009 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt cze 03, 2016 18:09 Re: Wątek cukrzycowy IX

Wszelkie problemy z aktywacją nowego bądź deaktywowanego konta lub inne prosimy kierować tutaj :arrow: koty.cukrzycowe@onet.eu :)
Wszelkie problemy z aktywacją nowego bądź deaktywowanego konta lub inne prosimy kierować tutaj :arrow: koty.cukrzycowe@onet.eu :)
Aktualny adres forum to http://www.kotycukrzycowe.pl
ADRES NIEAKTYWNY http://www.kotycukrzycowe.fora.pl/ - prosimy się nie logować/prosić o aktywację

Inez87

Avatar użytkownika
 
Posty: 79
Od: Wto cze 11, 2013 13:51
Lokalizacja: Katowice

Post » Wto lip 19, 2016 21:38 Re: Wątek cukrzycowy IX

Bardzo przydatne informacje, przydały mi się. Niestety mój kociak też zachorował :(
Ostatnio edytowano Nie sty 22, 2017 22:31 przez nessty, łącznie edytowano 1 raz

nessty

 
Posty: 1
Od: Wto lip 19, 2016 21:33
Lokalizacja: Katowice

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości