Problem z leczeniem SUK

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Sob sie 04, 2012 8:00 Re: Problem z leczeniem SUK

Nie jestem lekarzem, ale z tego co wiem to chyba dobrze by było zrobić badanie moczu i badanie osadu, badanie krwi i wysłać mocz na posiew. Zrobią antybiogram i będzie wiadomo co kotu podać. Operacja niczego nie załatwi bo jeśli nie usuniecie przyczyny tego, że kot nie sika to jest możliwość zatykania nawet po operacji. Jesteście pewni, że lecznica do której chodzicie jest dobra? Ja po tygodniu leczenia swojego kota zabrałam go w inne miejsce i uważam, że to była dobra decyzja.

U nas leczenie trwało dwa miesiące. Nie pamiętam ile było cewnikowań.... Tak naprawdę pomogło chyba drugie wyszycie cewnika na tydzień czasu. Od tej pory Mały jakoś sobie radzi. Sika mało i często ale już się nie zatyka. Pomyśl nad wyszyciem cewnika zanim zdecydujesz się na operację. Cewnik w każdej chwili można usunąć i choć strasznie to wygląda to nie jest tak inwazyjne jak operacja, której skutki są już nieodwracalne...

patikot5

 
Posty: 59
Od: Śro cze 13, 2012 8:33
Lokalizacja: Zielona Góra

Post » Sob sie 04, 2012 8:17 Re: Problem z leczeniem SUK

Czy był robiony posiew moczu?
Nie zawsze bakterie obecne w moczu, są wrażliwe na Synolux.

Ja z doświadczenia, polecam Rowatinex. Dodatkowo, oprócz tego leczenia które juz ma. Myślę, że przed decyzją o operacji, warto spróbować.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob sie 04, 2012 8:48 Re: Problem z leczeniem SUK

Moja Wet gdy pytałam o przypadek z SUK, mówiła, że ona leczy zakładając cewnik na kilka dni, żeby się pęcherz wypróżnił ze złogów. Wkładanie i wyciąganie cewnika uważa za nieodpowiednie. Podrażnia to drogi moczowe. Z cewnikiem kot może i dwa tygodnie chodzić jeśli trzeba...
Nie spiesz się z operacją.
Dziękuję. Trzymam kciuki za wszystkich :)!...

RudyiSrebrnyKot

 
Posty: 4830
Od: Nie paź 25, 2009 12:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post » Sob sie 04, 2012 12:22 Re: Problem z leczeniem SUK

Wyniki krwi odebrane, całe szczęście z nerkami wszystko ok.
Poza normom:
Kreatynina 2,4 mg/dl (+)
Mocznik 73,2 mg/dl (+)
RBC 10,72 mln/ul (+)
Hemoglobina 18,76 g/dl (+)
HCT 55,76 % (+)
MCH 17,5 pg (+)
RDW 15 15,41 % (-)
Dziwne jest to, że w moczu (podczas ostatniego badania) były leukocyty, a w krwi brak. Posiewu robionego nie było, głównie dlatego, że kiedy miał mieć pierwsze cewnikowanie to znieczulenie spowodowało, że mocz sam się z niego wylał i nie było mowy o tym aby próba była czysta, wczorajszy mocz z cewnikowania, przez krew nie nadawał się do ogólnego badania, nie mówiąc o posiewie.
We wtorek zdjęcie cewnika, będę dalej próbowała łapać mocz, tym razem powinno pójść bardziej gładko.. Mam nadzieję, że dzięki temu cewnikowi złogi wyjdą i się nam chłopak więcej nie zatka. Usg będzie robione po zdjęciu cewnika jednak, bo teraz nie ma mowy aby się pęcherz wystarczająco zapełnił.

Mam pytanie czystko praktyczne, wynikające z pampersowania kota:
Jak z kupą?

Wyga

 
Posty: 1451
Od: Sob lip 28, 2012 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob sie 04, 2012 14:12 Re: Problem z leczeniem SUK

Jeśli poziomy kreatyniny i mocznika są powyżej normy, to stwierdzenie "z nerkami wszystko w porządku nie jest chyba do końca prawdziwe? Chociaż tutaj podane wskazują raczej, że kot jest odwodniony - powinno się go kroplówkować albo intensywnie dopajać
"Koty trzeba chwalić, robia się od tego bardziej puchate"

taizu

Avatar użytkownika
 
Posty: 16113
Od: Śro gru 30, 2009 23:05
Lokalizacja: Mazury

Post » Sob sie 04, 2012 14:32 Re: Problem z leczeniem SUK

Wskaźniki nie przekraczają normy w bardzo znacznym stopniu. Normy:
Kreatynina: 0,6 - 2
Mocznik: 20 -70
Dowiedzieliśmy się że podwyższony stan jest wywołany przez zapalenie układu moczowego. O pilnowaniu jego picia też nam weta powiedziała. Pije co prawda nieco mniej, ale za to dowadniamy go dolewając wody do mokrego - najciekawsze jest to, że spija właśnie tę wodę, a kawałeczki mięsa zostawia. Najwyraźniej "woda mięsna" smakuje lepiej :wink:

Wyga

 
Posty: 1451
Od: Sob lip 28, 2012 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie sie 05, 2012 14:16 Re: Problem z leczeniem SUK

Chłopak nie chce pić i zbuntował się zupełnie przy podawaniu wody strzykawką.
Zdacydowaliśmy się podać Albertowi kroplówkę. Zadzwonilismy do wet, zgodnie z jej poleceniem kupilismy sól fizjologiczną, udało nam się kupić 250 i 500 ml. Którą lepiej mu podać, skoro zupełnie nic nie chce pić?

Wyga

 
Posty: 1451
Od: Sob lip 28, 2012 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro sie 08, 2012 9:26 Re: Problem z leczeniem SUK (Kajtek)

Witam!

Jestem tu nowa wiec prosze o wybaczenie jesli cos zrobie nie tak.
Ten temat wydaje mi sie najodpowiedniejszy.

Kajtek (ur. 2008):
2009/03/20 - kastracja w Lecznicy Weterynaryjnej (Gdańsk, ul. Kartuska 249)

2009/10/12 - zaczynaja sie problemy z kotkiem - zalatwia sie kolo kuwety, udałam się do mojej wet (Irena Eźlakowska Gdańsk-Chełm Pasaż Chełmski), zdiagnozowano SUK, podano z tego co rozczytam Chlomoxyl la, No-Spa, Mobae..., dieta Urinary Royal na krotko, badanie moczu HB (+++), białko (++), Ph 7,0, Crot (?) 1,015, glukoza (-)

2009/10/14 - Chlomoxyl la, No-Spa
2009/10/16 - Chlomoxyl la
2009/10/23 - Marbocyl
2009/10/27 - Marbocyl
2009/11/01 - Marbocyl
2009/11/05 - Kalm Aiol po 2,5 ml przez 10 dni

2009/12/24 - kot po raz pierwszy sie zatkal, jedziemy do Lecznicy Weterynaryjnej, tam jest cewnikowany i dostaje Baytryl 2,5, Papareryna 0,5, Cyclonamina 0,5
2009/12/25-28 - Lecznica Weterynaryjna, bez cewnikowana, kot sika sam, dostaje Baytryl 2,5, Papareryna 0,5, Cyclonamina 0,5, dieta Royal Urinary na tydzień

2010/02/21 - kot znowu zatkany, jedziemy do Lecznicy Weterynaryjnej, tam jest cewnikowany i dostaje Baytryl 2,5, Desaf... 0,5, Cyclonamina 0,5, przez kolejne dni seria zastrzykow, ale kot juz sika sam, karma Sanabelle Urinary

2010/05/08-18 - zaczyna się horror, kot sie znowu zatkal ale tym razem tak latwo nie poszlo, cewnikowany czasem 2 x dziennie, seria zastrzykow, badanie moczu, ale wynikow nei mam bo poszly bezpośrednio do kliniki, wydany 1.000 zł

2010/05/25 - kot juz zaczyna juz sikac normalnie, ale w pewnym momncie zywa krwia, znow do Lecznicy Weterynaryjnej, stamtąd na USG na Szeroką w Gdańsku, w USG najpierw diagnoza - guz, potem jesnak skrzepy krwi, doatalam jakis lek zakrzepowy do wykupienia w aptece, wszystko sie uspokoilo, dieta najpierw Hils SD i Royal Urinary High Dilution sucha i mokra, potem już Hils CD i i Royal Urinary mniej wiecejdo konca roku, potem głownie suche Hils cd

2011/08/21 - kot zatkany, Lecznica Weterynaryjna, cewnikowanie, Baytryl 2,5, Papareryna

2011/08/23-24 - kot wyciskany, potem juz sika, Baytryl 2,5, Papareryna, caly czas dieta Hils cd suche z malymi przerwami, gdy czekalismy na dostawe karmy, podjada troche bytowki dla kastratow kotce, ciezko je upilnowac, gdy wystepowaly jakies niepojone objawy od razu dostawal pastę Uro-Pet i dodatkowo Royal Urinary High Dilution sucha i przechodzilo

2012/08/06 - kot ma objawy zatkania, dostal paste, sika popoludniu, wieczorem robi sie wiekszy probelem

2012/08/07 - godz. 08:00, Lecznica Weterynaryjna, nie chce sie wycisnac, cewnikowanie, po pierwszym razie poszlo ladnym strumieniem, wyszedl piasek, kot wysikany, waga 5,30 kg, Baytryl 2,5, Papareryna, Desaf... , po poludniu zostawia dwie wieksze kaluze, wieczorem pecherz wiekszy, napina sie i zostawia po kropelce, malo je i pije, daje mu paste Uro-Pet

2012/08/08 - rano kot nie je, pelen pecherz, napina sie, ale nic nie robi, pasta Uro-Pet, do Lecznicy dopiero o 16:00 jak wroce z pracy...

Lekarz z Pasazu proponowala wyszywanie cewki, ale poczytalam troche i zniechecily mnie konsekwencje opisywane nawet tu na forum, nie wiem jaki jest procent umieralnosci kotow po tym zabiegu, ale te przypadki o ktoych czytalam sa dla mnie wystarczajace

nie wiem co dalej, ma ktos jakies pozytywne doswiadczenia z leczenia SUK w Gdańsku?

Eos

 
Posty: 5
Od: Śro sie 08, 2012 7:33
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Śro sie 08, 2012 13:05 Re: Problem z leczeniem SUK

Matko ile cewnikowania 8O
Miał chociaż raz cewnik zostawiony na dłużej?

Wyga

 
Posty: 1451
Od: Sob lip 28, 2012 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro sie 08, 2012 13:17 Re: Problem z leczeniem SUK

nie za kazdym razem byl zakladany tylko do wyplukania i opróżnienia, nierzadko im zreszta wypadal...

Eos

 
Posty: 5
Od: Śro sie 08, 2012 7:33
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Śro sie 08, 2012 13:53 Re: Problem z leczeniem SUK

Myślę, że trzeba zostawić cewnik na dłużej. Tak doradzali wszyscy weci z którymi się konsultowałam. A było ich trochę...

patikot5

 
Posty: 59
Od: Śro cze 13, 2012 8:33
Lokalizacja: Zielona Góra

Post » Śro sie 08, 2012 14:24 Re: Problem z leczeniem SUK

Czy on chociaż raz mial robiony posiew z moczu?

Czy kot dużo pije? dowodnienie kota to podstawa w leczeniu pęcherza (i nerek). Kot powinien pobierać ok 60 ml wody/kg masy ciala na dobę (płyn liczy sie razem z tym w jedzeniu, mięso ma ok 80 % wody w sobie). Czyli kot o wadze 5 kg powinien otrzymywać ok 300 ml płynu na dobę (licząc z tym w jedzeniu, ale wiadomo że w suchym jedzeniu nie ma płynu...suche odwadnia organizm i zagęszcza mocz)
Czym jest karmiony, czy ciągle tylko suche jedzenie? jeśli tak, to od tego trzeba zacząć, przestawić go na mokre jedzenie, najlepiej mięso z dodatkami.
Czy pH moczu ciągle jest 7 ? to za dużo powinno być 6-6,5.
Leki typu Uropet, Urinal, trzeba dawać stale ,nie jak juz sie robi problem, tylko bez przerwy po to, żeby się problem nie zrobił.

Przeczytaj też ten wątek.

viewtopic.php?f=1&t=133367

Jakie są relacje kota z pozostalymi zwierzętami w domu ? czy jest wychodzący?
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 08, 2012 14:53 Re: Problem z leczeniem SUK

patikot5 pisze:Myślę, że trzeba zostawić cewnik na dłużej. Tak doradzali wszyscy weci z którymi się konsultowałam. A było ich trochę...


Dokładnie. Zostawić cewnik na 3 dni i dobrze nawadniać kota, aby się złogi trochę wypłukały..
Ciągłe cewnikowanie jest niedobre, bo kota często się znieczula, a do tego podrażnia cewkę.

Eos pisze:nie za kazdym razem byl zakladany tylko do wyplukania i opróżnienia, nierzadko im zreszta wypadal...


Jeśli cewnik ma być na kilka dni to zawsze jest wszyty i nie wypada.


Co do tego o czym wspomniała Kazia - kot dostaje jakieś leki codziennie? Czy tylko wtedy kiedy pojawia się problem i trzeba jechać do weta? Samą karmą, która z tego co widzę jest często zmieniania, kota nie wyleczycie.


Może warto przejść się do innego weta? Zabrać kota, całą jego historię choroby, przedstawić sytuację.

Wyga

 
Posty: 1451
Od: Sob lip 28, 2012 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw sie 09, 2012 7:59 Re: Problem z leczeniem SUK

Kajtonek czesc dalsza:

2012/08/08
- o 16:00 wracam do domu pelna obaw, ze kot nic nie zrobil, w calym domu znajduj pelno kropek, w sypialni dwie srednie kaluze, ale z rozowym zabarwieniem krwia (podejrzewal, ze to od cewnikowania), oddycham troche z ulga, macam kota - pecherz troche mniejszy niz rano, jedziemy do Lecznicy, tam kolejne cewnikowanie, po jednej strzykawce kot dal sie wycisnac, a w pewnym momencie siusial nawet sam, kazalam zrobic badanie moczu i krwi, posiewu chyba nie zrobili (na czym polega posiew?), spytalam sie o pojenie kota, pani dr dala mu jedna strzykawke do mordki ktora nawet chetnie wypil, powiedziala ze kot powineine pic 30 ml na kg ciala, co przy jego wadze 5,3 kg daje mniej wiecej 150 ml, wiec wyszlo mi, ze musi wypic filizanke wody, seria zastrzykow;
- po powrocie do domu, kot jest mniej osowialy niz we wtorek po zastrzykach, zjada troche suchej Royal Urinary HD, zdarza mu sie nawet wyciagac i mruczkac, choc raczej lerzy skulkany w jednym miejscu salonu, staramy sie go poic co jakis czas strzykawka, wieczorem dojada reszte suchej (oczywiscie z reki) i daje sie wcisnac w niego troche mokrej (obecnie na stanie mama Kattovit Urinary - tez karma weterynaryjna), moze stymuluje go to, ze kotka obok skrzetnie wylizuje moj palec, ktorym wygrzebuje malutkie kawalki z puszki, zeby dac mu na rece
- przed snem zaczyna pojekiwac, troche kropkuje, chowa sie w myszce (taka budka z drapakiem), co nie jest dobrym znakiem bo koty co prawda korzystaja z drapaka, ale do srodka nie wchodza nawet w zabawie, w koncu wychodzi z myszy, robi srednia kaluze w sypialni i kladzie sie spac normalnie na swoim miejscu (w koszyczku) zamiast chowac sie pod lozkiem

podsumowujac w ciagu popoludnia zdolalismy mu wpoic pol filizanki, czyli jakies 150 ml

2012/08/09 - jak sie obudzialam kot dalej tkwil w koszyczku, po molestowaniu kotki o wstanie, kot rowniez ruszyl sie z koszyka i porobil pare kroczkow, po mojej toalecie i pojsciu do kuchni czekal przy miskach razem z kotka, postanowilam nafaszerowac ich mokra, kotka dostala pol saszetki Fit Indoor, a kocur reszte Kattovita, niestety nie za bardzo mu to pasowalo, bo stwierdzil, ze kotka ma lepsze i usilnie probowal sie dobrac do jej miski, wymieszalam mu wiec tego kattovita glownie z galaretka z inddora, kotce dalam za to troszke kattovita, kot widzac ze teraz maja to samo zaczal troszke jesc, nie wie do konca ile zjadl, bo musialam isc sie ubierac a jak wrocilam miski byly puste, a kotka to jest maly glod i podjadacz, za to kocur usadowiony na paarapecie silnie kropelkujac zdolal zrobic taka kaluze, ze juz zaczela po scianie splywac, nie bylo juz sladow krwi, po poludniu wizyta u veta, mama nadzieje, ze juz nie tzreba bedzie cewnikowac

spytalam veta o mleko dla kotow, bo kajtek chetnie je pije, ale vet powiedzial, ze pomimo kwasow mlekowych, jest bardziej zasadowe, czyli niewskazane

tu sa wyniki: http://eos.bzyk.org/wyniki-kajtek.pdf

robione w ludzkim lab, wiec wartosci referencyjne chyba sa ludzkie, porownywalam sobie do tych podanych tu: http://leksykot.top.hell.pl/lx3/q/normy ... _krwi-koty
http://www.portalweterynaryjny.pl/artyk ... ow-46.html

teraz odpowiadajac na wasze pytania:
- gdy zaczely sie pierwsze problemy z kotem staralam sie znalezc w sieci jak najwiecej informacji o SUK, wtedy wykluczylam opcje, ze kot malo pije, bo wydawalo mi sie, ze czesto go widze przy misce z woda, wtedy tez jadl oprocz suchego i mokre jedzonko
- faktycznie przez ostatni rok do poltora kot byl karmiony tylko suchym, tylko czasami od swieta dostawal cos mokrego
- ph jak widac dalej 7,0 pomimo jedzenia karmy i dodatkowego zakwaszania przez ze mnei pasta Uro-Pet;
- Leki typu Uropet, Urinal - to leki ludzkie czy zwierzece, gdzie je kupic?
- viewtopic.php?f=1&t=133367 czytalam ten watek, jest tam pare rad, ktore moge wdrozyc u siebie, w zeszlym tygodniu zrobilismy kotkom poleczki w przedpokoju zeby mogly sobie po nich skakac i i chodzic pod sufitem, dzis kupie tez druga kuwete, bo do tej pory mielismy tylko jedna na 2 koty, wiem, ze powinno byc ilość kotów+1, ale trzeciej juz nie mam gdzie wstawic
- kot nie jest wychodzacy, (byl kiedys, bo wzielismy go z podworka jak nie mial calego roku) jedynie w okresie letnim pod nadzorem spaceruje po balkonie
- co do relacji z innymi kotami, mamy w domu jeszcze kotkę - Kiwi, byla u nas pierwsza, ale koty szybko sie zaakceptowaly, ona generalnie dominuje, bo potrafi wpierdzielic sie do jego miski, a on ja wpuszcza, w druga strone sobie nie pozwoli, ale jezeli chodzi o zabawy, to on glownie ja zaczepia, goni i podgryzuje, potrafia spac przytulone i wtulone w siebie, nie obserwuje zadnych spiec pomiedzy nimi, oprocz sytuacji gdy kotka ma juz dosc zabawy, a kocur jest nachalny
- jezli chodzi o znieczulenie przy cewnikowaniu, to nie zawsze jest znieczulany, wczoraj ani przedwczoraj nie byl, nie wiem czy to dla niego gorzej bo go boli, czy lepiej bo nie obciaza serca i ma szanse sam cos wysiusiac jak to bylo wczoraj
- kot nie dostal zadnych lekow do podawania na codzien, gdy zauwazam jakies niepojace objawy to go wtedy faszeruje pasta Uro-Pet i dostaje silniejsza karme w sensie Royal Urinary HD
- karma co do zasady nei jest tak czesto zmeinaina generalnie od dwoch lat karmie go Hils c/d, kupuje 5kg worki, jedynie w okresie kiedy mi sie karma skonczy a nowy worek jeszcze nie przyjdzie to dostaje cos innego, teraz dolacze do tego tez mokrka, generalnie weterynarz powiedziala, ze jesli je sucha veterynaryjna to mokra do tego moze jesc jakakolwiek, co o tym myslicie?

jak mozecie napiszcie co sadzicie o wynikach

Eos

 
Posty: 5
Od: Śro sie 08, 2012 7:33
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Czw sie 09, 2012 9:23 Re: Problem z leczeniem SUK

Urosept to lek ludzki, tabletki bez recepty, bardzo dobry, polecam. Warto dawać stale, 2 razy dziennie po 1/2 tabletki.
Przeczytaj opis.
Urinal i Uropet to leki weterynaryjne, mają mniej więcej podobne dzialanie co Urosept.
Uważam, że dodatkowo warto spróbować dać Rowatinex
http://www.doz.pl/apteka/p6292-Rowatine ... lki_50_szt
kapsułkę dziennie, po 3-4 dniach powinno być widać efekt czyli poprawę stanu moczu.
Twój kot ma staly problem z pęcherzem i podawanie takich leków dopiero w momencie jak juz pęcherz jest pelen śluzu a w moczu jest krew, to nieporozumienie.
Woda.
Jedną z przyczyn problemow kocich z pęcherzem i nerkami jest permamentne niedowodnienie. Sucha karma która sciąga wodę z organizmu, żeby mogla być strawiona, pogarsza ten stan.
Kot MUSI pić więcej, konkretnie Twoj ok 300 ml na dobę (z wodą w jedzeniu licząc). Te zlogi z pęcherza, oprócz leczenia, muszą się po prostu wypłukiwać. Poza tym w gęstym moczu złogi łatwiej sie zbierają i gęstnieją, zatykając cewkę.

Twój kot był leczony antybiotykami, czyli wet zakladał, że w pęcherzu jest infekcja bakteryjna. Jednak bez posiewu może być tak, że bakterie są niewrażliwe na ten antybiotyk.
Do posiewu najlepiej pobrać mocz przez nakłucie pęcherza (bez znieczulenia ani narkozy), wtedy będziesz wiedziała na pewno czy leczenie jest trafione (sądzac po tym, że problemy wracają, nie jest)
Antybiotyk dobrany na podstawie posiewu i antybiogramu powinien być podawany nie krócej niż 4 tygodnie, lepiej dlużej.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13707
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości