jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Czw mar 01, 2012 19:46 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

Posiew jest po to aby sprawdzić jaka bakteria jest przyczyną infekcji.
Jeśli zdiagnozowano infekcję.

Robiłaś Puszkinowi tylko badanie moczu, bez badania krwi?
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Czw mar 01, 2012 20:33 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

Ja już nic z tego nie wiem :(.Skoro ma leukocyty w moczu to oznacza że ma infekcję, tak?
Skoro infekcja bakteryjna to nie SUK? Tak?


Puszkinowi robiłam na razie sam mocz wczoraj ( wynik wkleiłam ). Krwi jeszcze nie, muszę znaleźć jakąś inna lecznice, która robi te badania bo do "podłogowej" nie pójdę. Wszędzie mamy daleko i problem z transportem :(.

ivy82

 
Posty: 39
Od: Nie maja 29, 2011 14:30

Post » Czw mar 01, 2012 21:24 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

ivy82 pisze:Ja już nic z tego nie wiem :(.Skoro ma leukocyty w moczu to oznacza że ma infekcję, tak?
Skoro infekcja bakteryjna to nie SUK? Tak?
....
Nie.
->
Co to jest SUK i w jaki sposób.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto lis 05, 2013 18:20 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

PcimOlki mam prośbę.
Jeśli znajdziesz chwilę napisał byś?
Chodzi o mojego kota Flavera i Jego kamienie w nerce i moczowodzie.
Dziękuję bardzo.

Spika

 
Posty: 10
Od: Czw paź 17, 2013 20:11

Post » Czw kwi 03, 2014 13:48 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

Widzę,że temat padł około 2 lat temu. Jednak pokuszę się napisać tutaj. Sytuacja: kot choruje prawdopodobnie na SUK. Jest z okolic Tarnowa i tutaj nadal bada się próbki moczu zebrane z podłogi.
LEU +2 125 cell/uL
URO +1 33 umol/L
PRO+- 0.15g/L
SG 1.030
pH 6.0

Będę wdzięczna za interpretację wyników.

Kot jest karmiony od roku royal cannin urinary S/O, jeden wet mówił ,że można taką karmę podawać jedynie przez jakiś czas, inny, że do końca życia, jeszcze inny żeby dawać surową wołowinę. Ja już nie mam siły. Kot zaczął znowu załatwiać się poza kuwetą, jego zachowanie się zmieniło, jest bardzo drażliwy, unika kuwety, ciągle je a przez ostanie dni często wymiotuje karmę zaraz po jedzeniu. Od czasu choroby wodę pija tylko z odkręconego kranu. Mocz bardzo długo wstrzymuje, kreci się, dostaje świra a kiedy już sika to bardzo silnym strumieniem. Nie chce jeść nic oprócz suchej karmy. Cały czas wylizuje krocze. Ewidentnie coś jest nie tak.

Wet zasugerował podanie antybiotyku lub nospy jeżeli będą kryształy. Czy to konieczne ?
Jakie badania jeszcze zrobić?
Czy może USG, może po prostu zrobił mu się jakiś kamień?

weasel

 
Posty: 5
Od: Wto sty 01, 2008 16:59
Lokalizacja: grimsby,tarnow,lodz

Post » Czw kwi 03, 2014 15:15 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

Postaraj się zrobić badania krwi i moczu nie z paska,usg.
badanie z paska to tylko tak dla twojej orientacji.jest niedokładne

anka1515

 
Posty: 4066
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw kwi 03, 2014 15:51 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

weasel pisze:Widzę,że temat padł około 2 lat temu. Jednak pokuszę się napisać tutaj. Sytuacja: kot choruje prawdopodobnie na SUK. Jest z okolic Tarnowa i tutaj nadal bada się próbki moczu zebrane z podłogi.
LEU +2 125 cell/uL
URO +1 33 umol/L
PRO+- 0.15g/L
SG 1.030
pH 6.0

Będę wdzięczna za interpretację wyników. (...)

Tylko tyle?
Nie bardzo jest co interpretować...
Tymczasem może poczytaj:
viewtopic.php?f=36&t=133367
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Pt kwi 04, 2014 10:26 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

Tak też myślałam :( Dodatkowo w moczu występuje wg weterynarza bardzo mała ilość kryształów. Zalecenia: zmienić karmę, na jaką, nie wiadomo. Już czytam podanego linka. Dzięki.

weasel

 
Posty: 5
Od: Wto sty 01, 2008 16:59
Lokalizacja: grimsby,tarnow,lodz

Post » Pt kwi 04, 2014 12:24 Re: jak zinterpretowac wynik z paska do badania moczu?

Kryształy mają znikomą wartość diagnostyczną.
Mogą wytrącić się poza kocim pęcherzem, w pobranej próbce jeśli zbyt długo czeka ona na zbadanie.
I zacytuję bo nie chce mi się pisać tego samego od nowa:
Koci mocz jest roztworem. Składa się z wody i rozpuszczonych w niej produktów przemiany materii, w tym - soli mineralnych. Mogą w nim także znajdować się tak zwane "elementy morfotyczne" - czyli nabłonki, krwinki, bakterie, pasma śluzu i inne nierozpuszczalne "drobiny", które mogą stanowić tzw. zalążek albo jądro krystalizacji. Wiesz pewnie jak powstaje perła?
Jeśli w takim roztworze jest dużo wody a mało rozpuszczonych w nim soli mineralnych (czyli roztwór jest nienasycony) i nie ma w nim tych nierozpuszczalnych "śmieci" - to pH może być i 8 a kryształy nie będą się tworzyły.
Żeby zaczęły się tworzyć kryształy muszą być spełnione określone warunki, na przykład wystarczy, że kot będzie mało pił, roztwór w pęcherzu (czyli mocz) "zagęści się" czyli wysyci - wtedy wystarczy, że kota "zawieje" (obniży się temperatura roztworu) albo, że pojawi się w pęcherzu jakiś "farfocel" (bakteria, krwinka, jak wyżej pisałam) albo jedno i drugie i nawet jeśli pH będzie 5,5-6 będą powstawać kryształy.
Tyle tylko, że tym razem innego rodzaju (te kryształy). Przy zasadowym moczu byłyby to struwity, przy kwaśnym - szczawiany.

koty raczej nie zatykają się struwitami - chyba, że z kryształów uformuje się kamień. Dużo częściej koty zatykają się czopem utworzonym z tak zwanej macierzy białkowej, w której mineralne kryształy siedzą niczym rodzynki w cieście. Macierz ta (nazywana czasem matrixem) to rozmaite nabłonki, elementy morfotyczne krwi, bakterie itp.śmieci, które tworzą czop zatykający cewkę. Wszystkie te śmieci gromadzą się w pęcherzu w wyniku stanów zapalnych i (niedoleczonych) infekcji.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości