Wątek dla nerkowców - V

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Pt sty 28, 2011 23:33 Re: Wątek dla nerkowców - V

Nasza Micia coraz gorzej chodzi i niechętnie schodzi z legowiska. Wprawdzie jest ono duże, bo rozłożone na 2 osoby, ale brak ruchu powoduje tycie, a im grubsza, tym gorzej chodzi. Takimi ciężkimi,małymi kroczkami, kiwając się w przód.

Nie wiem czy wiązać to z nerkami, bo zaczęło się to, zanim zachorowała. Czasami znoszę ją na parter, żeby chociaż przeszła się po schodach. Więcej chodzi, jak głodna po peritolu, ale generalnie prawie cały czas leży lub śpi. Widać też zanik mięśni, bo łapinki chudziutkie przy obtłuszczonej całej reszcie kota.

Czy to może być z racji wieku? Kotka ma już chyba 20lat.

Zakocona

 
Posty: 6992
Od: Czw lut 03, 2005 22:19
Lokalizacja: Gliwice

Post » Sob sty 29, 2011 0:02 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa JANCZUK pisze:Witajcie,
Niestety wyniki są katastrofalne.
Kreatynina - 10,8
Mocznik - 483,64
Fosfor - 5,3...

A jakie są wyniki sodu i potasu? W szczególności wobec użycia Furosemidu.

Furosemide is injected either intramuscularly (IM) or intravenously (IV), usually 0.5-1.0 mg/kg 2x/day, although less before a horse is raced. As with many diuretics, it can cause dehydration and electrolyte imbalance, including loss of potassium, calcium, sodium, and magnesium.

Źródło:
http://en.wikipedia.org/wiki/Furosemide

oraz:
http://www.vin.com/proceedings/Proceedi ... &O=Generic

Podziwiam brak zainteresowania zagadnieniem.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob sty 29, 2011 0:06 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa JANCZUK pisze:Witajcie,
właśnie wróciliśmy od lekarza.
Niestety wyniki są katastrofalne.
Kreatynina - 10,8
Mocznik - 483,64
Fosfor - 5,3
Wszystko przez to, że przez ostatnie tygodnie musiałam zrezygnować z codziennych kroplówek /na 3x w tygodniu, po 150ml/.
Co drugi dzień Duduś dostawał 0,8 ml furosemidu.

Parametry sercowe bardzo się uregulowały, a także ciśnienie tętnicze wróciło do normy-dziś RR 128/82, 126/84.
Niestety padły całkowicie nerki, jak widać.
Na dodatek Duduś nie chce jeść, pewnie ma nudności, z racji tak wysokiego mocznika.

Właściwie jesteśmy bez wyjścia, albo kroplówkujemy i mamy niewydolność serca i zagrożenie bezpośrednie życia, albo nie podajemy kroplówek i mamy to co dziś.
BŁĘDNE KOŁO!!!!!!!!!

Od dziś:
-włączam kroplówkę /100ml/ co drugi dzień
-odstawiam furosemid /TYLKO w nagłych wypadkach-duszności- podskórnie 0,4ml/
-cerenię-w inekcji -dziś, jutro i w niedzielę - to na nudności

No i mam cichą nadzieję, że Duduś zacznie trochę jeść.
Pozdrawiam, choć mi nie do śmiechu.
EJ


A czy w związku z nadciśnieniem kot dostaje Lotensin/Fortekor lub amlodypinę?
Zaburzenia pracy serca mogą być także pośrednio wywolane podawaniem Furosemidu, który "obniża" poziom potasu we krwi, a to z kolei prowadzi do zaburzeń rytmu serca.

No i obowiązkowo do tego co wymieniłaś nalezy dodać leki osłonowe na żołądek i jelita.

koconek

 
Posty: 2580
Od: Sob sie 08, 2009 15:41
Lokalizacja: koconkowo

Post » Sob sty 29, 2011 0:07 Re: Wątek dla nerkowców - V

O! PcimOlki własnie się zdublowaliśmy.

koconek

 
Posty: 2580
Od: Sob sie 08, 2009 15:41
Lokalizacja: koconkowo

Post » Sob sty 29, 2011 0:09 Re: Wątek dla nerkowców - V

koconek pisze:[....
Zaburzenia pracy serca mogą być także pośrednio wywolane podawaniem Furosemidu, który "obniża" poziom potasu we krwi, a to z kolei prowadzi do zaburzeń rytmu serca.

No i obowiązkowo do tego co wymieniłaś nalezy dodać leki osłonowe na żołądek i jelita.

Może należało by suplementowac to i owo.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob sty 29, 2011 0:11 Re: Wątek dla nerkowców - V

Zakocona pisze:Nasza Micia coraz gorzej chodzi i niechętnie schodzi z legowiska. Wprawdzie jest ono duże, bo rozłożone na 2 osoby, ale brak ruchu powoduje tycie, a im grubsza, tym gorzej chodzi. Takimi ciężkimi,małymi kroczkami, kiwając się w przód.

Nie wiem czy wiązać to z nerkami, bo zaczęło się to, zanim zachorowała. Czasami znoszę ją na parter, żeby chociaż przeszła się po schodach. Więcej chodzi, jak głodna po peritolu, ale generalnie prawie cały czas leży lub śpi. Widać też zanik mięśni, bo łapinki chudziutkie przy obtłuszczonej całej reszcie kota.

Czy to może być z racji wieku? Kotka ma już chyba 20lat.


Może, ale nie musi. Nie pamiętam kiedy pisałas ostatnio o wynikach badań, ale warto przy takich objawach kontrolować poziom potasu i morfologię, czy czasami nie są dodatkowymi winowajcami osłabienia. No i niestety przy długotrwałej chorobie, a tym samym długotrwałej złej gospodarce organizmu, zwłaszcza w przypadku białka, następuje stopniowe wyniszczenie i degradacja mięśni.

koconek

 
Posty: 2580
Od: Sob sie 08, 2009 15:41
Lokalizacja: koconkowo

Post » Sob sty 29, 2011 0:12 Re: Wątek dla nerkowców - V

PcimOlki pisze:
koconek pisze:[....
Zaburzenia pracy serca mogą być także pośrednio wywolane podawaniem Furosemidu, który "obniża" poziom potasu we krwi, a to z kolei prowadzi do zaburzeń rytmu serca.

No i obowiązkowo do tego co wymieniłaś nalezy dodać leki osłonowe na żołądek i jelita.

Może należało by suplementowac to i owo.


Ale tylko i wyłącznie po sprawdzeniu poziomu potasu w organiźmie, bo jego nadmiar jest również niebezpieczny.

koconek

 
Posty: 2580
Od: Sob sie 08, 2009 15:41
Lokalizacja: koconkowo

Post » Sob sty 29, 2011 0:15 Re: Wątek dla nerkowców - V

koconek pisze:
PcimOlki pisze:
koconek pisze:[....
Zaburzenia pracy serca mogą być także pośrednio wywolane podawaniem Furosemidu, który "obniża" poziom potasu we krwi, a to z kolei prowadzi do zaburzeń rytmu serca.

No i obowiązkowo do tego co wymieniłaś nalezy dodać leki osłonowe na żołądek i jelita.

Może należało by suplementowac to i owo.


Ale tylko i wyłącznie po sprawdzeniu poziomu potasu w organiźmie, bo jego nadmiar jest również niebezpieczny.

To ja wiem.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob sty 29, 2011 0:24 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ja wiem, że ty wiesz, ale nie wiem, czy wie koleżanka :mrgreen:

koconek

 
Posty: 2580
Od: Sob sie 08, 2009 15:41
Lokalizacja: koconkowo

Post » Sob sty 29, 2011 0:38 Re: Wątek dla nerkowców - V

koconek pisze:Ja wiem, że ty wiesz, ale nie wiem, czy wie koleżanka :mrgreen:

No właśnie ja też nie wiem.
We wtorek pytałem - olała.
Znaczy: wie lepiej - co jest całkiem prawdopodobne.
Tylko czemu nie chce się podzielić tą wiedzą?

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob sty 29, 2011 2:22 Re: Wątek dla nerkowców - V

Dziękuję za Wasze uwagi.
Nie napisałam o innych parametrach, ponieważ na zwyżkę kreatyniny i mocznika największy wpływ miał brak kroplówek.
Inne parametry z 13.01.2011:
-potas - 3,4 /4,1-5,6/ -D. dostawał 1x w tygodniu 0,5ml kalcium gluconicum
-sód - 153,6 /143,6-156,5/
-hematokryt - 0,29 /0,30-0,45/
-HB - 6,33 /6,21-9,31/
inne parametry w normie.
Oprócz tego Duduś dostaje:
1. cardilopin -1/4 tabl. 2,5mg/ - 1xdz. - na nadciśnienie tętnicze
2. famidyna - 1/2 tabl. 1xdz.
3. prilium - 0,53 ml 1xdz. / o stałej porze, u nas 22.00/ - na niewydolność serca/
4. potas - teraz: co 3-ci dzień /0,5ml/
5. soda oczyszczona do wody /do picia/
6. alusal lub gelatum aluminii - 2xdz. po 1ml
7. cerenia - przez kolejne 3dni /podskórnie/
8. kroplówki - co 2 dni /po 100ml/
9. furosemid - TYLKO wtedy, gdy będzie to niezbędne np. silne duszności /Duduś miał wodę w opłucnej/
10. INSULINA -levemir- po zbadaniu poziomu cukru glukometrem 2xdz.

Miłe koleżanki, chcę się wytłumaczyć dlaczego nie zawsze odpisuję od razu. Czytam wątek prawie codziennie, choć nie zawsze mogę odpisać.
Dziękuję Wam za wszystkie rady, są dla mnie bardzo cenne.
Jeszcze raz dziękuję.

Ewa JANCZUK

 
Posty: 441
Od: Pt paź 06, 2006 22:38

Post » Sob sty 29, 2011 9:05 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa JANCZUK pisze:Nie napisałam o innych parametrach, ponieważ na zwyżkę kreatyniny i mocznika największy wpływ miał brak kroplówek.


Gdzieś tu w wątku Casica napisała, że Jej wet mawia, że to nie koty się poddają tylko właściciele... Nie poddawaj się!

Miałaś zapytać o leki moczopędne (ziołowe- Phytopale lub Lespewet)- pytałaś? Przy niewydolnych nerkach, kroplówkach i skłonnościach do "zalewania" opłucnej moim zdaniem są wskazane... Na stałe. Bo ja bym dążyła jednak do 250ml w dwóch wlewach... Czyli nie furosemid przy dusznościach, tylko stała mobilizacja nerek do pracy. Sama widzisz jakie są efekty bez kroplówek.

Smutne to co piszesz....
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 29, 2011 11:53 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa JANCZUK pisze:...
...
Nie napisałam o innych parametrach, ponieważ na zwyżkę kreatyniny i mocznika największy wpływ miał brak kroplówek.

Zgadza się - chodziło raczej o przewodnienie i jego powiązania sodowo-potasowe.

Ewa JANCZUK pisze:...
Miłe koleżanki, ...

Jakoś przeżyję tą indoktrynowaną płeć - jeśli żadnemu facetowi nie przyjdą od tego do głowy niewłaściwe pomysły. :wink:

Slonko_Łódź pisze:...
Gdzieś tu w wątku Casica napisała, że Jej wet mawia, że to nie koty się poddają tylko właściciele...

Często mam podobne odczucia.

PcimOlki

 
Posty: 10931
Od: Nie wrz 16, 2007 14:12
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob sty 29, 2011 12:13 Re: Wątek dla nerkowców - V

Ewa, masz najgorszy z możliwych zestawów, cukrzycę i pnn. Bardzo współczuję, bo jak być może pamiętasz, u nas było podobnie - pnn, a później cukrzyca.
Ewa JANCZUK pisze:-potas - 3,4 /4,1-5,6/ -D. dostawał 1x w tygodniu 0,5ml kalcium gluconicum
-4. potas - teraz: co 3-ci dzień /0,5ml/

Co do kalium gluconicum jako suplementu potasu. Odstawiłam ten środek u Putity nieodwołalnie i raz na zawsze. Ma on przykre działanie uboczne (u większości kotów) - biegunki i wymioty.

Postaraj się zamówić renal K, albo pomysleć nad innym suplementem potasu.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob sty 29, 2011 15:53 Re: Wątek dla nerkowców - V

Mam już kolejne wyniki Bazyla.
Morfologia minimalnie w dół ale wszystkie parametry w normie. Do tej pory w jonogramie nie badaliśmy magnezu. Inne parametry - sód, potas, wapń, fosfor, chlorki w normie ale magnez poniżej. Jego norma to 2-3 mg/dl u nas 1,94. Badaliście kiedyś magnez? Jak go uzupełnić? I jeszcze - czy przy "wrzuceniu" fosforu w normę dalej podajecie coś na jego zbicie ale w mniejszej dawce?

Mocznik ma bardzo powolną tendencję spadkową. Dwa tygodnie temu 155 mg/dl, dzisiaj 140. Nie wiem czy to bardziej skutek kroplówek czy Azodylu, może jedno i drugie.

Bardziej zastanawia mnie spadek kreatyniny. Do tego stopnia, że obawiam się błędu analizatora. Jeszcze 2 tyg temu jej poziom to 3,78 mg/dl (choć wetka mówiła, że może być trochę mniejszy, bo jej zdaniem na pasek do badania wkropliła zbyt dużą kroplę krwi a to mogło dać zafałszowany wynik, jeżeli to była prawda to w optymistycznym wariancie brałyśmy pod uwagę 3 mg/dl) a dzisiaj 1,81. Czyli wbiliśmy się w normę. Czy to możliwe?

Po raz kolejny czytam, że weci proponują mieszać sodę oczyszczoną z wodą i dawać do picia. Czy to ma jakiś skutek?
Bazylek 27.03.2012 [*] Ludzik 11.03.2015 [*] Julia 19.09.2021 [*] Bułka 9.10.2021 [*] Barszczyk 15.03.2022 [*] Na pewno do Was przyjdę, na pewno.
Obrazek

1969ak

 
Posty: 4338
Od: Nie kwi 22, 2007 12:33
Lokalizacja: Białystok

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 139 gości