Wątek cukrzycowy - IV

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Wto sie 09, 2011 10:07 Re: Wątek cukrzycowy - IV

dzięki Szejbal,że nas zauważyłaś. Kropcia siedzi w kuchni, miala kilka dni temu kontrolne badanie cukru, jest na tym samym poziomie co miesiąc wczesniej 330, przez miesiąc dostawala glipizide bp ale jak widac bez efektu, wet kazał to odstawić, kotka jest stara, znam ją 10 lat jako wolnożyjącą pod blokiem i w piwnicy, a jak przyszla była dorosła więc oceniam na 12 lat, jakiś czas temu zaczęła słabo jeść więc u weta okazało się , że dziąsła, do tego kołtuny straszne więc golenie, ząbki ze 3 usunięto, antybiotyk w iniekcjach pomógł na dziąsła a przy okazji narkozy na ząbki pobrano krew i wyszedł cukier, zresztą jak u mnie zlądowąła na leczeniu to zauwazyłam strasznie spożycie wody. Po tym leczeniu przez 2 tyg.była nazad na podwórku, ale zaczeły się kłopoty, ludzie na widok ogolonego kota zaczęli się litować i dokarmiać mleczkiem i byle czym, a na koniec jacys ludzie spoza bloku odłowili ja i zawieźli do schronu... odzyskalam ją po 1,5 doby w schrone i od tego czasu jest u mnie, troche w łazience, teraz w kuchni, leczenie antbiotykowe z powodu zgazowania jelit ( od tego kurde mleczka w morde), zakońcozne, ale jest nowy objaw, siusia z krwią od czasu do czasu z takim "glutkiem" krwistym, nie za kazdym razem ale... wet mówi, żeby dac jej spokój... wypuścić... a ja sie łamię... no trudna sytuacja... na niewiele moge sobie pozwolić, w pokoju 11 kotów... w tym 3 maluchy poziomkowe...viewtopic.php?f=13&t=129770 ech

Mamrot

 
Posty: 2549
Od: Pon wrz 21, 2009 12:38

Post » Wto sie 09, 2011 11:41 Re: Wątek cukrzycowy - IV

Te tabletki podawałam na początku mojemu kotu, ale one nic nie dały. Tu potrzebna jest insulina i diagnostyka, skoro ma krwiomocz.
A insulina oznacza regularność, niestety, przynajmniej raz, dwa na dobę.
Obrazek

magicmada

Avatar użytkownika
 
Posty: 14567
Od: Śro paź 05, 2005 19:10
Lokalizacja: moose county

Post » Wto sie 09, 2011 11:46 Re: Wątek cukrzycowy - IV

magicmada pisze:Te tabletki podawałam na początku mojemu kotu, ale one nic nie dały. Tu potrzebna jest insulina i diagnostyka, skoro ma krwiomocz.
A insulina oznacza regularność, niestety, przynajmniej raz, dwa na dobę.

dlatego nic dla niej zrobic nie mogę... no może kolejny antybiotyk ale wlasnie skończyła taki ktory na drogi moczowe też dzialał... cięzka decyzja ale musi wrócić na podwórko... wet mowi, że w tak slodkim moczu to "wszystko zyje"... i że kolejny antybiotk niewiele da... no i nie jest to klasyczny krwiomocz, bo np. ostatnie siusiu z "kłaczkiem" krwi było w niedziele wieczorem, do dziśrano nie było nastepnego...

Mamrot

 
Posty: 2549
Od: Pon wrz 21, 2009 12:38

Post » Wto sie 09, 2011 11:48 Re: Wątek cukrzycowy - IV

kotkajest wolnożyjaca ... podawanie razdziennie tbl wymagało nie lada gimnstyki... no jednym słowem... nie ma szans na leczenie insuliną...

Mamrot

 
Posty: 2549
Od: Pon wrz 21, 2009 12:38

Post » Śro sie 10, 2011 20:24 Re: Wątek cukrzycowy - IV

Ok to może teraz wpisze mojego Jurosława w pełni oficjalnie z wynikami :D
Kot czy kotka? - Kot
Jak się nazywa?- Jurek
Ile ma lat? - 10
Ile waży?-5,200
Za gruby /za chudy? - chyba w sam raz bo to persowate :D
Kiedy zdiagnozowano cukrzycę? - 31.07.2011
Jak jest kontrolowana choroba? - dopiero starujemy dziś pierwszy zastrzyk
Czy mierzysz u kota cukier glukometrem? - owszem
Jeśli tak, to jakim? -Optium Xido
Jaką podajesz insulinę? - Lantus
U 40 czy U 100? - zaczynamy od pena gdyż czekamy na strzykawki
Ile kresek (IE)? - w sumie 4j
Raz dziennie czy dwa razy dziennie? - 2
Aktualny poziom glukozy we krwi? - rano pow.500 po 2j Lantusa 378
Czy kot dostaje lub dostawał sterydy? - nie
Czy robione były badania tarczycy (test T4)? - nie
Czy wynik badania tarczycy był w normie? -nie wiem
Czy występuje u Twego kociaka neuropatia (osłabienie kończyn, chwiejny chód)? - nie
Jaką podajesz karmę? - RC diabetic
Mniej więcej ile? - 80g
Karmienie przed podaniem insuliny, czy po? - po
Inne choroby? - struwity od jakiegoś roku nie występują-dotychczas był na karmie struwitowej, ostatnio zapelenie dziąseł
(np. astma, niewydolność nerek, schorzenia trzustki, problemy dermatologiczne, serce, tarczyca, FIV, dziąsła, ząbki itd.)
Czy podajesz jakieś leki? Jeśli tak, to jakie - antybiotyk Synergal i Immunodol na wzmocnienie bo ostatnio kicha
Czy znane są wyniki laboratoryjne? (dopisz wartości brzegowe) -
ALT(GPT)73,3 (20-107)
AST(GOT) 36,1 (6-44)
AP 171,19 (23-107)
Kreatynina 0,67 mg/dl(1-1,8)
Mocznik 46,5 mg/dl (25-70)
Cholesterol 269 mg/dl (77,4-201,2)
Erytrocyty12,78 (5-10)
Hemoglobina 17,8 (8-15)
Hematokryt 50,48(24-45)
FruktoyaminaŁ536,6 (10-390)
Jakiej konsystencji i jakiego koloru jest stolec? Ciemny i twardy czy raczej jasny i rzadki? z tym to bywa roznie
Opisz swój problem:zaczelam dzis rano podawac Lantusa na razie penem po 2j 2x dziennie, i tu mam maly problem obawiam sie ewentualnzch niedocukrzen. Niestety wszyscy pracujemz i nie mozemz leczyc metoda wg potrzeb chociaz wiem z autopsji na sobie,ze tak byloby lepiej.

brinxi

 
Posty: 11
Od: Czw sie 04, 2011 11:18
Lokalizacja: Żyrardów;Warszawa

Post » Śro sie 10, 2011 21:29 Re: Wątek cukrzycowy - IV

Witam, zaglądam na watek, choć moja Kontra cały czas w remisji, badałam cukier 3 dni temu - 68 :))). Czyli w 2 mesiące bo od 1 maja do 1 lipca udało sie kota wyleczyc:)))

co do kota Jurka - napisz cos wiecej o wynikach pomiarów, 2 razy dziennie po 2 jednostki to już sporo, jak na początek. futro musi sie przyzwyczaic do insuliny, ja zesżłabym do 1,15 i sprawdząła czy cukier spada czy nie. jak nie to zwiększac o 0,25. U mnie zaskoczyła przy 2,25 potem zaczelam juz schodzic z insulina i kocie wyzdrowialo. ale zaczynalam od 1 jednostki przez pierwszy tydzien raz dzinnie dla oswojenia mnie, bo umierałam ze strachu i zaryczana kiepsko sobie radziłam.
Ale podstawowa rzecz: SUCHA KARMA ALBO ŚMIERC. Absolutnie zrezygnuj z suchej karmy. NAwet RC DIabetic suchy podnosi cukier przynajmniej 2-3 krotnie. Zacznij podawac wyłącznie mokrą karme!!!! mozna ja kupic w necie w zooplusie np animnda classic (rozne smaki) jest swietna dla cukrzyków.

Pozdrawiam wszystkich mniej lub bardziej futrzastych :)
ewa

ewa_i_kontra

 
Posty: 47
Od: Czw kwi 28, 2011 21:10
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 10, 2011 22:29 Re: Wątek cukrzycowy - IV

Hej Dziewczyny i Chlopaki,

zalozylam V czesc watku cukrzycowego: viewtopic.php?f=1&t=131572&p=7820246#p7820246

Pozdrawiam serdecznie
Tinka

EDIT: Informacje z pierwszych dwoch stron bede uzupelniala sukcesywnie. Na razie jestem na urlopie i mam ograniczony dostep do Internetu.
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Czw sie 11, 2011 9:15 Re: Wątek cukrzycowy - IV

Mamrot napisał(a):

wet mówi, żeby dac jej spokój... wypuścić... a ja sie łamię... no trudna sytuacja...


Tabletki tu raczej nie pomogą. Potrzebna jest insulina. W takiej sytuacji to szans na leczenie nie ma. Decyzja trudna, bardzo Ci współczuję.


brinxi napisał(a):

Karmienie przed podaniem insuliny, czy po? - po


Insulinę podawałabym w trakcie karmienia , albo zaraz po. Co zrobisz jak kocio nie będzie chciał jeść, a dostanie dawkę?
Piszesz, że podajesz Lantusa 2x po 2j. Na początek to trochę za dużo. Insulina musi mieć czas żeby się zakorzenić w organizmie, a po drugie, może kociak nie będzie potrzebował aż tak dużej dawki. Zmniejszcie dawkę na 1j lub jak pisała 'ewa_i_kontra', na 1,15j. I pomiar i jeszcze raz pomiar cukru - bez tego ani rusz. Precz z suchą karmą. Mój Filip dostaje tylko 3 suche chrupki w nagrodę, że cierpliwie znosi pomiary glukometrem ( zawsze uwielbiał suchą karmę i teraz jest cukrzykiem) :( .

I jeszcze kilka słów o ważności pomiarów.
Filipczak jest na insulinie Levemir. Dotarliśmy do dawki 3,1j. PRE u mojego futrzaka jest często trudne do przewidzenia. Wyniki przez jakiś czas utrzymują się na super poziomie, a potem nagle szybują do góry. Trzeba kombinować z dawką. Nawet przy niskim PRE np. 114mg dostawał 2,8 - 2,95j, ponieważ jak zmniejszałam mu o 0, 25j lub 0,5j, następne wyniki były grubo powyżej 300mg, a zdarzały się i powyżej 400mg. Tydzień temu przy PRE 115mg dostał 3j. I mieliśmy czerwony alarm. Gdyby nie czujność i dodatkowy pomiar, wolę nie myśleć co by się stało. Już na +4 było 30mg :strach: :strach: ( jakiś czas temu szczyt działania inuliny przesunął się u Filipa z +6 na +8). Poranne PRE już na szczęście - 104mg. Czyli pomiar i jeszcze raz pomiar.
Pozdrawiam

basia40

 
Posty: 75
Od: Śro kwi 13, 2011 16:14
Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie

Post » Czw sie 11, 2011 12:08 Re: Wątek cukrzycowy - IV

U jurka cukier po 2j Lantusa rano przy cukrze ponad 500 spadł do 340 o godz. 17
O 21 przed podaniem kolejnych 2j było 335 ale rano wrócilo do 496.

Na chwile obecna mam problem z dozowaniem Lantusa, gdyż posiadamy tylko pena SoloStar ( gdyz oddałam mu swoja porcje insuliny :)) i czekam aż ogarnę się ze strzykawkami, musze kupic Lantusa w fiolce +strzykawki, wtedy zaczne kombinowac z dawkami. I jak długo zazwyczaj zajmuje kociemu organizmowi reakcja na insuline?

Co do karmienia to nie sprecyzowałam pisząc,że dostaje po insulinie. Raczej nastepuje to równocześnie i jak na razie to nie muszę się martwic o to czy nie je raczej na odwrót-bo on wiecznie jest głodny, tak samo jak jego kumpelka :)

brinxi

 
Posty: 11
Od: Czw sie 04, 2011 11:18
Lokalizacja: Żyrardów;Warszawa

Post » Czw sie 11, 2011 12:19 Re: Wątek cukrzycowy - IV

brinxi pisze:
Na chwile obecna mam problem z dozowaniem Lantusa, gdyż posiadamy tylko pena SoloStar ( gdyz oddałam mu swoja porcje insuliny :)) i czekam aż ogarnę się ze strzykawkami, musze kupic Lantusa w fiolce +strzykawki, wtedy zaczne kombinowac z dawkami. I jak długo zazwyczaj zajmuje kociemu organizmowi reakcja na insuline?


Witam brinxi,
nie musisz kupować Lantusa w fiolce, ja mam Lantusa w penie. Wkłuwam w pena igłę od strzykawki i naciągam tyle ile trzeba.
Strzykawki są zdecydowanie wygodniejsze jeśli chodzi o odmierzanie właściwych dawek.
Insulina potrzebuje na ile mi wiadomo do 7 dni aby "zakorzenić" się w organiźmie zwierzaka.
I pomiary najważniejsza sprawa, ta dawka 2 j też uważam za zbyt wysoką, tym bardziej jeśli nie ma się możliwości
monitorowania pomiędzy PRE ,lepiej podać mniejszą dawkę tak jak dziewczyny tu już wcześniej sugerowały.
Optium Xido to dobry glukometr, potrzebuje niewiele krwi, też go używamy.
Pozdrawiam,
Eśkowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1& ... 0#p8422130
Borysowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=167143

Esiu [*]15.07.1995 - 02.01.2014r.... byłeś mi wschodem słońca i zachodem...
Borys [*] 2009 - 28.02.2019r. .. byłeś mi Najdroższym Towarzyszem ...

feniks32

 
Posty: 1506
Od: Pt gru 04, 2009 21:19
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw sie 11, 2011 12:31 Re: Wątek cukrzycowy - IV

feniks32 pisze:
brinxi pisze:Optium Xido to dobry glukometr, potrzebuje niewiele krwi, też go używamy.
Pozdrawiam,


Dzięki feniks32 z tym pomysłem na pena i strzykawkę ratujesz nasz budżet :)
Glukometr owszem dobry, dobry używamy go współnie z Jureczkiem :)


Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie karmienia- jeśli mam zrezygnować z suchej ( kurde a właśnie kupiłam 3kg-musze oddać lub odsprzedać ) to jak powiinam dozować mokra i czy mokrapowinna być specjalnie przeznaczona dla diabetyków czy wystarczy zwykła "mokra"-oczywiście nie whiskas .

brinxi

 
Posty: 11
Od: Czw sie 04, 2011 11:18
Lokalizacja: Żyrardów;Warszawa

Post » Czw sie 11, 2011 12:54 Re: Wątek cukrzycowy - IV

brinxi pisze:(...) jak powiinam dozować mokra i czy mokrapowinna być specjalnie przeznaczona dla diabetyków czy wystarczy zwykła "mokra"-oczywiście nie whiskas .

Mokra zwykła, w miare możliwości jak najbardziej wartościowa. Animonda Classic tackowa dobrze "wchodzi", Animonda Carny też. Z najlepszych Grau :)
A jeśli chodzi o dawkowanie, to standardowa ilość. jak dla zdrowego kota, no i podawać przed insuliną (aby być pewnym, że kot zjadł do insuliny).

Brinxi - masz cukrzycę? Pytam, bo sama mam :lol:
"Niektórym ludziom aż chce się przybić piątkę! ...W twarz. ... Krzesłem."
Obrazek
Obrazek
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ludmiłku... [*] żegnaj Najukochańszy Przyjacielu...30.12.2011r.
Mikusiu... [*] Ty też...17.04.2013r.
Obrazek

Szejbal

 
Posty: 2215
Od: Czw maja 08, 2008 23:16
Lokalizacja: Krosno/ (czasem Rzeszów)

Post » Czw sie 11, 2011 12:58 Re: Wątek cukrzycowy - IV

brinxi pisze:
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie karmienia- jeśli mam zrezygnować z suchej ( kurde a właśnie kupiłam 3kg-musze oddać lub odsprzedać ) to jak powiinam dozować mokra i czy mokrapowinna być specjalnie przeznaczona dla diabetyków czy wystarczy zwykła "mokra"-oczywiście nie whiskas .


Na 1 stronie wątku cukrzycowego jest spis karm dobrych dla cukrzyków. U mnie sprawdza się Miamor, Animonda Classic, Pure,
Bozita. Ponadto mój kocur jada dosyć sporo surowego mięsa (pieczeń wołowa i od czasu do czasu pierś z kurczaka).
W ofercie sklepów zoologicznych internetowych napewno znajdziesz te karmy ,o których mowa na naszym wątku.
Myślę ,że taka puszka 100 g powinna być zjedzona ze 2 razy dziennie napewno. Nigdy tak nie oceniałam na gramy ile mój kot jada. Powiem szczerze, że mój kocur jada tak średnio, kiedyś jadał dosyć dużo. Teraz waży 6,5 kg, tylko że on zaczął niecały miesiąc temu 17 rok, a starsze koty trochę mniej jedzą. 1,5 kg mięsa wołowego starcza mu na tydzień, do tego puszki.
Może inne dziewczyny też coś doradzą, każdy kot ma swoje upodobania kulinarne :D
Eśkowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1& ... 0#p8422130
Borysowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=167143

Esiu [*]15.07.1995 - 02.01.2014r.... byłeś mi wschodem słońca i zachodem...
Borys [*] 2009 - 28.02.2019r. .. byłeś mi Najdroższym Towarzyszem ...

feniks32

 
Posty: 1506
Od: Pt gru 04, 2009 21:19
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw sie 11, 2011 13:28 Re: Wątek cukrzycowy - IV

[quote="SzejbalBrinxi - masz cukrzycę? Pytam, bo sama mam :lol: [/quote]

Tak mam :) więc szczęście w nieszczęściu bo dzielimy się z Jureckim kosztami :D a raczej wliczam go do siebie.

brinxi

 
Posty: 11
Od: Czw sie 04, 2011 11:18
Lokalizacja: Żyrardów;Warszawa

Post » Czw sie 11, 2011 15:01 Re: Wątek cukrzycowy - IV

ewa_i_kontra pisze:Witam, zaglądam na watek, choć moja Kontra cały czas w remisji, badałam cukier 3 dni temu - 68 :))). Czyli w 2 mesiące bo od 1 maja do 1 lipca udało sie kota wyleczyc:)))
ewa


A Maślakowy wynik sprzed chwili 97 :mrgreen: To już 2,5 tygodnia bez insuliny, po 5 tygodniach na Lantusie, a uprzednio 5 tygodniach na Caninsulinie. Ach, nie mogłam się powstrzymać i się nie podzielić tą radochą naszą :ryk:

Co do jedzenia puszkowego: Maślak zajada BOZITĘ i ANIMONDĘ CARNY. Je kiedy chce i ile chce, a i tak kończy się na mniej niż 400 g puszce dziennie. Niby taki kot 5,5 kg wg etykietki powinien zjadać całą taką puszkę dziennie, ale dopadły mnie watpliwości ostatnio. Wydaje mi się, że Maślak utył. Co prawda nie mam wagi w domu i nie wiem ile przytył, ale widzę. No i właśnie miałam pytać kto ile daje puszkowego, bo chyba muszę Maślakowi zacząć wydzielać.

anita szczecin

 
Posty: 107
Od: Nie cze 05, 2011 10:01

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości

cron