Wątek dla nerkowców - IV

rozmowy o cukrzycy i niewydolności nerek u kotów

Moderator: Moderatorzy

Regulamin działu
Uwaga! Porady na temat leczenia udzielane są na podstawie pk.13 regulaminu forum.

Post » Nie paź 17, 2010 9:37 Re: Wątek dla nerkowców - IV

Gedo pisze:no to wygląda na to że to co uznawałem za wyniki w górnej granicy normy było już powyżej :(
moja kota ma 12 lat a jej wyniki fosforu wiele miesięcy oscylowały w okolicach 7-8 mg/dl
sugerowałem się wartościami referencyjnymi na stronie dr Neski:
http://www.nerkiwet.com/cms1/index.php? ... &Itemid=53
gdzie górna granica to 7,7 mg/dl
wprawdzie dr Neska mówiła że powinniśmy zbić i utrzymywać max w środku - co by się zgadzało z normami Tinki..

AlkaM pisze:
casica pisze: Nie pamiętam dokładnych wyników Dracula, ale to jest do sprawdzenia i zrobię to z ciekawości. On, poza epizodem ze skokiem wapnia zapewne w wyniku ponad półrocznego stosowania ipakitine, miał dobre wyniki jonogramu, jakoś tak w środku normy, żaden z pierwiastków nie był w dolnej czy górnej granicy. Putita ma fosfor poniżej wartości 5 (4,2 – 4,5, tak jej się waha) czyli, z tego co piszesz jest ok.

Nie dokladnie tak. Fosfor 4.5 jest w normie jezeli ten numer pomnozony przez poziom wapnia jest ponizej 70. Jezeli jest powyzej 70 to swiadczy o problemie z fosorem i nalezy go agresywnie zbijac

Wczoraj przeliczyłam u Puti, 40,3 do 43, tak się mniej więcej waha.
Gedo przelicz to wg tego co napisała AlkaM, ciekawe co Ci wyjdzie.
Normy podane na stronie dr Neski, są zapewne ramowe, nie szczegółowe. Raczej orientacyjne.
Gedo pisze:dlaczego Dracul dostawał ipakitinę skoro wyniki fosforu miał w normie?

Profilaktycznie? Chyba tak, poza tym, 4 lata temu był to standard u kota z pnn - ipakitine.
Wet, jakkolwiek dobry, był ortodoksem, a mój kot wręcz przeciwnie. Wet żądał wprowadzenia karmy nerkowej bez żadnych odstępstw (doradzał tylko dodatki w postaci tłuszczu zwierzęcego, czego Dracul nie chciał jeść). A to akurat było nie do przejścia przy Draculu. Musiałam wrócić do normalnego jedzenia czyli mięsa. Wpadłam w panikę graniczącą z histerią, że go zabiję. Więc pojawiła się ipakitine, którą i tak trzeba było odstawić ze względu na poziom wapnia. Odstawienie ipakitine i podawanie Draculowi mięsa nie miało w efekcie wpływu na poziom fosforu u niego. Dracul z pnn zył na tyle długo, że można było dokonać takiej obserwacji.
Gedo pisze:casica, odpowiedz mi tylko na jedno pytanie:
co się Twoim zdaniem dzieje z fosforem połkniętym w rubenalu u kota z hiperfosfatemią?
czy nie dzieje się to samo co z każdym innym fosforem dostarczonym drogą pokarmową?

Moim zdaniem prawdopodobnie nic. Ktoś kiedyś, z zupełnie innej okazji, tłumaczył mi, że to się w ten sposób nie przekłada jeśli chodzi o leki, akurat chodziło o ludzkie. Mechanizm nie jest tak prosty. Ktoś kiedyś wyśmiał też moje obawy z podawaniem ryb kotom nerkowym twierdząc, iż ilość fosforu w nich zawarta nie ma znaczenia. Tego nie sprawdzałam, bo moje koty ryb nie dostają.
Ale jak pisałam, tu przydłaby się ktoś z bardzo specjalistyczną wiedzą, żeby to dokładnie wytłumaczyć, nie wiem, chemik?
Gedo pisze:ale żyj i daj żyć innym :wink:
pozwól opiekunom wyciągać samodzielne wnioski, po to jest forum żeby wymieniać doświadczenia.

To oczywiście musi działać w obie strony, nie sądzisz?
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie paź 17, 2010 11:33 Re: Wątek dla nerkowców - IV

Dzień dobry.
Piszę pierwszy raz na kocim forum ponieważ mam problem z moją kicią. Kota ma 2 lata,była kastrowana rok temu. Około miesiąc temu kot nagle zaczął być bardziej nerwowy. Biegała po mieszkaniu chcąc się gdzieś ukryć, zaczęłą się nerwowo drapać, wylizywać i iskać futerko. Od tametj pory kot jest wyraźniej nerwowy. Byłam u weterynarza, dostała steryd (wkurzyłam się bo wet nie bardzo chciał mi poiwedzieć co podaje tylko stwierdzil, że to lek przeciwzapalny) Nazwe do książeczki wpisał tak, że nie byłam w stanie odczytac. Dopiero przy okazji następnej wizyty juz u innego weterynarza, okazało się, że to steryd. Dostała też Sedalin, którego nie podałam bo się przeraziłam tym co wyczytałam w internecie. Ale ja nie o tym chciałam pisać, ponieważ to wątek nerkowy.

Ze względu na problemy koci stwierdziłam, że muszę jej zbadać krew, bo mogą to być nerki. Niestety bez narkozy się nie obyło bo kot dzielnie walczył o przeżycie. Mam wyniki i nie wiem, czy wszystko jest dobrze, ponieważ wynik otrzymałam na maila. Bardzo proszę, jeśli ktoś znajdzie chwilę, o komentarz czy wyniki sa dobre.
Szukałam w internecie norm i znalazłam, że górną normą kreatyniny jest 1,8 a my właśnie tyle mamy :(
Oto wyniki:

AST- 3,49 U/L
ALT- 40,38 U/L
ALP- 34,35 U/L
Krea- 1,8 mg/dl
Mocznik- 43,825 mg/dl

leukocyty 7,0 tyś/ul
erytrocyty- 8,06 mln/ul
limf- 44,9 %
monocyty 3,8 %
hemoglobina 12,4 g/dl
hematokryt 39 %
MCV 48,4 fl
MCH 15,3 pg
MCHC 31,7 g/dl
płytki krwi 363 tyś/l

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Nie paź 17, 2010 12:12 Re: Wątek dla nerkowców - IV

Adelka39, wyniki tych badań nie wskazują, że może to być problem z nerkami. Ale jeśli możesz, dopisz do wyników normy, które powinny być podane w nawiasach.
Jedynie AST jest zbyt niski, o ile to nie pomyłka.
A czy wet skomentowało jakoś te wyniki? Przedstawił jakies zalecenia co do dalszej diagnostyki?
Szukalabym dalej. Na wszelki wypadek zbadałabym mocz wraz z osadami, żeby wykluczyć piasek. Bo takie pozornie dziwne, nerwowe zachowanie kota może świadczyć o jakimś nagłym problemie urologicznym.
Może jakaś alergia?
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie paź 17, 2010 12:20 Re: Wątek dla nerkowców - IV

casica pisze:Adelka39, wyniki tych badań nie wskazują, że może to być problem z nerkami. Ale jeśli możesz, dopisz do wyników normy, które powinny być podane w nawiasach.
Jedynie AST jest zbyt niski, o ile to nie pomyłka.
A czy wet skomentowało jakoś te wyniki? Przedstawił jakies zalecenia co do dalszej diagnostyki?
Szukalabym dalej. Na wszelki wypadek zbadałabym mocz wraz z osadami, żeby wykluczyć piasek. Bo takie pozornie dziwne, nerwowe zachowanie kota może świadczyć o jakimś nagłym problemie urologicznym.
Może jakaś alergia?

no własnie nie dostałam norm od weta stąd moja prośba do Was. Ja pojechałam z probblemami skórno-psychologicznymi więc pod tym kątem kota jest obserwowana. Nerki chciałam wykluczyć bo to też mógł byc powód jej zachowania.
Wet skomentował krótko w mailu, że nerki nie są powodem problemów z drapaniem i nerwowością, nic więcej. Zalecił podawanie środka psychotropowego :( Ja jeszcze chcę zbadac mocz i zmienić karmę.

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Nie paź 17, 2010 12:33 Re: Wątek dla nerkowców - IV

adelka99 pisze:
casica pisze:Adelka39, wyniki tych badań nie wskazują, że może to być problem z nerkami. Ale jeśli możesz, dopisz do wyników normy, które powinny być podane w nawiasach.
Jedynie AST jest zbyt niski, o ile to nie pomyłka.
A czy wet skomentowało jakoś te wyniki? Przedstawił jakies zalecenia co do dalszej diagnostyki?
Szukalabym dalej. Na wszelki wypadek zbadałabym mocz wraz z osadami, żeby wykluczyć piasek. Bo takie pozornie dziwne, nerwowe zachowanie kota może świadczyć o jakimś nagłym problemie urologicznym.
Może jakaś alergia?

no własnie nie dostałam norm od weta stąd moja prośba do Was. Ja pojechałam z probblemami skórno-psychologicznymi więc pod tym kątem kota jest obserwowana. Nerki chciałam wykluczyć bo to też mógł byc powód jej zachowania.
Wet skomentował krótko w mailu, że nerki nie są powodem problemów z drapaniem i nerwowością, nic więcej. Zalecił podawanie środka psychotropowego :( Ja jeszcze chcę zbadac mocz i zmienić karmę.

Zrób koniecznie mocz z osadem. Może coś wyjdzie.
Z tego co piszesz zrozumiałam, że badania krwi były robione jakiś czas po podaniu sterydu? Może on przytłumił jakąś infekcję (np pęcherza). Bo to nerwowe zachowanie z tym mi się kojarzy, zwłaszcza to bieganie. U mojej kotki tak było, zrywała się nagle jak oszalała i biegała nerwowo po mieszkaniu. Miała kryształy, wyszły w badaniu osadów moczu.

edit: z podawaniem psychotropów też bym się wstrzymała, aż do znalezienia przyczyny takiego zachowania kotki
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie paź 17, 2010 12:39 Re: Wątek dla nerkowców - IV

casica badanie krwi zrobione miesiąc po podaniu sterydu. Moja też właśnie tak miała. Siedziała w miejscu, zryw i bieganie po mieszkaniu (teraz juz tak nie robi, ale jest nerwowa i niespokojna). Szukanie miejsca gdzie można się schować, lizanie łapek i futra, trząchanie łapkami. Teraz doszło trząchanie uszkami. Dziś kupuję pojemniczek na mocz w aptece i zaczynam próby złapania siuśków. Czy mogę mocz zanieść do zwykłego laboratorium, do którego ja chodzę? Jakie parametry zbadać? Osad w moczu i coś jeszcze?

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Nie paź 17, 2010 12:50 Re: Wątek dla nerkowców - IV

adelka99 pisze:casica badanie krwi zrobione miesiąc po podaniu sterydu. Moja też właśnie tak miała. Siedziała w miejscu, zryw i bieganie po mieszkaniu (teraz juz tak nie robi, ale jest nerwowa i niespokojna). Szukanie miejsca gdzie można się schować, lizanie łapek i futra, trząchanie łapkami. Teraz doszło trząchanie uszkami. Dziś kupuję pojemniczek na mocz w aptece i zaczynam próby złapania siuśków. Czy mogę mocz zanieść do zwykłego laboratorium, do którego ja chodzę? Jakie parametry zbadać? Osad w moczu i coś jeszcze?


Ogólne badanie moczu + osady, czyli dwa odrębne badania. Gdyby probka okazała się zbyt mała na dwa badania (nie pamietam ile potrzeba na osady), przede wszystkim zrób osady.
Zobaczysz co wyjdzie z ogólnego badania, bo jeśli będzie wskazanie do zrobienia posiewu, to lepiej go robić z moczu pobranego u weta, bezposrednio z pęcherza.
Też robiłam te badania w ludzkim labie, bo dobrze jest zawieźć do badania mocz jak najświeższy (gdyby okazało się to niemożliwe, trzeba go przechowac w lodówce).
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie paź 17, 2010 12:52 Re: Wątek dla nerkowców - IV

casica bardzo Ci dziękuje za informacje. Zrobię tak jak napisałaś. Pozdrawiam.

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Nie paź 17, 2010 14:25 Re: Wątek dla nerkowców - IV

Adelka99 też bym sprawdziła pęcherz (czy to nie są np. struwity). Szczególnie, że kota ciachnięta. U mnie nie było wprawdzie nerwowego biegania ale pewnie dlatego, że kota ma porażone nogi :wink: Za to namiętnie i pasjami się wylizywała. Szczególną uwagę poświęcała brzuchowi.... Oczywiście alergia pokarmowa to też prawdopodobna hipoteza. Wiele osób np. po RC miało problemy ze swędzeniem skóry, łupieżem. Obejrzyj też uszy- czy nie ma jakiejś wydzieliny, zaczerwienienia. Bo może kota ma obcych, obejrzyj skórę- czy nie ma zaczerwienienia, odchodów pcheł, strupków, przerzedzeń. Najprościej jest dmuchać w futro- wtedy się rozdziela. Sprawdź pod kątem nużeńca- pogadaj z Mokkunią- Ona miała kota z nużeńcem- powie Ci co sprawdzić i jak. A jak już będziesz wiedziała co to- napisz!
Do zobaczenia Yennefer- czekaj na mnie w bytowniku przy ognisku.
10.02.2013 mój świat się zawalił.

Kto Ci tam Krokerku brzuch miętosi? Komu ćwierkasz? Do kogo się przytulasz w nocy? W czyich ramionach czujesz się bezpieczny?
09.11.2015r. odszedł Kroker

Slonko_Łódź

 
Posty: 5664
Od: Pt cze 10, 2005 7:36
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie paź 17, 2010 17:14 Re: Wątek dla nerkowców - IV

U mojego kota też bieganie, lizanie-nerwowość-falowanie skóry były spowodowane swędzącą skórą i po zmianie karmy zniknęły jak ręką odjął. Problemy powodował Royal Canin Sensitivity, a przejście na Hillsa d/d pomogło.

margo22

 
Posty: 1210
Od: Pt wrz 08, 2006 16:37
Lokalizacja: Wrocław/Amsterdam

Post » Nie paź 17, 2010 18:20 Re: Wątek dla nerkowców - IV

margo22 pisze:U mojego kota też bieganie, lizanie-nerwowość-falowanie skóry były spowodowane swędzącą skórą i po zmianie karmy zniknęły jak ręką odjął. Problemy powodował Royal Canin Sensitivity, a przejście na Hillsa d/d pomogło.

U nas nietolerancja pokarmowa na RC kitten objawiła się kupami z krwią. Po odstawieniu jak ręką odjął. Od tej pory mam jakiś uraz do RC.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie paź 17, 2010 19:58 Re: Wątek dla nerkowców - IV

Slonko_Łódź pisze:Adelka99 też bym sprawdziła pęcherz (czy to nie są np. struwity). Szczególnie, że kota ciachnięta. U mnie nie było wprawdzie nerwowego biegania ale pewnie dlatego, że kota ma porażone nogi :wink: Za to namiętnie i pasjami się wylizywała. Szczególną uwagę poświęcała brzuchowi.... Oczywiście alergia pokarmowa to też prawdopodobna hipoteza. Wiele osób np. po RC miało problemy ze swędzeniem skóry, łupieżem. Obejrzyj też uszy- czy nie ma jakiejś wydzieliny, zaczerwienienia. Bo może kota ma obcych, obejrzyj skórę- czy nie ma zaczerwienienia, odchodów pcheł, strupków, przerzedzeń. Najprościej jest dmuchać w futro- wtedy się rozdziela. Sprawdź pod kątem nużeńca- pogadaj z Mokkunią- Ona miała kota z nużeńcem- powie Ci co sprawdzić i jak. A jak już będziesz wiedziała co to- napisz!

no właśnie moja liże , liże i liże, iska futerko, drapie szyjkę. Liże szczególnie łapki i okolice klatki piersiowej, nie pogardzi też lizaniem grzbietu. Zaobserwowałam też falowanie skóry. Dodatkow trzącha łapkami i uszkami.
Wczoraj musieliśmy kotu podać narkozę żeby pani weterynarz mogła dokładnie wszystko obejrzec. Był przegląd uszu - czyste, skóry - czysta, odbytu - coś wyciśnięto, zębów - troszkę kamienia ale malutko, dziąseł - ładne, no i badanie krwi.
Jeśli chodzi o skórę to pcheł nie ma, z grzybicą przynieśliśmy ją do domu ze schroniska, została wyleczona. Gdyby teraz miała grzyba to wiem jak to wygląda. Nużeniec daje objawy skórne typu czerwone plamy a ona nie ma nic.
Natomiast na futrze ma trochę białych kropek wyglądających jak łupież.
Martwię się tym, że kota straciła apetyt, nie chce mi jeść, karmię ją karmą RC dla kotek sterylizowanych. Do tej pory nie było problemu, jadła ją chętnie. Innych też nie chce. Ewentualnie chrupnie karmę z Biedronki (mam taką dla kotków podwórkowych, które zimą dokarmiam) albo smakołyki whsikasa ( daję bardzo rzadko, ale ona je wręcz kocha).
I sama tracę apetyt bo nie wiem co jest :(

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Nie paź 17, 2010 20:01 Re: Wątek dla nerkowców - IV

Adelka99, jeśli w moczu nic nie wyjdzie, zrób kotce test na FELV/FIV, o ile nie miała robionych takich testów. Jeśli kotka jest ze schroniska, mogła coś ze sobą przynieść.
Dedykacja specjalna - kto się tłumokiem urodził, walizką nigdy nie będzie!

casica

Avatar użytkownika
 
Posty: 49062
Od: Pt mar 30, 2007 22:12
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie paź 17, 2010 20:02 Re: Wątek dla nerkowców - IV

margo22 pisze:U mojego kota też bieganie, lizanie-nerwowość-falowanie skóry były spowodowane swędzącą skórą i po zmianie karmy zniknęły jak ręką odjął. Problemy powodował Royal Canin Sensitivity, a przejście na Hillsa d/d pomogło.

no właśnie moja Royala jadła juz od dawna tyle i nic. Jadła też Purinę. Będę próbowała z innymi karmami. Może to kurczak w w karmie ją uczula :? Mam dla niej też Iamsa ale nie smakuje jej.

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

Post » Nie paź 17, 2010 20:06 Re: Wątek dla nerkowców - IV

casica pisze:Adelka99, jeśli w moczu nic nie wyjdzie, zrób kotce test na FELV/FIV, o ile nie miała robionych takich testów. Jeśli kotka jest ze schroniska, mogła coś ze sobą przynieść.

to też rozważałam ale to będzie kolejna narkoza bo inaczej nie da rady pobrać jej krwi. Kocia w schronisku była raptem jeden dzień, wzieliśmy ją jak miała 3 tygodnie, ktoś ją przyniósł i kocia bez matki raczej w schronisku nie miała szans . Ale ewidentnie urodziła ją kotka wolnożyjąca, która mogła kociaka zarazić.
Ale po kolei. Najpierw mocz i zmiana karmy.

adelka99

 
Posty: 114
Od: Nie paź 17, 2010 11:17

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości