Nabycie rodowodu

Forum Felis Polonia

Moderatorzy: DoBo, Moderatorzy

Post » Sob kwi 16, 2016 19:21 Nabycie rodowodu

Witajcie!

Mam pytanie czysto teoretyczne, nie bijcie ;).
Kotka jest adoptowana od poprzednich właścicieli, jest norweską leśną. Jej poprzedni właściciele nie dali mi jej rodowodu, w sumie o niego nawet nie zapytałam, bo zależało mi jedynie na adopcji, nie na papierku. Ale tak się zastanawiam jak to jest... gdybym jednak chciała uzyskać rodowód kotki, to do kogo miałabym się zwrócić? (właścicieli już w Polsce nie ma, więc podejrzewam, że dostępu do rodowodu nie mają, by mi podesłać). Jestem ciekawa czy mam prawo i jakiekolwiek szanse o to, by otrzymać kopię rodowodu od hodowcy? Hodowca już swoją działalność zawiesił, ale teoretycznie powinien mieć kopię rodowodu swoich podopiecznych, prawda? Czy, jakbym chciała w tej chwili rodowód kotki, to czy miałabym szansę go uzyskać?
Jak to wygląda?

Nigdy do czynienia z kocimi hodowlami nie miałam, moje zwierzaki to zawsze adopcyjniaki, więc pytam czysto teoretycznie. W sumie nigdy też nie interesowałam się wystawami, więc to pytanie jest z serii "co by było, gdyby". :)

Ty$ka

Avatar użytkownika
 
Posty: 1408
Od: Nie mar 11, 2012 19:57

Post » Nie kwi 17, 2016 5:47 Re: Nabycie rodowodu

Zwróć się z tym do organizacji, która wydała rodowód. Wg mnie masz pełne prawo mieć ten dokument - jesteś właścicielką kota, co za tym idzie jego dokumentów.
Potrzebne Ci będą dane rodziców Twojej kotki, nazwa hodowli w której przyszła na świat i data urodzenia - reszte powinni w biurze znaleźć (w końcu rodowody czasem się gubią/niszczą i się wtedy występuje o ich duplikaty).

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Nie kwi 17, 2016 13:58 Re: Nabycie rodowodu

Super, bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.

Nazwę hodowli, datę urodzenia i imiona rodziców znam, więc się zgłoszę :). Rozumiem, że w związku z tym mam uiścić jakąś opłatę? Przepraszam za banalne pytania, ale naprawdę się na tym nie znam ;).

Ty$ka

Avatar użytkownika
 
Posty: 1408
Od: Nie mar 11, 2012 19:57

Post » Nie kwi 17, 2016 14:04 Re: Nabycie rodowodu

Oczywiście, że wydawanie duplikatów kosztuje. Prawdopodobnie też związek zażąda od Ciebie jakiegoś potwierdzenia prawa własności kotki - pisemnej umowy, przekazania itd. Skontaktuj się - wszystko Ci wyjaśnią.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Nie kwi 17, 2016 14:24 Re: Nabycie rodowodu

Konieczne wydaje mi się też potwierdzenie tożsamości kotki. Czy ona ma chip?

elmi

 
Posty: 661
Od: Czw lis 13, 2003 16:59
Lokalizacja: między Wisłą i Świdrem

Post » Nie kwi 17, 2016 15:18 Re: Nabycie rodowodu

elmi pisze:Konieczne wydaje mi się też potwierdzenie tożsamości kotki. Czy ona ma chip?

:ok:
I jeszcze ten czip musi być powiązany z numerem rodowodu, np: w umowie kupna-sprzedaży lub adopcji. Ewentualnie, gdy kotka choć raz była wystawiana lub użyta jako hodowlana. Występując o rodowody kociąt hodowca nie podaje w karcie miotu numerów mikroczipów każdego kociaka.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Nie kwi 17, 2016 22:21 Re: Nabycie rodowodu

MariaD pisze:Występując o rodowody kociąt hodowca nie podaje w karcie miotu numerów mikroczipów każdego kociaka.

Chyba PODAJE. :)
Nie o to chodzi by człowiek miał kota ale o to by kot miał człowieka...
Obrazek

Witek Nowak

 
Posty: 1990
Od: Pon lut 18, 2008 22:08
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 18, 2016 15:06 Re: Nabycie rodowodu

nie podaje ;) bo nie ma takiego przymusu. Chyba, że hodowca ma takie zyczenie to poda :) Ja np. chipuje dopiero przed opuszczeniem hodowli, rodowody są wcześniej więc nie podaję.

gocha1p

 
Posty: 268
Od: Czw lut 17, 2011 14:17

Post » Pon kwi 18, 2016 15:14 Re: Nabycie rodowodu

A to nie zależy od związku?
Swoją drogą na rodowodach powinien być numer chipa - gdy się kupuje szczeniaka z ZK to w metryce są ujęty numer tatuażu/chip.
Dziwne, że w kotach nie ma.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Pon kwi 18, 2016 15:40 Re: Nabycie rodowodu

gocha1p pisze:nie podaje ;) bo nie ma takiego przymusu.


Nawet by mi do głowy nie przyszło wysłać do klubu kartę miotu bez n-rów chipów...
Nie o to chodzi by człowiek miał kota ale o to by kot miał człowieka...
Obrazek

Witek Nowak

 
Posty: 1990
Od: Pon lut 18, 2008 22:08
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon kwi 18, 2016 16:04 Re: Nabycie rodowodu

Ja też wysyłam bez numerów chipów z uwagi na to, że chipuję później (przy sterylce) niż występuję o rodowód. Później naklejam paski z numerem na rodowodzie.
Obrazek

lajka

 
Posty: 349
Od: Śro lis 25, 2009 8:51
Lokalizacja: Poznań/Palędzie

Post » Pon kwi 18, 2016 16:11 Re: Nabycie rodowodu

lajka pisze:Ja też wysyłam bez numerów chipów z uwagi na to, że chipuję później (przy sterylce) niż występuję o rodowód. Później naklejam paski z numerem na rodowodzie.

Dokładnie tak samo robię. :ok: Drugi pasek z numerem naklejam w książeczce zdrowia/paszporcie.

Edit: może i powinien być obowiązek podawania numerów czipów w karcie miotu. Ale... termin składania karty miotu musiałby być przedłużony do 10 tygodnia życia kociąt. Nie wyobrażam sobie czipowania 4 tygodniowego kociaka devon rex. :strach: Przy ich cieniutkiej skórce i cieniutkiej szyjce, to i w wieku 12 tygodni czip jest widoczny i wydaje się ogromny.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Wto kwi 19, 2016 6:25 Re: Nabycie rodowodu

MariaD pisze:(...)Drugi pasek z numerem naklejam w książeczce zdrowia/paszporcie.(...).


jakim cudem skoro paszport zgodnie z przepisami zostaje wydany po szczepieniu na wściekliznę (domniemywam, że chodzi o koty sprzedawane poza PL i szczepione na wściekliznę)
http://www.kocieforum.pl (MCO i nie tylko ...)
Obrazek
"Tajemnica sukcesu: mieć pod ręką jakiegoś Smoka" ze Shrek'a http://mco-kocury.manifo.com/
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=84343&hilit=Smok+i+amor

sunshain

Avatar użytkownika
 
Posty: 4117
Od: Nie lis 16, 2008 17:36
Lokalizacja: okolice Bielska Białej

Post » Wto kwi 19, 2016 7:08 Re: Nabycie rodowodu

sunshain pisze:
MariaD pisze:(...)Drugi pasek z numerem naklejam w książeczce zdrowia/paszporcie.(...).


jakim cudem skoro paszport zgodnie z przepisami zostaje wydany po szczepieniu na wściekliznę (domniemywam, że chodzi o koty sprzedawane poza PL i szczepione na wściekliznę)

Normalnym cudem. I również zgodnie z przepisami. :wink:
By kot był zaszczepiony na wściekliznę i by był wydany paszport musi być najpierw zaczipowany. Wet sprawdza czipa z numerem z naklejki, datę wszczepienia ma w książeczce, tak jak i przepisywane do paszportu daty szczepień.
No, może nie ja wklejam pasek w paszport, a wet. Detal. :roll: Choć raz mnie o to poprosił. 8) Żeby nie było - robiłam to przy nim, w lecznicy. :P

I nie tylko koty sprzedawane poza PL mają paszporty. Moje wystawowe futra, mieszkające w PL, też je mają. 8)
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38253
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Wto kwi 19, 2016 8:13 Re: Nabycie rodowodu

MariaD pisze:
sunshain pisze:
MariaD pisze:(...)Drugi pasek z numerem naklejam w książeczce zdrowia/paszporcie.(...).


jakim cudem skoro paszport zgodnie z przepisami zostaje wydany po szczepieniu na wściekliznę (domniemywam, że chodzi o koty sprzedawane poza PL i szczepione na wściekliznę)

Normalnym cudem. I również zgodnie z przepisami. :wink:
By kot był zaszczepiony na wściekliznę i by był wydany paszport musi być najpierw zaczipowany. Wet sprawdza czipa z numerem z naklejki, datę wszczepienia ma w książeczce, tak jak i przepisywane do paszportu daty szczepień.
No, może nie ja wklejam pasek w paszport, a wet. Detal. :roll: Choć raz mnie o to poprosił. 8) Żeby nie było - robiłam to przy nim, w lecznicy. :P

I nie tylko koty sprzedawane poza PL mają paszporty. Moje wystawowe futra, mieszkające w PL, też je mają. 8)


o to mi chodziło
http://www.kocieforum.pl (MCO i nie tylko ...)
Obrazek
"Tajemnica sukcesu: mieć pod ręką jakiegoś Smoka" ze Shrek'a http://mco-kocury.manifo.com/
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=84343&hilit=Smok+i+amor

sunshain

Avatar użytkownika
 
Posty: 4117
Od: Nie lis 16, 2008 17:36
Lokalizacja: okolice Bielska Białej

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości