Domowe menu dla kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie kwi 15, 2012 15:40 Re: Domowe menu dla kota

Ja mam problem z żywieniem mojego półtorarocznego potworka. Otóż jest on znajdką, dorastał dokarmiany przez sąsiadów puszkowym żarciem (przeprowadziłam wywiad).

Esteban mieszka w moim domu od pół roku i do tej pory nie chciał jeść nic innego poza puszkami Whiskasa - tylko i wyłącznie z galaretką. Żadne inne puszki z sosami itp. nie wchodziły w grę.
Suchą karmę, którą dostałam od weta przez długi czas musiałam mieszać z owymi galaretkami. Ostatecznie przekonał się do jedzenia jej w stanie 'pierwotnym'.
Od niedawna Esteban podjada wybiórczo pasztet, kawałki kurczaka i na tym koniec. Próba podania jakiegokolwiek innego jedzenia kończy się protestem głodowym. :cry:


Macie może jakieś porady jak podjąć walkę z kotem o urozmaicenie jadłospisu?

asiczka

 
Posty: 6
Od: Czw kwi 12, 2012 15:47
Lokalizacja: Anglia

Post » Czw cze 14, 2012 12:52 Re: Domowe menu dla kota

cześć dziewczyny :)
przepraszam, że odgrzebuje wątek - chciałabym spytać o kaszę - jęczmienną na przykład - czy można podać ją kotu?
Mam dwa bezdomniaki (młoda mama z samodzielnie już jedzącym kociakiem) i chciałabym zapewnić im jedzonko takie, aby było dla niż pożywne, a dla mojej kieszeni łaskawe (jestemm studentką i sama czasami nie mam $ na jedzenie dla siebie :/ ale mimo to chcę podrzucać im jedzonko).
Mam akurat paczkę kaszy i mam sos pieczeniowy + pół puszki jakiegoś tańszego marketowego jedzenia i myślałam żeby zrobić z tego jakiś mix, żeby starczyło na kilka dni? mam też makaron, z czym można go połączyć aby wyszło smacznie dla kotów i w miarę tanio?
Moi 2 chłopcy <3 - wkrótce powstanie ich blog ;)) || Moje miejsce w sieci - mój blog

banshie

 
Posty: 328
Od: Sob paź 17, 2009 17:27
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw cze 14, 2012 13:29 Re: Domowe menu dla kota

Nie wydaje mi się, żeby kasza i makaron to był dobry wybór dla kota. Jeśli to jest opcja dla Ciebie to możesz spróbować kupić tanie mięsko (skrzydełka z kurczaka, troszkę - nie dużo - żołądków i wątróbki), zmielić to razem i podać. Warunek - jeśli podasz surowe a jest ciepło, musi być szybko zjedzone, więc jeśli koty przychodzą o stałej porze da się to zrobić. Inaczej - lepiej nie ryzykować i na pewno nie zostawiać tego na cały dzień. Druga wersja - to samo ugotuj bez dodatku przypraw, zmiel lub posiekaj i podaj. Możesz dodać trochę marchewki i ryżu. Kości muszą być dobrze zmielone (i raczej dałabym surowe, ale może ktoś się jeszcze wypowie w tej sprawie). To też jest kotom potrzebne, nie wyrzucaj takich rzeczy. Wiem, że karmienie surowizną może być troszkę ryzykowne ze względu na salmonellę, ale jeśli kupujesz mięso w sklepie, nie powinno być problemów. Cenowo nie powinno Cię wyjść drożej niż karma marketowa, a na pewno pożywniej. A jak będziesz mogła, kupisz więcej mięska. Kot to drapieżnik i powinien odżywiać się głównie mięsem (mam tu na myśli całe zwierzątko), którego w karmach z marketu masz 4%, czasem nieco więcej.
Nie wiem skąd jesteś, ale może poszukaj TOZ w Twoim mieście i zapytaj czy są możliwości pomocy w dokarmianiu.
Obrazek

Motta brak. Wszystko jest czekaniem...
Wody — uczy pragnienie.
Brzegu — morskie przestrzenie.
Ekstazy — ból tępy jak ćwiek —
Pokoju — o Bitwach pamięć —
Miłości — nagrobny Kamień —
Ptaków — Śnieg.

Emily Dickinson

fiszka13

 
Posty: 1353
Od: Czw sty 28, 2010 22:01
Lokalizacja: Kraków

Post » Nie wrz 02, 2012 21:52 Re: Domowe menu dla kota

Witam, od paru dni jestem posiadaczem przeslodkiego, 4 miesiecznego kotka. i mam pytanie odnosnie jedzenia.
Czy moge tak malemu kotkowi zrobic papkę z ugotowanych podrobów drobiowych, piersi z kurczaka, jakis warzyw(jesli tak to jakich?), ryzu ?
Czy pomysl zmiksowania tego wszystkiego w papke jest dobry, a co najwazniejsze czy takie danie nie bedzie niezdrowe dla mojego pupila ?
Wolalbym mu podawac cos domowego niz puszki, mogloby to byc samo miesko, lecz wydaje mi sie, ze witaminki z warzyw sa mu rowniez potrzebne.

Prosilbym o odpowiedz i inne pomysly, gdyz nie czytalem kazdej strony tego tematu :)

Pozdrawiam.

Luxter

 
Posty: 1
Od: Nie wrz 02, 2012 19:35

Post » Pon wrz 03, 2012 6:33 Re: Domowe menu dla kota

czteromiesięczny kot ma zęby i umie ich używać.
Poszukaj na forum wątków dotyczących barfu. To znacznie bliższe naturze kota niż gotowane papki ;)

Myszka.xww

 
Posty: 28434
Od: Sob lip 20, 2002 18:09
Lokalizacja: Krakoff

Post » Czw wrz 06, 2012 18:48 Re: Domowe menu dla kota

Hejka,
czytam i czytam i już nie jestem pewna.
chciałam zapytać o jedną rzecz. Mianowicie czy kotom można podawać do jedzenia surowe podroby drobiowe typu serduszka, wątróbki, żoładki. Ale nie przemrożone tylko prosto ze sklepu. Ostatnio kupiłam każdego po trochu i ugotowałam. Oczywiście żaden z kociaków nie tknął gotowanego.
Uwielbiają surową pierś z kurczaka, szczególnie Rysia, wprost wychodzi z siebie jak ją widzi.

Wolę dopytać bo boję się testować te surowe prosto ze sklepu podroby, no więc byłabym niezwykle wdzięczna za odpowiedź
:ok:
Obrazek

agusialublin

Avatar użytkownika
 
Posty: 16505
Od: Nie lip 29, 2012 20:27
Lokalizacja: lublin

Post » Pt paź 26, 2012 15:55 Re: Domowe menu dla kota

Witam wszystkich 8) ( to mój pierwszy post) . Czy mogę podawać moim kotom surowego rozmrożonego mintaja ? [img]http://społem24.pl/gfx_towar/TD43A01350.jpg[/img]
A może dobrze by było ugotować trochę marchewki z kawałkiem mięsa z kurczaka i wymieszać wszystko razem ?
Idę zamrozić podroby z królika które wczoraj trochę obgotowałem . Rano już zjadały ze smakiem :D
Podroby pochodzą od moich królików - z racji że mieszkam na wsi a nie lubimy ich ponieważ są takie słodko-mdławe w smaku , co innego mięsko :lol:

Bruno1996km

 
Posty: 1
Od: Czw paź 18, 2012 19:11

Post » Sob paź 27, 2012 22:44 Re: Domowe menu dla kota

Nie powinien kot jeść surowego mintaja, ponieważ zawiera tiaminazę, enzym rozkładający wit. B1. Ryby na surowo to pstrąg, węgorz, halibut, dorsz, flądra, sola, szczupak, okoń, łupacz, morszczuk, łosoś. Jeśli karmisz kota tyko jedzeniem domowym, to masz w diecie kociej niedobory tauryny, wapnia, żelaza i witamin. Podroby dobre, lecz jako dodatek. Poczytaj
http://barfnyswiat.org/viewtopic.php?t= ... d32547cb58

sigman

Avatar użytkownika
 
Posty: 213
Od: Pon wrz 03, 2012 10:19

Post » Śro mar 27, 2013 10:37 Re: Domowe menu dla kota

witam szanownych Forowiczy i Forowiczki :)
odświeżam temat, bo nurtuje mnie jedno. Żeby nie było, przebrnąłem przez dużą część wątku i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie chodzi o sól. Wyszukiwarka natomiast zwraca prawie 300 stron, głównie na przepisy typu sałatka z rukolą, które średnio odpowiadają kontekstowi mojego wyszukiwania ;) Czy dodajecie soli do gotowania kociego żarełka? Wiem, że pewnie znajdą się opinie, że sól to zło i śmierć w czystej postaci ale prawda jest taka, że nasza Kitka niechętnie zabiera się nawet do świeżutkiej, przelanej wrzątkiem piersi z kurczaka, jeśli ta nie jest niczym doprawiona. Podsypanie małą (naprawdę małą, ledwie zauważalną) szczyptą soli diametralnie zmienia atrakcyjność tej przekąski w oczach kota. W ogóle nasza jest bardzo "dzika" na wszelkie smaki i zapachy, które odpowiadają nam, ludziom. Zawsze podkrada się do pustych talerzy aby je wylizać ze wszelkich resztek sosów, nawet jeśli zawierają przyprawy, a może zwłaszcza wtedy! Czasem mamy lekki opór aby jej na to pozwalać, jednak jeszcze nigdy jej nie zaszkodził glutaminian, sól, zioła czy inne potencjalne "śmieci" zawarte w ludzkim jedzeniu. Wychodzę też z założenia, że kot nie rzucałby się z takim apetytem na coś, co miałoby mu jakoś poważnie zaszkodzić. Może jest to kwestia przyzwyczajenia że Kitka przedkłada nawet mokre, puszkowe jedzenie nad świeżego ale nieposolonego kurczaka... W niektórych Waszych przepisach czytałem też o dodawaniu kostki rosołowej, która nota bene też jest bardzo słona. To jak jest z tą solą (przyprawami) i kocimi gustami?
No i drugie pytanie, otwarte - co ogólnie kotom szkodzi? Bo słyszałem, że awokado jest trujące, niektóre rośliny domowe podobnie (niestety nie pamiętam jakie?), a laktoza jest niestrawna (czyli sajgon w kuwecie). Dla psów na przykład (podobno) trująca jest czekolada, ale kot teścia kiedyś zeżarł nam pół tabliczki czeko, z którą nieopatrznie zostawiliśmy go w pokoju - żyje i ma się dobrze.
Na wszelki wypadek - proszę mnie nie łajać zbyt mocno, to mój pierwszy post ;)

neko_mimi

 
Posty: 1
Od: Śro mar 27, 2013 9:55

Post » Wto lip 02, 2013 12:09 Re: Domowe menu dla kota

Witam
Czy ugotowane jedzenie dla kota (kurczak, marchew, ryż, groszek) można poddac pasteryzacji w sloiczkach ? Bo niestety nie mam czasu na odmrazanie ?
I chciałam jeszcze zapytać o tunczyka. Czy podajecie go samego prosto z puszki czy może podajecie coś do niego dla urozmaicenia???

agnkuc27

 
Posty: 2
Od: Wto lip 02, 2013 11:55

Post » Wto lip 02, 2013 12:26 Re: Domowe menu dla kota

Witaj,

gotowane jedzenie nie jest odpowiednie dla kota.
Podobnie jak warzywa - kot nie tylko ich nie potrzebuje, ale nadto zawarte w nich węglowodany są dla niego szkodliwe.

Najlepszym jedzeniem dla kota jest surowe mięso (z pewnymi dodatkami).
Tuńczyka można podawać dla urozmaicenia, ale nie za często i ważne, żeby był w sosie bez przypraw.

mapi_

 
Posty: 826
Od: Wto sie 07, 2012 22:17

Post » Wto lip 02, 2013 12:37 Re: Domowe menu dla kota

agnkuc27 pisze:Witam
Czy ugotowane jedzenie dla kota (kurczak, marchew, ryż, groszek) można poddac pasteryzacji w sloiczkach ? Bo niestety nie mam czasu na odmrazanie ?


Można, chociaż ja wolę dawać surowe, bo pożywniejsze dla kota. A porcyjka rozmraża się 2-3 minuty we wrzątku. Jak wrzątek wystygnie, to kotom smakuje do popicia.


I chciałam jeszcze zapytać o tunczyka. Czy podajecie go samego prosto z puszki czy może podajecie coś do niego dla urozmaicenia???


Nie daję. Jak dawałam, to solo, po kawałku na smaka raz na ruski rok.

Myszka.xww

 
Posty: 28434
Od: Sob lip 20, 2002 18:09
Lokalizacja: Krakoff

Post » Wto lip 02, 2013 12:41 Re: Domowe menu dla kota

moja 6 tygodniowa Pola pokochała mokre jedzonko z Puriny i suchą z Nature's Protection. jednak chcę jej czasami dać kawałek mięska, tak z miłości. Kiedy mogę zacząć i od czego zacząć? :)

faxcooks

 
Posty: 447
Od: Wto lip 02, 2013 8:47
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto lip 02, 2013 13:09 Re: Domowe menu dla kota

faxcooks pisze:moja 6 tygodniowa Pola pokochała mokre jedzonko z Puriny i suchą z Nature's Protection. jednak chcę jej czasami dać kawałek mięska, tak z miłości. Kiedy mogę zacząć i od czego zacząć? :)



W 7 tygodniu dawałem już surową pierś z kurczaka pokrojona w mniejsze kawałki. Kotus zjadł bez problemu . Kotek 2 miesięczny ma już bardzo ostre zabki co można poczuć przy zabawie .

Dziękuje za odpowiedź może jednak przekonam się do mrozenia :!: :!: :)

agnkuc27

 
Posty: 2
Od: Wto lip 02, 2013 11:55

Post » Wto lip 02, 2013 13:14 Re: Domowe menu dla kota

Tak, kociak w tym wieku może już powoli jeść mięsko - dla pewności pokrojone jak najdrobniej.
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Halina50, kasiek1510, Maomao i 272 gości