klub kotow watrobowcow

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro paź 15, 2008 8:45

Beata - dziekuję bardzo :D .
Chcę też głosić mojego seniora (około 14 lat) do "wątrobowców". I prosić o rady, oczywiście - w drugiej połowie dnia postaram się nakreślić problem.
Marcelibu
 

Post » Śro paź 15, 2008 11:56

Gohag pisze:Wyników jeszcze nie mam, maja je robić gdzieś po miesiącu. Biedny kocik z braku innej alternatywy jakoś je tego RENALA - ale patrzy na mnie z takim wyrzutem...

czekaj, czekaj - czemu on dostaje renala skoro ma chora watrobe? karmy typu renal sa na choroby nerek...
czy on ma chore nerki? robilas USG?
jesli problemem pierwotnym sa nerki (watroba czesto wtedy wychodzi jako problem wtorny) to albo karma, albo podawanie ipakitine (ale to zaleznosci juz od choroby nerek) sa konieczne
jesli tak jest, to zajrzyj raczej do watku dla nerkowcow, tam Ci lepiej doradza...

Beata

 
Posty: 31551
Od: Nie lis 03, 2002 18:58

Post » Śro paź 15, 2008 13:55

Kiepsko się znam na wynikach (pierwsze miał zrobione od razu - drugie, kontrolne po miesiącu), ale według opinii weta to wątroba. Nerki podobno ok. Renala dostał z braku lepszej alternatywy - Hepatic jest tylko dla psów, a wygląda na to, że wet ma układ z Royal Canin. Na renalu też jest jakaś adnotacja o problemach wątrobowych. Dostałam też intestinal. Karmy wątrobowe znalazłam tylko z Hillsa i Trovetu - ale ich mój wet nie ma, a kupić mogę w necie po 2-3kg.
Wet podejrzewa, że kot po prostu coś pożarł i jednorazowo wywaliło mu wątróbsko. Mam nadzieję, że to tylko "chwilowy wątrobowiec", ale bardzo mi zależy, żeby go jak najlepiej wykurować.
Czym karmicie swoje wotrobowce? Ale takie podkurowane, które generalnie jedzą.

Gohag

 
Posty: 2346
Od: Śro sty 16, 2008 8:16
Lokalizacja: Płock

Post » Śro paź 15, 2008 15:10

Gohag pisze:Czym karmicie swoje wotrobowce? Ale takie podkurowane, które generalnie jedzą.

Bajka je normalne suche i mokre, bytowe dla doroslych :wink:
kupilam jej ostatnio suche "mature" (bo ma juz 8 lat), poczatkowo ladnie jadla ale ostatnio po nim (tylko po nim) wymiotuje, wiec odstawilam

Beata

 
Posty: 31551
Od: Nie lis 03, 2002 18:58

Post » Śro paź 15, 2008 18:17

Zakocona pisze: Essentiale to świetny lek. Podawałam go po 1/2 kapsułki ok 40 minut przed jedzeniem.


Ile razy dziennie?
Marcelibu
 

Post » Czw paź 16, 2008 7:00

Albert dostał esseliv (chyba jakoś tak) ale to chyba to samo, bo dali do wyboru to lub essentiale. Dostaje toto 2 razy dziennie, ale cała kapsułkę przez 25 dni.

Gohag

 
Posty: 2346
Od: Śro sty 16, 2008 8:16
Lokalizacja: Płock

Post » Nie paź 19, 2008 1:27

Gohag pisze:Witam
Mój kocik miał (mam nadzieję jednorazowe) sensacje wątrobowe. Szybciutko się pozbierał, ale ma zaleconą dietę wątrobową i tu lipa. Nie chce tego tknąć - dietetyczne jedzenie jest be.
suchy renal (RC) - je jak już cały dzień nic innego nie dostanie
puszka a/d (RC) - podobnie
Intenstinal suchy (RC) - podobnie jak renal
intenstinal saszetka (RC) - tylko wylizuje sos
Jakieś pasztety Hilsa - nie pamiętam nazw - męka
Jedyne co mu smakuje to RC weight&stones Young male - saszetka (wciąga to nosem) ale to nie jest strikte dietetyczne jedzonko.
Planuje zakup w necie jedzonka na dłuższy czas i serio nie wiem co kupić. Generalnie mój Albiś nie narzeka na słaby apetyt.
Może macie jakieś sugestie - co te wątobiaczki chętnie jedzą (tylko nie pasztety). W galaretce i suche.
Czy ktoś miał np HILL'S PD Feline l/d albo TROVET Highly Digestible Liverprotecting Diet - paczki min. 2 kg i trochę to kosztuje jak na test.


o trovecie napisalam w watku o suchych karmach, bo aktualnie z kotem boleslawem prowadzimy studia nad ta karma. wczesniej przed dwa miesiace studiowalismy rc sensitivity control i bylismy bardzo zadowoleni; inne karmy rc odpadaly z uwagi na przeciwwskazania, ta ich nie ma.

trzymam kciuki za watrobowca :)

ps: kapsulek essentiale nie wolno dzielic!

guzik

 
Posty: 368
Od: Wto sie 12, 2008 23:37

Post » Nie paź 19, 2008 12:13

Dzięki guzik. 9 listopada wyniki i mam cichą nadzieję, że pożegnamy wątobowce. Może jakiś nowy wątek - koty zdrowe jak byki...oby.
Na razie wygląda, że jest ok. Dietka i esselsiv. Żeby jeszcze Bercik się tak smutno nie patrzył jak jem kiełbaskę. Już się przed nim ukrywam z jedzeniem. Problem polega tylko na tym, że nie mam pojęcia co było przyczyną. Kotek roczny, niewychodzący, karmiony RC (???? a może to błąd???). Boję się wrócić do dawnego jedzonka.
Trzymam kciuki za wszystkie wątrobiaczki. Oby im te paskudne karmy smakowały ;-)

Gohag

 
Posty: 2346
Od: Śro sty 16, 2008 8:16
Lokalizacja: Płock

Post » Nie paź 19, 2008 19:32

moja roczna kotka ma duza watrobe i sledzione, od tygodnia jest slabiutka. jest juz po rtg , usg, badaniach krwi. ale jesccze nie wiadomo jaka to zmiana w watrobiue, narazie daje essentiasle forte od dziisiaj i zmienilam diete na rc intestinal.
od wczoraj kicia jest toche zywsza i dziisja nawe tbiegala.
jednak chcialam zapytac: jakie sa najczestrze schorzenia watroby gdy jest ona duza? czy ktos wie cos o watrobie "włokniastej"? -to jest chyba ta wrodzona niebezpieczna wersja/...
ja narazie wiem bardzo maloale szukam wszedzie porad i i nformacji o watrobie i szczegolnie jakiejs nadzieji ze czesto udaje sie ja zregenerowac


ast 1,0
alt 17,0
bialko cal-78,0
kreatynina 1,0
mocznik 45,8
glukoza 128
fosfataza zasad.20,0

wbc 4,16
lym 0,48
mid 0.20
gra 3,49
ly 11,5
mi 4,7
gr 83,8

rbc 10.18
hgb 157
htc 43,38
mcv 43
mch 15,4
mchc 361
rdwc 19,9

plt 429
pct 0,48
mpv 11,3
pdwc 36,3

oto wyniki krwi mojej krolewny

ania1985

 
Posty: 1000
Od: Śro wrz 12, 2007 9:06
Lokalizacja: kielce

Post » Pon paź 20, 2008 6:08

moze ktos zajrzy, bede podnoscic bo jestem w rozpaczy:/

ania1985

 
Posty: 1000
Od: Śro wrz 12, 2007 9:06
Lokalizacja: kielce

Post » Pon paź 20, 2008 7:51

ania1985 pisze:moja roczna kotka ma duza watrobe i sledzione, od tygodnia jest slabiutka. jest juz po rtg , usg, badaniach krwi. ale jesccze nie wiadomo jaka to zmiana w watrobiue, narazie daje essentiasle forte od dziisiaj i zmienilam diete na rc intestinal.
od wczoraj kicia jest toche zywsza i dziisja nawe tbiegala.
jednak chcialam zapytac: jakie sa najczestrze schorzenia watroby gdy jest ona duza? czy ktos wie cos o watrobie "włokniastej"? -to jest chyba ta wrodzona niebezpieczna wersja/...
ja narazie wiem bardzo maloale szukam wszedzie porad i i nformacji o watrobie i szczegolnie jakiejs nadzieji ze czesto udaje sie ja zregenerowac


ast 1,0
alt 17,0
bialko cal-78,0
kreatynina 1,0
mocznik 45,8
glukoza 128

Aspat niziutko. Nerki całkiem nieźle.
ania1985 pisze:fosfataza zasad.20,0

wbc 4,16
lym 0,48
mid 0.20
gra 3,49
ly 11,5
mi 4,7
gr 83,8

rbc 10.18
hgb 157
htc 43,38
mcv 43
mch 15,4
mchc 361
rdwc 19,9

plt 429
pct 0,48
mpv 11,3
pdwc 36,3

oto wyniki krwi mojej krolewny


Możesz podac jednostkę do "hgb" - podejrzewam, że to hemoglobina, ale coś dużo wyszło, więc chyba jednostki mieszają tu obraz. I do MCHC też gdybyś mogła.
Białych troszkę mało.
Masz opis wyniku badania USG?
Marcelibu
 

Post » Pon paź 20, 2008 7:51

ania1985 pisze:czesto udaje sie ja zregenerowac

Ania - to właśnie najbardziej pocieszające. Wątroba potrafi się podobno pięknie regenerować. Mój Albercik wymiotował i był potwornie osowiały - tylko jeden dzień ale i tak spanikowałam. Też miał powiększoną wątrobę, wyniki porównam trochę później jak znajdę chwilkę. Nie miał jeszcze USG - zrobią mu na kotroli w listopadzie. Dostał antybiotyki i 2 dni na kroplówkach. Suche RC inestinal i renal. Na początku ni chciał tego jeść, ale już się przyzwyczaił. Jakieś pasztety dla anorektyków - żeby go zachęcić do jedzenia. Po 2 dniach zaczął jeść i teraz już nie widać, że był chory. Zostały mu tylko dietetyczne karmy i Esseliv.
Niestety nie wiem co było przyczyną i czy to może wrócić.
Trzymaj się Ania i bądź dobrej myśli. Mnie pocieszyło jedno - wet ucieszył się że to wątroba a nie nerki - to chyba dobry znak.

Gohag

 
Posty: 2346
Od: Śro sty 16, 2008 8:16
Lokalizacja: Płock

Post » Pon paź 20, 2008 8:05

przepisuje ten fragment calkiem:
HGB 157 +g/l ( norma 80-150)
HCT 43,38 % norma 24-45

MCHC 361 + g/l norma 300-360

aspat u watrobowcow nie jest przypadkiem wysoki? bo u mnie jets przeciez b niski.

moja Kicia jets sowiala od srody, ale z mojej lecznicy wypuscili ja w czwartek na sterydzie i chyba mysleli ze cos wymyslam. na zdjeciu rtg nikt nie zauwazyl watroby ogromnej.

dopieor od wczoraj to wiem, nie mam opisu usg jesczcze, ale wiem ze dr ja zmierzyl i stwierdzil ze jets duza bardzo. powiedzial ze teraz zalezy czy to od karmienia i tych lekow , sterydow i antybiotykow, czy tez jest to wrodzone.

kicia od przed wczorej-jesczcze zanim dostawala esnttiale forte jest zywsza, wczoraj biegala. dzisiaj jest taka sama i zauwazylam ze ozywia ie przy mojej mamie. martwi mnie to przysiadanie, ta watroba moze jej draznic inne narzady.

po cvzym pozanc z ejej lepiej? albo ze gorzej? a jesli jest w zasadzie bez zmian to chyba nie jest dobry znak?

prosze wszystkich o jakas pomoc, jak najwiecej informacji, jak nie siedze z kicia to tylkosiedze na forach zeby sie jakos trzymac

ten wet u ktoregobylam wczoraj raczej nie mowil nic wesolego:/// ja jestem totalnie zalamana i przerazona i nie moge normalnie funkcjonowac

ania1985

 
Posty: 1000
Od: Śro wrz 12, 2007 9:06
Lokalizacja: kielce

Post » Pon paź 20, 2008 8:10

Jakie leczenie ostatecznie zaproponował wet?
Marcelibu
 

Post » Pon paź 20, 2008 8:17

3 kapsulki esentiale forte dziennie, 1/3 nospy, i za 10 dni powtorzyc krew- narazie to. na dniach skonsultuje z madrzejszymi usg, przestudiuje co sie da, bedzie dzwonil, choc cos czuje ze je pierwsza.

nie wiem czy to dobry znak ze kicia wczoraj biegala. ona nie jets totalnie chora, przelewajaca sie przez rece. obserwuje ptaki, przymila sie, reaguje juz na wiekszosc rzeczy, jest poprawa. nie jest co prawda ta torpeda jak tydzien temu ale ze nie wiem co jej jest tak do konca to nawet sie tego nie spodziewam. nawet teraz zaczela odrobine szalec, tylko ze potem znowu ta pozycja przykurczona. widze u niej duzo checi, nie wiem czy robi to wbrew bolowi czy jets jej lepiej. nie wiem, moze ta watroba jest taka po sterydach i lekach. na krakvecie w dziale choroby jets na str 5tej historia choroby kici, w topiku u gory autorstwa ania1985 , zajrzyjcie jesli mozecie.

ania1985

 
Posty: 1000
Od: Śro wrz 12, 2007 9:06
Lokalizacja: kielce

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aga66, Blue, Google [Bot], Mojo97, polalala i 196 gości